Deze week: Beestenboel Provincie ziet toekomst in windenergie Zaterdag opening nieuw park van Zeeuwind Vergadering commissie ro Toiletten voor toerist op de Balie Verkeersdrempels bij basisschool 't Kofschip fgÜl69 ?7 ^o?9 139 ^545 s DONDERDAG 16 JUNI 1994 NR 25580 5 FOTO JOOP VAN HOUDT NEELTJE JANS - Met de ingebruikname van vier nieuwe windturbines van Windenergièvereniging Zeeu wind op Noord-Beveland-Oost wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan de taakstelling van de provin cie: Vóór het jaar 2000 een op te stellen vermogen aan windenergie van 250 Megawatt. Zaterdag 18 juni om 14.00 zal onder andere gedeputeerde mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra aanwezig zijn om de officiële ope ningshandeling te verrichten. Wie over de Zeelandbrug Schouwen-Duiveland verlaat ziet aan de Oostzijde van de Noord-Bevelandse afrit de vier nieuwe molens staan. Met een gemiddelde jaarproduktie van zo'n 500.000 kW is het park mo menteel de grootste van Zeeu wind. Zeeuwind is een klein schalige organisatie van men sen die investeren in duurzame energie. De op dit moment 2200 leden van Zeeuwind, waaron der 25 Zeeuwse gemeenten (op Schouwen-Duiveland zijn Zie- rikzee, Duiveland en Brou wershaven lid), investeren in schone windenergie door geld leningen beschikbaar te stel len. De vereniging ontstond on geveer vijf jaar geleden vanuit de Zeeuwse Milieufederatie en stelt zich ten doel het gebruik van duurzame, niet vervuilen de energiebronnen te stimule ren. Een doelstelling die geheel onderschreven wordt in het on langs opgestelde conceptbe leidsplan Windenergie door de provincie. Met het plan willen de beleidmakers er voor waken dat het windenergiebeleid blijft steken in een vrijblijven de opsomming van goedbe doelde initiatieven. Om die vrijblijvendheid uit te sluiten moet een tweejaarlijkse voort gangsrapportage opgesteld worden, waarin de gang van za ken ten opzichte van de taak stelling, het overleg met de ge meenten en de coördinatie van procedures. De eerste evaluatie zal in 1996 plaatsvinden. Produktie In de nota wordt veel aandacht besteed aan het beleid ten op zichte van locaties. Bij de opstelling van windmolens worden twee opstellingsvor- men onderscheiden: cluster- of lijnopstellingen. De keuze hangt helemaal af van de om geving en de hoeveelheid wind. Een aantal zogenaamde speer puntlocaties zijn: Kreekrak- sluizen, een deel van de Anna- Mariapolder en de Oosterschel- dekering. De energie die de molens opwekken gaat naar het energienet van Deltan. Vol gens een onderzoek van het tijdschrift Duurzame Energie zijn de twaalf molens op de Neeltje Jans de best produce rende molens van heel Neder land. In totaal staan er 25 mo lens op de Oosterscheldeke- ring, met vermogens van 250 Kw tot 400 Kw, die geëxploi teerd worden door de Triodos Bank en de Energie Connecti on. Via een speciaal aangeleg de kabel wordt de stroom via Deltan getransporteerd naar de verbruikers in Burgh- Haamstede, Renesse, Scharen- dijke, Brouwershaven. Silhouetten In de beleidsnota Windenergie is bij de locatiekeuze niet al leen gekeken naar ruimtelijke kwaliteit (de windsnelheden en dergelijke) ook worden richtlijnen gegeven in hoeverre plaatsing van windmolens door hun 'moderne en techni sche verschijningsvorm' van de turbines de cultuurhistorische waarde kan aantasten. Het ad vies is dan ook om plaatsing bij stads- of dorpssilhouetten met een cultuurhistorische waarden te vermijden. De Pro vincie neemt een terughouden de opstelling aan met betrek king tot windtürbines bij be drijven in het buitengebied mede doordat ze maar een ge ringe bijdrage leveren aan de taakstelling (Vóór het jaar 2000 250 MW). Zeker als er zich in de buurt een bestaand windmo lenpark bevindt. In principe zullen gemeenten vrijgelaten worden in het te voeren beleid ten aanzien van de bouw van windmolens, mits ze zich hou den aan de, in het beleidsplan aangereikte, bepalingen. De provincie heeft een conceptbeleidsplan opgesteld ten aanzien van windenergie. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de commissie voor de ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen kunnen woensdag 22 juni tij dens een commissie-vergade ring hun visie geven op de Pro vinciale concept-nota Lande lijke gebieden en op de inge brachte discussiepunten van de Regiovisie. Op de agenda prijken naast de Regiovisie en de provinciale concept-nota Landelijke gebie den, de bouwplannen voor een atelier aan de Rampweg in Noordwelle, een woning aan het Weekendlaantje in Renesse en een woning aan de Hogeweg in Burgh. In alle drie gevallen betreft het de toepassing van artikel 19. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het gemeen tehuis. De aanvang is 19.30 uur. Het publiek heeft spreekrecht. De stukken van de vergadering liggen een half uur voor aan vang van de vergadering ter in zage. ZIERIKZEE - Na jaren lang praten is het hoge woord eruit. Op de Balie in Zierikzec, halteplaats van bussen vol toe risten, komt een toilet groep. De firma Struijk in Oosterhout zal worden gevraagd voor 90.000 gulden een openbaar toi let aan te leggen op de Balie. Gezien de lever tijd van de door D66- raadslid J. B. Katerberg als 'kunststof kakbak' omschreven accommoda tie, zal plaatsing dit sei zoen niet meer lukken. Maar het volgend sei zoen zijn de toeristen niet langer aangewezen op de toiletten van het Chinese restaurant, res taurant De Gouwe Geit, het politicbureau of het gemeentehuis. PvdA. SGP/RPF/GPV en D66 pleitten in de raadscommissie openba re werken echter wel voor plaatsing van een toiletgroep in een be staand gebouw. Ze von den de plastic cabines niet passen in het Zicrik- zeese stadsbeeld. Sommige toeristen heb ben na een lange busreis dermate hoge nood dat zij hun behoefte doen in de struiken rond de Gro te Kerk. Omwonenden storen zich daaraan. Na Nationale Straatspeeldag ZIERIKZEE - Naar alle waarschijnlijkheid komen in de Grevelingenstraat in Zierikzee twee verkeers drempels. Tussen Miereweg en Scheldestraat wordt een trottoir aangelegd. Dat advies gaf de raadscom missie voor openbare werken dinsdagavond naar aanleiding van de Nationale Straatspeel dag, de gelegenheid waarbij openbare basisschool 't Kof schip het ongenoegen over de verkeerssituatie in plan West nog eens had onderstreept. Om de situatie aan de Greve- lingenstraat bij de school veili ger te maken, hebben ambtena ren drie plannen opgesteld. Voor 8000 gulden kunnen een verkeerssluis en een voetpaad je worden aangelegd, voor 13.000 gulden kunnen twee ver keersdrempels en een trottoir tussen Miereweg en Schel destraat worden aangelegd. En tenslotte kan voor 20.000 gul den een pakket worden aange boden van drempels, trottoir en zebrapad. PvdA en D66 kozen dinsdag avond voor het meest compete pakket maatregelen. W. A. van Ballegooien (PvdA) ,,Een ze brapad geeft voor kinderen erg duidelijk aan waar ze kunnen oversteken. Dus kies ik voor de maximale oplossing." ,,Ook ik kies voor het derde plan. Het gaat om kinderen en dus moe ten we niet te zuinig zijn," zei J. B. Katerberg (D66). De overige commissieleden dachten daar anders over. „Drempels en een trottoir vol staan, vond SGP/RPF/GPV- commissielid W. F. Sprengel- meijer, „want de meeste kinde ren gaan toch onder begelei ding naar school." Dat vond ook VVD-commissie- lid J. J. Geleijnse: „Met de rest van het geld kunnen we dan el ders nog wat drempels aanleg gen." CDA-er C. Legemaate vertelde van de politie gehoord te hebben dat een zebrapad ei genlijk aleen maar schijnvei ligheid oproept. Om die reden koos ook hij voor het plan met alleen verkeersdrempels en een trottoir. Groningen In zijn inleiding voor de com missie betoogde wethouder P. de Rijke nogmaals verkeers maatregelen nodig te vinden aan de Grevelingenstraat. „Met het dubbelparkeren aan de Scheldestraat schijnt het mee te vallen, maar de mensen die bij de school te hard rijden komen echt niet uit Gronin gen," aldus de commissievoor zitter. Uiteindelijk ging de commissie akkoord met de aanleg van genoemde drempels en het trottoir a raison van 13.000 gulden. ZIERIKZEE Geslaagd Miranda van Dijke uit Zierik zee is in Middelburg geslaagd aan de Pedagogische Acade mie, richting openbaar onder wijs. BROUWERSHAVEN Uitstapje NBvP De leden van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen fietsten onlangs naar Brou wershaven voor een bezoek aan het Woonzorgcentrum Poor tershof. Van mevrouw T. Spey- er"kregen ze uitleg over de ma nier waarop de Poortershof functioneert. Ook werd een be zoek gebracht aan het atelier van' Janneke van Genderen. Hier is momenteel een tentoon stelling te zien van zelfge maakte tulpen. De middag werd afgesloten met pannekoe ken eten. Het bezoek aan Brou wershaven was het laatste uit stapje van het verenigingsjaar waarin de NBvP het zestigja rig jubileum vierde. ZONNEMAIRE Ophalen rommel De leden van harmonievereni ging Nut en Uitspanning halen zaterdag 18 juni voor de laatste keer spullen op in Zonnemaire en omgeving, voor de rommel markt van 2 juli. Deze is be stemd om gelden bijeen te brengen voor de aanschaf van instrumenten. De mensen die zaterdag niet thuis zijn kunnen de spullen op de stoep zetten. Wie na 18 juni nog rommel heeft voor de rommelmarkt kan contact opnemen met een van de leden van Nut en Uit spanning. DREISCHOR Concert Cantiona Music urn Het tweede concert dat de stichting Musi Voca organi seert wordt uitgevoerd op vrij dag 24 juni door twee ensem bles uit de regio. Het concert is klassiek van opzet. Het vocaal ensemble Cantiona Musicum en het koorensemble Brassio- nato zullen deze avond afwisse lend optreden. Het repertoire van Cantiona Musicum bestaat voornamelijk uit geestelijke koormuziek uit de 16de, 17de en 18de eeuw. Op het program ma staan werken van onder an dere Sweelinck, Bach en Att- wood. Het ensemble staat on der leiding van Arie van 't Ge loof. Brassionato werd in het voorjaar van 1988 opgericht als koperkwartet door vier Schouwse amateurblazers. De muzikale leiding is van Kees van der Maas. Tijdens het con cert worden onder meer wer ken gespeeld van Monteverdi, Krieg en Bernstein. Aanvang 20.00 uur in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. NOORDGOUWE Uitstapje NBvP De leden van de afdeling Noordgouwe van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen gaan donderdag 23 ju ni naar het Streekmuseum de Meestoof in Sint Annaland. Ook brengen zij een bezoek aan een rotstuin in Sint Phi- lipsland. Het uitstapje wordt besloten met een etentje. Be langstellenden kunnen zich op geven bij mevrouw E. Klompe van der Linde (telefoon: 01112- 1329), 's morgens tussen 9.00 en 12.00 uur. Op dinsdag 23 augus tus houdt de Tuincommissie een Zeeuwse Tuinendag. Er worden tuinen bezocht in Dom burg en Veei'e. Advertentie Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! KELLOGG'S HONEY g) NUT LOOPS pak 250 gram 3,39 SUPERMARKTEN 4 N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5