Spoorwegenbonden doen nieuw voorstel aan directie van NS CDA winnaar verkiezingen Europarlement Nederland waterstanden Kunstschouw krijgt vervolg Staking legt treinverkeer in Nederland lam Tinbergen overleden Man bekent ombrengen bejaarde vrouw Doden en zwaar gewonden bij ongevallen Grote schade na brand in restaurant Prins stopt met vliegen Socialisten blijven grootste fractie in Europa 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - De kans is groot dat de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden vanmiddag, maan dag, tegen het decor van stilstaande treinen een oplossing proberen te vinden voor het hoog opgelopen ar beidsconflict bij het spoorwegbedrijf. Voor de werknemersorganisaties is de staking een groot succes. Vol gens een woordvoerster van de Vervoersbond FNV staakt 90 procent van het rijdend personeel. Vervolg van pag. 1 werk in één weekeinde te aan schouwen. En inderdaad: ,,Ik vind eigenlijk dat ik overal even moet kijken. Op de mees te plaatsen ben ik ook geweest, maar na deze geef ik het op. Voorlopig heb ik even genoeg kunst gezien," aldus Tees. In Renesse, waar vanwege de Kunstschouw de winkels open waren was het gezellig druk. „Maar," verklaarde een mid denstander, „niet meer of min der druk dan tijdens elke ande re zonnige zondag in juni." Fout Een aantal zaken liep fout het afgelopen weekeinde. Zo moest de geplande kunst- en antiek veiling zaterdag in Slot Mo er- mond wegens gebrek aan be langstelling worden afgelast. Op de aan de veiling vooraf gaande taxaties werd voldoen de materiaal ter taxatie aange boden, maar de eigenaren ble ken over het algemeen niet be reid hun goederen te laten vei len. „Misschien was een kunst veiling in een dergelijke locatie wel te hoogdrempelig," blikte mede-organisator G. van Breugel terug. Het dorpshuis in Serooskerke, waar schilder en beeldhouw werk van negen kunstenaars te zien was, draaide zondagmid dag voortijdig de deur op slot. Meldden zich zaterdag nog en kele bezoekers bij het dorps huis; gisteren bleef het stil in Serooskerke. „Die locatie staat volgend jaar ter discussie," rea geerde Van der Salm. Ook de Kunstbus in Mondri- aankleuren functioneerde niet naar behoren. De frequentie waarmee de bus de locaties aandeed was te optimistisch ingeschat. Was gerekend op 45 minuten voor het afleggen van het gehele traject; in de prak tijk stonden sommige bezoe kers anderhalf uur op de bus te wachten. De meesten zetten daarop hun tocht per fiets of per auto voort. Dat was ook de ervaring van de familie Van Oord uit Roosen- DEN HAAG (ANP) - Nobel prijswinnaar prof. dr. Jan Tin bergen is vorige week donder dag op 91-jarige leeftijd onver wacht overleden. Hij is maan dag in beslpten kring begra ven. Tinbergen was één van de grondleggers van de econome trie, maar genoot vooral be kendheid als één van de meest vooraanstaande economen op ontwikkelingsgebied. Ook na zijn emeritaat bleef hij zijn vi sies op de verhouding tussen rijk en arm in de wereld met kracht uitdragen. daal. Vader, moeder en dochter waren gisteren om 12.00 uur aan hun route langs de locaties begonnen en hadden er tegen 16.00 uur tien bezocht. „Ik vind het perfect. Een initiatief dat voor herhaling vatbaar is. Al leen die bus is niks. Die zou op vaste tijden moeten rijden," al dus de heer Van Oord. Paars De Kunstschouw Westerschou- wen werd vrijdagavond ge opend in aanwezigheid van de Roemeense ambassadeur, Dr. M. Buhoara, afgezant Hart- mann van de Duitse ambassa de en mevrouw Van Gelder, voorzitter van de stichting Cul- tuurmaand Zeeland. Bij wijze van openingshandeling kleur den de vier fractieleiders van de Westerschouwse gemeente raad het Kunstschouw-logo met verf in hun eigen partij- kleuren. Als de voortekenen niet bedriegen is de 'paarse' coalitie gedoemd te misluk ken. Het mengsel van VVD-blauw en PvdA-rood leverde - moge lijk bij gebrek aan D66 name lijk allesbehalve het gewenste paars op. Kunstschouw Westerschouwen heeft de gemeente ongeveer 20.000 gulden gekost. Wat blijft is een bevestiging van de kreet dat Westerschouwen meer te bieden heeft dan zon, zee en strand, de contacten met kun stenaars en galeriehouders en - voor wie dat nog niet eerder deed - de gelegenheid om ken nis te maken met moderne kunst, want sommige werken blijven nog een tijdje hangen. Doorgaan „Op basis van mijn ervaringen dit weekeinde en de geluiden die ik hoor van kunstenaars en galeriehouders, zeg ik: door gaan met de Kunstschouw," vatte Van der Salm gistermid dag de zaken samen. OOSTHUIZEN (ANP) - Een 23- jarige man heeft bekend don derdag een 84-jarige vrouw uit Oosthuizen te hebben beroofd en doodgestoken. Dat maakte een politiewoordvoerder zon dag bekend. De politie hield de man in de nacht van zaterdag op zondag in Oosthuizen aan. De verdach te zou donderdag de woning van de alleenwonende bejaarde aan de Wijzend binnengedron gen zijn om geld te stelen. Na elkaar geruime tijd het licht in de ogen niet gegund te hebben, lijken de vervoersbon- den van FNV en CNV en de spoorwegvakbond FSV elkaar weer te hebben gevonden. Vori ge week concentreerden de drie vakbonden zich voornamelijk op hun eigen belangen, maar in een gezamenlijke brief die zij maandagochtend aan de Raad van Bestuur van NS stuurden, hebben zij toch een gemeen schappelijke inzet gekozen. De bonden eisen dat „via vor men van arbeidstijdverkor ting" gedwongen ontslagen bij NS worden voorkomen. Daar naast willen zij dat de Spoor wegen de „overcompleet ver- WESTERHOVEN (ANP) - Bij een verkeersongeval in het Brabantse Westerhoven zijn zondagavond een 33-jarige man en zijn dochtertje om het leven gekomen. Twee mensen raakten zwaar gewond. Een ongeval op de A58 bij Etten-Leur kostte zondag avond het leven van een 30- jarige man (J.H.) uit St. Wille- brord. Een andere man raakte zwaar gewond. Zijn toestand is kritiek. Bij het ongeval in Westerhoven botste de auto waarin de slachtoffers zaten op de weg tussen Eersel en Dommelen door nog onbekende oorzaak frontaal op een tegenligger. De twee inzittenden daarvan raakten zwaar gewond. Het ongeval op de A58 gebeur de doordat H. met vrij grote snelheid richting Breda reed. Ter hoogte van een kruising bij de Bisschopsmolenstraat in Etten-Leur reed de man ver moedelijk door rood licht. Hij botste op een auto die vanuit deze straat kwam rijden. De bestuurder daarvan, een 36- jarige man uit Zundert, is met ernstige verwondingen opge nomen in het ziekenhuis. MUIDEN (ANP) - In het beken de restaurant Graaf Floris in Muiden heeft zondagavond een grote brand gewoed. Toen het vuur aan het begin van de avond uitbrak, zat het restau rant vol met gasten. Die konden binnen een paar minuten het etablissement ver laten, aldus de politie. De brand brak uit door een vlam in een pas aangebrachte afzuigkap. De brandweer had het vuur na circa een uur onder controle. Het keukendeel en een gedeelte varj het restaurant in het monumentale pand ging verloren in de vlammen. klaringen" van het rijdend per soneel „maximaal" voorko men. Aanvankelijk wilde NS nog dit jaar de banen van 470 conducteurs en machinisten schrappen. Al in een eerder stadium bleek de directeur van het reizigersbedrijf, G. Ham mer, bereid wat langer de tijd te nemen voor die operatie. Die toezegging was echter voor de Vervoersbond FNV - de andere twee bonden hadden het over leg toen al verlaten - niet vol doende. Het reizigers vervoer van NS heeft maandagochtend tot 09.00 uur volledig stilgelegen. De bereidheid om te staken on der machinisten en conduc- De PvdA is de tweede partij in de Nederlandse afvaardiging naar het EP met 22,9 procent. De VVD heeft 17,9 procent ge kregen en D66 11,7. De kleine christelijke partijen tenslotte kregen 7,8 procent van de stem men. De opkomst bedroeg offi cieel 35,6 procent, waarmee Ne derland binnen de Europese Unie een van de minst Euro- peesgezinde landen lijkt te zijn. De laagste opkomst, 22,5 procent, werd gemeten in de gemeente Rucphen in Noord- Brabant. De hoogste scoorde het Zeeuwse Mariekerke: 60,9 procent. Volgens de jongste prognose en uitslagen maandagochtend uit de twaalf lidstaten bleek dat de socialisten vooruitgang boekten in Griekenland en Portugal. Zij kregen vooral een flinke steun in de rug door de zege van de Labour-partij in Groot-Brittannië. Labour wint volgens de voorspellingen van de BBC met 62 zetels maar liefst driekwart van de Britse zetels in het parlement in Straatsburg. De Conservatie ven moeten bijna de helft van hun 32 zetels inleveren. In Italië komt Forza Italia van premier Berlusconi versterkt uit de verkiezingen. Volgens prognoses behaalde de partij ruim 30 procent van de zetels, gevolgd door de coalitiepart ners, de neo-fascistische Natio nale Alliantie (13 procent) en de federalistische Lega Nord (6,5 procent). Bij elkaar zouden deze partijen bijna 50 procent van de zetels winnen. EVP Het is binnen de Europese christen-democratische partij EVP evenwel nog zeer omstre- teurs was zo groot, dat de Spoorwegen geen kans zagen voldoende werkwilligen op te trommelen om treinen te be mannen. Af en toe Na negenen was volgens een woordvoerder van NS „op ver schillende plaatsen in het land incidenteel treinverkeer moge lijk". Tussen Roosendaal en Vlissingen en Roosendaal en Breda reden er volgens de Cen trale Verkeersleiding van NS treinen jnin of meer met enige structuur" Van een dienstrege ling was evenwel geen sprake. dén of Berlusconi welkom is. Zo liet voorzitter Maij van de CDA-fractie in het Europarle ment weten dat Berlusconi's partij niet in de EVP thuis hoort en dat er niet mee kan worden samengewerkt. België Net als in Nederland weten in België christen-democraten en socialisten zich te handhaven, ondanks winst van de libpra- len. De door verscheidene cor ruptieschandalen geteisterde Belgische.socialisten verliezen twee zetels, waardoor zij zes af gevaardigden naar Straatsburg kunnen sturen. Hun christen democratische coalitiepartners kunnen rekenen op zeven ze tels, waarmee zij zich op het zelfde niveau handhaven. Het extreem-rechtse Vlaams Blok behaalde twee zetels, een winst van een. In Ierland zijn weinig verande ringen op til en in Denemarken zouden volgens prognoses de li beralen en de tegenstanders van de Europese Unie het goed hebben gedaan, terwijl de sociaal-democraten tot de ver liezers behoren. Duitsland In Duitsland heeft de lijst van CDU/CSU met bijna 40 pro cent, van de stemmen (47 zetels) de verkiezingen gewonnen. De sociaaldemocratische SPD doet een stap terug van 37,3 naar 32,1 procent, wat goed is voor 39 zetels. De Groenen krij gen 13 zetels, terwijl de ex treemrechtse Republikaner niet voorbij de kiesdrempel van 5 procent kwamen. Met de ze uitslag is de partij van In de rest van het land reed „héél af en toe" een trein. Files Volgens de verkeerscentrale in Driebergen was het op de Ne derlandse wegen aanzienlijk drukker dan normaal op maan dagochtend. Hoewel er niet veel meer files op de snelwegen stonden, waren de rijen auto's wel veel langer dan normaal. De topper was een file van 18 kilometer tussen Den Bosch en Utrecht. Aan de andere kant van de weg stond 13 kilometer. Op andere plaatsen groeiden files van normaal enkele kilo meters uit tot lengtes van 10 ki lometer. bondskanselier Helmut Kohl favoriet voor de verkiezingen in oktober van dit jaar. Frankrijk In Frankrijk zijn er vooral ver liezers: de socialisten onder lei ding van Michel Rocard krij gen 14,5 procent en de Groenen komen helemaal niet in het Eu roparlement omdat zij de drempel van 5 procent niet heb ben overschreden. De gecombi neerde lijst van de rege ringspartijen RPR/UDF krijgt 25,5 procent, terwijl de lijst van de fervente anti- Europeaan De Villiers 12,4 pro cent behaalt, gevolgd door de lijst van de socialist Bernard Thpie (12) en van de ultra nationalist Jean-Marie le Pen (10,5). De communisten kwa men niet verder dan een kleine 7 procent. Grootste Het zag er vanochtend naar uit dat de socialistische fractie met 202 zetels de grootste blijft in het Europees Parlement. De christen-democratische fractie, die 162 leden telde, zou terug gaan naar 146 zetels. Maar de omvang van de EVP-fractie hangt vooral af van de vraag welke partijen, zoals bij voor beeld Forza Italia, zich zullen aansluiten. Opkomst De opkomst bij de Europese verkiezingen was niet alleen in Nederland zeer laag (35,6 pro cent). Ook in Portugal lieten de kiezers het massaal afweten (34,3 procent). Maandag 13 juni tot en met donderdag 16 juni Avondvierdaagse. Vertrek Ha venpark. 18.45 uur. Maandag 13 juni Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Zwembad Qnderdak, 26 kilo meter. Start: 13.30 uur zwem bad Onderdak. Commissie opénbare werken. Raadzaal stadhuis. 19.00 uur. Vergadering woz. Commissie kamer stadhuis. 19.30 uur. Ledenvergadering D66 in De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven. 19.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Woensdag 16 juni Zierikzee Crea-middag vaderdag-activi teit. De Lichtboei, Poststraat 37. 14.00 tot 15.30 uur. Donderdag 16 juni Zierikzee Huldiging deelnemers dagvier- daagse. Obs 't Kofschip. Schel- destraat en schoolplein. 11.00 uur. Klaverjas wedstrijd 50-plussers in de Vismarkt aan de St. Do- musstraat. 13.30 uur. Vergadering streekarchiefcom missie. Raadzaal stadhuis. 14.00 uur. Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Vrijdag 17 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Mini-rommelmarkt. De Beuze. Vanaf 08.00 uur. Open dag volkstuinvereniging Kaaskenshof. Van Veenlaan. 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Snuffelmarkt. Rondom Sint Nicolaaskerk. 09.00 tot 16.00 uur. Dreischor Israëlzangavond. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Wandeltocht Rode Kruis. De Vanger. 13.00 uur. Eindexamenfeest. Jeugdsoos De Pul. 19.30 uur. Zondag 19 juni Neeltje Jans Natuurexcursie door duinge bied en slufter. Start: 14.00 uur op parkeerterrein Delta Expo. Maandag 20 juni Zierikzee Uitreiking milieuprijs Zeeuw se Waterschappen, 's Landska- mer. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 22 juni Burgli-Haanistede Excursie van Natuurmonu menten door Slotbos en de Zee- peduinen. Start: 13.30 uur bij ingang kasteel Haamstede. Donderdag 23 juni Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Scliarendijke Openbare vergadering ge meenteraad Middenschouwen. Gemeentehuis 19.30 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 24 juni Dreischor Musi Voca concert; vokaal en semble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk cn Brassionato uit Kerkwerve. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 25 juni Zierikzee Evangelische Dag. Christelijke Gereformeerde kerk. 10.30- 16.30 uur. Ellcmeet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Meetje. Vanaf 09.00 uur. Donderdag 28 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Brou- wersdam route. 50 kilometer. Start: 11.00 uur sportpark Den Hogen Blok. Tijden cn standen volgens gctijdctafel Hydro-mcleocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 14 juni 07.45 161 01.30 - 162 19.50 140 13.40 -127 ROOMPOT BUITEN 14 juni 05.50 170 00.00 -157 18.10 145 12.10 -123 BRUINISSE 14 juni 08.15 167 01.30 -169 19.25 146 13.45 - 134 WEMELDINGE 14 juni 07.55 166 01.30 - 166 19.40 144 13.40 -132 Doodtij: 18 juni Actuele informatie over afwijkingc n 06-91122353 SuskeenWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Je zei toih zin jen, hè' he da! je de mensen niet wegjaagt, hf'. Ik ja eens kijken af er wal te eten is, hel ruikt hier heerliik i SCHIPHOL (ANP) - Prins Bernhard stopt op 1 augustus van dit jaar, wanneer zijn huidige vliegbre vet verloopt, met vliegen. Dat heeft de prins zater dag zelf bekendgemaakt op Schiphol waar hij in het gebouw van de Dutch Dakota Association voor zijn grote prestatiesals vlieger de Spirit-of-Sportsman- shipbokaal kreeg. Prins Bernhard is ruim 53 jaar Prins Bernhard eindigde als actief geweest als piloot. Hij zesde, haalde zijn eerste brevet, het RAF-vliegbrevet, op 24 april 1941 in Engeland. Zijn eerste lessen kreeg hij in een Tiger Moth tweedekker. Tijdens zijn lange vliegersloopbaan v.loog hij met meer dan 200 verschil lende typen militaire en civiele vliegtuigen. In april 1991 werd hij op de vliegbasis Soester- berg gehuldigd vanwege zijn 50-jarig jubileum als vlieger. De Prins nam twee weken gele den, op 28 mei, nog als sport vlieger deel aan de tweejaar lijkse Interservice vliegrally Isacar. Aan deze rally doen vrijwel alle Nederlandse lucht vaartinstellingen mee. Dit jaar vlogen 123 vliegtuigen mee. DEN HAAG (ANP) - De verkiezingen voor het Europees Parlement hebben wei nig veranderingen in de samenstelling tot gevolg. De socialisten lijken de groot ste politieke stroming in Europa te blijven, meteen gevolgd door de christen democraten. Op grote afstand komen dan de fracties van liberalen en groenen. In Nederland werd het CDA met 30,8 procent van de stemmen winnaar gewor den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2