Vestingdagen Hellevoetsluis is evenement voor jong en oud Neerslag in het voorjaar rijst behoorlijk de pan uit WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Schuif kering aan wal voor groot onderhoud Jonge, speelse katjes FNV Jongeren start campagne vakantiewerk Historisch brandweermateriaal thema stoomweekend Mei somber, maar verder normaal Rotondes veiliger voor fietsers Gemarineerde schouderkarbonaden WOENSDAG 22 JUNI 1994 11 Beri je gezakt voor het examen? even niet getreurd want jij bent niet de enige ik wil niet dat je zeurt. Jij gaat het dit jaar gewoon weer overdoen boeken hoef je niet te kopen dus het kost jou ook geen poen. Drieën worden zevens dit keer gaat het goed jij gaat het nu maken gewoon, omdat het moet. Langeweg ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - FNV Jongeren is weer begonnen met de jaarlijkse Vakantiewerkcam pagne. Tijdens deze campagne wil de jongerenvak- bond zo veel mogelijk jongeren informeren over hun rechten en plichten als vakantiewerker. De speciale Vakantiewerklijn van FNV Jongeren is ook weer be reikbaar op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur. Jongeren die vragen en klach ten hebben over vakantiewerk kunnen de vakantiewerklijn bellen. Het telefoonnummer is: 068212147 (20 ct. p/m). Boven dien kunnen ze bij de Vakantie werklijn een gratis foldertje, of een uitgebreid informatiepak ket over vakantiewerk bestel len. Vakantiewerkers kunnen bij de Vakantiewerklijn terecht voor informatie over lonen, contracten, studiefinanciering, kinderbijslag, ziektekosten premie, belasting, arbeidstij den en -omstandigheden, ziek tewet en vakantietoeslag. Het informatiepakket dat bij de Vakantiewerklijn besteld kan worden, bevat ook informatie over al deze onderwerpen. Voor leden is het pakket gratis. Niet-leden betalen 5,50 gulden. FNV Jongeren heeft dit jaar ook weer een gratis Vakantie werkfolder, waarin de rechten en plichten van vakantiewer kers in het kort op een rijtje staan. Deze folder wordt op grote schaal onder jongeren verspreid. Dit gebeurt bijvoor beeld tijdens voorlichtingen over vakantiewerk, die mede werkers van FNV Jongeren op scholen geven. De Vakantie werk-folder is ook te bestellen bij de Vakantiewerklijn. NEELTJE JANS - Aan het eind van deze maand wordt één schuif van de Oosterscheldekering in het zuiden van stroomgeul de Roompot, uit zijn spon ningen gelicht en vervoerd naar Rotterdam. Daar wordt een nieuwe beschermingslaag aangebracht. Voor de najaarsstormen moet de schuif weer bedien- baar zijn. Voor 30 van de 62 schuiven van de Oosterscheldekering is ver vroegd onderhoud noodzake lijk. Er zitten scheurtjes in de verflagen. Hierdoor moet het metaal opnieuw blank ge straald en opnieuw geverfd worden. Hierbij mogen geen verfresten in het water komen. Het uit de sponningen lichten van een schuif en deze vervol gens op de wal te behandelen geldt als een proef. Eerder werd, .eveneens als proef, een tent om een schuif gebouwd, waarbinnen gewerkt werd. Het is de bedoeling dat woens dag 29 juni de hydraulische ci linders worden verwijderd. Een dag later wordt de schuif uitgelicht. Na de proeven wordt bekeken welke behande lingsmethode de beste is. Ver volgens worden elk jaar vier schuiven behandeld. Iedere zo mer zullen enkele schuiven buiten gebruik zijn. Tijdens het stormseizoen, van oktober tot en met april, mag er niet worden gewerkt. Het groot on derhoud kost ruim 2 miljoen gulden per schuif. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot bescherming van dieren in Nieuwerkerk zit een aantal jonge katjes vanaf zes weken ouddie op zoek zijn naar een goed tehuis. Het zijn zowel katertjes als poesjes met diverse kleuren. De jonge katjes in de Sophia-kattenopvang zijn allemaal eerst naar de dierenarts geweest en nagekeken op hun gezondheid. Ze zijn ingeënt en ontwormd. Voor verdere inlichtingen over deze katjes kan men bellen: telefoon 01114-1583. De poes Snoes, twee weken geleden in deze krant, is geplaatst. De kater Beer uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland heeft een baasje gevonden. In dit asiel zitten 21 katten en drie honden. (Fo to: Joop van Houdt). De voorloper van de moderne tractor is in vele verschillende vormen te aanschouwen 'tijdens het stoomweekend in Hellevoetsluis. HELLEVOETSLUIS - Al 16 jaar is het tijdens het derde weekeinde van de maand augustus een drukte van belang in Hellevoetsluis. In dat weekeinde wor den de Vestingdagen gehouden, een evenement waar ruim 100.000 bezoekers uit binnen- en buitenland naar toe komen. Het belangrijkste onderdeel van het evenement is het Internationale Vestingdagen Stoomweekend. Dit stoomweekend heeft voor het jaar 1994 gekozen voor het thema 'historisch brand- weermaterieel'. De vele bezoekers worden ge boeid door een formule, die al kort na de première van de Vestingdagen in 1978, een suc cesvolle bleek: Activiteiten voor en door jong en oud, tegen het decor van de historische vesting- en marinestad Helle voetsluis. Het Vestingdagen-weekend be gint op vrijdag 19 augustus om 10.00 uur. Dan vindt de officië le opening plaats en starten de stoommachines voor hun drie daagse demonstraties. Naast een stoomterrein vol activitei ten, worden vrijdag, zaterdag en zondag gevuld met een scala van gebeurtenissen: Concer ten, een grote braderie, kermis, een vlootshow op het Haring vliet, vuurwerk, demonstra ties, tentoonstellingen, een air show, en een zeer uitgebreid cultueel programma. Ruige volk Vies, luidruchtig en stinkend naar kolen en olie, zo werden stoommachines in hun hoogtij dagen door velen afgeschil derd. Mensen die er mee werk ten stonden bekend als 'het rui ge volk'. De huidige jeugd heeft geen enkel idee dat de oudere generatie hard en lang moest werken. Zeer vroeg in de morgen ging de machinist naar zijn stoommachine om zijn ke tel op te stoken. Laat was hij weer thuis omdat hij lange da gen maakte. Om te laten zien hoe het was rond begin 1900 worden de machines en appa raten bijeengebracht op het Stoomweekend De voorloper van onze huidige tractor, de stoom-tractor, is op het stoomweekend in verschil lende vormen te zien. Zij deden niet alleen dienst op het land maar werden ook ingezet voor het vervoer van zwaar trans port over de weg. Kermistrek- kers spreken het merendeel van het publiek aan vanwege de fraaie beschilderingen, de gekleurde lampen en het glan zende koperwerk. Zij werden, en worden bij ons gebruikt om de kermisattractie van stoom te voorzien. Daarnaast is een aantal stoom walsen te zien. Deze wegen- bouwmachines werden in Ne derland gebruikt bij de weg constructie tot 1967. Hierna verdwenen ze uit beeeld. Er zijn nog enkele walsen overge bleven die gespaard zijn van de slopershamer en weer bedrijfs klaar zijn gemaakt. Zij rijden rond onder stoom op het ter rein. Een deel van de machines is nog steeds (of weer) eigen dom van enkele Nederlandse wegenbouwbedrijven. Stoomspuiten Ook zijn er tijdens het stoom weekend enkele stoomauto's en stoomvrachtwagens te zien. De voorloper van onze huidige brandweerauto, de stoom- brandspuit is aanwezig in ver schillende gedaanten. Zo is er een stoomspuit uit 1884 die voortgetrokken werd door een paard. Ook kleine stoomspui ten, die gebruikt werden in Londen tijdens de luchtaanval len in de tweede wereldoorlog, zijn aanwezig en pompen dat het een lieve lust is. Dit jaar krijgt het brandweer materiaal extra aandacht op het stoomterrein. Historisch brandweermaterieel uit bin nen- en buitenland is bijeenge bracht waardoor een unieke verzameling ontstaat die me nig brandweerman zal doen watertanden. Maar dit is nog niet alles. Er is een door een stoomtractor aan gedreven zaagbank, een antie ke kermis zoals die draaide in de tijd van de stoommachines, er wordt een aantal stoom- sleepboten verwacht en er is een oude dorsmachine aan het werk. Een onderdelenmarkt met alle mogelijk onderdelen van auto's, stoommachines en mo toren mag niet ontbreken op een evenement als dit. .Onge veer 25 kramen staan opge steld die afgeladen zijn met on derdelen, poetsmiddelen, ge reedschap en dergelijke. Ook zijn er enkele kramen waarin verenigingen op het gebied van instandhouding van stoom en historische voertuigen hun doelstellingen tentoonstellen. In een speciaal voor dit doel opgezette tent js een expositie te zien van modelbouw. Trei nen, trams, auto's, scheepsma chines, landbouwmachines, stoomtractoren, stoomwalsen en veel meer, kan men hier zien in verschillende grootten. Ook kan men er oude postkaarten, tekeningen en foto's van ma chine's zien en kopen. Onder delen van spoorbanen zijn in dit onderdeel van de hobby- markt te koon. Niet alleen voor de volwassen bezoeker is er wat te beleven, ook de kinderen komen ruim aan hun trekken. Voor hen zijn er op het stoomterrein minia tuur-attracties waar zij op- of in mee kunnen rijden. Zo zal er een miniatuurtrein rijden waar kinderen op mee kunnen rijden; een kinderdraaimolen zorgt voor veel plezier. Tussen al het gepuf en gebrom staan verspreid opgesteld prachtige orgels die deuntjes van weleer ten gehore brengen. Tg midden van de kermis is een grote tent met terras opgesteld, waar de bezoeker onder het ge not van een drankje even stoom af kan blazen. Verder zijn er her en der kraampjes en terrasjes opgesteld alwaar de inwendige mens versterkt kan worden. nen de perken. Gemiddeld viel er over het land 58 millimeter, tegen 57 volgens het langjarig gemiddelde. De maandsom- men liepen nogal sterk uiteen; zo noteerde Hupsel 39 millime ter, tegen 97 op Eelde. Die hoge score was voornamelijk te wij ten aan het waterballet op de noordelijke luchthaven op de 15de, toen daar 50 millimeter over het etmaal werd gerappor teerd. Normaal lopen de cijfers uiteen van 45 in het westen tot 75 plaatselijk in het zuiden van Limburg. Beek kreeg nu slechts 44 millimeter neeerslag te verwerken. De zon kreeg vaak een figuran tenrol in de afgelopen maand en dat was te merken aan het aantal zon-uren. De Bilt kreeg 147 uren zon, tegen 197 nor maal. Daarmee werden even veel uren in de wacht gesleept als in de voorbije aprilmaand. Juni is tamelijk koel van start gegaan en daarnaast is het ook lokaal al flink nat. Wie weet komt er, nu de langste dag ach ter de rug is, beter zomerweer. Zo slecht als verleden jaar kan het bijna niet worden. Paraplu's bepaalden dit voorjaar veelal het straatbeeld. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De laatste voorjaarsmaand kon ons niet laten terugdenken aan de prachtige lente van 1993. Toen beleefden we de warmste voorzomer in deze eeuw, nu was het meest soppen geblazen in het voorjaar. Echt koud was het seizoen niet, maar de hoeveelheid neerslag rees behoorlijk de pan uit. Op sommige plaatsen in het midden, noorden en oosten van het land werd bijna 300 milli meter neerslag in de wacht gesleept, tegen 175 normaal. Vooral maart en de eerste tien dagen van april waren klets nat. daarna was de neerslag on geveer normaal. Mei was thermisch gezien geen extreme maand. Gemiddeld scoorde De Bilt 12,4 graden en dat is slechts 0,1 boven de nor male waarde voor de bloei maand. In de eerste helft van de maand werden er zes warme dagen opgetekend, in de twee de helft kwamen ze niet meer voor in de boeken. Normaal heeft Nederland recht op acht dagen waarbij de temperatuur 20 graden haalt of overschrijdt. Zomerse dagen kwamen in het land niet voor, tegen twee nor maal. Het KNMI in De Bilt heeft daarmee sinds 4 juli van het vorig jaar geen zomerse dag weten binnen te slepen en ook in de junimaand lukte het tot nu toe niet. Een periode van meer dan 340 dagen geen zomerse dag is uniek in deze eeuw. Nog niet eerder was het landelijk insti tuut zo lang verstoken van een maximumtemperatuur van 25 graden of meer. In hot noorden van het land is het inmiddels meer dan een jaar geleden. De Kooy en Leeuwarden kregen op 10 juni 1993 voor het laatst een zomerse dag. In de laatste nachten van mei was het koud. Op 30 mei word in de weerhut op de vliegbasis Twenthe een laagste waarde genoteerd van -1,1 graden en dat is extreem laag voor de laatste fase van de meimaand Die temperatuur werd ook op 2 mei afgelezen in Arren. Tij dens de IJsheiligen was hot juist vrij warm in ons land. De hoogste temperatuur viel op 14 mei in Lelystad, bet werd er 24.8 graden. De neerslag bleef gelukkig bin ZIERIKZEE - De vervanging van kruispunten door roton des bevordert de verkeersvei ligheid. Onder fietsers vielen 30 procent minder slachtof fers. Het aantal slachtoffers onder auto-inzittenden en voetgangers daalde nog spec taculairder: met respectieve lijk 95 en 89 procent! Het percentage voor bromfiet sers lag op 63. De beste resulta ten voor fietsers kwamen voor op rotondes met een vrijlig- gend fietspad. Andere, minder veilige, rotondes hebben een fietsstrook, of helemaal geen aparte voorziening voor fiet sers. De Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV) onderzocht 201 locaties die voor 1 januari 1991 als rotonde in gebruik zijn ge nomen. Met de nieuwe voor- rnngsrogcling die daarop van toepassing is, moet al het ver keer dat de rotonde nadert, voorrang verlenen aan de weg gebruikers die zich er al op be vinden. Basisbereiding stoven: Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in uitgebruisde en lichtbruine boter aan weerszijden dicht en bak het samen mët een bouquet van prei, ui, wortel en di verse kruiden (bijvoorbeeld peperkorrels, laurier, kruidnagel) bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter met een weinig water. Doe het vlees terug in de braadpan of -slede en smoor het met gesloten deksel of in de oven zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 4 schouderkarbonaden 1 ui 1 teen knoflook 50 gram boter of margarine 1 deciliter tomatenketchup 1 eetlepel mosterd 1 eetlepel paprikapoeder 1 eetlepel honing 2 eetlepels citroensap 1 deciliter ketjap zout peper Snipper de ui en snijd de knoflook fijn. Fruit de ui en de knoflook in de boter of margarine tot ze zacht zijn. Voeg de rest van de ingre diënten toe, behalve het vlees, en breng alles aan de kook. Kook het vijf minu ten door en laat de saus koud worden. Leg de karbonaden naast el kaar in een kleine braadsle de en schenk de koude saus er overheen. Marineer hier in het vlees circa vier uur afgedekt in de koelkast. Draai de karbonaden tus sentijds om. Verwarm de oven voor op 200°C of gas ovenstand 4-5 en zet de braadslede onder het mid den in de oven. Smoor de karbonaden in 30 a 40 minuten bruin en gaar. Neem ze uit de braadslede en schik ze dakpansgewijs op een voorverwarmde schaal. Schenk een scheutje warm water in de braadslede en roer na twee minuten alle aanzetsels goed los. Schenk wat saus over het vlees en geeft de rest er apart bij. Lekker met gekookte rijst en sambalboontjes. Voedingswaarde per portie: Energie: 1840 kJ (440 kcal) Eiwit: 28 gram Vet: 27 gram Koolhydraten: 21 gram De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 8 juni zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- J. Hendrikse, Koninginneplein 4, Oosterland De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- E. Knöps-v. d. Veer, Julianastraat 8, Oude-Tonge De derde prijs: Een waardebon van f 10,- C. Meyaard, Klinkenbergstraat 25, Yerseke Het sleutelwoord van de puzzel van 8 juni is: Spaarvarken De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Ziérikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 1 juli in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. ggerecht; 6. vuilnisbak; 9. verbindingsgang tussen vliegtuig en gebouw; 10. stremming; 11. hoofdtelwoord; 12. toneelstuk met muziek 13. ronde knoop in het knoopsgat als teken van een ridderorde; 15. gloed aan de hemel bij zonsondergang;; 18. koerier; 19. babbelaar; 20. boom vrucht; 22. de gezamenlijke burgerij (mv); 25. Europees land; 26. dwaas heid; 27. honende opmerking; 28. bang voor vreemden Verticaal: 1. Christelijk feest; 2. stipt; 3. zonder tekening of kleurschakering, 4. eigenzinnig; 5. reigerachtige vogel; 6. volhouder; 7 oude munt; 8. af spraak tussen partijen om eikaars wensen op bepaalde punten te helpen verwezenlijken; 13. vermetel; 14. degene die bij een maaltijd links van de da me zit; 16. overzenden; 17. rood opzwellen; 21. maatschappelijke klasse; 22. lijfwacht; 23. nauwe doorgang; 24. smalle weg. Het sleutelwoord bestaat uit de letters in de vakjes; 22, 19. 25. 17, 14, 24. 1. 13. 6. 15. 5.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 11