Coalitie nog niet tevreden met banengroei en koopkracht Procureur-generaal in opspraak wegens doodslag Terneuzenaren voeren actie tegen racisme waterstanden Negende Taptoe Zierikzee Opnieuw grote actie tegen het drugstoerisme Kabinetsformatie vordert langzaam Autodieven opgepakt in Ooltgens- plaat Brand in discotheek R. Gonsalves als bestuurder Nieuw-Guinea Marihuana 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 van het korps waren gestoken in de kleding van diverse Euro pese landen. In deze kledij na men de muzikanten het pu bliek mee op reis door Europa. Een van de sousafonisten ver tolkte hierbij een opvallende rol. Zo te zien had deze van sho wen weinig kaas gegeten. Of juist wel, want hij oogstte met zijn flauwekul veel bijval van het publiek. Met de galashow onderstreepte DVS haar kwaliteiten. Het zal heel wat uurtjes gekost hebben om de figuren die de muzikan ten liepen onder de knie te krijgen. En daarbij was ook het muzikaal gehalte van hoog1 niveau. De negende Taptoe Zie rikzee had zich geen betere af sluiting kunnen wensen. Het slottakkoord werd door de korpsen gezamenlijk gegeven. Nadat zij zich opgesteld had den op het Havenplein speelde Wilhelmina een feestelijke mars en METRO het koraal 'Blijf bij mij Heer'. Vervolgens klonk uit de trompet van R. de Looze het taptoe-signaal, waar na door alle corpsen het Wil helmus werd gespeeld. Het slotwoord was voor de bur gemeester van Zierikzee, mr. J. J. P. M. Asselbergs. Wat hem betreft zal er ook volgend jaar weer een Tiptoe Zierikzee zijn. ,,De gemeente zal dat in ieder geval stimuleren. De taptoe in Zierikzee is nog de enige op Schouwen-Duiveland en die taptoe moet blijven", aldus As selbergs. Graag ziet hij hierbij ook weer Rust Roest, want hij gaf toe dit korps tpch wel ge mist te hebben. Een woord van waardering van zijn kant was er ook voor de organisatie. De teleurstelling die er bij de voorzitter was over de tegen vallende belangstelling kon Asselbergs begrijpen. ,,Maar dat ligt niet aan u", al dus stak hij de organisatie een hart onder de riem. 'Niet laten leiden door angst' TERNEUZEN (ANP) - De voorbereidingen voor een handtekeningenactie tegen de racistische aanslagen van de afgelopen weken zijn vrijdag in Terneuzen begonnen. Initiatiefnemers zijn de drie personen bij wie eerder brand is gesticht. ,,We laten ons niet leiden door angst, maar roepen mensen op te reageren", aldus één van hen, directeur J. Snelders van de Stichting Welzijn in Terneu zen. In de Zeeuwsvlaamse plaats werd de afgelopen weken di verse keren brand gesticht door brandende doeken in ge bouwen en woningen te gooien. Doelwit waren de Islamitische moskee, het Turks Ontmoe tingscentrum en de woningen van PvdA-gemeenteraadslid E. Kerkhaert, voorzitter H. van der Haar van Vluchtelingen werk en Snelders. De laatste drie personen kregen verder in een anonieme brief het advies hun werk voor buitenlanders te stoppen. Bij enkele organisaties wordt, op hun verzoek, vrijdag al een. stapeltje kaarien weggelegd met de tekst 'Terneuzen naar je hand zetten door angst te zaai en? Nee!' Maandag begint de verdere verspreiding van de handtekeningenkaarten naar plaatsen waar veel mensen ko men. Demonstratie Snelders verwacht flink wat getekende kaarten terug. „Je merkt dat de mensen angstig worden en denken: Wie is de volgende." Het actiecomité biedt de handtekeningen eind volgende week aan aan het ge meentebestuur. Zes middelba re scholen in Terneuzen berei den verder een demonstratieve tocht voor om hun onvrede over het racisme in hun stad kenbaar te maken. Onderzoek Volgens een woordvoerder van de politie in Zeeland valt er over het onderzoek in de zaak nog niets te melden. „Het on derzoek loopt nog steeds, dat betekent dat er vorderingen worden gemaakt", is alles wat hij kwijt wil. Dertig arrestaties Zeeuwsch-Vlaanderen ROTTERDAM (ANP) - Politiekorpsen uit Neder land, België en Frankrijk zijn tijdens het weekeinde voor de tweede maal dit jaar gecoördineerd actief geweest tegen de zogenoemde drugstoeristen. In Ne derland namen ongeveer 150 politiemensen van di verse korpsen deel. Sinds vorig jaar jaagt de Rot terdamse politie in gerichte ac ties, meestal tijdens het week einde, op drugstoeristen uit Frankrijk en België die in Rot terdam cocaïne dan wel heroï ne kopen. De runners begelei den de kopers van de snelwe gen en het Centraal Station naar de drugspanden. Meestal beperkt die jacht zich tot Ne derlands grondgebied. Tweede keer dit jaar Voor de tweede keer dit jaar was nu ook de Belgische en Franse politie betrokken bij de acties. Tot nu toe verhoudt de oogst aan drugs en dealers zich nauwelijks tot de grote inzet aan opsporingsambtenaren. „Maar het gaat ons ook niet om de kilo's of de grote bazen. Wij bestrijden allereerst de grote overlast van drugstoerisme in treinen, op de openbare wegen en in woonbuurten", aldus een politie-woordvoerder. In Rotterdam beperkte de poli tie zich tot het sluiten van drugspanden waar vooral veel Franse en Belgische jongeren op afkomen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in de nacht van vrijdag op zater dag tien mensen aangehouden, van wie drie in het bezit waren van softdrugs. De nacht daarop ging het om twintig aanhou dingen, van wie twee runners en één persoon in het bezit van harddrugs. Ook nam de politie daar een aantal verboden wa pens in beslag. België In België arresteerde de politie acht mensen, van wie vijf per trein onderweg waren naaer Frankrijk met gebruikershoe- veelheden. De Belgische poli tie hield in totaal 1240 mensen aan. De politie nam 2,2 kilo weed en kleine porties heroïne en cocaïne in beslag. Daar naast confiskeerde zij nog eens twintig wapens. Tijden en standen voljjens getijdclafcl Hydro-meleocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater e Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 juni 01.45 143 07.55 -155 14.25 153 20.30 - 143 ROOMPOT BUITEN 21 juni 00.25 151 06.45 -152 12.55 164 19.20 -140 BRUINISSE 21 juni 01.40 160 07.55 -163 14.10 167 20.35 - 151 WEMELD1NGE 21 juni 01.40 154 08.00 -161 14.20 162 20.35 - 148 Springtij 25 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - De paarse fracties PvdA, VVD en D66 zijn nog niet tevreden over de gevolgen van hun plannen tot dusver voor werkgelegenheid en koopkracht, zoals die blijken uit berekeningen van het Cen traal Planbureau (CPB). Voor VVD en D66 spelen ook het financieringstekort en de hardheid van de bezui nigingen nog een rol. De fracties hebben het week einde besteed aan het beden ken van aanscherpingen. Van daag, maandag, als de fractie leiders Kok (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) weer bijeenkomen, moet blij ken of die op elkaar aanslui ten. Bronnen in de paarse fracties verwachten niet dat de fractie voorzitters elkaar vandaag al definitief het „ja-woord" zul len geven. Jn elk geval zal eerst het CPB nog eens aan het werk moeten worden gezet. Overi gens voorziet geen van de drie partijen onoverkomelijke pro blemen. Uit CPB-berekeningen van vo rige week blijkt dat de paarse plannen de komende vier jaar iets minder dan 100.000 extra banen opleveren. De drie frac ties vinden dat te weinig. Zij willen dat het aantal van 100.000 minstens wordt ge haald. Overigens heerst er in de frac ties enige ontevredenheid over het cijferwerk van het CPB. „Als ik zelf aan het rekenen sla, kom ik op een hoger aantal banen", aldus een prominent lid van de VVD-fractie. Het planbureau heeft volgens hem een aantal effecten niet meege rekend, zoals de beoogde ba nengroei bij de politie, de zorg sector en de overheid. Ook het aan de slag helpen van bijstandsgerechtigden met be hulp van uitkeringsgelden is buiten beschouwing gebleven. Het financieringstekort komt volgens het CPB over vier jaar uit op circa 3 procent van het nationaal inkomen. De PvdA kan daarmee leven, maar de twee andere partijen achten een verdere daling noodzake lijk. De verkiezingsprogram ma's van VVD en D66 spreken van een tekort van 2,5 procent in 1998. Afspraken VVD en D66 vinden dat de om buigingen van in totaal 20 mil jard harder moeten worden in gevuld. In D66-kring wordt zelfs niet uitgesloten dat er meer bezuinigd moet worden dan dat bedrag. „We maken lie ver nu goede afspraken, dan dat we tijdens de rit met nieu we bezuinigingsrondes worden geconfronteerd", aldus een bron in deze fractie. De drie partijen zijn ook nog niet content over de inkomen seffecten die uit de CPB- berekeningen blijken. De PvdA, en in wat mindere mate D66, hebben steeds geëist dat de laagste inkomens er niet meer op achteruit mogen gaan dan andere in de komende ka binetsperiode. Opmerkelijk is dat de VVD, die in de verkie zingsstrijd nooit een hard punt heeft gemaakt van de koop kracht van de minima, dat nu ook doet. Inmiddels is bekend geworden dat de drie paarse partijen het in grote lijnen eens zijn over het bevorderen van een vier daagse werkweek voor nieuwe ambtenaren, zowel bij het rijk als bij provincies en gemeen ten. Het gaat vooral om ambte naren in de lagere loonschalen. Hiermee hopen de partijen een bezuiniging van 750 miljoen binnen te halen en banenver lies bij de overheid te voorko men. Het zal overigens niet gaan om een verplichte vier daagse werkweek. OOLTGENSPLAAT (ANP) - De politie heeft in Ooltgens- plaat zaterdag een bende auto dieven opgepakt en ten minste 11 gestolen auto's teruggevon den in twee loodsen. In totaal trof de politie daar tientallen auto's aan. Verder onderzoek moet uitwijzen of de andere auto's ook zijn gesto len. De politie arresteerde tien mannen, onder wie een 50- jarige Rotterdammer die de loodsen verhuurde. De politie in Goeree- Overflakkee kwam de bende op het spoor tijdens een speur tocht naar zes vermiste BMW's. Rechercheurs vermoedden dat deze wagens in de loodsen ston den en dat vaker gestolen auto's in de loodsen werden „omgekat", waarbij van twee schadeauto's of twee gestolen auto's één nieuwe auto wordt gemaakt. Dit vermoeden bleek juist. Tij dens de inval trqf de politie te midden van de gestolen voer tuigen talloze onderdelen en motorblokken aan. Sommige auto's waren al gedeeltelijk ge demonteerd. ROTTERDAM (ANP) - Door snel optreden van het perso neel zijn zondagochtend vroeg tijdig 1500 bezoekers uit een brandende discotheek in Rot terdam naar buiten geleid. De brand ontstond in een op slagruimte onder discotheek Nighttown in de binnenstad. Na tien minuten stonden alle bezoekers buiten op de Kruis kade die tot laat in de nacht af gesloten bleef. De brandweer had het vuur snel onder contro le. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DEN BOSCH (ANP) - Procureur-generaal mr. R. Gonsalves is terug van vakan tie en zal zo snel mogelijk, op zijn vroegst dinsdag, met minister van justitie Kosto praten over zijn verleden in Nieuw-Guinea. Dit heeft de kabinetchef van de p.g., drs. H. Grootmeijer, zondag bevestigd. Kosto zei vrijdag spoedig te willen praten met de topman binnen het openbaar ministe rie (OM) over de doodslagen en mishandelingen die Gonsalves tussen 1958 en 1960 gepleegd zou hebben als bestuurder in de voormalig Nederlandse ko lonie. Kosto is vandaag, maan dag, echter in Luxemburg bij een vergadering van ministers van justitie en binnenlandse zaken. Dinsdag'is -hij tërug in Den Haag: ou Over de taferelen die zich af speelden in de Baliemvallei, waar Gonsalves: toen ook bij genaamd Gunsalvo, het gezag moest vestigen, doen inmid dels wilde verhalen de ronde. Vooral mede-bestuurders van Gonsalves, zowel superieuren als ondergeschikten, vertellen meer of minder genuanceerd over de twee gevallen van doodslag op- en de mishande lingen van de daar levende Pa poea's. De gebeurtenissen blij ken, uit die verhalen,, waar ge beurd. Juridisché stappen ech ter werden tegen Gonsalves niet genomen. Als de Bossche procureur- generaal zich in zijn Nieuw - ,Guinea-tijd inderdaad heeft schuldig gemaakt aan bijvoor beeld doodslag, een poging daartoe en mishandelingen, dan nog valt hem nu daarover juridisch niets meer te verwij ten. De vijftien jaar gevange nisstraf die alleen al voor doodslag geldt, kan hem nooit meer opgelegd worden, omdat dit misdrijf verjaard is. Strafrechtelijk gezien is er voor de in opspraak geraakte en binnen het Openbaar Minis terie weinig geliefde man dus geen vuiltje aan de lucht. Bo vendien werd de zaak indertijd door de rijksrecherche en justi tie onderzocht en dit leidde niet tot vervolging van de toen malige bestuursambtenaar in Nieuw-Guinea. Dat Gonsalves volledig gevrij waard kan zijn van juridische stappen en straffen betekent niet dat hem politiek niets kan gebeuren. Binnen kringen van juristen Werd zaterdag al ge suggereerd dat de man de eer aan zichzelf moet houden en moet opstappen. Iemand die de georganiseerde misdaad moet bestrijden, kan dat niet doen met op zijn minst twijfel rond zijn verleden, zo is de gedachte. De vergelijking met opstap pende politici, die in het verle den niet zuiver op de graat ble ken te zijn, doet hier opgeld. Of Gonsalves die stap zal nemen dan wel daartoe „dringend ver zocht" wordt door zijn baas, minister van justitie Kosto, wordt pas volgende week dui delijk. Topmensen Volgens dr, C. Lagerberg, de vroegere „baas" van Gonsal ves in Nieuw-Guinea zitten topmensen uit de wereld van politie en justitie achter de affaire-Gonsalves. „De man is verre van geliefd binnenzijn ei gen wereld en die van de mis daad. De verhalen over de Nieuw-Guinea-tijd van de procureur-generaal zijn via die kanalen naar buiten gebracht." Namen van mensen die het bloed van Gonsalves wel kun nen drinken en op deze manier wraak willen nemen, gaf La gerberg niet. Wel wees hij in de richting van het Amsterdamse politie- en justitieapparaat. Noodweer Lagerberg onderzocht in 1958 de eerste doodslag waarvan Gonsalves verdacht werd. Gon salves schoot een Papoea hoofdman neer die hem met een speer wilde doorboren. Op basis van het onderzoek van Lagerberg, heeft de toenmalige procureur-generaal dit afge daan als noodweer. Toen Gonsalves begin jaren zestig in Roermond als officier van justitie solliciteerde, is dit alles nog wel ter sprake geko men. De verdenkingen waren toen echter geen beletsel Gon salves bij het Openbaar Minis terie (OM) te benoemen. Hoogste Inmiddels heeft Gonsalves het gebracht tot procureur- generaal, de hoogste functie binnen het OM. Van de vijf p.g.'s die de hofressorten van Nederland tellen, is hij de man die tot taak heeft de georgani seerde criminaliteit te bestrij den. ROTTERDAM - De politie heeft dit weekeinde in de Rot terdamse haven tien ton mari huana ontdekt in een contai ner. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen AU er iemand sterftdan wordt er een beeld gemaakt dat de overledene moet ooorstelten, een taulau. tla de begrafenis plechtigheid wordt dan dit beeld bytezet tussen de ande- re beelden van T overleden personen, den taulau belichaamt de geest van de afge storvene en is voor de nabestaanden een blij vende herinnering. De taulau van ome overleden Raja Het ogenbbh van de byiettwg in de rotswand is aangebroken 2e gaan de kist naar beneden halen! kom ie kuken Tot 22 augustus Ren esse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 20 juni Zierikzee Uitreiking milieuprijs Zeeuw se Waterschappen, 's Landska - mer. 13.30 uur. Commissie cultuur. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Zendingsbijeenkomst. Gere formeerde Kerk. 19.30 uur. Dinsdag 21 juni Zierikzée Commissie bestuurszaken. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 22 juni Zierikzee Algemene vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 19.30 uur. Openbare vergadering bestuur Beatrixschool. Beatrixschool, Grachtweg 8. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie van Natuurmonu menten door Slotbos en de Zee- peduinen. Start: 13.30 uur bij ingang kasteel Haamstede. Openbare vergadering com missie voor de ruimtelijke or dening in het gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 23 juni Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Scharendijke Openbare vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Gemeentehuis 19.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 24 juni Zierikzee Afscheidsavond groep 8 van obs Theo Thijssenschool met opvoering van de musical Over en sluiten. 20.00 uur. Dreischor Musi Voca concert; vokaal en semble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk en Brassionato uit Kerkwerve. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 25 juni Zierikzee Jaarlijkse grote rommelmarkt. De Wieken, Baden Powellweg. Vanaf 09.00 uur. Evangelische Dag Christelijke Gereformeerde Kerk. Muziek tent. 10.30-16.30 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mêêtje. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Muziek- en koorzangavond in. de Sint Nicolaaskerk met me dewerking van twee muziekge zelschappen en vijf koren. 19.00 uur. Bruinisse Oranje WK-voetbal Mega-feest. Jeugdsoos De Pul. 18.00 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8! 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brou- wersdam route, 50 kilometer. Start: 11.00 uur sportpark Den Hogen Blok. Bruinisse Ledenvergadering Chr. Wo ningbouwvereniging Schou wen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 30 juni Burgh-Haamstcdc Fancy-fair. Schoolplein Kirre- weie. 17.00-20.00 uur. Zonnemaire Natuurexcursie G revel ingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Dag van de architectuur. In schepen op MPS Stad Zierik zee. 09.00 uur. Kerkwerve Haringfeest in Café Kerkwer ve. 21.00 uur. Brou wershaven Uitvoering musical Wie vaart er mee door kinderkoor De Smalstadtertjes in het Tbnnen- magazijn. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2