dichters Uitgave boek met oude foto's Schouwen-Duiveland is zeker Reservaat Westèrschouwen moet exclusief worden cd cd Onderzoek over waterkwaliteit en vermesting in Zeeland wint DINSDAG 21 JUNI 1994 NR 25583 5 Nieuivsbodelezers zenden bijna 200 kiekjes en platen in Klas 5 van de openbare school in Oosterland. gefotografeerd op 21 mei 1930. Eerste Milieuprijs Zeeuwse Waterschappen uitgereikt Een zuster van het Cornelia Liefdehuis in actie bij de ingebruikname in 1961 van een nieuwe nevelspuit voor de Zierikzeese brand weer. ZIERIKZEE - Er is geen weg meer terug. Drukkerij Lakennian Ochtman, uitgever van de Zierikzeesche Nieuwsbode, zal eind dit jaar een fotoboek bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de krant uitgeven. De oproep aan de lezers om materiaal in te zenden leverde een hoeveelheid van bijna 200 foto's op. E. M. Driessen en F. van Lakwijk, studenten aan het Agrarisch Onderwijscentrum in Goes, kregen maandag de Milieuprijs Zeeuwse Waterschappen 1994 uitgereikt. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Het deelplan drie van het door de gemeente Wester- schouwen geproduceerde mobilitéitsscenario omvat een bijzondere campagne om mensen te stimuleren de auto te laten staan. Door middel van pasjes, mai lings naar vaste gasten en een Westerschouwen Journaal op video wil de ge meente op 'emotioneel en intiem niveau' communiceren met recreant en bewo ner. Overwerk voor de redactie dus. Want al het ingezonden mate riaal dient gerubriceerd, opge nomen, van begeleidende tekst voorzien en teruggezonden te worden. Een deel van de inzen dingen is inmiddels geretour neerd. Zoals bekendgemaakt via ver schillende regionale en natio nale media, viert de Zierikzee sche Nieuwsbode dit jaar hét 150-jarig bestaan. Onder de nieuwsbladen in Nederland neemt de Zierikzeesche Nieuwsbode een markante plaats in. Het is het derde oud ste nieuwsblad en het enige dat vier keer per week verschijnt. Het jubileum van de krant, die op 19 augustus precies 150 jaar bestaat, wordt met verschillen de festiviteiten gevierd op de zaterdagen van 10, 17 en 24 sep tember en op 1 oktober. Op laatstgenoemde datum houdt Lakenman Ochtman open huis en wordt in de Grote Kerk van Zierikzee een bijzondere uitvoering gegeven waarvoor zich inmiddels een,kleine 300 zangers en zangeressen heeft aangemeld. Tot besluit van de dag wordt een groot vuurwerk afgestoken. In de aanloop naar de feest maand publiceert de Zierikzee sche Nieuwsbode met enige re gelmaat fotomateriaal dat door de lezers werd ingezon den. Van een selectie hieruit wordt een boekje samenge steld dat aan het eind van het jaar het daglicht zal zien. Veel en ook opmerkelijk beeld materiaal kreeg de redactie toegestuurd van mr. F. Th. Dijckmeester, oud-burgemees ter van Zierikzee en thans woonachtig in Apeldoorn. De oude pers waarop de Zierikz'eesche Nieuwsbode in 1979 werd gedrukt. Met v.l.n.r. C. Klein, mevrouw Quist en mevrouw De Graaf. Op de foto die wij deze keer uit Verschillende foto's kreeg de zijn bijdragen selecteerden Nieuwsbode-redactie opge- staat een religieuze- van het stuurd uit 'eigen gelederen'. Op Cornelia Liefdehuis die een de kleine foto staat de oude brandweerspuit uitprobeert. drukpers waarop de Zierikzee- Een nieuwe nevelspuit voor de sche Nieuwsbode in 1979 nog Zierikzeese brandweer werd werd gedrukt. Links staat op 25 februari 1961 onder grote drukker C. Klein uit Bruinisse belangstelling officieel in ge- en hij wordt geflankeerd door bruik genomen. de dames Quist en De Graaf En natuurlijk is het dan leuk die de kranten klaar maakten om iedereen het nieuwe mate- voor bezorging. Tegenwoordig riaal eens te laten beproeven. wordt de krant gedrukt op een Achter de zuster ontwaren we - ook al niet meer zo nieuwe - burgemeester Dijckmeester offset rotatiepers met een capa- met zijn zoon Robert, raadslid citeit van 14.000 kranten per M. C. Doeleman, gemeentese- uur. cretaris R. van Ommeren (met zwarte hoed) en rechts van de De eerlijkheid gebiedt ons te zuster wethouder H. Koevoets. schrijven dat wij mijnheer M. De naam van de brandmeester Bal uit Oosterland enige on verder rechts is de inzender aangename momenten hebben ontschoten. De toenmalige .bezorgd. Geruime tijd geleden brandweercommandant Cor zond mijnheer Bal spontaan Berrevoets was er niet bij. een schoolfoto uit 1930 in. De foto was geleend van zijn dorpsgenoot A., Rotte. Wie ooit in een redactielokaal heeft ver toefd weet dat het daar een rommelige, om niet te zeggen chaotische bedoening kan zijn. De foto van Rotte was tot ver driet van de heer Bal geruime tijd zoek. Tijdens de zoveelste speurtocht door stapels papier in en op kasten, bureaus, tafels en vensterbanken werd de foto dan eindelijk aangetroffen op de diepste bodem van een bu reaukastje. Hij was tussen twee laden geraakt en in het stof verdwenen. Op de foto van klas 5 van de openbare school in Oosterland staan behalve meester Istha op de bovenste rij v.l.n.r. G. Hage, W. v. d. Have, C. Lens, M. v. d. Zande, J. Otte, M. Bal, R Rotte, M. Bolle, H. Stouten en J. Kik. Op de middelste rij: A. Mol, P. v. d. Werf, W. Meerman, C. v. d. Hijlle, J. Stouten, A. Otte, K. Theunisse, L. Schietekatte en M. v. d. Werf. Op de onderste rij: R. v. d. Have, J. v. d. Maas, K. de Vin, M. Krakeel, J. v. Dij- ke, C. v. d. Maas, T. Zwager, J. Bouwman, A. Bouwman, A. Beye en S. van Almenkerk. Inzenden Lezers die beschikken over op merkelijke, aardige of zo maar leuke foto's uit een grijs of na bij verleden van Schouwen- Duiveland kunnen die nog steeds inzenden naar de redac tie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Alle inzendin gen worden geretourneerd. Ook al moet het onderste jaar verslag boven komen. ZIERIKZEE - De uitreiking van de eerste Milieuprijs Zeeuwse Waterschappen is een feit. Uit handen van mevrouw A. P. de Haan, dijkgraaf van het Water schap Schouwen-Duiveland en voorzitter van de jury, ontvingen E. M. Driessen uit Oosterland en F. van Lakwijk uit Woensdrecht, beiden studenten aan het Agrarisch Onderwijs in Goes, maandag in 's Landskamer in Zierikzee de prijs voor hun onderzoek over waterkwaliteit en vermesting in Zeeland. de watei-schappen nog meer be kendheid krijgt, waarbij de doelgroep onderwijs volgens haar een aanzienlijke pijler vormt. .Sinds de verkiezingen in maart betalen meer inwo ners mee aan de taken van het waterschap, en zijn meer cate gorieën in de besturen verte genwoordigd. Niet vroeg ge noeg kan daarom worden be gonnen de waterschappen be kend te maken bij de mensen. Een voor de hand liggende weg is dan het onderwijs", aldus mevrouw De Haan. De studenten Driessen en Van Lakwijk stelden in hun inzen ding over waterkwaliteit en vermesting dat het belangrijk is om juist vanuit de landbouw aan verbeteringen voor het mi lieu te werken, omdat deze sec tor naar hun mening heel veel zicht heeft op de problematiek. Het onderzoek geeft een over zicht van bronnen die ver mesting veroorzaken en geeft weer de relatie tussen de kos ten en het effect op het Zeeuw se oppervlaktewater in Zee land, of een deel ervan. Volgens de jury gaat het hier om een inventarisatie van be staande methodes om ver: mesting tegen te gaan en is de waarde van de inzending met name gelegen in de onderbou wing aan de hand van Zeeuwse cijfers. Ook meent de jury dat het waterschap onder meer door gerichte voorlichting waarbij gegevens uit de inzen ding worden gebruikt, grip kan krijgen en houden op het probleem van vermesting. Dit keer ging het alleen om MBO- en HBO-studenten die een keuze konden maken uit zeven opdrachten om daarmee de .milieuprijs, waaraan 2500 gulden is verbonden, in de wacht te slepen. Volgend jaar bestaat voor alle studenten in het voortgezet onderwijs de mogelijkheid om mee te doen. Volgens het rapport betekent dit zogenaamde integrale com municatiebeleid niets meer dan: „Wie zijn die snuiters in dat gemeentehuis, wat willen ze nou precies, doen ze wel hun best voor ons en kunnen we ze wel vertrouwen?" Er zal een begrijpelijke koers gevaren moeten worden, bij voorkeur uitgedrukt in symbolen en be grippen. Volgens het communi catierapport is het van belang te onderkennen en te accepte ren dat niet iedere burger of re creant in gelijke mate en in het zelfde tempo volgzaam zal zijn ten aanzien van het nieuwe be leid. Met andere woorden: het is afhankelijk van de intelli gentie, maatschappijvisie, ont wikkeling en de betrokken heid van de burger hoe snel de boodschap opgepikt wordt. Zelfs een gemeentebestuur kan daar geen invloed op uitoefe nen. Om toch zoveel mogelijk van de boodschap door te laten dringen is een aantal voorstel len in het rapport opgetekend. De vrijblijvende promotiecam pagne Zon, zee en frisse lucht is niet meer genoeg. Een comple te mentaliteitsverandering moet op gang gebracht worden. Zo wordt gedacht aan een soort toegangspoorten bij alle be langrijke toegangswegen tot de gemeente en drukke kernen, zoals men die bij het binnenko men van een reservaat of park passeert. Zo wordt de burger gedwongen stapvoets het ge bied binnen te rijden, en staat oog in oog met affiches, billbo ards, luidsprekers of verlichte objecten. Met het zogenaamde reservaatspasje kan men dan het gebied binnenrijden. Verder beogen de plannenma kers thema-dagen te organise ren, met name gericht op re creanten, mailings via een da tabestand naar min of meer vaste klanten te sturen en een Westerschouwen Journaal op video te maken. Het deelplan drie over communicatie zal worden besproken in de com missievergadering openbare werken van donderdag 23 juni in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. Aanvang 19.30 uur. Roken Mijn vrouw wil van het roken af een pleister op haar arm die moet haar daar bij helpen nu ze krijgt het zichtbaar warm ze moet nu met haar eigen wil de sigaret verslaan natuurlijk is dit moeilijk hoor maar heus ze kan het aan de buurvrouw is nu ook gestopt en samen gaan ze het redden ze lachen straks om de sigaret daar willen ze om wedden wij mannen blijven nu wat rustig op de achtergrond dit vanwege hun humeur en de wat grote mond het is een harde oorlog die de vrouwen moeten strijden maar als het straks toch is gelukt dan zijn het flinke meiden. N. v. d. Seijp. Melissant Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. De milieuprijs is door de Zeeuwse Waterschapsbond in gesteld om de milieutaak van de waterschappen extra onder de aandacht te brengen en de betrokkenheid van leerlingen en studenten bij het milieu te vergroten. Ook hoopt de bond aan de hand van de inzendin gen op bruikbare ideeën wat betreft milieuvriendelijke me thodes van werken. Volgens dijkgraaf De Haan viel het aantal inzendingen ge zien de ruime keus uit zeven onderwerpen, enigszins tegen. Drie inzendingen waren er, plus nog één buiten mededin ging. Naast de winnende inzen ding over vermesting, waren er tevens twee die gingen over wa terkwaliteit en oeverinrichting en was er een werkstuk betref fende onderwijsmateriaal, de inzending die buiten de .boot viel. 'Belangrijk', noemde de dijk graaf verder dat het werk van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5