WorldCup USA 94 Rijkaard van grote waarde voor Oranje Ontspannen afscheid Cees van Dijk Twaalf stewardessen voor John de Wolf PETER VAN VOSSEN IN DE USA- Romario 'Tbel ik mij goeddan ga ik door.'' Waar schuwing Detroit News Jeugdtennis Zierikzee Jullie bedankt voor de geweldige sfeer WK-standen en uitslagen Bereikbaar MAANDAG 20 JUNI 1994 NR 25582 9 (Vanuit Washington) ,,We hebben net de vliegreis achter de rug van Orlando naar Washington (zaterdag). Hoe vreemd het ook klinkt, maar dit soort reisjes is een aardige onderbreking. Je bent er toch heel de dag druk mee. Nu staan we aan de vooravond van de eerste wedstrijd. Wat mij betreft Cees, fit en er zeer op gebrand om te spelen tegen Saudi- Arabië. Natuurlijk, nu ik hier ben, wil ik ook spelen. Alle misère van afgelopen seizoen ben ik al lang verge ten. Hier wil ik het veld op, wat er ook gebeurt. Na de training van vrijdag, zaterdag en zondag, train ik nog apart met John Bosman. Ik geef de voorzetten en hij maakt het met de kop af. Eén of twee keer per dag valt hier een regenbuitje. Binnen twee minuten staat dan alles blank. Dan is het zaak om binnen te blijven. De band met Staii Valckx (kamergenoot) wordt steeds beter. Een prima vent. Ik hoorde net binnen de groep dat het voor John de Wolf is afgelopen. Hij heeft een spierscheuring in zijn rechterkuit. Hij is er kapot van. Het WK is voor hem voorbij. Een ramp voor hem. Ik voel met hem mee. Ik ga nu wat rusten. Oh, nog gefelici teerd met Janny haar verjaardag (vrouw van Cees van Vossen). Morgen (maandag), moeten we er staan tegen Saudi-Arabië. Groeten uit Washington en tot morgen. WASHINGTON (ANP) - In een loopbaan met veel te genslag-en heeft John de Wolf nooit zielig gedaan. Zo ook niet zondag, nadat hij hoorde dat het WK voor hem voorbij was. „Er staat een vliegtuig op mij te wachten. Op de weg terug ben ik de enige passagier. Er zijn twaalf stewardessen aan boord. Met mij hoeft niemand medelijden te hebben." Professonieel als altijd ver werkte De Wolf de spierscheu ring in de rechter kuit, die hem bij de eerste training in het JFK Stadium van Washington velde. „Er was niets aan de hand. Ik wandelde terug naar de middenlijn. Opeens voelde ik iets knappen. Ik wist gelijk dat het voorbij was. Liggend aan de zijlijn besefte ik dat er voor mij geen WK meer inzat." Bij terugkomst in het spelers hotel had hij nog even met 'thuis' gebeld. „Ik heb gezegd dat ze er vanuit konden gaan dat ik met twee dagen weer te rug zou zijn. Natuurlijk had ik kunnen blijven. Leek me niet zinvol, een paar weken bij de spelersvrouwen in het hotel te gaan zitten. Ik was tijdens dit trainingskamp al een week ge blesseerd. Dat is heel verve lend, steeds te moeten toekij ken. Maar toen wist ik dat ik terug zou komen. Die hoop had ik nu niet meer. Dan is het zin loos hier te blijven rondhan gen." „Het was voor mij tot nu toe heel mooi om er bij te zijn. En het gaat nog veel mooier wor den. Ik had me er echt op ver heugd. Ik voelde me weer hele maal fit, was ervan overtuigd dat ik te^en Saudi-Arabië op de bank kon zitten, eventueel zou kunnen invallen als de ploeg mij nodig had. Ik denk dat ik thuis de wedstrijden wel op televisie volg. Al zal dat bij het begin wel even moeilijk zijn." Het begon allemaal bij de laat ste oefenwedstrijd tegen SJC, twee weken geleden in Noord- wijk. „Ik kreeg een schop en voelde iets in m'n kuit. In 1b- ronto leek ik hersteld, maar kreeg ik snel weer last. Nu dacht ik dat het echt over was. Anders was ik ook niet zo snel begonnen. Ik kon alles weer, ging twee trainingen voluit, had De Boer nog twee keer goed getackeld. Het zag er goed uit. En ineens, pats, voorbij»" SAN FRANCISCO - Romario speelt mee in de openingswed strijd van Brazilië tegen Rus land. Dc aanvaller van Barcelona vormt de tweemansaanval met Bebeto. In de verdediging wordt de geblesseerde aanvoer der en centrale verdediger Ri- cardo Gomes vervangen door Mareia Santos van Bordeaux. Hij krijgt de voorkeur boven Aldair van AS Roma. Aanvoer der is middenvelder Rai van Paris SG. MADRID - De Spaanse bonds coach Javier Clemente is door de voorzitter van de Spaanse voetbalbond, Angel Maria Vil- lar Llona, op de vingers getikt. Clemente, die bekend staat om zijn pittige uitspraken, mag voor de wedstrijd tegen Duits land (dinsdag) geen interviews geven buiten het Spaanse trai ningskamp. DETROIT - Dé uitspraak van het weekeinde viel zondag in „Detroit News" te lezen. Na de wedstrijd van het Ameri kaanse team tegen Zwitser land (1-1) merkte een verslagge ver op: „Okay, we hebben onze eerste voetbalwedstrijd bij het WK gezien. We zouden blij zijn als we dat nog een keer zouden mogen meemaken, in 2076 of zo." ZIERIKZEE - Zesenveertig jeugdleden van tennisclub Zie rikzee spelen deze week om de clubtitel op de tennisbanen aan de Grevelingenstraat in Zierikzee. Zaterdag en zondag werd al een reeks wedstrijden gespeeld en vanaf maandag, vandaag, komt de jeugd iedere avond in actie. Uitslagen: jongens-enkel tot 12 jaar: J. De Looff - M. van Koe- veringe 6-3 6-1. I. Struijk - W. van Cleef 6-2 6-3. Avan Daalen - J. ter Riet 6-1 6-3. Jongens enkel tot 14 jaar: J. van de We tering - J. Scheffer 6-0 6-0. C. Lagendijk - J. Bottema 6-2 6-7 6-2. W. Volkeri - M. Kroesbeek 6-0 6-0. Jongens-enkel tot 17 jaar: H. van de Veer - B. J. Zon dag 4-6 4-6. R. van der Zande - C. van Eijk 6-0 6-2. N. Bos - J. F. Verschuren 6-1 6-1. Meisjes- enkel tot 12 jaar: R. M. Joppe - I. Kluit 6-1 6-1. S. Pietcrs - T. van de Linde 6-1 6-0. Meisjes- enkel tot 14 jaar: K. L. Janse - A. Kakebeke 3-6 6-0 6-2. S. Schot - M. ter Riet 6-1 60. Meisjes-enkel tot 17 jaar: S. Schot - B. de Zeeuw 7-5 6-4. V. Krips - A. Struijk 6-1 6-1. Jon- gcnsdubbcl tot 17 jaar: Van de Wetering/Zondag - Kooman/ Praet 6-1 6-0. ZIERIKZEE - Acht wedstrijden zijn er nu gespeeld tijdens het WK in de USA. Italië heeft verrassend met 0-1 verloren van Ierland en België won ternau wernood met 1-0 van Marokko. Groep A: Verenigde Staten - Zwitserland 1-1 Colombia - Roemenië 1-3. Roemenië 1 1 0 0 3 3-1 Verenigde Statenl 0 10 11-1 Zwitserland 10 11 1 1-1 Colombia 10 0 10 1-3 Programma: 22 juni: Roemenië - Zwitserland, Verenigde Sta ten - Colombia. Groep B: Zweden 2-2. Kameroen Zweden Brazilië Rusland 10 10 12-2 10 10 12-2 0 0 0 0 0 0-0 0 0 0 0 0 0-0 Programma: 20 juni: Brazilië - Rusland. Groep C: Duitsland - Bolivia 1- 0. Spanje - Zuid-Korea 2-2. Spanje Zuid-Korea Bolivia Programma: 21 juni: Duit- sland-Spanje. Groep E: Italië - Ierland 0-1. Noorwegen - Mexico 1-0. Kameroen Ierland Noorwegen Italië Mexico Programma: 23 juni: Italië - Noorwegen, 24 juni: Mexico Ierland Groep F: België - Marokko 1-0. België Nederland Saudi-Arabië Marokko Duitsland 1 1 0 0 3 (1-0) Programma: 20 juni: Neder land - Saudi-Arabië. Maar de laatste wedstrijden heeft hij opnieuw laten zien in aanvallend opzicht van grote waarde te zijn. Dat weegt zwaar." Beidé posities Tegen Hongarije scoorde Rijk aard twee keer, tegen Canada eenmaal. Dat terwijl hij in het eerste duel pas na de rust gele genheid kreeg door te schuiven en in het tweede kort na de her vatting geblesseerd uitviel. Aan zijn spel is niet te merken wat hij wil. „Op beide posities ben ik de laatste weken voluit gegaan", zegt Rijkaard. Het zegt veel over zijn motivatie. „Wat ik zelf het liefst doe is ook niet van doorslaggevend be lang. Het gaat om het elftal. Sommige spelers zullen zich enigszins ondergeschikt moe ten maken. Dat geldt niet al leen voor mij, maar bijvoor beeld ook voor Overmars of Roy. Ik heb er geen enkel pro bleem mee." Bij Ajax deed hij dit seizoen ook consessies. „Ik werd terug gehaald voor een positie cen traal in het elftal. Waar Jonk had gespeeld. Door omstandig heden kwam ik aan de rechter kant terecht. Dat ging goed, daarom ben ik er lang blijven staan. Geen probleem." In de slotfase van de competi tie kwam hij weer wat centra ler te spelen. Hij leek er op te bloeien, veel „scherper" te spe len dan de laatste maanden. In de voorbereiding op de we reldtitelstrijd was Rijkaard aanwezig als in zijn grote da gen. Zeer gemotiveerd, domi nant, niet van de bal te krijgen, overal aanwezig. Hij wekt de indruk op het grootste podium nog een keer zijn grote kwali teiten te willen bewijzen. Hij praat er echter niet over. „We zien wel wat ervan terecht komt. Ik heb op dit moment geen zin om in een glazen bol te gaan kijken." En dan? Koeman en Wouters, eveneens nog over van het kam pioensteam uit 1988, hebben te kennen gegeven aan hun laat ste interlands bezig te zijn. Rijkaard heeft nog niets ge zegd. „Ik bekijk dat eigenlijk van dag tot dag. Voel ik me goed, dan ga ik door." De discussie is niet nieuw. Bij de Europese titelstrijd van 1988 was Rijkaard de eminente voorstopper van de kampioen, in het centrum van de verdedi ging naast Ronald Koeman. Maar onmiddellijk daarna kwam de discussie los. Is hij niet veel te goed om alleen maar achter een mannetje aan te lopen? Natuurlijk is hij daar veel te goed voor. „Advocaat heeft de keus", zei Rijkaard bij aan komst in Washington. „Een voorstopper die er alleen staat om een tegenstander uit te schakelen, of eentje die ook kan meevoetballen." Discussies Voor de laatste positie stelt Rijkaard zich beschikbaar. Maar waar zijn voorkeur naar uitgaat? „Ik heb er deze dagen met de bondscoach over ge sproken. Hij weet wat ik wil en moet maar zien wat hij nu be slist." Rijkaard vindt zijn ideeën niet direct een zaak van de open baarheid. Hij wil publiëkelij- ke discussies rond zijn persoon zoveel mogelijk voorkomen. „Ik hoef ook niet zonodig mee te praten over de taktiek, zoals Koeman en Wouters dat doen. Ik wil gewoon een zo goed mo gelijk toernooi spelen. Ik vind het nog steeds fantastisch erbij te zijn. Een wereldkampioen schap is voor elke speler een hoogtepunt. Dat geldt net zo goed voor mij als voor elke an dere speler." In het verleden heeft Rijkaard zich meerdere keren, zij het los van het Nederlands elftal, la ten ontvallen in het midden te moeten staan. In feite in de as, zoals in zijn topdagen bij het welhaast onverslaanbare Mi lan. „We hebben hem ook gese lecteerd als middenvelder", zegt Advocaat. „Daarover be staat geen enkel misverstand. Het kan echter zijn dat ik hem op bepaalde tijden gebruik als verdediger. Maar dan wel in het centrum. Niet als mandek ker aan de zijkant." Ook Koeman, wiens mening in de besprekingen van groot be lang is, wekt de indruk Rijk aard het liefst wat vooruit te zien spelen. „Uiteraard is hij een zeer goede verdediger. BRUINISSE - „Ik wist nergens van. Ik moest om half acht hier zijn en ik dacht dat we nog een partijtje gingen voetballen", sprak Cees van Dijk. De scheidende Bruse Boys trainer had het mis. De door het be stuur en de eerste selectie ijlings opgezette aflscheidsparty verraste dus de vertrekkende trainer. Op infor mele wijze nam voetbalvereniging Bruse Boys zo op hun eigen manier afscheid van de man die vijf jaar lang op de Bruse velden als trainer zijn kunsten vertoonde. Komend seizoen is Cees van Dijk als trainer van zon dagvereniging Flakkee uit Middelharnis, dat uitkomt in de hoofdklasse van de afdeling Rotterdam, te aan schouwen. ORLANDO - Abdellah Blinda, bondscoach van Marokko, is tijdens het hele WK-toernooi bereikbaar voor de koning van zijn land. Vrijdagavond 17 juni, "kwart voor acht. Op een barkruk in de kantine van Bruse Boys wacht Cees van Dijk op de din gen -die komen gaan. „Ik weet niet wat er allemaal gaat ge beuren. Ik had eigenlijk niets meer verwacht. Typisch Bru's." Eén voor één druppelen de spelers van het. eerste elftal binnen. Een half uur later ver schijnt ook voorzitter Henk Groeneveld op het toneel. Op het hoofdveld geeft Groeneveld toch nog een officieel tintje aan het partijtje door Van Dijk nog eenmaal toe te spreken. Vingertje Van Dijk werd geprezen. „Sa men met de toenmalige jeugd- secretaris ben jij met het jeugd- plan gestart. Dat hebben we zeer gewaardeerd. Lang niet al le plannen zijn uitgevoerd maar jij hebt daar lijn in ge bracht". Van Dijks overstap naar hoofdtrainer wist Groene veld zich ook nog goed te herin neren. „Na drie jaar mag ik dat nu wel verklappen. Je zei toen, ik ben van plan er een andere stijl in te brengen. Bij iedere vrije trap ging de bal naar Ja cob van de Berge die met zijn vingertje in de lucht stond te wachten. Jij probeerde om an dere jongens daarbij te betrek ken. Wé hebben zeer gewaar deerd dat jij dat hebt gepro beerd. Langzaam zie je toch de veranderingen komen. Dat komt misschien ook dankzij de door jou ingepaste jeugd." Namens de vereniging werden daarna bloemen en een elftal foto overhandigd. Aanvoerder Jacob Muller sprak namens de spelersgroep nog enkele woor den alvorens hij overging tot het overhandigen van een ge past geschenk. Na ruggespraak mef Cees' vrouw Jannie werd hem een echte winterse trai- nersjas in zijn favoriete rood zwarte clubkleuren aangebo den met aan de binnenzijde al le namen van de spelers en be geleiders. „En nu maar hopen dat er veel koude zondagen ko men", kreeg hij nog mee van de Bruse doelman. Voor Cees van Dijk is er dus een einde gekomen aan vijf jaar Bruse Boys. Eerst twee jaar bij de jeugd en daarna drie seizoenen als verantwoordelij ke voor het vlaggeschip. Drie bewogen jaren. De erfenis van Piet Roks, die Bruse Boys in de nacompetitie naar de 2e klas bracht, betekende direct al een zware last op Van Dijks toch al niet geringe schouders. Bruse Boys redde het niet en al in het eerste seizoen als hoofdtrainer degradeerde hij, weliswaar op één punt, uit 2e klasse KNVB. Het seizoen daarna redde Bru se Boys net het vege lijf door in de 3e klasse KNVB aan drei gende degradatie te ontsnap pen. Het laatste seizoen pres teerde Van Dijk het beste. De Bruse ploeg werd net geen pe riodekampioen. „Ik heb het hier prima naar mijn zin gehad. In het begin ben ik hier voor de leeuwen ge gooid. Toch vind ik dat we in de 2e klas het beste seizoen ge draaid hebben. Daarna zijn er wat jongens gestopt met voet ballen en dat heeft toch zijn weerslag op de ploeg gehad. Dat was toen met jeugd nog moeilijk op te vangen. Als je dan nu kijkt, dan gaat het stukken beter. De laatste wed strijden speelden we met zo'n gemiddelde leeftijd van tweeëntwintig jaar", sprak de 41-jarige over zijn periode bij Bruse Boys. Voordat een ieder zich toelegde op het barbecue-festijn, dat overigens tot in de late uurtjes duurde, wilde Cees van Dijk richting spelersgroep ook nog wat kwijt. „Ik mag wel zeggen dat we de laatste maanden in een geweldige sfeer gewerkt hebben, maar dat is ook wel eens anders geweest. Jammer dat we de promotiewedstrijden net niet gehaald hebben. Als je kijkt naar de staart van de tweede klas. Dat kunnen jullie wel aan. Ik hoop dat volgend seizoen de tweede klas gehaald wordt. Dan heb ik ook nog het gevoel dat ik daaraan meege werkt hebt. Jongens, jullie be dankt voor de geweldige sfeer". Cees van Dijk werd afgelopen vrijdagavond aangenaam verrast. (Foto: Marijke Folkertsma). Blinda heeft permanent een draagbare telefoon op zak. „Maar ik kan alleen gebeld worden", gaf Blinda uitleg. Zijn nummer schijnt alleen bij de koning bekend te zijn. Frank Rijkaard kan zowel in de verdediging als op het middenveld van grote waarde zijn voor Oranje. (Foto: Joop van Houdt). WASHINGTON (ANP) - Frank Rijkaard heeft een groot probleem. Het Neder lands elftal lieeft hem nodig op twee plaatsen: in de verdediging en op het mid denveld. Aan bondscoach Advocaat de oplossing te vinden. Het zal niet meeval len. Aan de ene kant heeft Oranje het „scorende" vermogen van de Ajacied no dig, aan de andere kant de zekerheid van een speler die achterin altijd op de goe de plaats staat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9