AUTOBEDRIJF SLAGER CV VBO-leerlingen op stage bij Schouws bedrijfsleven Inwoners Sommelsdijk onderscheiden na heldhaftig optreden tijdens brand Vierde generaties Transporters is over half miljoen exemplaren Bedrijven geven advies aan mensen met CARA Burghse School© gaat het derde seizoen in Vaar- en wandelexoursies naar eiland in Veerse Meer YMCA-kamp in Renesse WOENSDAG 22 JUNI 1994 3 ARNEMUIDEN - Negen keer neemt Natuurmonu menten dit jaar mensen mee per boot langs haar na tuurgebied de Middelplaten in het Veerse Meer. Be halve gevaren wordt er ook gewandeld over een ei land vol prachtige bloemen en met een kolonie meeuwen. Op zaterdag 25 juni starten de vaarexcursies. De eerste is om 10.00 uur, de tweede om 14.00 uur. In de maand juli zijn er ex cursies op iedere zaterdag om 10.00 uur en op 9 en 23 juli ook om 14.00 uur. Het vertrekpunt is de Haven de Piet (bij de ka- noverhuur) aan de Muidenweg tussen Arnemuiden en Wol- phaartsdijk. De Middelplaten zijn een ge liefde pleisterplaats van vo gels. Ook veel planten hebben er hun plek gevonden. Langs de rand van de platen zijn dat vaak zoutminnende soorten, als zeebies, zee-andijvie en melde. Meer middenop staan de 'zoete' soorten als orchi deeën, kleverige ogentroost en havikskruid. In deze tijd wor den de jongen 'opgevoed' van de kolonies kluten, tureluurs, kieviten en visdiefjes, die op de platen hebben gebroed. Aal scholvers en zilvermeeuwen hebben er kolonies gevormd. Ze wonen met zijn allen op een kluitje. Vis is volop in de buurt, en daar leven ze van. Om het landschap op de pla ten, die aan het vaste land grenzen, open en afwisselend te houden heeft Natuurmonu menten de hulp van koeien en paarden. Hoe zij precies bij dragen aan de natuurbescher ming zal de excursieleider uit leggen. Aanmelden vooraf is noodza kelijk. Dat kan op werkdagen van 19.00 tot 21.00 uur bij de fa milie Wink, telefoon: 01195: 5983. De Vereniging Natuurmo numenten vraagt voor de toch ten een vergoeding. ZIERIKZEE - De landelijke erkende en geregistreer de schoonmaakbedrijven Koster Co en De Jong uit Zierikzee stellen een boekje ter beschikking met professionele adviezen voor CARA-patiënten. In veel huishoudens is er namelijk geen sprake van een efficiënt schoonmaakplan en kennis van schoon- maakmethoden die CARA-patiënten het beste hel pen. Veel mensen hebben last van een of andere vorm van CARA. Bij kinderen is dat vaak aller gische astma en volwassenen hebben vaak ook nog chroni sche bronchitis. Stoffen die grote problemen voor CARA- patiënten op kunnen leveren, zitten in vocht en vuil. Daarom is verwarming, ventilatie en schoonmaakonderhoud voor iedere patiënt van belang. Het boekje dat de schoon maakbedrijven De Jong en Koster Co ter beschikking stellen heet 'Schoonmaaktips voor mensen met CARA'. Ze hebben het ook naar huisart sen, ziekenhuizen en basisscho len in de regio gestuurd. De ad viezen in het boekje hebben be trekking op de schoonmaak van de inrichting, wanden, pla- A fonds, vloeren en sanitair. On derdelen in huis die veel stof verzamelen en dus voor CARA- patiënten extra problemen opleveren, krijgen speciale1 aandacht. Radiatoren en lamellen blijken grote stofverzamelaars te zijn, evenals tapijt en wanden die niet glad zijn afgewerkt. Tips voor de inrichting en wassen en een lijst met schoonmaakmate rialen en -middelen zijn ook opgenomen. Het boekje bevat verder een formulier om een ei gen schoonmaakplan in te vul len. Belangstellenden die meer in formatie over het boekje 'Schoonmaaktips voor mensen met CARA' willen, kunnen contact opnemen met een van de twee Zierikzoese schoon maakbedrijven het betreden van de trap even bewusteloos neef-viel. Geluk kig slaagde hij er nog net in de woning te verlaten. De heren De Wit en Van Zijp aarzelden hierna geen moment om met behulp van een ladder de wo ning te betreden teneinde de luid schreeuwende andere twee kinderen te redden. Voorzien van een uit de auto van De Wit afkomstig gasmasker slaagde het tweetal er in om Menno (6) en Patrick (9) te redden. De be trokken woning brandde bin nen verder geheel uit. Heldenfonds Alles bij elkaar vormde dit heldhaftige gedrag volgens de burgemeester van Middelhar- nis, mevrouw J. G. Sleurink- Rabbinge, voldoende aanlei ding om hierover het Carnegie Heldenfonds in te seinen. Behalve alle slachtoffers, de helden, de daarbij behorende familie en kennissen eri een vertegenwoordiging van brandweer en politie was gedu rende de huldiging ook de heer Van Krimpen namens dit Hel denfonds aanwezig. Na eerst iedereen welkom te hebben ge heten en haar bewondering en waardering te hebben uitge sproken over het gebeurde gaf de burgemeester een korte sa menvatting van het hoe en waarom van dit Heldenfonds. Rijk geworden door de exploi tatie van onder meer spoorwe gen, grondspeculaties en olie winning in Amerika bleek de in 1835 in Schotland geboren Andrew Carnegie zich in 1901 uitsluitend te zijn gaan wijden aan het beheer van zijn giganti sche vermogen. Grote delen hiervan stelde hij beschikbaar voor het verschaffen van kapi taal aan instellingen van socia le en opvoedkundige aard, zo als bibliotheken en pensioen fondsen. Verder bekostigde hij ook tal van bouwwerken, waaronder de bekende Carne gie Hall in New York. Ook schonk hij in 1903 anderhalf miljoen dollar voor de bouw van een paleis van het Perma nente Hof van Arbitrage, dat in 1913 als het Vredespaleis in Den Haag geopend werd. Tben in 1904 een door hem, na een explosie in Pittsburgh, ge zonden hulpteam verslag uit bracht van hoe twee mannen bij de reddingswerkzaamhe den waren omgekomen met achterlating van hun vrouw en kinderen, was hij hier zo van onder de indruk dat hij The Carnegie Hero Fund Commis sion voor Noord Amerika oprichtte. Deze organisatie werd opge richt om diegenen zowel maat schappelijk als financieel bij te staan wiens leven in gevaar kwam bij zelfopofferende red dingsdaden. Nadat in verscheidene andere, Europese landen tussen 1908 en 1911 soortgelijke fondsen wer den opgericht, volgde in 1911 de oprichting van het Carnegie Fonds in Nederland. Bewondering Na deze uiteenzetting werden door de burgemeester de spe ciale medailles met de daarbij behorende oorkondes uitge reikt aan de helden. Voor de echtgenoten en mevrouw Van den Boogert was er een bos bloemen. Brandweercomman dant L. Jordaan sprak hierna vol bewondering en dankbaar heid over de daden die verricht waren. Hij was blij dat de he ren hadden ingegrepen. Hij zette zijn woorden extra kracht bij, door de helden een aanden ken uit te reiken, dat eigenlijk normaal gesproken alleen ver geven wordt aan brandweer mensen met een speciale ver dienste; een speciaal wapentje voorzien van de gravure 'Brandweer Middelharnis'. Ook de heer B. van Dam, hoofd basiseenheid Goeree-Overflak- kee had niets dan lof voor de redding. Tevens sprak hij zijn bewondering uit voor de enor me goede hulp en opvang die met name de collegae van poli tieman Elen geboden hadden na de brand. Vervolgens gingen de aanwezigen aan de koffie met gebak en wisselden ze in informele sfeer ervaringen uit. Iedereen was in een opperbeste stemming, maar dat zal onge twijfeld aan de gelukkige af loop hebben gelegen. ZIERIKZEE - Acht Schouwse bedrijven ontvingen vorige week een derde klas-leerling van scholenge meenschap Groot Stelle uit Goes. De leerlingen van het voorbereidend beroepsonderwijs worden in sa menwerking met het Samenwerkingsverband voor Keuzebegeleiding en Onderwijs-Arbeidscontacten (SKOA) in de gelegenheid gesteld een stage te volgen in het bedrijfsleven. Uit een bezoek van twee leerlin gen bleek het woord stage een wat groot woord. De leerlingen lopen mee in het bedrijf, steken hier en daar de helpende hand uit en kunnen een kijkje ach ter de schermen nemen. Van echt meewerken is geen sprake, maar ze leren er wel 'veel van. Jeroen Babijn uit Zierikzee ging een weekje op bezoek bij Autobedrijf Legemaate in Zie rikzee. Voor Jeroen was het al op zeer jonge leeftijd duidelijk dat hij in de autobranche te recht zou komen. ,,Toen ik twee was wist ik het al", zegt hij. Hij is, wat je kunt noemen een ech te autofreak. Kan aan het ge luid of het achterlicht een auto herkennen, al wordt het laatste door de eenheidsworst in auto- land steeds moeilijker, geeft hij toe. Volgens Erik Legemaate, die tijdens de stageweek als een soort leermeester optreedt, is het zeer goed te merken dat Je roen veel van auto's afweet. Voor hem is het niet de eerste keer dat hij een leerling onder zijn hoede heeft. Legemaate werkt graag aan dergelijke sta ges mee. ,,Op Schouwen- Duiveland is het een algemeen probleem om goede automon teurs te vinden. Dit moet je dus stimuleren om in de toekomst niet in de problemen te ko men." Snelheid Erik zorgt ervoor dat Jeroen met alle facetten van de autore paratie in aanraking komt. Veel hoeft hij daar niet voor te doen, want volgens de 'leer meester' neemt Jeroen ook zelf initiatieven en staat hij niet met de handen in zijn zakken. Wat Jeroen het meest opgeval len is tijdens zijn stage, is de snelheid waarmee er gewerkt wordt in de garage. Dat gaat er op school wel an ders aan toe. Alles gaat snel ler hier. Op school wacht je ge woon even wanneer je iets niet snapt en denkt er nog eens goed over na of je vraagt het aan de leraar. Dat kan hier niet, want tijd is geld", aldus Jeroen. Naast dit feit heeft hij ook nog veel andere dingen ge- snelheid waarmee er gewerkt wordt opgevallen. ,,Op school denk je er eerst goed over na en overlegt met de leraar, waarna je het samen aanpakt. Maar hier moet je verder en tijd om na te denken is er nauwelijks." Ongemak Volgens directeur Jan Rogge band is het puur een noodzaak om leerlingen stage te laten lo pen op het bedrijf. „Makkelijk is het niet. Je hebt er eerder on gemak van, maar het is de eni ge manier om mensen prak tijkervaring op te laten doen. Wij hebben het ook op deze ma nier geleerd en je moet de jeugd van tegenwoordig een kans geven iets te leren. Daar bij komt dat er straks niemand meer is die iets met zijn han den kan maken en de behoefte aan mensen die het oude vak uit kunnen oefenen zal altijd blijven bestaan." Behalve bij Autobedrijf Lege maate en Bouwbedrijf Rogge band liepen vorige week ook leerlingen stage bij: Restau rant de Gouwe Geit, Bouwbe drijf Verhoek en'Bouwbedrijf Quant uit Zierikzee, Hanse en Hanse makelaardij uit Burgh- Haamstede Bouwbedrijf Boo gert en Gebroeders Beye uit Oosterland. Burgemeester J. G. Sleurink-Rabbinge speldt de redders de bijbehorende versierslen op. Vlnr: F. Demirdjian, A. van Zijp en C. de Wit. (Foto: Marijke Folkertsma). MIDDELHARNIS - Iedereen was vol lof en bewondering voor de manier, waarop de heren J. F. Demirdjian, C. de Wit en A. A. van Zijp uit Sommelsdijk op 12 januari van dit jaar tijdens een brand in een woning te Sommelsdijk er in geslaagd waren om met gevaar voor eigen leven de levens van twee kinderen te redden. Vandaar dan ook, dat op donderdag 16 juni een passende huldiging in het gemeentehuis van Middelharnis niet kon uitblijven. Alle drie kregen zij de Carnegie heldenmedaille opgespeld. Op de bewuste woensdag in ja nuari was het goed mis in het huis aan de Westdijk van poli tieman W. A. Elen en zijn vriendin J. van den Boogert. De Heer Elen was zelf niet thuis. De kinderen Patrick, Menno en Wesley waren net naar bed, en terwijl de videore corder stond te draaien ging zijn vriendin naar buiten om de buren te helpen met behulp van startkabels hun wagen op gang te krijgen. Teruggekeerd in de woning bleek er in de woning brand te zijn uitgebroken, die gepaard ging met een heftige rookont wikkeling. De oorzaak hiervan was vermoedelijk kortsluiting in de videorecorder. Ternau wernood slaagde zij er nog in de vierjarige Wesley uit het pand te halen. Tben Demirdji an ervolgens het pand betrad om de andere kinderen te red den leek de ook ontwikkeling echter al zo hevig, dat hij bij leerd. „Maar echte reparatie- problemen hebben ze hier niet. Wat dat betreft had ik beter er gens anders kunnen gaan wer ken." Edwin den Boer koos vorig jaar timmeren als hoofdvak. Om te kijken hoe het er in dit vak in de praktijk aan toe gaat was hij een week te gast bij Bouwbedrijf Roggeband in Zierikzee. Onder toezicht van Peter Verschoor leerde hij de beginselen van het timmervak. Op school had hij daar natuur lijk ook al kennis mee ge maakt, maar tijdens zijn stage week kwam hij er achter dat het vak pas echt in de praktijk geleerd kan worden. Het grote verschil met het werk op school vond Edwin het formaat van de werkstukken. Deze waren veel groter dan die hij van school gewend was. En net als Jeroen, was ook hem de Bij de feestelijke overdracht van de 500.000e Transporter waren ook veel medewerkers van de mon tagehal in Hannover aanwezig. LEUSDEN - Onlangs liep in dc Volkswagen Bedrijfswagenfabriek in Hannover de 500.000e Transporter van dc vierde generatic van de band. Manfred Bartl, di recteur van de Sector Bedrijfswagens overhandigde de voor ziekenvervoer aan gepaste wagen aan Rolf Weichhold van dc universiteitskliniek van Dresden. Bartl benadrukte bij dc over dracht dat de Transporter een ware bestseller is geworden en een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de geschiedenis van de Duitse auto. Toen in maart 1950 de eerste Transpor ter van de band rolde konden zelfs optimisten niet voorspel- i len dat daarmee een langduri ge succesperiode zou beginnen en een groot leveringsprogram ma zou volgen. Tot op heden werden er wereld wijd 7,4 miljoen Transporters gebouwd. De Sector Bedrijfs wagens opereert zelfstandig binnen het Volkswagencon cern. In het afgelopen jaar wer den er in Hannover ongeveer 154.000 auto's gebouwd, waar van 129.800 Transporters en Ca- ravelles. Voor het lopende jaar staan ongeveer 163.000 voertui gen op het programma, waar van 135.500 Transporters en Ca- ravelles. Compact De vierde generatie (intern T4 genoemd) Transporter en Cara- velle is gebaseerd op een con cept van een compact motor compartiment met een dwars- geplaatste motor voorin en voorwielaandrijving. Zij heb ben de Transporters met motor achterin afgelost. Het leve ringsprogramma van de huidi ge serie kent twee wielbases; 2,92 meter en 3,32 meter. Daar bij zijn er drie klassen met een maximaal laadvermogen van respectievelijk 800, 1000 en 1200 kilo. In Nederland was in 1993 het marktaandeel (in de totale markt) van de Transporter ruim 7,5 en in het Transporter segment bijna 27. In het jaar 1992/1993 werd de bestelwagen gekozen tot Bestelauto van het jaar. Als een luxe personenauto biedt de Caravelle plaats tot negen personen in uitvoerin gen met korte of met lange wielbasis. Het modellenaan- bod van de Transporter loopt van de gesloten Bestelwagen en Kombi, beide verkrijgbaar met verhoogd dak, achterklep of achterdeuren, via de Pick-up en de Dubbele cabine tot en met chassis met enkele of dub bele cabine. Dit maakt een veelvoud van branchegerichte uitvoeringen mogelijk. Voor de mobiliteit in de vrijetijdssec- tor is er op basis van de Kombi een compleet aanbod van vrije- tijds-auto's en Campers en ui teraard de Caravelle in CL- en GL-uitvoering. RENESSE - De werkgroep Re- kreatie van het YMCA-Kamp- werk houdt van 23 tot 30 juli een 'Dolle Trollenkamp' in het CJ V-kamp in Renesse voor kinderen van 8 tot en met 11 jaar. Do Zeeuwse afdeling van het YMCA (Young Mens' Christian Association), een internatio naal jongerenverbond dat over al ter wereld jeugd- en jonge renwerk opzet, organiseert de ze zomer verschillende kampen in Zeeland. In Renesse staan activiteiten als verkleden, speuren, strand en bosspelen op het program ma. Aan het Veerse Meer wordt van 30 juli tot 6 augustus een Avonturenkamp gehouden voor jongeren van 12 tot en met 14 jaar. Ook vinden in de eerste twee weken van augustus twee wa terkampen plaats voor jonge ren van 14 tot en met 18 jaar, waarbij surfen en zeilen cen traal staan. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Ook in het nieuwe, derde seizoen sinds de opening in 1992, zijn in het voorma lige schoolgebouwtje de Burghse Schoole in Burgh- Haainstede, drie tentoonstellingen te zien. Een schoolklas uit 1920 brengt veel herinneringen boven uit vroeger jaren. In oude school- kasten staan verschillende voorwerpen die vroeger in het onderwijs werden gebruikt. De expositie over de Kop van Schouwen geeft de bezoeker een indruk van de landschaps- vormen die in het gebied voor komen. In de derde ruimte liggen ver schillende archeologische vondsten tentoongesteld. De voorwerpen zijn gevonden op Schouwen-Duiveland en hel pen de bezoeker een beeld te schetsen van het dagelijks le ven in de Middeleeuwen. Ook is er een maquette te zien van de Karolingische Burcht. Voor kinderen is er speciaal een rou te met opdrachten uitgezet die ook door de burcht leidt. Ze kunnen op stap met een spe ciaal rugzakje, waar een aantal attributen in-zit. Wie kruiden wil plukken kan terecht in de kruidentuin die het schooltje rijk is. De Burghse Schoole is geopend van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Het mu seum is toegankelijk voor rolstoelen. Onder leiding van Erik Legemaate (links) maakte Jeroen Babijn kennis met het echte werk in een auto-garage. (Foto: Marijke Fol kertsma). Uw partner voor betere service Poortdijkstraat 61-63 - Brouwershaven - 01119-1344/1566 In de Burghse Schoole is onder meer een tentoonstelling te zien over het onderwijs in vroeger jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3