Koninklijk goud voor oud-wethouder Goemans 'Je kan niet leven van de wind, maar 't levert wel schone energie' Brandje Rijden onder invloed ZIERIKZEESCHE^U NIEUWSBODE Bi Windmolens bij Zeelandbrug officieel in gebruik genomen Gezellige drukte tijdens rommelmarkten op eiland Dievengilde weer op pad Man raakt dronken te water Ernstig letsel bij ongeval Honds dolheid Open dag Kaaskenshof voor herhaling vatbaar 'ffeef trots dat mij dit overkomt MAANDAG 20 JUNI 1994 NR 25582 3 Verwachting t/m vrijdag 24 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidwest 4 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juni Zon op 05.17, onder 22.01 Maan op 19.52, onder 03.31 Volle Maan: 23 juni (13.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht ko men er steeds meer opklaringen. De minimumtemperatuur ligt rond de 13 graden. Morgen overdag be gint ook nog goed met geregeld zon, zeker in het zuiden van het land. In de loop van de dag nadert van het westen uit een frontale sto ring. De zon die er dan nog is ver dwijnt aan het eind van de dag ge heel en mogelijk dat er in het noorden van het land een spatje re gen valt. Veel stelt dat niet voor; de dag is als droog te beschouwen. De middagtemperatuur loopt uiteen van 18 graden in het noordwesten tot 23 in het zuidoosten. De wind komt uit west tot zuidwest en neemt toe tot matig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6. Na morgen staat ons nog een dag met wolkenvelden te wachten. Vanaf donderdag wordt het beter, met meer zon en warmer. De zomerse waarde van 25 graden wordt misschien aan het einde van de week bereikt. ZIERIKZEE - Zaterdagavond is de brandweer van Zierikzee uitgerukt voor een brandje in een afvalhoop. Het brandje was uitgebroken achter een pand aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee. Met een krachtige waterstraal was het vuur snel uit. De oorzaak van het brandje is onbekend. RENESSE - Een 55-jarige in woner van Renesse is zaterdag middag aangehouden voor rij den onder invloed. Na een blaasproef bleek de be stuurder 705 ug per liter te heb ben, terwijl maximaal 220 ug per liter is toegestaan. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt en zijn rijbewijs is di rect ingenomen. Een 59-jarige inwoner van Noordgouwe is zondagmorgen aangehouden voor het rijden onder invloed. Na een blaasproef bleek deze bestuur der 355 ug per liter te hebben. Tegen hem is ook proces verbaal opgemaakt. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. 1 47,00 Per jaar t 187,00 Bij autom. afschr. I 177,00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur i Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W. ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN - De rommel markt ten bate van de restauratie en het onderhoud van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven heeft zaterdag bruto een bedrag van 6.000 gulden opgele verd. Het restauratiefonds van de Lutherse Kerk in Zierikzee moeht na afloop van de minirommelmarkt ruim 2.500 gulden op zijn rekening bijschrijven. met het onderhoud wordt ge* start wanneer een restauratie afgerond is. Bij de minirommelmarkt on der de Beuze van de Evange- lisch-Lutherse Gemeente Zie rikzee was het een hele dag ge zellig druk. De eerste klant meldde zich reeds om 5.45 uur. Deze moest echter wachten tot 7.30 uur, toen alles gereed was voor verkoop. Opvallend was de reinheid van de artikelen die verkocht werden. Alles was netjes afgewassen en gesopt en dat leverde veel leuke reacties op. Behalve een grote hoeveelheid glaswerk, porselein, huishou delijke artikelen en handwerk werd ook een Hongaars kleed aangeboden. Deze ging weg in de verloting en bracht ruim 200 gulden op. De totale opbrengst komt ten goede aan het restau ratiefonds van de Lutherse Kerk. Het wordt gebruikt voor de aankleding van de kerk met onder meer ikonen, een klein altaar en lezenaars. ZIERIKZEE - Het dievengilde is weer aardig actief geweest op Schouwen-Duiveland. In Brouwershaven werd een auto gestolen, in Ellemeet werd een portemonnee uit een woning ontvreemd, in Bruinisse werd de woning van een bejaarde in woonster geheel doorzocht en in Oosterland werd een in woonster aangehouden ter za ke winkeldiefstal. De auto van een 76-jarige in woonster van Brouwershaven, een VW Golf met het kenteken XX-32-LR, is tussen zaterdag 11 juni en vrijdag 17 juni ont vreemd. De wagen stond ge parkeerd op een parkeerter rein aan de Rondweg in Brou wershaven. Tegen een 39-jarige inwoonster van Oosterland wordt proces verbaal opgemaakt inzake een winkeldiefstal in een Zierik- zeese supermarkt, die zij vrij dag 17 juni pleegde. Zij nam goedereen ter waarde van 33 gulden mee zonder deze af te rekenen bij de kassa. In de nacht van vrijdag op za terdag werd ingebroken in een bejaardenwoning in Bruinisse. De woning werd geheel door zocht. In verband met de afwe zigheid van de bewoonster kon niet vastgesteld worden of er iets was ontvreemd. Een 66-jarige, inwoonster van het Duitse Manheimm deed za terdag aangifte van diefstal uit een vakantiewoning in Elle meet van een portemonnee met daarin ongeveeer duizend gul den. SCHARENDIJKE - Een 19- jarige inwoner van het Duitse Krefeld is zondag aangehou den na vernielingen aan een boot. Hij was dronken te water ge raakt en aan boord van het scheepje geklommen om zijn roes uit te slapen. Daarbij had hij nogal wat schade aange richt. Hij werd zondagmorgen gewekt door de politie en zal de schade moeten betalen. SEROOSKERKE - In de nacht van vrijdag op zaterdag vond een ernstig verkeersongeval plaats op de Serooskerkse weg in Middenschouwen. De be trokkenen moesten naar het ziekenhuis afgevoerd worden. Het ongeluk gebeurde om streeks 00.20 uur toen een 29jarige" vrouw uit Midden- schouwen door onbekende oor zaak op de verkeerde weghelft terecht kwam. Hierdoor ont stond een frontale aanrijding met een tegenligger, een 30- jarige man uit Capelle aan de IJssel. De auto van de man sloeg door de klap over de kop en belandde in de sloot. De be stuurder raakte hierbij be kneld en liep ernstige verwon dingen op aan zijn arm, been en borst. Hij werd overge bracht naar het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam. De pas sagier uit die auto, een 29jarige man uit Capelle aan de IJssel raakte eveneens gewond. Hij werd overgebracht naar het Ro de Kruis ziekenhuis. Beide voertuigen zijn totaal vernield weggesleept. De brandweer Middenschouwen, Rijkswater staat en bureau technische on dersteuning van de politie heb ben assistentie verleend bij het ongeval. Tijdens het ongeval is de Serooskerkseweg ongeveer anderhalf uur gestremd ge weest. Vrijdag 17 juni, om streeks 15.00 uur, vond een een zijdig ongeval plaats op de N59 in Bruinisse. Een 48-jarige Schiedammer was met zijn ge zin in een personenauto met een caravan onderweg naar Zierikzee. Vermoedelijk door een klapband verloor de be stuurder de macht over het stuur. De auto liep lichte scha de op, maar de caravan was total-loss. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. SHANGHAI - Het bestuur van de Chinese havenstad Shang hai heeft besloten honderddui zenden honden af te maken om een verbreiding van hondsdol heid tegen te gaan. Vanaf 1 mei 1990 tot 12 april van dit jaar was Goemans wet houder van de gemeente Brou wershaven. Hij had de porte feuilles openbare werken, re creatie, economische zaken, landbouw en verkeer. Zijn loopbaan in de gemeentepoli tiek begon echter al in 1972 toen Goemans als raadslid voor de VVD in de gemeente raad toetrad. Verder was hij ve le jaren fractievoorzitter voor de VVD in de raad. Volgens Labruyère heeft Goe mans als raadslid aan verschil lende belangrijke besluiten meegewerkt en zijn diverse be stemmingsplannen, aanwij zing tot beschermde stads- en dorpsgezichten, de bouw van een nieuwe gemeentesecretarie en de verbouw van het stad huis. mede door zijn medewer king tot stand gekomen. Wat betreft de periode dat Goe mans wethouder was, is vol gens de burgemeester op het gebied van openbare werken onder meer de rondweg aange legd in Brouwershaven en zijn gemeentewerkplaatsen en de brandweergarage gebouwd ZIERIKZEE - De open dag van Volkstuinvereniging Kaaskenshof leverde uitsluitend positieve reacties op. Ruim 150 bezoekers kwamen een kijkje nemen op het volkstuincomplex aan de Van Veenlaan in Zierikzee, waarvan er vier direct lid zijn geworden van de vereniging. Voorzitter G. Vink toonde zich aan het eind van de dag een tevreden man. De open dag is wat hem betreft voor herhaling vatbaar. Met name in de ochtenduren was het een drukte van belang op het complex. Bij de ingang werden de bezoekers verwel komd door leden van Kaas kenshof. Deze voorzagen ieder een van een wedstrijdformu- licr waarop een groot aantal vragen vermeld stond. De ant woorden op de vragen waren te vinden langs een uitgezette route over het complex. Voor iemand die regelmatig in een tuin te vinden is waren de vra gen gemakkelijk op te lossen. Voorde leek echter deden som mige vragen de wenkbrauwen fronsen Behalve tuintjes konden de be zoekers ook een kijkje nemen bij de stands op het terrein. Hierin presenteerden zich groenbedrijven en leveranciers van machines. De vereniging Groei en Bloei voorzag ieder een van alle informatie de met tuinieren te maken heeft. Aan het eind van de route kon den de wedstrijdformulieron worden ingeleverd. Uit de goe de oplossingen werd een aantal prijzen verloot. TVvens kon ie dereen in een gastenboek zijn waardering uitspreken voor het volkstuincomplex. De op merkingen ontliepen elkaar niet veel: geweldig, prachtig en zeer netjes verzorgd waren de meest gebruikte formulerin gen. Slechts éón kanttekening was er te vinden, Een van de bezoekers vond het jammer dat er geen water op de tuinen is. Maar getuige do gevulde regen tonnen en -bakken levert dit niet al te veel problemen op. Tekort De opbrengst van de rommel markt komt ten goede aan de restauratie en het onderhoud van de monumentale kerk. De restauratie is onlangs voltooid, maar er is nog een tekort dat gedekt moet worden. Daarbij komt dat Rijks Monumenten zorg uit Zeist eist dat direct De windturbines vormen een scherp contrast in het horizontale landschap. (Foto: Joop van Houdt). COLIJNSPLAAT - Met een druk op de knop zetten gedeputeerde mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra en burge meester A. Vogel van Kortgene de bladen van de windturbines in beweging. De molens van de coöperatieve Windenergievereniging Zeeuwind bij de Noordbevelandse op- en afrit van de Zeelandbrug werden zaterdag 18 juni feestelijk in gebruik genomen. Tezamen zijn ze het grootste windmolenpark van de vereniging. Met vier keer 250 kW, produceren de molens naar verwachting tussen de 450.000 en 475.000 kW per jaar. Genoeg om de dorpen Colijnsplaat en Kats van stroom te voorzien. De meningen over de windtur bines lopen uiteen. Voor de een vormen ze een ernstige versto ring van het landschap. Ande ren zijn van mening dat zij juist uitstekend passen in het landschap. Met de horizontale lijnen van de dijk en de Zee landbrug, vormen de recht om hoogstekende molens een mooie compositie. Burgemees ter Vogel is een vertegenwoor diger van deze laatste mening. Op persoonlijke titel om schreef hij zaterdag de vier mo lens zelfs als ,,een lust voor het oog". ,,Ik vind vier mooi. Drie is te symmetrisch en vijf is te veel", aldus Kortgeens eerste burger. Over minder dan drie molens bij elkaar wilde hij niet den ken. Wat dat betreft zit hij op één lijn met de provincie Zee land. Deze heeft zich uitgespro ken voor grootschalige parken op plaatsen waar de mens reeds heeft ingegrepen. Gede puteerde Nederhoed-Zijlstra sprak dan ook van een toploca tie. Dergelijke locaties moeten volgens haar benut worden om in het jaar 2000 in Zeeland 250 megaWat windenergie te leve ren. Dat is tenminste de in spanningsverplichting die de provincie zichzelf heeft opge legd. De vier nieuwe windmolens vormen slechts een klein stapje op weg naar deze 250 mW, maar ze betekenen wel een verdub beling van het totale vermogen aan windenergie van Zeeu wind. Bovendien is Zeeuwind de eerste coöperatieve vereni ging die in één keer een project van 1 mW realiseert. Tjeu van Mierlo, secretaris van Zeeu wind, was daar bijzonder trots op. Volgens hem laat Zeeuwind hiermee wederom zien dat windenergie op lokale en re gionale schaal een bijdrage le vert aan een behoefte. Een kritische kanttekening plaatste hij bij de rol die de Deltan speelt waar het wind energie betreft. Volgens Van Mierlo vormt de Deltan een rem op de ontwikkeling van de windenergie. Daartegenover was hij zeer te spreken over het Waterschap Schouwen-Duive land en het college van b en w van Brouwershaven. Beide ver lenen alle medewerking bij de voorbereidingen om tot een windmolenpark in Brouwers haven te komen. Voor het Kortgeens gemeente raadslid M. de Smit, was het officieel in gebruik nemen van de vier windmolens een histo risch moment. Als boerenzoon produceerde hij vijftig jaar ge leden op dezelfde plek energie, al ging het toen om onder meer aardappelen en koeien. De Smit is een groot voorstander van alternatieve energie. Voor hem is er niets mooiers dan die elementen die in de natuur voorkomen te gebruiken voor energie, zo liet hij weten Hetzelfde werd aan het begin van de plechtigheid ook al ge zongen door Anja Kopmels. Zij trakteerde de aanwezigen op een viertal toepasselijke liede ren in het Noord-Bevelands. Ze zong het in simpele bewoordin gen, maar raakte hiermee wel de kern waar het voor Zeeu wind allemaal om draait: ,,Je kan niet leven van de wind, maar 't'levert wel schone ener gie." .Oud-wethouder J. K. Goemans uit Zonnemaire is vrijdag koninklijk onderscheiden. (Foto: Marij ke Folkertsma). De opbrengst in Brouwersha ven was de organisatoren erg meegevallen. De hele dag was het gezellig druk rond en niet te vergeten in de pas gerestau reerde kerk. Behalve een grote hoeveelheid rommel waren er ook poffertjes verkrijgbaar en kon men een gokje wagen bij het rad van avontuur. Hiervoor waren prijzen beschikbaar ge stéld door de Brouwse midden stand. Ook kon men het ge wicht van twee koeien raden. De winnaar wist het juiste ge wicht tot op één kilo te benade ren en kreeg hiervoor een aquarel. BROUWERSHAVEN - Als blijk van waardering voor ruim twintig jaar raadslidmaatschap in Brouwershaven, kreeg J. K. Goemans uit Zonnemaire vrijdag in het Brouwse stadhuis de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, opgespeld door burgemeester L. N. Labruyère. Voor Goemans kwam de onder schei di<ng als een complete ver rassing. ,,Ik ben er heel trots op dat dit mij nu overkomt", aldus het oud-raadslid en voor malig wethouder. Onder het voorwendsel dat hij die och tend in z'n goede pak op een bespreking in het Tonnenma- gazijn werd verwacht, kreeg zijn echtgenote hem mee naar het stadhuis. Toen hij diverse auto's van familieleden zag staan, ging Goemans ineens een lichtje op. Labruyère stelde dat de onder scheiding nog steeds is bedoeld ter gelegenheid van Goemans' afscheid als wethouder in april. „We hebben toen te wei-* nig tijd gehad om aan te vra gen waar je recht op hebt." De burgemeester sprak verder zijn waardering uit voor al die ja ren die Goemans aan de ge meenschap beschikbaar heeft gesteld en ook voor de be trouwbare manier waarop de gedecoreerde in het college te werk ging. Goemans verliet als wethouder de Brouwse gemeentepolitiek na beschuldigingen van belan genverstrengeling aan zijn adres. Op dit punt wilde Goe mans nog kwijt dat deze perio de wat hem betreft nu een afge sloten hoofdstuk is. Hij zei de onderscheiding een mooie afsluiting van zijn tijd in de gemeentepolitiek te vin den: ,,Ik zie het als een blijk van waardering van gemeente wege voor al die jaren die ik hier ben geweest." Overigens zei Labruyère ver der nog even bang' te zijn ge weest dat de afgelopen spoorstaking wat betreft de on derscheiding, roet in het eten zou gooien. De ere-medaille had een dag voor de uitreiking al met de post mee moeten ko men, maar verscheen niet. Me de dankzij de inspanningen van twee nijvere ambtenaren die vrijdagmorgen als een haas door de post gingen, is alles volgens hem, toch nog op z'n pootjes terecht gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3