Rivier Rijn iets minder vuil, maar nog lang niet schoon Aids Fonds zamelt ruim negen miljoen gulden in Geen celstraf voor gestoorde eetpiraat Procureur-Generaal Gonsalves moet weg Uitslaande brand in Belgisch ziekenhuis waterstanden Poetry International geopend Onderzoek door gemeente Rotterdam Nederland bleef op voor Oranje Slachtoffers bij brand in Aalsmeer Steeds meer bedrijven onder donateurs a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Liefhebber Europese keuken UTRECHT (ANP) - „Klopt het dat u een lief hebber bent van goede maaltijden", vroeg rech ter mr. R. Meesters aan de 59-jarige W.G.die de afgelopen jaren de Nederlandse horeca teister de door minstens 98 keer uitgebreid te dineren zonder te betalen. De verdachte beantwoordde de vraag bevestigend, en voegde er aan toe: „Het liefst Europees, in een restaurant met een romantische sfeer." De eetpiraat werd maandag door de rechtbank in Utrecht ontslagen van rechtsvervolging wegens volledige ontoerekenings vatbaarheid. Bladzijden lang was de aan klacht tegen de 'uitvreter'. De man, die geen vaste ver- bij fplaats heeft, bezocht van Heerenveen tot Hel mond de betere restaurants om exclusief te dineren. Bij het presenteren van de reke ning zei hij telkens geen geld te hebben. Keer op keer kwam de poli tie opdraven, die vervolgens een proces-verbaal opmaak te. Soms moest W.G. ,,wel eens een nachtje overblij ven", maar daar leek hij geen enkele moeite mee te hebben. Slapen deed de eetpiraat ge woonlijk in uitrangeerde treinwagons. Bij ntlKeken van de dag kleede hij zil'h keurig aan, poetste in de trein zijn tanden en ging vervolgens op zoek naar een geschikt hotelletje om zijn ontbijt te gebruiken. Voor dat hij daar dan aanschoof, nam de man regelmatig een douche in een hotelkamer. Op de vraag van de rechter of hij nooit in de spullen van de hotelgasten snuffel de, antwoordde de verdach te verontwaardigd: ,,Daar had ik toch geen interesse in. Ik kwam alleen maar even snel douchen." Volgens een psychiatrisch rapport lijdt W.G. aan schy- zofrenie en paranoia. De eetpiraat zit nog vier dagen in gevangenis Geerhorst in Utrecht voor eerdere geval len van flessentrekkerij. Tijdens de zitting had de man al duidelijk gemaakt dat hij was uitgekeken op de culinaire kunsten van de gevangeniskok. Zijn groot ste bezwaar gold het ontbre ken van een voorgerecht. ,,Het is niet zoals ik gewend ben", zei de fijnproever tij dens de zitting. Aangezien dc connaisseur geen gevaar voor zichzelf of zijn omgeving betekent, en uitsluitend de horeca tot last was, zag officier van justitie mr. J. van Spanje af van verdere vervolging. Goede koks De rechter, die meteen uit spraak deed, volgde dat ad vies. Er wordt gekeken of de man in een project voor begeleidend wonen kon worden geplaatst. Pas na dat de rechter had uitgelegd dat er heus instellingen zijn met hele goede koks, zag de smulpaap wel iets "in het voorstel. Want zelf kan hij niet koken. Criminoloog prof. Riiter: HILVERSUM (ANP) - Procureur-generaal Gonsal ves van Den Bosch moet zijn functie neerleggen. An ders neemt hij het risico dat Justitie een nog slechte re naam krijgt. Dit standpunt heeft hoogleraar cri minologie mr. C. Rüter maandag verwoord in de te levisierubriek NOVA. De professor in de misdaadwe tenschap vindt dat de 62-jarige Gonsalves, die zich 35 jaar ge leden in Nieuw-Guinea schul dig zou hebben gemaakt aan doodslag en mishandeling, niet langer in de top van het open baar ministerie mag blijven functioneren. Hij wees erop dat de politiek en niet de rech ter de hoge justitie-ambtenaar destijds heeft vrijgepleit van rriisdaden. Volgens Rüter is Gonsalves in de jaren zestig de dans ont sprongen omdat het Nederland slecht uitkwam in de nadagen van de koloniale overheersing van Nieuw-Guinea internatio naal als wrede overheerser te boek te staan. Verjaard De vroegere minister van justi tie Korthals Altes (VVD) nam Gonsalves in NOVA in bescher ming. Hij vindt dat de procureur-generaal niets te verwijten valt. Zijn zaak is ver jaard, men keek destijds met andere ogen naar de beschuldi gingen en de Tweede Kamer heeft 'de beul van de Baliem- vallei' bovendien vrijgepleit. BRUSSEL (DPA) - 'Een uit slaande brand in een zieken huis in de Belgische stad Luik heeft in de nacht van maandag op dinsdag aan vier patiënten het leven gekost. Een vijfde raakte zwaargewond. Enkele tientallen patiënten zijn vol gens de politie geëvacueerd. Ondanks snel ingrijpen van de brandweer stierven drie men sen aan rookvergiftiging. Het vierde slachtoffer overleed aan een hartaanval. De brand be gon tegen drie uur op de derde etage en breidde zich razend snel uit. Over de oorzaak was dinsdag nog niets bekend. Tijden en standen volgens gelijdelafcl ll.sdrn-nn-lcoccnlrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater l.aagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 juni 02.55 153 09.00 - 152 15.30 157 21.25 - 149 23 juni 04.00 164 09.50 - 145 16.25 159 22.20 - 154 ROOMPOT BUITEN 22 juni 01.20 167 07.45 152 13.45 170 20.10 -152 23 juni 02.10 180 08.30 - 150 14.35 173 20.55 160 BRUINISSE 22 juni 02.30 167 09.(K) 161 15.05 164 21.30 160 23 juni 0120 169 09.55 155 17.00 167 22.20 165 WEMELDINGE 22 juni 02.40 161 09.00 158 15.25 162 21.30 - 156 23 juni 03.55 167 09.55 151 16.40 164 22.20 161 Springtij 25 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-92122353 ROTTERDAM (ANP) - De Rijn is nog lang niet schoon. Tot die conclusie komt de gemeente Rotterdam in de dinsdag gepresenteerde eindrapportage van het Project Onderzoek Rijn, dat eind dit jaar wordt afgeslo ten. Sinds het begin van het POR in 1984 is de lading verontreinig de stoffen, die de rivier naar de Rotterdamse haven voert, wel aanzienlijk afgenomen. Door de internationale actie, die Rotterdam onder alle lozers op x de Rijn ondernam, hoeft er aanzienlijk minder verontrei nigd slib uit de Rotterdamse haven te worden gestort in de zogenoemde slufter, het depot voor zwaar verontreinigd slib bij de Maasvlakte. Rotterdam verwacht dan ook, dat de sluf ter, waarvan de aanleg 200 mil joen gulden heeft gekost, mee- kan tot het jaar 2010, acht jaar langer dan aanvankelijk was gepland. Voorwaarde is dan wel dat de normen voor het storten van baggerspecie op zee niet wor den aangescherpt. In 1987 werd jaarlijks 10 miljoen kubieke meter verontreinigd slib in de slufter gestort, in 1993 was"dit nog 6,5 miljoen. Met de in- dustriën langs de Rijn heeft Rotterdam overeenkomsten ge sloten om lozingen van schade lijke stoffen met tussen de 36 en 67 procent te verminderen. Voor de bedrijven geldt daarna dat zij er alles aan zullen doen de lozingen nog verder te redu ceren. Rotterdam gaat er van uit dat na het jaar 2000 nog 3 miljoen kubieke meter slib zo verontreinigd is, dat het in de slufter moet worden geborgen. Die hoeveelheid wordt dan nog hoofdzakelijk veroorzaakt door diffuse verontreinigin gen, afkomstig van huishou dens, landbouw en verkeer. De doelstelling waarmee Rot terdam in 1984 aan het project begon was het slib dat uit de Rotterdamse haven wordt ge baggerd in 2002 zo schoon te krijgen, dat het allemaal in zee kan worden gestort. Rotter dam wil geen tweede slufter bouwen. Met die boodschap ging en gaat Rotterdam de boer op bij de industrie, ook die in het eigen havengebied. Met de meeste bedrijven die op de Rijn lozen, waarvan een groot aantal in Duitsland, zijn in middels overeenkomsten geslo ten. Kalimijnen In ruil voor het terugdringen van de verontreinigingen zag Rotterdam af van juridische stappen om de extra kosten die met de berging van het slib zijn gemoeid, op hen te verhalen. Bij de meeste bedrijven is het besef voor een schoner milieu zo vanzelfsprekend geworden dat er van dwang geen sprake meer hoeft te zijn. De enige uit zondering zijn de Franse kali- mijnen tegen wie de gemeente een proces is begonnen. Toch is het volgens de gemeen te vrijwel zeker, dat er ook op lange termijn een stortplaats voor verontreinigd baggerspe cie nodig blijft. Spectaculaire reducties van de verontreini gingen door de industrie zijn er door de moderne zuive ringstechnieken niet meer te verwachten. Op de aanpak van de diffuse bronnen kan Rotter dam weinig invloed uitoefe nen. Opgeheven Het POR, waar de gemeente 14 miljoen gulden in heeft geïn vesteerd, wordt eind dit jaar opgeheven. De kwaliteitsbewa king van de Rijn, de controle op de naleving van de afspra ken met de industrie en het on derhouden van de internatio nale contacten, worden onder gebracht bij het gemeentelijk havenbedrijf. HILVERSUM (ANP) - Neder landers, jong en oud, hebben afgelopen nacht massaal het eerste WK-duel van Oranje via de televisie gevolgd. De uitzending, die om half twee in de nacht begon, had een kijkdichtheid van 20,4 pro cent. Dat wil zeggen dat de wedstrijd is bekeken door 2,8 miljoen televisiekijkers. Een op de tien kinderen tussen zes en twaalf jaar heeft meegeke- ken. Het aantal van 2,8 miljoen is een record voor nachtelijke sportuitzendingen. Op 20 fe bruari 1988 werd de 1500 meter tijdens de Olympische Win terspelen in Calgary gevolgd door 1,7 miljoen kijkers. Die zagen destijds de afgang van Hein Vergeer. De NOS kon dinsdagochtend alleen kijkcijfers van het eer ste half uur van de wedstrijd melden. De omroepstichting denkt dat de toestellen pas na het laatste fluitsignaal (even voor half vier) werden uitge schakeld. AALSMEER (ANP) - Bij een uitslaande brand in een wo ning aan de Kudelstaartseweg in Aalsmeer is dinsdagochtend een vrouw (49) omgekomen. Haar man en zoon raakten ge wond. De brand brak omstreeks 05.30 uur uit door nog onbekende oorzaak. De schade aan de wo ning is groot. De technische re cherche stelt een onderzoek naar de toedracht in. De ge wonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis. De vader (52) raakte gewond toen hij uit het raam sprong, de zoon (23) kampt met rookvergiftigings verschijnselen. AMSTERDAM (ANP) - Het Aids Fonds heeft vorig- jaar 9,3 miljoen gulden opge haald. Dat is bijna twee miljoen gulden meer dan het jaar daarvoor. Het fonds kent ruim 115.000 donateurs. Het bedrijfsleven heeft de instelling ook ontdekt. Meer bedrijven kwamen met geld en goederen voor evenementen over de brug dan in 1992, zo blijkt uit het maandag verschenen jaarverslag. Steeds meer individuen doen een beroep op het fonds. In 1993 werd 680.000 gulden uitge keerd aan 572 mensen. In 1992 was dat 550.000 gulden voor 470 mensen. Het gaat om vergoe dingen voor bijvoorbeeld alter natieve therapieën of bepaalde (nog) niet geregistreerde of niet door de verzekeraar vergoede medicijnen, nieuwe kleren in verband met plotselinge ver magering en betaling van extra hulp. Het fonds gaf ruim 700.000 gul den uit aan wetenschappelijk onderzoek. Ruim 1,4 miljoen ging naar voorlichtings- en pre ventieprojecten en 1,3 miljoen naar activiteiten van patiën tenverenigingen en „bud- dy"projecten. Dit zijn vrijwil- ligersprojecten waarbij men sen aidspatienten in het dage lijkse leven ondersteunen. De Stichting Aids Fonds is in 1985 opgericht om geld in te za melen voor de bestrijding van aids en voor het opvangen van de gevolgen van de ziekte. Het fonds krijgt geld uit donaties, erfenissen, legaten, acties en rente. De uitkeringen zijn een aanvulling op dat wat de over heid doet. Taken Het ministerie van WVC draagt een aantal taken op het- gebied van aidsbestrijding over aan het Aids Fonds. Zo verhuist de komende jaren het onderzoeks- en ontwikkelingsbudget (pre ventie en voorlichting) naar het fonds. Voorzitter D. Dees vindt wel dat de overheid een regiefunctie voor de aids bestrijding moet blijven be houden. „We willen graag ta ken overnemen, maar dat bete kent niet dat de overheid haar handen van de problematiek rondom aids af kan trekken. De overheid moet erbij betrok ken blijven", aldus Dees. Het fonds neemt de komende jaren ook een aantal taken zoals de Aids-infolijn, voorlichting en preventie en documentatie over van de Nationale Commissie Aids-Bestrijding (NCAB). Deze is in 1987 door WVC ingesteld om de overheid te adviseren over het aidsbeleid. Centrale rol Op 1 oktober 1995 houdt de commissie op te bestaan omdat andere organisaties in staat zijn het werk over te nemen. Het Aids Fonds krijgt hierdoor een steeds centralere rol in de aidsbestrijding. „Daar zijn we blij mee", zegt Dees. Op zaterdag 2 juli wordt in Burghsluis het festival - Beach •Pop gehouden. De opbrengst is voor het Aidsfonds. ROTTERDAM (ANP) - De Zuidafrikaanse dichter Brey- ten Breytenbach heeft maan dag de 25ste editie van Poetry International geopend. „Als dichters sterven, gaan ze naar Rotterdam", schetste hij in een korte toespraak het belang van het dichtersfestival. Onder anderen koningin Bea trix, premier Lubbers en bur gemeester Peper van Rotter dam woonden de opening bij. Poetry International is in een kwart eeuw uitgegroeid tot het belangrijkste ter wereld in zijn soort. De aflevering van dit jaar, die tot en met 25 juni duurt, heeft als titel Future of the Past. Dichters lazen maandag hun werk voor een reusachtige uit vergroting van het affiche dat de onlangs overleden dich ter/schilder Lucebert vlak voor zijn dood vervaardigde. Voor het eerst is er in Rotter dam sprake van een dagvul- lend programma. Dinsdag 21 en donderdag 23 ju ni kunnen liefhebbei*s zich zelfs in-de nachtelijke uren aan gedichten laven. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen mmm Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgëlbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 21 juni Zierikzee Commissie bestuurszaken. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 22 juni Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 19.30 uur. Openbare vergadering bestuur Beatrixschool. Beatrixschool, Grachtweg 8. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie van Natuurmonu menten door Slótbos en de Zee- peduipen. Start: 13.30 uur bij ingang kasteel Haamstede. Openbare vergadering com missie voor de ruimtelijke or dening in het gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 23 juni Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Openbare vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Gemeentehuis 19.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 24 juni Zierikzee Afscheidsavond groep 8 van obs Theo Thijssenscliool met opvoering van de musical Over en sluiten. 20.00 uur. Dreischor Musi Voca concert; vokaal en semble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk en Brassionato uit Kerkwerve. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 25 juni Zierikzee Jaarlijkse grote rommelmarkt. De Wieken, Baden Powellweg. Vanaf 09.00 uur. Evangelische Dag Christelijke Gereformeerde Kerk. Muziek tent. 10.30-16.30 uur. Elleineet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mêêtje. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Muziek- en koorzangavond in de Sint Nicolaaskerk met me dewerking van twee muziekge zelschappen en vijf koren. 19.00 uur. Bruinisse Oranje WK-voetbal Mega-feest. Jeugdsoos De Pul. 18.00 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brou- wersdam route, 50 kilometer. Start: 11.00 uur sportpark Den Hogen Blok. Bruinisse Ledenvergadering Chr. Wo ningbouwvereniging Schou wen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 30 juni Burgh-Haamstede Fancy-fair. Schoolplein Kirre- weie. 17.00-20.00 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Dag van de architectuur. In schepen op MPS Stad Zierik zee. 09.00 uur. Kerkwerve Haringfeest in Café Kerkwer ve. 21.00 uur. Renesse Theatervoorstelling Rijn en Trijn. Openbare school. 10.30 uur. Brouwershaven Uitvoering musical Wie vaart er mee door kinderkoor De Smalstadtertjes in het Tbnnen- magazijn. 19.30 uur. Zaterdag 2 juli Kerkwerve Open dag cn show oude tracto ren en stationaire motoren. Bootsweg 2. Vanaf 13.00 uur. Dreischor Muziek- en zangavond. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2