Kwekers van schelpdieren in hangcultures verenigd Leerlingen nemen afscheid van hun meester iQvansa Nieuwe loot aan stam van schelpdierproducenten Van der Sneppen 40 jaar in het onderwijs Aanpak wan betalers in Zeeland I3Ë Winkel diefstal Mobilofoon gestolen VRIJDAG 10 JUNI 1994 NR 25577 3 Verwachting t/m dinsdag 14 juni B. D. Schot uit Zierikzee, voorzitter van de nieuwe vereniging van Zeeuwse hangcultuurkwekers. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE/ZIERIKZEE - Zeven ondernemers die zich bezighouden met het kweken van schelpdieren in hangcultures hebben een zelfstandige afdeling opgericht. De vereniging onder de vlag van 'Zeeuwse hang cultuurkwekers' heeft tot doel om de kweek van schelpdieren in hangcultures te bevorderen en de belangen van de leden richting overheid te behartigen. Alle bestaande bedrijven, met uitzondering van een recente lijk gestarte kweker, zijn aangesloten. Tot voorzitter van de nieuwe vereniging is gekozen B. D. Schot uit Zierikzee, P. Landa uit Bergen op Zoom werd secre taris en W. Bout uit Bruinisse is penningmeester. De secreta riaatswerkzaamheden zullen voornamelijk worden uitge voerd door ir. 'R. Oorschot uit Goes. Tot op heden is het merendeel van de aangesloten bedrijven actief met het kweken van mosselen in hangcultures. Om de leden in de toekomst ook bij de kweek van andere schelp diersoorten bij te kunnen staan, kreeg de vereniging de naam 'Zeeuwse hangcultuur kwekers'. Nederland is sinds jaar en dag een belangrijke producent van bodemcultuurmosselen. De laatste seizoenen zijn moeilijk geweest vanwege de geringe zaadval gedurende een aantal jaren en toegenomen beperkin gen door het tegemoet komen aan de verlangens van natuur beschermingsorganisaties en de natuurbeschermingsafde ling van het ministerie van landbouw en visserij. Ondanks deze zaken is de sec tor - kwekers en verwerkende industrie - in staat geweeest circa 600.000 mosseltonnen (een mosseltón is 100 kg, red.) te produceren en af te zetten. In andere Europese landen, voornamelijk^in Spanje en Ita lië, worden de mosselen niet op de bodem, maar aan touwen gekvteekt: de mosselhangcul- tuur. Sinds vijf jaar zijn verschillen de bedrijven in Zeeland op steeds grotere schaal gaan ex perimenteren met deze tech niek. Op verschillende meer of minder beschutte locaties in de regio liggen de bekende blau we en grijze drijvers, waaraan de lijnen met mosselen zijn be vestigd. Enkele bedrijven zijn het expe rimentele stadium duidelijk ontgroeid en kweken hangcul- tuurmosselen inmiddels op ruime schaal. De produktieca- paciteit van de zelfstandig ope rerende bedrijven gezamenlijk bedraagt volgens voorzitter Schot naar schatting ongeveer 6.000 tonnen op jaarbasis. Sneller De hangcultuurmosselen groei en sneller en hebben over het algemeen een hoger visgewicht dan de zwarte schelpdieren uit de bodemcultures. De smaak is ook anders en bovendien zijn ze absoluut zandvrij. Een voor deel van het weken in hangcul tures is ook dat de mosselen zich sneller herstellen van het 'melken', waardoor deze eerder geschikt zijn voor de verkoop dan mosselen van de bodem kwekers. Zwakker Nadeel is volgens verenigings woordvoerder Oorschot dat de schelpen door de snelle groei zwakker zijn en de aangroei van ongewenste organismen uitbundig kan zijn. Door de zwakkere schelp kunnen de mosselen niet op de verwer- kingsmachines van de mossel- verwerkende bedrijven in Yer- seke verwerkt worden. De aangeleverde hoeveelheden zijn te klein om de machines el ke keer voor de hangcultuur mosselen apart af te stellen. Dat heeft ertoe geleid dat de hangcultuurkwekers nu de mosselen zelf verwerken en distribueren naar de horeca. Kwaliteit De kwaliteit, is naar de mening van voorzitter Schot uitste kend: ,,Ze hebben mooi blank vlees en bij een stukstal van 110 noteert de nieuwe oogst een vleesgewicht van ruim dertig kilo." Omdat een aantal restau rants haar klanten graag zo snel mogelijk goede mosselen wil leveren, heeft de vereni ging besloten morgen, zater dag, te starten met de levering van de mosselen. U De laatste lesdag uit zijn 40-jarige. onderwijsloopbaan zal scheidend directeur P. R. M. van der Sneppen van de Sint Willibrordus- school in Zierikzee ongetwijfeld bijblijven. Gewapend met pollepels, deksels en pannen, verschenen de leerlingen van de school don derdagmorgen voor de huisdeur van 'hun' directeur om hem uit te nodigen voor een feestelijke tocht door de stad, opgeluisterd door ketelmuziek. ,,Een heel indrukwekkend afscheid, ik zal de kinderen erg missen", aldus een geëmotioneerde Van der Sneppen. Nadat de kleurrijke stoet op school ujas aangekomen, werd een kerkdienst in het gebouw gehouden. Bij die gelegenheid kreeg Van der Sneppen een. eremedaille van de Katholieke Kerk uitgereikt, omdat hij altijd heeft gezorgd voor een goede band tussen de school en de kerk. De laatste lesdag werd feestelijk afgesloten met een maaltje patat op de speelplaats voor alle kinderen. Het personeel, bestuur en de ouderraad van de Sint Willibrordusschool namen tijdens een feestelijke bijeenkomst 's avonds, officieel afscheid van de 'directeur. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE Epilepsiefonds In Zierikzee is een bedrag van 4074,35 gulden opgehaald voor het Nationaal Epilepsiefonds, De Macht van het Kleine. Geslaagd Astrid Weps uit Schuddebeurs is geslaagd aan de afdeling Middelbaar Toeristisch en Re creatief Onderwijs (MTRO) van het Delta College in Mid delburg. Vaderdag-kreamiddag Het club- en buurthuis van het Leger des Heils, De Lichtboei, houdt op woensdagmiddag 15 juni een creatieve middag voor kinderen die iets leuks willen maken voor Vaderdag. De mid dag begint om 14.00 uur in het clubhuis aan de Poststraat 37. Concert in de Beuze Het Orkest de Kweekbak uit Rotterdam treedt op zaterdag 11 juni om 14.00 uur op in de Beuze en om 20.00 uur in de Banjaard. Orkest de Kweek bak is een bont gezelschap met een repertoire dat uiteenloopt van Reggae tot 'Nino Rota en van Thngo tot Thelonious Monk. Ook eigen werk van di rigent Keimpe de Jong wordt ten gehore gebracht. Vergadering WOZ De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Zierikzee houdt op dinsdag 14 juni een vergade ring in de commissiekamer van het stadhuis. Tijdens de verga dering zal Aafke Zoutewelle in formatie geven over het werk van haar partner, medewerker van het SNV in Thnzania. Ver der staat onder meer op de agenda: Zaden uit Maore, be zoek uit Tanzania en het voor nemen een kunstveiling te or ganiseren ten bate van de werkgroep. Evangelische dag Zaterdag 25 juni is er een Evan gelische dag rond de muziek tent van de Christelijke Gere formeerde Kerk in Zierikzee. Medewerking wordt verleend door diverse koren en sprekers. De dag begint om 10.30 en duurt tot 16.30 uur. ELLEMEET Epilepsiefonds In Ellemeet is een bedrag van 302,25 gulden opgehaald voor het Nationaal Epilepsiefonds, De Macht van het Kleine. Rommelmarkt Op het schoolplein van obs 't Mêêtje in Ellemeet wordt za terdag 25 juni weer de jaarlijk se rommelmarkt gehouden. Te MIDDELBURG - Wie nog in het krijt staat bij politie en justitie, doet er wellicht goed aan zijn of haar openstaande re kening snel te voldoen. In de komende dagen zullen politie en justitie in Zeeland samen name lijk actie ondernemen om zoveel mogelijk openstaande geldboetes, openstaande vrijheids straffen en andere in het opsporingsregister ver melde vorderingen te vereffenen. Dit in het kader van het huidige beleid van justi tie om zaken sneller af te handelen. Om één en an der kracht bij te zetten zijn er cellen gereser veerd. Volgens justitie bestaat daarom ook in Zeeland het risico dat wanbetalers tijdens de openingswedstrijd van het WK voetbal in een cel - zonder televisie - verblijven. koop zijn boeken, kleding, speelgoed, elektra en curiosa. Er zijn prijzen te winnen met het rad van avontuur en voor de kleintjes is er een grabbel ton en envelop. Bij mooi weer bestaat de mogelijkheid om op een terrasje te zitten. De rom melmarkt begint om 9.00 uur en de opbrengst wordt besteed aan het busjesvervoer voor de leerlingen en binnenspelmate riaal voor de groepen 1 tot en met 8. BROUWERSHAVEN Natuur-excursie De VVV-Brouwershaven houdt verschillende natuurexcursies op het Grevelingenmeer in sa menwerking met Staatsbosbe heer en het Natuur- en Recrea tieschap de Grevelingen. De excursies zijn op de volgende data: dinsdag 14 juni, donder dag 23 juni en donderdag 30 ju ni. Deelname geschiedt door betaling vooraf bij de WV in Brouwershaven. De tocht gaat per boot van Staatsbosbeheer vanaf de haven van Bommene- de en vervolgens te voet over de eilanden. De excursie duurt ruim twee uur. Bij regen kap laarzen aantrekken. Deelne mers kunnen kiezen voor deel name 's morgens om 9.30 uur of om 13.00 uur 's middags. LOOPERSKAPELLE Fuchsia's kijken De Zeeuwse Fuchsia Vereni ging houdt op zaterdag 9 juli een kijkdag voor 'fuchsialief hebbers bij de familie Hofman, Kapelleweg 27 in Looperska- pelle. De dag duurt van 10.00- 17.00 uur. BRUINISSE Bejaardensoos Woensdag 8 juni kwamen de le den van de bejaardensoos on der leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree bijeen voor de laatste soosmiddag van het seizoen. De, opkomst was goed en de sfeer prima. Hoewel het volgens mevrouw IJzelenberg aan de weersomstandigheden niet merkbaar was bleek uit de reacties dat velen het jammer vonden dat de zomervakantie nu reeds begint. Tijdens de bij eenkomst werden spelletjes ge daan en wat eigen gemaakte liederen gezongen zoals bij voorbeeld 'Het oude grachtje'. Mevrouw IJzelenberg bedank te na de koffie de aanwezigen, de helpsters en het bestuur voor alle medewerking in het afgelopen winterseizoen. „Bo venal dank aan God die ons tot hiertoe heeft geleid," aldus me vrouw IJzelenberg. Tbt slot werd gezang 281 gezongen: De dag door Uwe gunst ontvan gen. Met een hartelijke groet gingen de leden huiswaarts, in de hoop elkaar de eerstvolgen de soosmiddag op 31 augustus weer te zien. Helpt Elkander Dinsdag 14 juni hopen de da mes van de Hervormde vrou wenvereniging Helpt Elkander in Bruinisse voor de laatste keer voor de zomervakantie te vergaderen. De bijeenkomst zal in het teken staan van merkartikelen. Iedereen wordt uitgenodigd zich te laten verge zellen door een gast. De aan vang is half acht in het vereni gingsgebouw aan de Deestraat. MIDDELBURG Voorlichting startende ondernemers Op donderdag 21 juni wordt in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Middelburg een voorlichtingsbijeenkomst ge houden voor startende onder nemers. Daarbij wordt aan dacht besteed aan het onderne mingsplan, de vestigingsver gunningen die nodig zijn, de ondernemingsvormen die no dig zijn, de belastingen die men als ondernemer moet be talen, het opstellen van een commercieel plan en een finan cieel plan, de inschrijving in het Handelsregister en de keu ze van een handelsnaam. Via workshops gaat men aan de hand van twee praktijksitua ties in op het opstellen van een begroting en het vaststellen van de haalbaarheid van de plannen. Dd1 bijeenkomst is van 14.00 tot ongeveer 22.00 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via telefoon nummer 01180-73540. Advertentie 01114-1368 Nieuwerkerk UNAstraat 10 Brouwershaven 01119-1634 Noorddijkstraat 8 technisch iNSTALLATieeuRO Zierikzee 01110-13348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noordw. 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 juni Zon op 05.18, onder 21.57 Maan op 07.23, onder 23.17 12 juni Zon op 05.17, onder 21.57 Maan op 08.28, onder 23.48 13 juni Zon op 05.17, onder 21.58 Maan op 09,38, onder Eerste Kwartier: 16 juni. (21.57) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer verbetert in het weekeinde. Een hogedrukgebied boven de Oceaan breidt haar in vloed uit tot boven Nederland. Het wisselvallige weer behoort dan weer even tot het verleden want het wordt droger, zonniger en warmer. Vanavond en vannacht zijn er flinke opklaringen en daalt de tempera tuur tot ongeveer 6 graden. Morgen begint de dag zonnig maar later ont staan stapelwolken die de zon nu en dan afschermen. Het is droog en de middagtemperatuur ligt rond de 16 graden. De wind is uit noordelijke richting en zwak tot matig, rond kracht 3. Ook de tweede helft van het weekeinde ziet er niet slecht uit. Zondag drijven wel wat wolkenvel den over, vooral in het noorden van het land, maar het blijft droog en ge leidelijk komen we in warme lucht. De middagtemperatuur loopt op tot ongeveer 18 graden en dat komt in buurt van wat we gemiddeld mogen verwachten halverwege juni. ZIERIKZEE - Een 67-jarige Duitser is donderdag aange houden door de politie wegens winkeldiefstal. Omstreeks 10.30 uur werd de man betrapt op het stelen van speelgoed in een speelgoed winkel in Zierikzee. RENESSE - Van een tractor die geparkeerd stond aan de Oude Moolweg aan Renesse is een mobilofoon gestolen. De trac tor is eigendom van een 63- jarige inwoner van Burgh- Haamstede. De daders ondernamen tevens een poging om de tractor met aanhanger te stelen. Hiertoe trachtten zij het contactslot te forceren. Dit is echter niet ge lukt. ZIERlKZEESCHEJpSï NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01*112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, fnfevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3