Grevelingen Toertocht moet groeien naar evenement met nationale allure Zeedijk Electronica vult gat in de markt voor knutselaar UW KRANT VAN I— HANSEHAHSE r: ZOMERKORTING deurloo intermeubel ÖÖF"° vee*1 Schouws.Spel is uit op verbreding van draagvlak Show oude tractoren fAXATIESfBEMIDDEUNC van Duke Kostenbroek l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -i Weinig opstappers op Schouwen-Duiveland Subsidies Anjerfonds Brunssum dé krant van schouwen - duiveland! Nu ekstra NIEUWSBODE EXTRA m WOENSDAG 15 JUNI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE S C H O U W E N DU IV E L A N D op veel van onze showroom modellen Kom en profiteer! Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Telefoon 01110-12946 's Maandags gesloten - Donderdagavond koopavond SOMMELSDIJK/BROUWERSHAVEN - Na enkele maanden noeste voorbereiding was het zaterdag 11 juni eindelijk weer zover. Rond 8.30 uur gaf Aad van der Hoek, viervoudige deelnemer aan de Tour de France het startschot van de de tweede Grevelingeen Toertocht. De tweede editie kende maar liefst 180 deelnemers, honderd meer dan vorig jaar. Hoewel het er 's morgens nog op leek, dat net als verleden jaar mogelijk slecht weer een vervelende spelbreker zou kunnen worden, bleek niets gelukkig minder waar. Blijkbaar werden de weeergoden met het startschot eindelijk wakker geschud. Vrijwel de gehele dag bleef het droog en stond de zon tot ieders volle tevredenheid stralend aan de hemel. Vorig jaar konden de deelne- mers aan de toertocht slechts kiezen uit een afstand van 75 of 100 kilometer. Dit jaar had de organiserende Lions Club Goe- ree-Overflakkee de keuzemo gelijkheid uitgebreid met een afstand van 35 kilometer. Met deze toevoeging werden ook ge zinnen, jongeren, kinderen en anderen voor wie om wat voor reden dan ook de andere af standen te lang zijn, in de gele genheid gesteld aan de Greve lingen Toertocht deel te nemen. Onder meer dit gegeven, maar ook de gemaakte mond-tot- mond reclame naar aanleiding van de verleden jaar voor het eerst georganiseerde toertocht bleek zijn uitwerking niet te missen. Waren er in 1993 bij het prille begin van de toertocht nog slechts ongeveer 80 deelne mers, dit jaar verschenen er liefst 180 deelnemers aan de startlijn. Markant De organiserende Lions Club Goeree-Overflakkee is een uiterst markante Stichting. Zij is onderdeel van een wereld- wijde organisatie die belange loos de verwezenlijking van verschillende sociale doelen nastreeft. De netto-opbrengst van de tocht komt geheel ten goede aan de Stichting Vakan tiewoningen voor Gehandicap ten met huisjes op de Klep perstee in Ouddorp en Aqua- delta in Bruinisse. Deze huisjes zijn geheel aange past aan de gehandicapten, die voor een uitermate billijk ta rief van deze voorzieningen ge bruik kunnen maken. Behalve de financiële bijdragen zijn de leden van de Lions Club actief betrokken bij het onderhoud en beheer van deze woningen. De Grevelingen Toertocht liep voor de twee langere afstanden in zijn geheel rondom het Gre- velingenmeer. Uit de reacties van de deelnemers moet dit een waarlijke beleving zijn ge weest. De tocht voerde op Goeree-Overflakkee vanuit startplaats Middelharnis on der meer via de buitendijk van Battenoord naar Herkingen met uitzicht over het Grevelin- genmeer en het polderland schap en over de Slikken van Flakkee met de grazende oer- runderen en fjordenpaarden. Via het vuurtorengebied op de Kop van Goeree fietsten de deelnemers via de Brouwers- dam naar Schou wen-Duiveland Hier ging men door sfeervolle plaatsjes als Brouwershaven, eveneens een startplaats, en Dreischor om tenslotte over de Grevelingendam weer op Goe ree-Overflakkee te belanden. De korte uitvoering voerde in en rond de omgeving van Me lissant, Dirksland en Middel- harnis/Sommelsdijk en vond aldus alleen plaats op Goeree- Overflakkee. De deelnemende fietsers waren allemaal uiterst tevreden over deze schitteren de tocht, die ook door verschil lende unieke en beschermde natuurgebieden liep. Zoals het een goede fietstocht betaamt, moest men op sommi ge stukken toch wat extra moeite doen. Ten gevolge van het vlakke land en het gebrek aan beschutting speelde de wind op het rechte stuk bij Dirksland menig fietser par ten. En ook het schelpenpad en het onverharde gedeelte bij de Slikken bleek een lastige hin dernis. Om de tocht ook attractief voor de Schouwen-Duivelanders te maken, was Brouwershaven als mede-startplaats opgeno men. Hier gingen echter slechts negen deelnemers van start. De Lions Huib van Rumpt en Jaap Lagendijk ver baasden zich hier zeer over. En dat, terwijl er in de media van Schouwen-Duiveland aan het gebeuren toch de nodige aan dacht was besteed. „Voor de Schouwenaars moet deze toer tocht eigenlijk toch een attrac tieve gelegenheid zijn de prach tige recreatie- en natuurgebie den eens te bezoeken", aldus Van Rumpt. Wat hem betreft mag de toertocht binnen enke le jaren Uitgroeien tot een lan delijk bekend evenement. „In elk geval ligt het in de bedoe ling om ons volgend jaar ook wat meer te gaan richten op wat ik wat paradoxaal 'de ama teuristische professionals' noem. De regelmatige fietsers dus, mensen die fietsen toch ook meer als een vaste hobby of liefhebberij hebben." Om het zo ver te laten komen bestaat al een plan om contact te zoeken met wielersportvere nigingen en andere aanslui- tingspunten. Het is echter niet de bedoeling een wedstrijd sfeer te kweken. Ook zal moge lijk nog op andere wijzen wor den getracht de tocht meer on der de aandacht te brengen dan nu het geval is. De tocht ver dient dit, gezien het succes dat in twee jaar bereikt is. Dót van een succes gesproken kan wor den, blijkt niet alleen uit het grote aantal deelnemers. Ook het feit, dat veel mensen die vorig jaar deelnamen dit jaar opnieuw tot de deelnemers be hoorden, pleit voor de tocht. Daarbij gaven velen reeds nu al aan, volgend jaar ook weer van de partij te zijn. Weinig twijfel In het geheel gezien lijkt het inderdaad zo, dat de Grevelin gen Toertocht mede door zijn expansie en het feit dat de tocht loopt door één van de mooiste natuurgebieden die Nederland rijk is, inderdaad kan uitgroeien tot een tocht van landelijke betekenis. De toekomst zal leren of hier in derdaad sprake van zal zijn. Het enorme enthousiasme en de doordachtheid waarmee de organisatie te werk is gegaan opgeteld bij de tevredenheid van de deelnemers en de daar uit voortspruitende mond-tot- mond reclame laten over het lo gische vervolg weinig twijfel. Behalve een optimale organi satie kan een evenement als de ze niet zonder sponsoring. Naast hoofdsponsors ING Bank Middelharnis en de fir ma Mast op Marina Port Zéian- de werd de toertocht gespon sord door Isostar. Deze zorgde er met name voor dat de fiet sers onderweg gratis hun dorst konden lessen. Slechts negen toerfietsers volgden in Brouwershaven de pijlen naar het inschrijf bureau in het Tonnenmag azijn. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een jaar geleden is Hans Zeedijk vanuit Zeist afgereisd naar Haamstede. Vorige week opende hij zijn zaak, Zeedijk Electronica, in de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzee. Met een grote sortering componentjes en andere electronicaonderdelen richt Zeedijk zich met name op de hobbyist. Daarnaast straalt de consument een uitgebreide sortering autohifi tegemoet. Van een een voudige auto-radio tot en met een complete stereo-installatie in de auto. Vrijwel alles is verkrijgbaar bij Zeedijk Electronica. En wanneer het niet in voorraad is wordt het besteld, waarna de consument binnen enkele dagen de artikelen op kan halen. Binnenkort gaat hij eens een kijkje nemen in Dreischor, ver telt Hans Zeedijk. Daar im mers moeten heel wat voorou ders van hem begraven zijn. Omdat zijn voorouders naar Holland vertrokken zijn, is de naam Zeedijk enigszins in de vergetelheid geraakt in de re gio. Het is niet dat Hans Zee dijk hierin verandering wil brengen. Hij springt gewoon met zijn zaak in een gat in de markt. „Ik wil niet dat ande ren last van mij hebben. Ik zie me dan ook niet als weer een hifi-zaak in Zierikzee, maar als een aanvulling op het reeds be staande assortiment", aldus Zeedijk. Dat wil niet zeggen dat er geen televisies of radio's verkocht worden. „Dat gebeurt wel, maar de nadruk ligt op de onderdelen." Na als storemanager bij Thndy te hebben gewerkt, gaat hij nu op eigen benen verder als spe cialist op het gebied van hobby-electronica. Vanaf bouwpakketjes voor een ther mometer tot en met een zelf te bouwen auto-alarm of een com plete disco-installatie. Voor vrijwel alle electronische ap paratuur heeft Zeedijk onder delen in huis. Het was voor Zeedijk ook maar de vraag of er hiervoor een markt was in de omgeving. De eerste week heeft hem hierin gesterkt. „De knutselaars kwamen werke lijk uit alle hoeken'* zegt hij. Satelliet Wat betreft de merken van de apparatuur voert Zeedijk geen officieel dealerschap. Dat doet hij wel voor Multi-choice van Filmnet. Met de apparatuur van dit merk wordt het signaal van Filmnet, dat door de satel liet wordt verstuurd, gedeco deerd. Voor het opvangen van dit signaal is natuurlijk wel een schotelantenne nodig. En ook deze heeft Zeedijk Electro nica in ruime mate voorhan den. „Met de vele vakantie huisjes in de buurt is er een aanzienlijke markt voor scho telantennes. Met name bij de Duitse toeristen is de vraag groot. Deze hebben niets aan de Nederlands-talige zenders en alle Duitse zenders zitten op de satelliet." Voor alle apparatuur geldt dat deze door de kopers zelf moet wordengeïnstalleerd. „Maar wanneer klanten er niet uitko men, kunnen ze altijd even bin nenstappen voor uitleg. En wanneer het echt niet lukt kan ik altijd even naar de mensen thuis gaan om ze behulpzaam te zijn", aldus Zeedijk. De eer ste dagen heeft hij echter nog volop werk in de winkel. Bin nenkort worden daar zo'n 1.500 laatjes geplaatst, waarin alle onderdelen een plaatsje krij- Al in de eerste week heeft Hans Zeedijk gemerkt dat er in de regio een aanzienlijke markt voor de electronica-hobbyist bestaat. (Foto: Joop van Houdt). gen. „Deze vormen slechts een klein gedeelte van de duizen den onderdelen die er op de markt zijn. Maar ze zijn een goede basis en wanneer straks ook de computer is geïnstalleerd, kan alles snel besteld worden en is het ge vraagde artikel binnen enkele dagen in huis." Het waren overigens niet al leen klanten die een kijkje kwamen nemen. Waar Zeedijk zich zeer over verbaasde was het feit, dat wildvreemden hem kwamen feliciteren met zijn nieuwe zaak. „Ik heb veel in het midden van het land ge werkt en daar gaat het er heej anders aan toe. Ondanks dat de grote aantal len plugjes, snoertjes en ande re componentjes anders doen vermoeden is hij zelf helemaal geen hobbyist. „Ik heb altijd in deze handel gezeten en heb gemerkt, dat er in Zierikzee vraag was naar deze spullen. Daarbij hoort ook de 27 MC. Tien tot vijftien jaar geleden veroverden de bakjes in ijltem po de Nederlandse markt. Nu is het stil geworden rond de 27 MC, maar nog veel mensen ma ken gebruik van deze manier van communiceren. Volgens Zeedijk betreft het in dit geval met name boeren. „Wanneer deze een hele dag op een trek ker zitten willen ze ook wel eens met elkaar kunnen pra ten", aldus Zeedijk. Tegenwoordig maken ook veel vakantiegangers die met twee auto's naar de zon trekken ge bruik van een bakje. Zonder te hoeven stoppen kunnen de in zittenden met elkaar in contact treden en afspraken maken over de* te volgen route of over een geschikte plaats om te stoppen. Behalve de bakjes le vert Zeedijk ook de accessoires voor bij de 27 MC. Hiertoe be horen ook speciale water bestendige antennes voor op boten. ZIERIKZEE - Het bestuur van het Anjerfonds Zeeland heeft besloten subsidies toe te ken nen aan drie organisaties op Schouwen-Duiveland. Het gaat om de Amatcurcome- die Zierikzee die vijfduizend gulden krijgt als bijdrage aan de aankoop van een lichtinstal latie. De muziekvereniging Oe fening en Uitspanning in Nieu- werkerk die een bijdrage van 2400 gulden krijgt voor haar nieuwe uniformen en de Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer die 5375 gulden krijgt voor de aankoop van muziekinstru menten. Lustrumviering matig bezocht NIEUW-HAAMSTEDE - Meer donateurs, meer acti viteiten. De stichting Schouws.Spel, platform voor kleinschalige culturele activiteiten op Schouwen- Duiveland is uit op verbreding van het draagvlak. Dat werd duidelijk op de informele lustrumbijeen komst van de stichting die zaterdagavond in hotel De Schouwse Boer in Nieuw-Haamstede werd ge houden. Met een twintigtal donateurs en introducees was de avond maar matig bezocht. De oor zaak van de geringe opkomst moet waarschijnlijk worden gezocht in de aantrekkings kracht van de Kunstschouw, die andere culturele ontmoe ting met een stip. Toch had het stichtingsbestuur bewust voor een locatie in Wes- terschouwen gekozen, juist vanwege de aanwezigheid van kunstminnend publiek. En ook omdat vier leden van Schouws.Spel exposeren tij dens de Kunstschouw. Voorzitter D. Sterkenburg riep de aanwezige donateurs op sug gesties te doen voor het pro gramma van het komend sei zoen. „Denk eens na over men sen die u tegenkomt op uw pad. Mogelijk hebben zij ons iets te vertellen of te laten zien. Ver der zijn we natuurlijk heel blij met nieuwe donateurs. Die ge ven onze stichting niet alleen een breder draagvlak; ze geven het bestuur ook de mogelijk heid meer artiesten uit te nodi gen," aldus Sterkenburg. Verbreding van het draagvlak door samenwerking met ande re culturele organisaties op Schouwen-Duiveland zit er niet in. Sterkenburg: „Wij zijn zo'n beetje de enige club die zonder subsidie werkt. Andere culturele organisaties houden angstvallig de boot af uit angst hun subsidies te verliezen." Voedingsbodem Ondanks de geringe opkomst werd het toch een geanimeerde avond. Aan de tafels werd on der meer gediscussieerd over de culturele voedingsbodem van Schouwen-Duiveland, over het vermeende elitaire karak ter van de stichting en over mo gelijk nieuw beleid. Dat alles gelardeerd met pianospel van Jan Jongschaap. Omstreeks september presen teert Schouws.Spel haar nieu we programma. Zaterdag 2 juli bij Moriaanshoofd KERKWERVE - Op zaterdag 2 juli wordt op het be drijf van C. bij de Vaate aan de Bootsweg 2 bij Mori aanshoofd een show gehouden van oude tractoren en stationaire motoren. thema van het project Plattc- landstoerisme op Schouwen- Duiveland. In het kader van het evenement wordt om 11.00 uur een rondrit met de oude voertuigen gehou den door het poldergebied van Middenschouwen. Vanaf 13.00 uur kan iedereen op het boer derij-erf terecht om de motoren en tractoren te bekijken. Er zijn onder meer Jumbo-mo toren, Bruneau-motoren en voertuigen van de Oude Trek ker en Motoren Vereniging en de Historische motoren en trac toren vereniging. Het evene ment wordt gepresenteerd in het kader van het agrarisch MAASTRICHT - Het openbaar ministerie moet de van corrup tie verdachte PvdA- burgemeestcr van Brunssum, H. Riem. binnen twee maan den dagvaarden. Dat is het ge volg van een besluit van de Maastrichtse rechtbank^ Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haat stede Zierikzee Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstedp Telefoon 011 15-3424 KVS! NBvA Fax 01115-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01110-17484 Advertentie Juistvoor uw HYPOTHEEK Bel: 01110-12605 li Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47.00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1