Nieuw waterschapshuis ligt als burcht in het landschap Van Lint Autoschade heeft beste spuiters in Nederland Natuurexcursies op Grevelingen Citroën Jumper vervangt succesvolle C 25 serie Zeepeduinen en Slotbos bijzonder door afwisseling Ballonnen Bruinisse in Noordzee Zangavond Buurtfeest Theo Thijssen- school Ruim duizend bezoekers op open dag Zomeropvang voor kinderen Jos Kristalijn behaalt derde plaats WOENSDAG 15 JUNI 1994 BURGH-HAAMSTEDE - De medewerkers van de Vereniging Natuurmonumenten gaan woensdagmid dag 22 juni om 13.30 uur weer op pad door het Slot bos en de Zeepeduinen in Burgh-Haamstedr. Wie mee wil kan van tevoren een kaartje kopen vom deze excursie bij de VVV in Haamstede. De excursie start bij de toegangspoort naar het kasteel. vergaderruimte gewenst bleek. „Een huis zonder drempels", noemde hij het nieuwe gebouw, „en niet alleen letterlijk". Hendrik De deining die na hem in de zaai ontstond gaf aan dat een spreker van formaat achter de microfoon had plaatsgenomen. De Visser, jonglerend met taal, speldeprikkend tussen de re gels, noemde „het geesteskind van Gestel een investering in ons. We zullen het waardig to nen". 'Het Pentagon', zo vertel de hij z'n genietend gehoor, heeft de volksmond al bedacht, maar ook 'het aquarium' en de 'Van Kampenhoutburcht'. „Met een slotgracht, een ade- lijk wapen, een ridderzaal, waar u nu zit en ruimten waar nooit zonlicht komt, bewaakt door een cipier met sleutel bos", doelend op de archivaris. En met een knipoog naar de dijkgraaf, Ambachtsheer van Middelharnis, Hendrik ge- .naamd en zelf ook een begaafd spreker in het openbaar, moest De Visser constateren dat in de geschiedenis de naamgenoten, Hendrik van Navarre, Hendrik de Achtste en Prins Hendrik, bepaald niet als brave Hendrik te boek staan. Taart Heel sportief van burgemees ter Sleurink om zelf toe te ge ven dat na een spreker als De Visser alleen maar een anti climax kon volgen. Die beurt viel haar ten deel. Zij sprak na mens de vier .gemeenten op Goeree-Overflakkee en bood het waterschapspersoneel voor 'maandagmorgen bij de koffie' een buitenmodel taart aan. Ingenieur Van Rossum, oud-lid van de Staten Generaal en vice- voorzitter Noordermeer van de Zuid-Hollandse Waterschaps- bond behoorde eveneens tot de sprekers en het laatste woord in deze rij was voor architect Gestel. Een feestelijke dag, ook voor hem, maar een ietwat droevig afscheid van een bouw team, dat met waardering voor elkaar heeft gewerkt. „Archi tectuur", aldus Gestel, be paalt mede de identiteit van een gemeente. Het zijn de vin gerafdrukken en dat speelt ook mee aan de rand van het dorp Middelharnis. Wij bouwen een wereld in de wereld. De toe komst zal moeten bewijzen of we tot ver in de toekomst aan de verwachtingen zullen blij ven voldoen". Een derde werk van Jos Schimmers, 'Langs de kust' getiteld, bracht Gestel als cadeau mee. „Voor u, graaf Hendrik". BRUINISSE - De ballonwed strijd ter gelegenheid van de seizoensopening van het Visse- rijmuseuin/Oudheidkamer in Bruinisse heeft zeven win naars opgeleverd. Hun ballon nen kwamen terecht in de Noordzee en werden door een sportvisser uit het water ge haald. Door de felle oostenwind zijn veel ballonnen richting zee ge waaid. Een sportvisser uit Harderwijk ontdekte zeven ballonnen op ongeveer vier mijlen ten westen van de Wal- cherse kust. Omdat de ballon nen allemaal dicht bij elkaar zijn aangetroffen krijgen allen een VVV-bon toegestuurd. De prijzen, beschikbaar gesteld door Café Centrum, Camping Bru en Café Storm, zijn voor: Chanoe de Bonte, Jelmer de Bonte, Vincent Krijger, Marnix Krijger, E. Gootjes, Mariska Maaskant, Charlotte van der velde, Miranda van Velthoven en Van Bommel. BRUINISSE - In de Neder landse Hervormde kerk te Bruinisse wordt zaterdag 18 juni een zangavond gehouden. Medewerking wordt verleend door de Christelijke Gemengde Zangvereniging Laus Deo on der leiding van P. H. Wessels en vocaal ensemble Cantiona Mu- sicum uit Nieuwerkerk onder leiding van A. van 't Geloof. De meditatie wordt verzorgd door ds. J. Smit. J. de Ronde be speelt het orgel. De toegang is gratis. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op het school plein van de openbare basis school Theo Thijssen in de Zie- rikzeese wijk Malta wordt op vrijdag 17 juni het traditionele Buurtfeest gehouden. Ouders, leerkrachten en leer lingen stelden een programma samen met onder meer Vlaam se Volksspelen, een reuze sjoel bak van zes meter lang en een grote klauterbaan. Om 18.30 uur treedt de dansband Mag num op. Het Buurtfeest is van 16.00 tot 21.00 uur. Het Slotbos is alleen tijdens excursies toegankelijk voor wandelaars. Daarbuiten ma ken alleen bewoners van het Slot gebruik van dit bos. Door het geringe bezoek is het bos erg rustig. Vogels en andere dieren weten dat. Er broeden hier meer dan dertig soorten vogels, waaronder Wielewaal en Fluiter. Natuurmonumen ten beheert het bos zo, dat het op den duur bestaat uit soorten bomen en struiken die hier van oorsprong thuis horen, zoge naamde inheemse soorten. Zeepeduinen Hoge duinruggen, droge, maar ook natte valleien, kommen, meertjes, zandvlaktes, bos en struweel, dat alles maakt de Zepeduinen tot een afwisse lend complex van binnendui- nen. Mede dankzij de grote hoeveelheid regen in de winter en het voorjaar zijn dit jaar weer orchideeën en andere zeldzame planten opgekomen in de natte valleien. Onder Ijl- geléiding van de beheerders kan men deze tijdens d< excur sie bekijken. Om de afwisseling te behouden heeft Natuurmonumenten de hulp nodig van een aantal po ny's. De zwarte Shetlanders zorgen voor zichzelf in de dui nen. Dankzij hen groeien de duinen niet dicht, maar bijven er zeer open, half open en meer dichtgegroeide delen bestaan. Hoe meer afwisseling in het landschap, hoe meer plabten en dieren een geschikt'.- 'plek weten te vinden. Op de ene plek groeien zand zegge, duinriet of pijpest rootje, op de andere plek meidoorn, li guster of kardinaalsmuts. Da- puit, grasmus, nachtegaal en wulp hebben allemaal een,plek gevonden in dit terrein. Vanuit Haven van Bommenede BROUWERSHAVEN - Op initiatief van de VVV Brouwershaven, Staatsbosbeheer en het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen wordt dit zomersei zoen een aantal natuurexcursies gehouden op het Grevelingenmeer. De excursies vormen een com- leg over wat er groeit en bloeit binatie van een boot- en een op de eilanden in de Grevelin- wandeltocht en duren ruim gen. Omdat het gebied bij v.e- twee uur. De vertrekplaats is genachtig weer drassig is de Haven van Bommenede na- wordt de mensen aangeraden bij Zonnemaire. Vandaar ver- kaplaarzen aan te trekken, trekt een boot van Staatsbos beheer voor een rondvaart op De natuurexcursies op de Gre- de Grevelingen. Daar legt de velingen worden op donderdag boot aan bij een van de eiland- 23 en donderdag 30 juni gehou- jes in het meer en gaat de ex- den. De boot vertrekt om 9.30 cursie te voet verder. en om 13.00 uur vanuit de Ha ven van Bommenede. Belang- De medewerker van Staatsbos- stellenden die aan het - beheer, die de boot' bestuurt, mént willen deelnemen dienen heeft een uitstekende kennis zich daarvoor van tevo- m aor, van het gebied. Hij geeft de te melden bij de VVV Brou- deelnemers aan de excursie uit- wershaven. i BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland is per 1 juni van start gegaan met de opvang van kinderen van re creanten en werknemers met seizoensgebonden werk. Deze zogenaamde zomeropvang is bedoeld voor kinderen van 0 tot en met 12 jaar en vindt plaats in het kinderdagver blijf Meneer de Koekepecr in Burgh-Haamstede. Volgens de Stichting is de zo meropvang uniek in Nederland en voorziet zij in een behoefte. Voor ouders die van tevoren niet precies weten hoe vaak ze gebruik denken te maken van de opvang is een strippen- kaartsysteem ontwikkeld. Per strip kan een kind een ochtend, een middag of een hele dag op gevangen worden. Ook kan er een contract afgesloten worden voor minimaal een maand. Ge diplomeerde leidsters hebben dagprogramma's samengesteld die aansluiten bij de interesse van kinderen. Voor de oudere kinderen zijn er uitstapjes ge pland en ook is rekening ge houden met het weer. In ver band met de beperkte capaci teit van het dagverblijf is het aan te raden van tevoren te re serveren. Voor meer informa tie: Mirjam de Reus, telefoon 01115-4360. De trotse winnaars van de bedrijven-trofee. geflankeerd door de beide directeuren van Van Lint. Autoschade. Van linksaf: Marcel van Lint (directeur Sommelsdijk), Henk Doorn, Boudeivijn van Lint, André Jacobs, Jaco Rijnberg, Jos Kristalijn en Pim van Lint (directeur Zierikzee). (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE/SOMMELSDIJK - Van Lint Autoschade heeft in de categoric be drijven de wedstrijd om de Autospuiter van het Jaar gewonnen. Bij de indivi duele deelnemers wist Jos Kristalijn uit Zierikzee een derde prijs in de wacht te slepen. Dubbel succes dus voor het bedrijf met vestigingen in Zierikzee en Sommelsdijk. Eigenaar P. van Lint toonde zich aangenaam verrast met de prijs. Prachtig in zo'n zaal met mensen uit de branche. Ik zie deze prijs als een grote eer voor ons bedrijf en tevens als een bevestiging van waar wij als autoschade- herstelbedrijf mee bezig zijn." De wedstrijd Autospuiter van het Jaar is een tweejaarlijkse wedstrijd. Ook in 1992 nam een aantal medewerkers van Van Lint deel aan de wedstrijd. Kristalijn behaalde toen een fraaie tweede plaats. Nu moest hij genoegen nemen met een derde plaats, maar daar was hij niet minder trots op. „Ik had nu helemaal niet verwacht in dc prijzen te vallen. Je ziet zo veel aan je eigen werk. Maar het werk van de anderen krijg ie helemaal niet te zien en blijkbaar was dat van mij goed voor een derde prijs." Opdracht De wedstrijd word! georgani seerd door de stichting Vakop leiding Carrosscriebedrijven en het vakblad Auto en Motor techniek. In de voorronden krijgen alle deelnemers een op dracht die ze thuis uit moeten voeren. Deze opdrachten moe ten bij een van de zeven oplei dingscentra worden ingeleverd voor beoordeling. Uit iedere centra gaan twee personen door naar do finale. Bovendien worden de inzendingen van ie der bedrijf bij elkaar opgeteld. Wie het hoogste gemiddelde scoort wordt winnaar in dc ca tegorie bedrijven. Een prijs die K dit jaar voor het eerst uitge reikt werd. Dit jaar viel deze eer te beurt aan Van Lint. Het bedrijf zond in totaal vijf deelnemers uit naar de voorronde. Deze .kre gen allemaal de opdracht een spatbord te voorzien van kleu- ren en strepen. Twee van de medewerkers, Jos Kristalijn en Bou^ewijn van Lint uil Som melsdijk, mochten ook uit lu men in de finale. In de finale moesten zij de opdracht ter plekke uitvoeren. Hierbij wer den ze niet alleen beoordeeld op de kwaliteit, maar ook op de uitvoering en dc werk veilig heid. De opdracht in de finale bestond uit het repareren van een beschadigd scherm en het spuiten van dit scherm in be paalde kleuren en vlakken. Nadat dit volbracht was. werd er wederom een beschadiging op het scherm aangebracht die vakkundig weggewerkt diende te worden. Uitdaging Volgens Kristalijn was het laatste gedeelte van de op dracht echt praktijk-gericht. „Een scherm zo spuiten i ik voor de wedstrijd moest doen. kom je nooit tegen. Hel repan ren van zo'n scherm echter wel." Hij zit al 29 jaar in dc autoschade-branche. Een goede autospuiter kenmerkt zich vol gens hem door een prime in zicht in de kleuren en nauwge zetheid in zijn werk „Je moet ieder karweitje zien als een - daging. Ik doe het al 29 j.-i.-n-. maar leer er iedere dag nog dingen bij." Directeur P. van Lint was zei tevreden met de behaalde re sultaten. „Deonderlinge strijd- bij de voorbereidingen op ik wedstrijd van do collega's-was groot. De sportieve rivalat'-it" komt de kwaliteit vanhot werk ten goede en rï. - gaaf- het uiteindelijk om. De,v.-.-d strijden zijn goed voor dc ajv ehe. Jc werkt aan imago- verbetering cn de uitstraling van het vak autospuiter. Als bedrijf zijn we gr; 1 id daarin tefinvesteren Slechts één jaar hebben de bouwwerkzaamheden voor het nieuxoe waterschapskantoor geduurd. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS - „Hoogst artistiek, een droom van een home, ons waterschapshome", dichtte waarne mend hoofd van de technische dienst De Visser, als meest spirituele spreker van de negen die vrijdagmid dag na mevrouw drs. I. Günther het woord voerden. Zij opende als waarnemend Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland het nieuwe waterschapshuis aan de Dwarsweg in Middelharnis. Een droom waarbij de nachtmerrie al op de loer ligt. Want terwijl nog niet zo lang geleden dijkgraaf H. L. van Ka mpenhout zelf via de media hekend maakte dat Goeree-Overflakkee hij Zeeland hoort als de aansluiting een feit wordt, nu pleitte mevrouw Günther, naast enige andere sprekers, voor het blijven van dit gebied bij Züid-Holland. Bij het overhandigen van een cadeaubon voor groenaanplant zei ze te hopen „dat het Zuid-Hollands groen mag blijven." Voor niet-ingewijden: In de provincie Zeeland hebben de vier water schappen boven de Oosterschelde besloten tot fusie over te gaan. De genodigden voor de officië le opening kwamen bijeen in het Prieel van De Staver, van waar zij met bussen naar het nieuwe gebouw werden ver voerd. Dat ging alles zo snel dat het personeel van De Sta ver wat verbouwereerd het na kijken had met ketels koffie voor 'het tweede kopje'. Slotgracht Al van ver kan men het nieuwe gebouw zien liggen, riant op een heuvel, water als een slot gracht rondom en op de toe gangsweg een fraai monument. Een Crossly Diesel motor, bouwjaar 1935 uit het voorma lige gemaal 'De Haas van Dors- ser' in Oude-Tonge, werd door vrijwilligers gerestaureerd en pronkt nu onder een koepel. Een nieuw gebouw waaraan het ontbreken van voldoende en goed geoutilleerde archief ruimte ten grondslag ligt. Het heeft 5,9 miljoen gulden gekost en is in recordtijd ontworpen en gebouwd. Vorig jaar, op 24 mei sloeg de dijkgraaf de eer ste paal de grond in, 6 april werd het gebouw opgeleverd, 4 mei werd verhuisd, de officiële eerste werkdag was 9 mei en vrijdag 10 juni vond de dijk graaf het in de grote ontvangst zaal, één van de 43 ruimten van het gebouw, haast ondoenlijk iedereen een welkom toe te roe pen. De gehele waterschapswereld was er vertegenwoordigd. Rondom hen hing nog de geur van nieuw en hoewel tijdens de bouw als lijfspreuk van Van Kampenhout gold: „zuinig maar niet armoedig" ziet het geheel er zeer luxieus uit. Het ronde gebouw, dat aan alle kanten uitzicht biedt op datge ne waar het voor staat: water, dijken en wegen, „letterlijk te aanschouwen", aldus de burge meester van Middelharnis me vrouw Sleurink-Rabbinge, past prachtig in het landschap. Het interieur is gehouden in de kleuren wit, grijs, blauw en bordeaux. Traditioneel schil derwerk en moderne kunst van respectievelijk Adrie Vogelaar en Jos Schimmers verlevendi gen de wanden van gangen en kamers. Op de open dag, afge lopen zaterdag heeft iedereen het waterschapsgebouw kun nen bezichtigen. Velen hebben deze kans gegrepen. Ruim dui zend belangstellenden had men op het eind van de dag ge teld. Woekeren In zijn welkomstwoord memo reerde de dijkgraaf kort het ontstaan en de bouw. In een on derhoud op 5 april 1991 met burgemeester en wethouders van Middelharnis kwam de plaats al vast te staan. „In een besloten vergadering; 's avonds wist iedereen het. Dus me vrouw de commissaris, wilt u dat iedereen iets aan de weet komt, doe het besloten en ik garandeer u, succes verze kerd", aldus de dijkgraaf. En passant verzekerde hij me vrouw Günther dat zij wat hem betreft van waarnemend com missaris over mag gaan op commissaris van Zuid-Holland en dat dijkgraaf en heemraden bij Zuid-Ho.Iland willen blij ven. Aan de commissaris over handigde hij een aquarel van Vogelaar, gezicht op de polder bij oud-Herkingen en voor hoofd-ingeland C. M. de Vos, oud-burgemeester van Oost- flakkee was er alsnog een oor konde. Een originele vondst was een geschenk voor architect Ad Gestel. Hij kreeg een nota, uit geschreven door zijn vader in 1944. Na inzage moest Gestel constateren dat er toentertijd wel heel zuinig werd gewerkt. Een werkwijze die toch sporen moet hebben nagelaten. Van Kampenhout prees het woeke ren met geld door het architec- tenburo en het tegemoetkomen aan één zin uit het advies van het waterschap, namelijk 'dat goed ook mooi mag zijn'. De zuinigheid van het Water schap, de Vlijt van architect en aannemer bouwden een water schapshuis als een kasteel", be sloot de dijkgraaf. Waarbij hij ook de toeleveranciers en de ei gen mensen van de binnen- en buitendienst niet vergat te noe men. Met een extra pluim voor de heren Groenendijk en Kie vit; zij restaureerden het hori zontale, viertact compressielo- ze gemaal 'de Haas van Dors- ser'. Na de dijkgraaf sprak me vrouw Günther die toe moest geven als Haagse dame jaloers te zijn op het schitterende uit zicht. Zij overschreed de aan ie dere spreker toegemeten korte spreektijd, door dieper in te gaan op de veranderingen in het denken over en omgaan met water, gerelateerd aan het milieu. „Water wordt niet meer op zichzelf beschouwd. In de zogenaamde Brede'Kijk wor den de taken van het water schap steeds meer gericht op de omgeving. In eerste instantie de zorg voor droge voeten van de bewoners, maar ook zorg voor monumenten, oevers, oe verbescherming, vispassages en natuur- en landschapsbe heer", legde mevrouw Günther uit. Namens alle hoofdingelanden gebouwd en ongebouwd sprak hoofdingeland Biemond. Hij zei veel te verwachten van het nieuwe gebouw, dat hij meer ondememersgericht ziet en hij waarschuwde voor branche vreemde praktijken. Als ca deau bracht hij een oud kaar- tenboek van Voorne mee, dat hij onder het uitspreken van de wens: „Eeuwenland behoort u bij Zuid-Holland, laat dat zo blijven", overhandigde aan de secretaris-rentmeester Van Gerdingen, deze middag een bekwaam ceremoniemeester. L. Verolme had er zelfs zijn va kantie voor onderbroken om namens de bouwcommissie te spreken. Hij wees erop dat al in 1987 behoefte ontstond aan een goede bewaarplaats voor kaarten van de oude polders en dat uitbreiding van werk- en >r r. n 11 rr,rii Jurnper is gearriveerd. Deze bestelwagen vervangt de succesvolle Citroën C 1 i 'II,r n •./■rif Deze xs meer dan tien jaar verkocht. De Citroën Jumper is leverbaar met vijf I [lende motoren: 20(10 er limzine, 1000 re Diesel. l'JOO cc Turbo Diesel, 2500 Diesel en 2500 cc Turbo Do f Wat betreft de malen beslaat de keus uil zeven varianten: korte wielbasis, korte ,i - Ibasi u erhotufd dak, midden wielbasis. midden wielbasis en verhoogd dak, lange wielbasis en erhnoffd dak. midden wielbasis en extra verhoogd dak en lange wielbasis en extra verhoogd da 'Urnen .lumper wordt standaarrl geleverd mei stuurbekrachtiging, zijschuifdeur rechts en dubbele nrhterdcuren. (Foto: Joop van Houdt). i SUsS:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3