'De muziek is maar bijzaak,' ik kom hier om mensen te zien' Vrijwilligers Beachpop 4 ONDANKS ALLES Vele honderden bezoekers tijdens Anywave Boek over onderzoek Ooster- schelde MAANDAG 20 JUNI 1994 NR 25582 En dan wordt de koorrepetitie afgebroken. Het lied verstomt. Een onheilspellend bericht doet je naar huis snellen. Omdat een leven dreigt afgebroken te worden. Omdat het do delijke verkeer opnieuw een slachtoffer heeft gemaakt. Goddank valt het achteraf mee. Er ontstaat nieuwe hoop. Het leven krijgt weer een kans. Het liep allemaal toch goed af. In je eigen omgeving dan. Want soms gaat het anders. Een week eerder komt een oudere man aarzelend het repetitie lokaal binnen. Hij is een paar weken niet op het koor geweest. Zevenendertig jaar was zijn zoon. Maar in korte tijd moest hij de strijd tegen de kanker opgeven. Als ik hem een hand geef zegt hij: Meneer, ik ben woedend ge weest. 'God waarom doe je dat toch!' heb ik geroepen. Een jonge vader kan toch niet zo maar doodgaan. En dan komt het verhaal. Het verhaal van die twee kleine meisjes die bij het bed van hun vader komen staan. 'Pappa'vragen ze. 'Moe ten wij bij jouw begrafenis ook van die rare zwarte kleren aan?' Het antwoord is indruk wekkend. De dood is onontkoombaar. Maar mensen hebben soms de kracht om heel in het klein een tegenzet te doen. Een teken van licht midden in de duisternis. De vader zegt: Weten je wat jullie moeten doen? Jullie gaan naar de winkel en kopen allebei de mooiste kleren die je maar kunt vinden. En die kleren moeten jul lie aantrekken als ik begraven word. Dat heb ben de twee gedaan. Toen ze thuiskwamen hebben ze de nieuwe kleren aangetrokken en zijn ze naar hun papa gegaan. 'Wat zien jullie er mooi uit!' had hij gezegd. Enkele dagen later wordt de vader begraven. De meisjes dragen hun mooiste jurk. Ondanks alles. Een paar dagen later gaat de telefoon. Of ik een stukje muziek wil schrijven. Het is bedoeld voor een jong echtpaar dat ik niet ken. Wij hebben geen woorden meer, zegt de beller, maar misschien kunnen we het in muziek zeg gen. Negen maanden hebben onze vrienden uitgezien naar dat grote moment van de ge boorte van hun eerste. Maar vlak voordat de jongen ter wereld kwam werd de vrees be waarheid: het kindje leeft niet meer. De vader en moeder hadden er vaak over gedroomd: over de naam van het kindje en zelfs over de doopdienst, want dat moest iets bijzonders worden. De doopdienst werd een begrafenis- dienst. Maar mensen hebben soms de kracht om heel in het klein een tegenzet te doen. Te genwoordig krijgen de ouders nadat een kind gedoopt is vaak een teken mee naar huis, een doopkaars. In overleg met de predikant be sluiten de ouders om in de begrafenisdienst toch het licht van de doopkaars aan de grote paaskaars te ontsteken. Ondanks alles. Rondom de jaarwisseling vertelde ik in deze rubriek over een jongen van het schoolkoor. Een paar dagen voor kerst kreeg hij van de arts te horen dat hij een dodelijke ziekte had. Maar toen we als koor met kerst zongen en iedereen ontdaan was kwam hij vijf minuten voor de kerstuitvoering binnen. Hij wilde toch meezin gen. Ondanks alles. De afgelopen maanden heeft hij het moeilijk gehad. Keer op keer ging hij naar het ziekenhuis voor een behandeling en hij wist het: straks ben ik weer dagen dood ziek. Maar als het even kon kwam hij weer op school en zong mee in het koor. Vorige week was zijn laatste behandeling. De ziekte was bedwongen. Toen was het feest. Op maandagmorgen is zijn hele Atheneum-klas op de fiets gestapt beladen met fluiten, violen en saxofoons. Der tig jongens en meisjes drongen de huiskamer binnen en hebben gezongen en gespeeld dat het een lieve lust was. Deze week kwam hij het muzieklokaal binnen. Hij had in zijn zak een klein bandje. 'Ik heb het opgenomen' zegt hij. 'Wilt u het even horen? Het is zo mooi'. Ik besef dat dit zijn mooiste cadeau is, mooier nog dan het muziekinstallatie die hij van de klas erbij kreeg. Het leven krijgt weer een kans. Het leven mag gevierd worden in een wereld vol dood en ellende. Ondanks alles. MARZAS Sfeer en muziek gaan hand in hand tijdens het jaarlijkse Anywave-festival in Brogum. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Ze waren weer allemaal gekomen; op andere dagen wagen zij zich niet naar binnen, maar tij dens Anywave zijn ze van de partij in Brogum. Ieder jaar heeft het evenement meer weg van een reünie dan van een muziekfestival. Daarom ook tilde bijna geen enkele bezoeker er vrijdagavond zwaar aan dat het optreden van Eveline the Groove Movement niet bracht, wat men ervan verwacht had. „De muziek is maar bijzaak. Ik kom hier om mensen te zien", is een veel gehoorde opmerking tijdens Anywave. En mensen waren er genoeg. Omdat Anywave gratis is, is het moeilijk het aantal bezoekers te bepalen. Het waren er in ieder geval vele honderden. Zoals in de vrijdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode al te lezen viel, was het smart lappen-festival donderdag avond een groot succes. Een he le geruststelling voor de orga nisatoren, want het Nederland se lied is nu niet het genre waar het doorsnee Brogumpubliek warm voor loopt. Niemand vindt' het 'eigenlijk' leuk,'maar als ze het horen slaat het toch aan", aldus Paula Schiettekat- te, voorzitter van de Stichting Brogum. Drukker Zij toonde zich ook heel tevre den over de belangstelling op vrijdagavond. Volgens haar was het drukker dan in de eer dere edities. Er stonden vrij dag drie bands geprogram meerd. Om klokslag 21.00 uur was het in de zaal de beurt aan Crosshead the Southside Horns. Behalve de Southside Horns maakt ook toetsenist Wolfert Jumelet sinds een jaar deel uit van de formatie rond zanger Kees de Feijter. Het optreden tijdens Anywave ziet De Feijter als een voorbe reiding op Beachpop over twee weken in Burghsluis. Het op treden tijdens Beachpop ziet De Feijter als een mijlpaal in zijn muziekcarrière. Als echte Anywaveganger, van de veer tien festivals maakt hij er twaalf als' muzikant mee, had hij liever op zaterdag gespeeld. Omdat de blazers andere ver plichtingen hadden was dit niet mogelijk. ,,Ik voel me ver bonden met Anywave en kom nog steeds ieder jaar graag te rug." Direct na het optreden van Crosshead begon in de tent Eveline the Groove Move- ment aan hun optreden. Deze formatie is gevormd rond drummer Eveline Carels, die furore maakte met Candy Dul- fer's Funky Stuff en Loïs Lane. Muzikaal gezien was het optre den van hoge kwaliteit. Bij het merendeel van de bezoekers vielen de strakke beat en de acid jazz echter niet in de smaak. Ook Paula Schiettekat- te realiseerde zich dat na af loop. ,,Ik vond het zelf ook geen band voor Anywave. We zijn te veel afgegaan op het feit dat Eveline bij Candy Dulfer gespeeld heeft. Dit was te veel funky en instrumentaal. Dat is het risico wanneer je iets an ders programmeert." Klachten over het optreden heeft zij niet gehad. Dat verwonderde haar niet. ,,Veel mensen komen toch voor de sfeer en niet voor de muziek." Sjako! Daar komt bij dat het optreden van Sjako! veel, zoniet alles, goedmaakte. Sjako! trad op tij dens Anywave als vervanger voor Les Charmeurs. Ze toon den zich een waardige vervan ger, maar daar rekenden de vaste Brogumbezoekers ook op. Reeds eerder heeft de vijf mansformatie in Brogum laten horen tot heel veel in staat te zijn. En ook nu weer maakten zij hun reputatie waar. Na het optreden van Sjako! bleef het nog lang gezellig druk in Brogum. Het was dan ook niet verwonderlijk dat het festival zaterdag traag op gang kwam. Toen om 13.30 uur Fai rytale het podium in de tent be trad begonnen de meest ferven te bezoekers waarschijnlijk net een beetje bij te komen van de vorige avond. Na Fairytale betraden achter eenvolgens Check it Out, Hal cyon, Rusty Pawn, Van O Co, TSE, As de Brandweer, Jack- streetband, Wolfclan Sister, Nono Ego, Bonechild, BH Ses sion, Blof en Swindle een van de twee podia. Voor zowel O Co als Bonechild was dit het laatste optreden. Beide forma ties hebben besloten er na Any wave een punt achter te zet teen. De bands komen niet meer zo als oorspronkelijk het geval was alleen van Schouwse bo dem. In verband met een gerin ge animo in het verleden is de organisatie uitgeweken naar de hele provincie Zeeland. ,,Dit jaar zijn bijna alle bands af komstig van Schouwe'n-Duive- land, maar het streven is toch om de programmering met al leen Schouwse bands vol te krijgen", aldus Schiettekatte. Voor de bezoekers maakt dit allemaal niet veel uit. De mu ziek komt toch op de tweede plaats. Naarmate de dag vor derde wisten zij in steeds grote re getale Brogum te vinden. Halverwege de avond was er geen doorkomen meer aan. Reeds meters voor de tent ston den de bezoekers als haringen in een ton en met name voor de mensen met een kleine blaas leverde dit problemen öp. Want behalve bijgepraat werd er ook een glaasje gedronken. Ook dat hoort bij Anywave. NEELTJE JANS - In het Tops- huis op Neeltje Jans neemt di recteur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. G. Blom, donder dag 23 juni het eerste exem plaar in ontvangst van het boek The Oosterschelde estua ry (The Netherlands): A case study of a changing ecosystem. In het boek zijn de effecten van de Deltawerken in kaart ge bracht en vergeleken met de oorspronkelijke situatie. Ook zijn voorspellingen getoetst aan de werkelijke situatie. Het onderzoek naar het eco systeem van de Oosterschelde is begonnen voor het gereedko men van de Deltawerken. Het Engelstalige boek is een initia tief van het centrum voor Estu- ariene en Mariene Oecologie van het Nederlands Instituut voor oecologisch Onderzoek. Het bevat veertig artikelen over onderzoek naar de Ooster schelde voor en na het gereed komen van de Deltawerken. Ruim vijftig wetenschappers van onderzoeksinstituten en Rijkswaterstaat hebben bijge dragen aan de totstandkoming van het boek. UTRECHT - Kaderleden van de Vervoersbond FNV bij de Nederlandse Spoorwegen steu nen het akkoord tussen de vak bonden en de NS-directie dat een einde maakte aan de twee daagse treinstaking. ZIERIKZEE Collecte AVO De nationale collecte van de AVO Integratie Gehandicapten heeft in Zierikzee het bedrag van 4224 gulden en 20 cent op gebracht. Zendingsdienst In juli 1992 werd het predikan tenechtpaar Henk Makkinga en Wijke Greijdanus en hun vijf kinderen door de Gerefor meerde Kerk in Zierikzee uit gezonden naar het Afrikaanse land Rwanda. Als toerustings predikanten waren zij de Pres byteriaanse kerk in Rwanda behulpzaam bij het opleiden van predikanten, evangelisa tiemensen en ouderlingen. Ge durende hun verblijf in Rwan da legden zij contact met veel Rwandezen, zowel Hutu's als Tutsi's. Twee maanden geleden keerde het gezin terug naar Ne derland vanwege de stamme- noorlogen. In verband met hun contacten met leden van ker ken op Schouwen-Duiveland, heeft dit zendelingenechtpaar besloten om op zondag 19 juni bij de ochtenddienst in Burgh- Haamstede aanwezig te zijn en op zondag 26 juni in Zierikzee. Na de dienst zullen Henk en Wijke de aanwezigen informe ren over hun werkzaamheden en de situatie in Rwanda. De kerkdiensten beginnen om 10.00 uur Afscheidsavond Theo Thijssenschool De leerlingen van groep 8 van obs Theo Thijssenschool ne men vrijdag 24 juni afscheid. Behalve de uitreiking van de getuigschriften en de EHBO- diploma's staat de musical Over en sluiten op het pro gramma. Deze wordt uitge voerd door de leerlingen van groep 8. De avond wordt gehou den in de gemeenschapsruimte van de school. De aanvang is 20.00 uur. Concert Corneliastichting Op woensdag 25 mei gaven het Cornelia Koor en de Maurits- singers uit Middelharnis onder leiding van Mar van der Veer een concert in de Cornelia stichting. Tussen de bedrijven door vond de uitreiking plaats van het derde deel van de kaar ten van het Fonds Zomerzegels. Namens dit fonds mocht me vrouw Willemse het bedrag van 660 gulden ontvangen. Tot slot van het concert werd tot groot plezier van het publiek de bekende kikkercantate ge zongen. OUWERKERK Bijeenkomst NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland heeft woensdag 15 juni haar laatste bijeenkomst van dit seizoen gevierd. In Ouwerkerk genoten 70 dames van een broodmaaltijd. De maaltijd werd diverse keren onderbroken voor de voor dracht van een van de aanwezi gen. Er werden leuke verhaal tjes en gedichten voorgedra gen, waaronder De verkeerde sok en Joost de klompenma ker. En zelfs de economie kwarrl aan bod. Harmoniege zelschap Nieuw Leven uit Ouwerkerk zorgde voor een on aangekondigd, maar zeer wel kom optreden. De collecte die werd gehouden voor de aan schaf van een instrument voor de begeleiding van het zang koortje bracht 209,50 gulden op. De eerste bijeenkomst na de vakantie is eind augustus. Dan staat er een bezoek aan Brouwershaven op het pro gramma. NIEUWERKERK Collecte AVO De nationale collecte AVO Inte gratie gehandicapten heeft in Nieuwerkerk 839,85 gulden op gebracht. BRUINISSE Vergadering woningbouwvereniging De Christelijke Woningbouw vereniging Schouwen en Dui veland houdt op dinsdag 28 ju ni een ledenvergadering in het dorpshuis te Bruinisse. Naast huishoudelijke zaken staat er een bestuursverkiezing op de agenda. Aftredend en herkies baar is de heer J, de Keijzer. Niet herkiesbaar is de heer K. Brouwer. Het bestuur heeft de heer M. van Zetten bereid ge vonden om deze vacature te vervullen. Voorgesteld wordt om het bestuur met twee perso nen uit te breiden. Tijdens de vergadering zullen hierover na dere voorstellen worden ge daan. De bijeenkomst wordt afgesloten met een film van het 525-jarig bestaan van Bruinis se. Helpt Elkander Bijna 100 personen waren op de uitnodiging van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander in Bruinisse afgeko men om de laatste vergadering voor de zomervakantie bij te wonen. Mevrouw J. Stouten- Bevelander opende de bijeen komst met het laten zingen van psalm 75 1 en ging voor in ge bed. Daarna hield de presiden te een inleiding uit Galaten 3. De heer en mevrouw Van Haspelhoven waren deze avond te gast om iets te vertellen over allerlei verschillende merkar tikelen. Alvorens mevrouw A. Smit-Tahapary iedereen een prettige vakantie toewenste las zij een gedicht en eindigde met dankgebed. Bodemcultuur mossels Het Kantoor voo. Mosselzaken in Bergen op Zoom heeft de da ta en de spelregels voor het mosselseizoen 1994/1995 be kend gemaakt. De kwekers mogen de zwarte schelpdieren met ingang van 21 juni op de veiling in Yerseke aanlanden. De handel gaat op vrijdag 8 ju li 1994 draaien. SINT-PHILIPSLAND Braderie en kinderbraderie In Sint-Philipsland wordt za terdag 25 juni de jaarlijkse braderie gehouden. Vanaf 10.00 tot 21.00 uur staan de kramen opgesteld in de Voorstraat, Schoolstraat, Achterstraat, Korte Schoolstraat en op de Kerkring. Tot 13.00 uur is het op het plein voor het gemeentehuis kinder braderie. De vrijwilligers zijn er klaar voor. Het tweede Beachpopfestival op zaterdag 2 juli 1994. Woens dagavond 15 juni vond in Burgh-Haamstede de eerste instructie-avond plaats voor de vrijwilligers die het Beachpop-festival weer tot een succes moeten gaan maken. Zo'n honderdvijftig jonge en en thousiaste mensen gaan taken vervullen in het verkeersplan, de artiestencatering, terrein diensten, de beveiliging, het parkeerplan, de toiletdiensten, de informatiestands, het promotie team, de diverse kassa's, backstage, de kinderactiviteiten, de markt, de financiën, de techniek, het- bemannen van de info-lijn, enzovoorts. Binnenkort zullen de eerste contouren van het festivalter rein zichtbaar zijn op het terrein Groenlandsweg in Burghsluis, vlakbij het Havenplateau waar het festival vorig jaar plaatsvond. Een keur van nationale en internationale artiesten staat op het pro gramma van Beachpop: 2-Unlimited, The Stranglers, The Nits, Galliano (onlangs op Pinkpop). The Scene. Herman Brood his Wild Romance, Prodigal Sons. The Radios en uit de regio Crosshead the Southside Horns en Eat Roadkill!. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij alle lan delijke VVV-verkoopbureaus en de filialen van de Free Record Shop. Vanaf 24 juni is het speciale informatie-nummer geopend dat wordt bemand vanaf het festivalterrein: 06-52783240.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5