Oranje op valreep voorbij Saudi-Arabië WorldCup USA 94 'Wij hebben geen spijbelaars ontdekt' Peter van Vossen maakt zijn WK-debuut België Supersportdag RSG een groot succes Paul van Himst Tennis Zierikzee PETER VAN VOSSEN IN DE USA WK-standen en uitslagen '55 minuten goed gespeeld' Oranje-legioen verovert uiteindelijk Washington DINSDAG 21 JUNI 1994 NR 25583 7 WASHINGTON - Eén keer eerder in zijn loopbaan als international had doelman Al Deayea van Saudi- Arabië een blunder gemaakt. Prins Faisal steeg op uit zijn zetel van de tribune, liep in zijn lange ge waad naar beneden en paste een wissel toe. Wat de consequenties voor Al Deayea na maandagavond zullen zijn is nog onduidelijk. Hij had het geweldig gedaan, uitgerekend op het eerste WK-optreden van de Saudi's aller tijden. Het hoofd koel gehouden tus sen de heethoofden, gestopt wat er te stoppen viel. Oranje werd er gek van. Gaston Taument scoorde met het koppie de winnende goal tegen Saudi-Arabië. (Foto: Joop van Houdt). De uithaal van Jonk, van zo'n dertig meter, sloeg in als een granaat. Het viel Al Deayea niet kwalijk te nemen. De 1-1 waarop het leek uit te lopen was voor Saudi-Arabië van his torische betekenis geweest. Wa ren ze al na één duel in eigen land tot godenzonen uitgeroe pen. Had bondscoach Solari toch gelijk gekregen met zijn belachelijk gemaakte citaat dat ,,ze waren gekomen om een paar wedstrijden te winnen". Gaston Taument Drie minuten voor tijd greep Al Deayea volledig mis op een nietszeggende voorzet van Frank de Boer. Kon Gaston Thument, die helemaal niet kan koppen, plotseling geheel vrij inkoppen (2-1). Thument was in de 60e minuut ingeval len. Peter van Vossen mocht tien minuten voor het einde zijn WK-debuut maken. De 26- jarige Zierikzeeënaar bracht nog meer snelheid in de aan val. Hij sleurde en sleurde en kwam zelfs tot een schot. Tau ment maakte Nederland in eens groepsleider met drie punten. Maar wat waren ze er dichtbij geweest, de Saudi's. En ja, wat hadden ze het eigen lijk verdiend, dat ene punt te gen het 'grote en machtige' Oranje. Voetbal hangt soms van toeval ligheden aan elkaar. Vier jaar geleden opende Oranje het WK met een teleurstellende 1-1 te gen Egypte. Sprak iedereen van een waar deloze voorbereiding, had bondscoach Beenhakker (te genwoordig ex-Saudi-Arabië) totaal geen grip op de selectie. Kon het niet anders of het zou volledig misgaan. Kort voor aanvang van World Cup '94 sprak iedereen van een goede voorbereiding. Bonds coach Advocaat had voor een prima sfeer gezorgd, de spar ringpartners waren als schiet schijf gebruikt, het vaderland geloofde erin, Cruijff en Gullit waren vergeten, de herstellen de Van Basten hadden 'we' nu nog niet nodig. Drie minuten voor tijd stond het tegen Saudi-Arabië nog 1-1. Saudi-Arabië staat internatio naal aanmerkelijk lager aan geschreven dan Egypte. Toen maakte Al Deayea zijn enige fout. Het legioen van 8000 supporters van Oranje veerde op in het niet geheel volle Robert F. Kennedy Me morial Stadium. Ineens hiel den we allemaal weer van Oranje, lonkte de'wereldtitel, was Advocaat een topper en barstten 'onze jongens' van het zelfvertrouwen. Het had maar een haar gescheeld of Oranje had na die zomeravond in Was hington de koffers al zo onge veer kunnen pakken. Apatisch gespeeld Natuurlijk faalde het Neder lands elftal op veel (niet alle) fronten in zijn eerste duel op de wereldtitelstrijd. Het eerste half uur werd apatisch ge speeld, kon Amin de zeer be hoorlijke openingstreffer ma ken, werd Van Gobbel zoek ge speeld door Mohammed, de 'Pele van de Woestijn'. Na de rust schoot Jonk prach tig raak, paste Advocaat de 'gouden' wissel (Tiüment) toe. Oranje won, voor wat het waard was. De grote vorm van de voorbereiding was ineens weg. Is Nederland dan toch te labiel voor een groot toernooi, is de as van de ploeg echt over het hoogtepunt heen, staat Bergkamp er echt zelden als het er echt op aan komt? Of wint dan toch niemand meer zomaar van iemand op een groot toernooi? ,,De jongens hebben gevoch ten", zei bondscoach Advocaat. ,,In de tweede helft zijn ze tot het uiterste gegaan. Over het spel in die tweede helft ben ik tevreden. Daarvoor was het na tuurlijk onvoldoende. Ik had de indruk» dat sommi gen moeite hadden op hun 'tweede' adem te komen. Dat in het eerste deel de hitte ons toch parten heeft gespeeld." Na rust zag Advocaat het 'ech te' Oranje. ,,We hebben, de te genstander onderi druk gezet, bijna kapot gespeeld. Dat is onze verdienste geweest. In eens zag ik weel1 het Neder lands elftal dat ik wilde zien. Het slechte begin was geen on wil, maar sommigen zaten er doorheen. Het herstel kwam op tijd. In de tweede helft heb ben we laten zien een echt team te zijn. Daarvoor zijn we be loond." Maar de beloning kwam laat. ,,We hebben geen moment ge twijfeld dat we tenminste een punt zouden halen", zei Frank de Boer, de verdedigende tak van de tweeling. ,,Maar dat het er drie zouden worden, daar van was ik op een gegeven mo ment ook niet meer zo zeker." Rinus Israel: ,,Toch blijft het moeilijk voetballen tegen zo'n defensief ingestelde ploeg. Ze stonden bijna met z'n allen achterin. Wij moesten alles op de aanval zetten en dan geef je achterin af en toe wel wat ruimte weg. Dit duel was ook totaal niet te vergelijken met het andere in onze groep, tus sen België en Marokko. Dat was een open wedstrijd met twee landen die wilden aanval len. Daarvan was vanavond geen sprake." Advocaat vatte alles in één zin samen: ,,Het resultaat was goed." Nederland - Saudi-Arabië 2-1 (0-1). 19. Amin 0-1, 50. Jonk 1-1, 87. Thument 2-1. Scheidsrech ter: Diaz Vega (Spa). Toeschou wers: 45.000. Gele kaart: Van Gobbel, Frank de Boer (Ned), Al Dossari, Al Jawad, Amin (Sau). Nederland: De Goey; Van Gobbel, Koeman en Frank de Boer; Rijkaard, Bergkamp, Jonk en Wouters; Overmars (59. Thument), Ronald de Boer en Roy (81. Van Vossen). ORLANDO - Philippe Albert maakt tegen Nederland zijn rentree in het Belgisch elftal. De voorstopper miste de eerste wedstrijd door een schorsing. Nilis maakt vermoedelijk plaats voor de verdediger. Tweehonderd Belgische sup porters hebben na het duel te gen Marokko medische hulp moeten inroepen. ZIERIKZEE - De Supersportdag van de RSG is gisteren, maandag, een groot succes geworden. Zeshonderdvijftig scholieren in de leeftijd van twaalf tot ze ventien jaar waren bij vijfendertig sportverenigingen op Schouwen-Duiveland actief. „Uit de kunst. Ontvangst bij de verenigingen was goed en de leerlingen waren enthousiast", was de eerste reactie van Ronald Haze die samen met Ma rieke Wijers en Gerda Nicolaas de Supersportdag op poten had gezet. Het drietal, docenten van de RSG in Zierikzee, had zo veel mogelijk sporten bezocht en zag alleen positieve dingen. „De Supersportdag was opge zet om een drempelverlaging te creëren bij de sportverenigin gen. Het was een verplichte schooldag en wij hebben geen spijbelaars ontdekt. Soms had een leerling moeite om de twee gekozen sporten op elkaar te laten aansluiten, maar dat was een uitzondering", vertelt Ro nald Haze zeer tevreden. Gezellig Vierentwintig verschillende sporten bij vijfendertig vereni gingen. Op atletiekbaan, ke gelbaan, hockeyveld, fitness- school, tennisbanen, judozaal, maneges, korfbalveld, voetbal veld en snookerhal. Er was overal veel belangstelling. Ook rond de RSG, waar werd geta feltennist, badminton, volley bal, jazzballet en op Ameri kaanse muziek werd gedanst. Het was overal gezellig druk. Voor drie sporten was extra be langstelling. Het organisatie comité moest van tevoren een selectie maken om de groepen bij het golfen, zweefvliegen en duiken niet te groot te laten worden. Vijfenzeventig leerlin gen waren actief op de golf baan en zestien scholieren mochten in het zwembad On derdak de duiksport beoefe nen. ,,We konden zestien leer lingen verwerken. Helaas was er niet meer ruimte in het zwembad", vertelt Theo de Kuiper van duikvereniging Scaldis. Arie de Ruiter, Rob Steijger en Theo de Kuiper hebben de ^ISG-scholieren kennis laten maken met de duiksport. Op vallend veel meisjes waren er. We hebben eerst de basisin structies gegeven en later echt met zuurstofflesscn op de bo dem van het zwembad gelegen. Het was opvallend hoe snel ze de handelingen onder water verrichtten. Het was beter ge weest om in de Grevelingen te duiken. Het probleem is dat do groep dan te groot is en ook pakken nodig heeft", aldus Rob Steijger. De duiksport is een sport waar jongeren niet snel aan beginnen. „Vanaf veertien jaar kunnen ze een op leiding krijgen van een half jaar. Het is geen dure sport en met zoveel Zeeuwse wateren om je heen is het een prachtige sport. Ik zou ook niet weten waar de drempel ligt bij onze vereniging", vertelt Arie de Ruiter. Indrukken De scholieren deden veel in drukken op bij vele sporten. Zo was het zweefvliegen bij Vlieg club Haamstede voor veertig leerlingen een enorme erva ring. In twee groepen van twin tig personen mochten zij ken nismaken met een vliegtuig zonder motor. Bestuurslid Mar tin Janssen uit Rotterdam was met een aantal instructeurs een hele dag actief om de RSG- scholieren kennis te laten ma ken met het zweefvliegen. „Met acht mensen begeleiden wij vandaag de twee groepen. We hebben ze eerst in de han gar laten kijken. Voorlichting gegeven hoe het zweefvliegen werkt. Echt, in het begin von den ze het zweven wel eng. Maar eenmaal van de grond vielen de monden open van verbazing", beschrijft Janssen de beleving van de scholieren. Slechts veertig leerlingen, ou der dan veertien jaar, konden kennis maken met de bijzonde re thermiek boven de kop van Schouwen-Duiveland. Een ei gen bijdrage van tien gulden was noodzakelijk om de ver eniging niet op kosten te jagen. „Wij zijn gratis beschikbaar, maar het zweefvliegtuig naar de startplaats brengen en met een speciale tractor via een lier het zweefvliegtiuig in de lucht brengen kost geld." De-scholie- ren wilden grif de tien gulden betalen. Bij de voorinschrij ving waren er meer dan twee honderd inschrijvingen. „Vanaf je veertiende jaar kan je al zweefvliegen en als je zes tien bent kan je h,et brevet ha len. Het kost duizend gulden per jaar en dan.Itan je, iedere week vliegen ondpr deskundi ge leiding", maakte. Janssen re clame voor de Vliegclub Haam stede die tachtig.leden heeft. „We hebben niet één wanklank gehoord van de scholieren, Bo vendien waren alle verenigin gen zeer gastvrij. Het doel om drempelverlaging te creëren bij verenigingen is zeker ge slaagd. Het zou me verbazen als sommige scholieren geen vervolg zouden geven aan wat zij vandaag hebben, meege maakt", aldus Haze. Of de Supersportdag volgend jaar vervolg krijgt is onzeker. „We weten niet of we ieder jaar de verenigingen hiermee kun nen belasten. Maar dat deze Supersportdag zo leuk was had ik ook niet verwacht", vertelt Haze enthousiast. Docent Marieke Wijers (achter in het zweefvliegtuig) vliegt ook een rondje boven de Kop van Schouwen. (Foto: Joop van Houdt). ORLANDO- De Belgische bondscoach Paul van Himst wil bezwaar aantekenen tegen de gele kaart die 'Joske' Weber zondag in het duel met Marok ko kreeg. De spits negeerde een fluitsig naal wegens buitenspel en botste vervolgens tegen de Ma rokkaanse doelman Azmi op. ZIERIKZEE - Gisteravond, maandag, werden vijftien par tijen gespeeld voor de club kampioenschappen van ten nisvereniging Zierikzee. Bij het herenenkel B/C is Mëin- dert Maris een ronde verder via een 6-4 6-3 winst op Piet van Gelder. Bij het herenenkel D/E won Jacco Vleeshouwer van zijn handbalmaatje Bert de Vos. Jan Lagendijk, Patrick Renger, Hans van Urk, Rik Everwijn en Jeroen Volkeri speelden zich naar een volgen de ronde. Uitslagen maandag 20 juni: herenenkel D/E: Jacco Vlees houwer - Bert de Vos 6-4 7-5. Jan Lagendijk - Kees Jonker 6- 1 6-4. Hans van Urk - Kees Le- gemate 6-4 6-0. Rik Everwijn - Michel Holm 1-6 6-1 7-6. Jeroen Volkeri - Erwin Schaalje 6-2 6- 2. Hercnenkel B/C: Meindert Maris - Piet van Gelder 6-4 6-3. Hercndubbel: Jan Bij de Vaa- te/Meindert Maris - Gerard Jansen/Piet Verkaart 6-1 6-2. Danny Magito/ Piet van Gel der - Joop Struijk/Joop Bolier 6-3 6-2. Daniesenkel: Carina Kerkhove - Andrea Bos 6-2 6-2. Nel Bos - Corrie Bij de Vaate 6- 1 6-4. Anneke Maris -Elly Lems 6-3 6-1. Damesdubbcl: Simmers/Prummel - Drij- dijk/Elkebus 6-1 6-0. Bos/Ver- kaart - Kok/Kok 6-0 6-0. Krab bendam/Van Urk - De Vlieger/ Deurloo 6-2 6-1. De Morre/Van Willigen - Lagcndijk/Coolber- gen 6-1 6-0. Jeugd meisjesdub bel tot 14 jaar: Wings Yuen/Ag nes Kakebeke - Eline Praet/Marcella van der Vliet 6- 2 6-0. Thmara van de Linde/ Marlinda Lagendijk - Rosema- rie Jobe/Ilse Kluit 6-0 6-0. Jon- gcnsdubbcl tot 14 jaar: Mark van de Linde/Martijn Kroes beek - Wally Yuen/Timo Edcns 6-3 6-1. Jacco de Looff/Johan van Urk - Jouke Bottema/Jan Frederik Verschuren 6-2 6-3. Jongens-enkel tot 17 jaar: Rim Ranshuizen - Niels Bos 4-6 7-6 7-5. (vanuit Washington) „Toen we zaterdag neerstreken in het luxe The Ritz Carlton Tysons Corner in Washington, heb ik vandaag (maandag) alles verkend. Maar wat je ook doet, er speelt maar één ding door mijn hoofd. De wedstrijd Ne derland - Saudi-Arabië. Je voelt en merkt het aan ieder een. Spelers, technische staf en officals. Het was echt tijd dat er gevoetbald gaat worden. We zijn geschrokken van de kracht van Marokko. België pakt dan wel drie punten, maar als je de wedstrijd gezien hebt, dan mogen de Belgen ook van geluk spreken. Maar wat hadden wij het vanavond (maandag in Washington) verschrikkelijk moeilijk tegen de Saudische spelers. Tijdens zo'n WK komen er altijd ploegen naar voren waarvan je de kracht niet verwacht. Het was een terechte voorsprong voor Saudi-Arabië. In de kleedkamer werd ons voorge houden dat we in een te laag tempo speelden. Gelukkig veranderde dat in de tweede helft. De "goal van Wim Jonk. Gelukkig maar. In de 80e minuut mocht ik mijn WK-debuut maken. Een onvergetelijk moment voor mij. Er speelde één ding door mijn hoofd: Sleuren, sleuren en kaatsen. Dan de 2-1 van Gaston vlak voor tijd. Een op luchting. Dit was een wedstrijd om snel te vergeten. De sfeer in de kleedkamer van het grote Robert F. Kennedy Memorial Stadium, was na afloop gelukkig goed. Mor gen (dinsdag) vliegen we terug naar Orlando. Eén ding telt nu voor ons: België." WASHINGTON - Wim Jonk en Gaston Taument maakten de doelpunten voor Nederland. Romario en Rai (strafschop) scoorden voor Brazilë. Groep B: Brazilië - Rusland 2- 0. Brazilië Kameroen Zweden Rusland 1 1 0 0 3 2-0 10 10 12-2 .1 0.1,.0.n12. 1 0 0 1 0 0-2 Programma: vrijdag 24 juni: Brazilië - Kameroen, Zweden Rusland. Groep F: Nederland - Saudi- Arabië 2-1. Nederland 1 1 0 0 3 2-1 België 1 1 0 0 3 1-0 Marokko-, r .1 0 0 1 0 0-1 Saudi-Arabië 10 0 10 1-2 Programma: zaterdag 25 juni: België - Nederland, Saudi- Arabië - Marokko. WASHINGTON (ANP) - Dick Advocaat was voldaan over het resultaat. Niet over de uitvoering. „We heb ben 55 minuten goed gespeeld. Vanaf tien minuten voor de rust tot het einde. Het eerste half uur was Saudi-Arabië beter. Agressiever vooral", vond de bondscoach. „De organisatie klopte niet. Vooral niet op de linker flank. We startten te slap, te lauw en kwamen daardoor in moeilijk heden. We verloren alle duels en alle ballen vielen voor de Saudi's." De achterstand was in de ogen van Advocaat een lo gische weerslag van het spel. Tien minuten voor de rust zag Advocaat het herstel. „We wer den agressiever, begonnen de wedstrijd te controleren en pressie uit te oefenen. Dat heb ben we in de tweede helft door gezet. We domineerden maar de doelpunten bleven uit." De bondscoach had lof voor de tegenstander. „Ze speelden sterk in de verdediging. De ruimte aan de buitenkanten werd goed afgedekt. Vooral Overmars had het daar moei lijk mee. Vandaar dat ik hem wisselde voor Thument." Dat werd een gouden wissel. „Een beloning voor zijn werk lust in de voorbereiding. Hij viel een beetje schlemielig uit de basis omdat hij een paar da gen koorts had", vond Advo caat. Ronald de Boer vond de wed strijd niet vermoeiend. „Het viel mij mee, maar het was niet zo warm als de voorafgaande dagen." Over de prachtige kans op de gelijkmaker in de eerste helft was hij kort. „Die bal is te licht. Daardoor sprong hij van mijn schoen af. Normaal is dat een doelpunt." Jorge Solari, de Argentijnse coach van Saudi-Arabië, com plimenteerde zijn elftal. „Ie dereen dacht dat de Nederlan ders over ons heen zouden wal sen, maar wij maakten het hen een stuk lastiger dan verwacht werd. We verloren door gebrek aan ervaring. We hadden kan sen om te winnen. Nederland had meer balbezit maar wij bleven gevaarlijk. Dit verlies doet pijn, maar wij hebben be wezen een goede ploeg te bezit ten." WASHINGTON (ANP) - „We zwaaien met z'n allen naar Milaan." Het uitgelaten Oranje-legioen trok na de moeizame winst op Saudi-Arabië een lange neus naar Ruud Gullit. Om vervolgens in grote groe pen op te rukken naar de uit gaanscentra Georgetown en Adams Morgan die tijdelijk volkomen oranje gekleurd wa ren. Tbt diep in de kleine uur tjes spoelde de aanhang van het Nederlands elftal daar met de nodige alcoholische versna peringen de spanning weg van negentig minuten zenuwslo pend voetbal. De bevolking van Washington bekeek alles met uitpuilende ogen. „Dit hebben we nog nooit mee gemaakt", zei een uitbater aan de befaamde Wisconsin Ave nue. „De Noren waren fan tastisch met die vikinghoornen en koebellen, de Mexicanen mochten er ook zijn, maar de Nederlanders zagen er alle maal even feestelijk uit. Als al dat oranje daar de nationale kledingdracht is moet Holland een uitermate vrolijk land zijn, waar ik snel eens met mijn vrienden naar toe moet." Het Oranje-legioen veroverde uiteindelijk dus toch Washing ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7