I» Leerlingen SPG geven centrum Oosterland totaal nieuw aanzicht UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND TAPIJTMEESTERS van Duke Kostenbroek Kaaskenshof wil met open dag vergrijzing een halt toeroepen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE li l Deurloo HANSE+HANSE SLAGERIJ POLDERMAN ZOMERKORTING deurloo intermeubel Bevordering verkeersveiligheid doel Juni-Ambtenaren-Fietsmaand 4 Tartaartjes f 5,00 Keurslagerij De Jonge TAXATIESBEMIDDELIHG 1 kilo magere riblappen f 15,90 'Stratenmaken was voor de stomme mensen' dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 8 JUNI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 01110-15951 FAX 16378 Advertentie Keurslagerkoopje Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee N Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede JT4^ 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 55 NFM Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 Juistvoor uw FINANCIERING! Bel: 01110-12605 Advertentie Kerkstraat 26, Burgh RUIME PARKEERGELEGENHEID Nu ekstra op veel van onze showroom modellen Kom en profiteer! Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Telefoon 01110-12946 's Maandags gesloten - Donderdagavond koopavond OOSTERLAND - De geluiden spreken voor zich: er wordt hard gewerkt in het centrum van Oosterland, waar negen leerlingen stratenmaker zorg dragen voor de uitvoering van de herinrichting van het centrum. De leerlingen zijn van de Stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleidingen Grond-, Water-, Spoor- en Wegenbouw Noord en Midden-Zeeland (SPG). Deze stichting bestaat sinds 1 januari 1990 en leent op basis van uurtarief leerlingen uit aan bedrijven. Onder toezicht van leermeester Paul Witte leren de leerlingen de kneepjes van het stra tenmaken en zorgen zij ervoor dat het centrum van Oosterland een totaal ander aanzicht krijgt. Volgens Paul Witte is de herin richting van het Oosterlandse centrum een uitgelezen klus voor zijn leerlingen. „Er zit van alles in: straatwerk, uitzet- werk en het gebruik van ver schillende materialen. In het gebied Tbrenplein, Kerkstraat, Markt worden de straten op trottoirhoogte gebracht, ter wijl de trottoirs zelf verdwij-' nen. Het doel van de herinrich ting is het gebied een aantrek kelijker aanzien te geven, dui delijker te manifesteren als dorpscentrum en gebruiks vriendelijker te maken voor voetgangers. De straten worden bestraat met rode en gele gebakken klinkers. De rijstroken worden hierbij in visgraatmotief ge legd en de gedeelten voor voet gangers in halfsteensverband. De straatgoten voor de afvoer van hemelwater worden aange legd in het midden van de stra ten. De 29 parkeerplaatsen in het gebied worden herkenbaar aan de ouderwetse klinkers. In totaal nemen de werkzaamhe den in Oosterland zo'n tien we ken in beslag. Vergrijsd In overleg met de gemeente Duiveland is bij de uitvoering van de werkzaamheden geko zen voor het inzetten van leer lingen van de SPG. Deze stich ting is in 1990 door Zeeuwse aannemers en de Stichting Be roepsopleidingen Weg- en wa terbouw in het leven geroepen: De partijen wilden hiermee het gebrek aan arbeidskrachten opheffen. In Zeeland heeft dé wegen bouw altijd een behoorlijke in stroom gehad van arbeids krachten uit de landbouw. De ze tendens is echter al een aan tal jaren op zijn retour. Hier door hebben de Zeeuwse be drijven te maken met een vergrijsd personeelsbestand in de grond-, weg- en waterbouw. Daarbij komt dat er in de pro vincie nauwelijks een oplei dingstraditie bestaat, met bij behorende vQorzieningen. De SPG probeert hierin verande ring aan te brengen. De stratenmakersploeg*in Oos terland is een van de twee ploe gen die in Midden- en Noord- Zeeland actief is. De ploeg ope reert als een normaal straten- makersbedrijf. Ze maakt ge bruik van eigen materialen en een schaftwagen. De opdracht gever, in dit geval de gemeente Duiveland, is bij het project betrokken via de Coördinatie commissie. Voor de gemeente Duiveland heeft A. Flikweert zitting in deze commissie. Tbt dusver is hij zeer te spreken over de werkzaamheden van de leerlingen. Volgens hem zijn ze zeer gemotiveerd, hetgeen me de te maken heeft met de inzet van leermeester Witte. „Hij geeft de leerlingen het gevoel dat ze het met elkaar moeten maken en niet alleen inge huurd zijn om stenen te sjou wen." Witte is ook tevreden over zijn leerlingen. „De sfeer is ontzet tend goed en dat was wel an ders toen ik pas leermeester was." Hij is al 32 jaar straten maker, waarvan de laatste zes jaar leermeester. Dat er mo menteel een gebrek aan goede stratenmakers is, heeft volgens hem te maken met het slechte imago dat het vak had. „Vroe ger was stratenmaker een erg ondergewaardeerd beroep. Ie dereen moest haar school om te leren en stratenmaken was voor de stomme mensen." Die onderwaardering had mede te maken met de zware en slechte werkomstandigheden waaron der stratenmakers gebukt gin gen. Dat is nu allemaal veran derd, maar door een geringe in stroom in de afgelopen jaren is het gebrek in de branche nog groot. Dat jongeren van tegenwoordig een andere kijk op het beroep van stratenmaker hebben, blijkt wel uit het feit dat nu ook jongeren met een MAVO- diploma of een diploma op LTS D-niveau deel uitmaken van zijn ploeg. Volgens Witte kun nen jongeren ook beter het vak van stratenmaken via de SPG leren dan via een aannemers bedrijf. „Niets ten nadele van een aannemer, maar voor de jongeren is het beter wanneer ze onder direct toezicht van een. leermeester het vak leren. Bij een aannemer komen ze vaak niet aan bepaalde werkzaam heden toe en bij een leer Leermeester Paul Witte is zeer tevreden over de prestaties van zijn leerlingen. (Foto: Joop van Houdt). meester leren ze het echte vak werk", aldus Flikweert. En wanneer de leerlingen hun opleiding hebben afgerond zijn ze voor 90 procent verzekerd van werk. Volgens Witte belt er iedere week wel een aannemer om te vragen of er al een leer ling beschikbaar is. Ook kun nen zij een vervolgopleiding volgen. Bijvoorbeeld voor uit voerder, opzichter of calcula tor. „Om dat op deze manier te doen kost het wel een aantal ja ren, maar het voordeel is wel, dat deze leerlingen een grote dosis praktijkervaring mee brengen. Iemand van de MTS heeft dat niet", aldus Witte. Net zoals de gemeenten is de samenwerking met de aanne mers tegenwoordig goed. „In het begin van het project moes ten zij even over een drempel heenstappen. Zij moeten lid worden van de stichting en een vergoeding betalen om leerlin gen van ons te kunnen gebrui ken. Daarnaast dragen zij na tuurlijk ook een opleidings risico. In het begin legden zij nog wel eens wat toe op het aangenomen werk, maar te genwoordig is dat er niet meer bij", aldus Witte. Voorzitter G. Vink (links) en secretaris D. Schiettekatte zien er op toe, dat de tuintjes er allemaal netjes bij liggen. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Tijdens het eerste lustrum, vorig jaar, gingen er al stemmen op om een open dag te houden op het volkstuinencomplex aan de Van Veenlaan in Zierikzee. Zaterdag 18 juni is het zover. Dan zet Volkstuinvereniging Kaaskenshof van 10.00 tot 16.00 uur de poorten van het complex voor iedereen open. Behalve volkstuinen zijn deze dag ook kramen van verenigingen en bedrijven te bewonderen. Met deze open dag hoopt het bestuur van de volkstuinvereni ging jongere mensen te interesseren voor hun hobby en hun club. Volkstuinvereniging Kaas kenshof is in 1988 opgericht, omdat de gemeente Zierikzee het beheer van het complex aan de Van Veenlaan niet meer op kon brengen. Een ruime meer derheid van de huurders bleek voor de oprichting van een ver eniging. Hiertoe werd op 15 maart 1988 bij de notaris de ak te ondertekend. Het complex wordt vanaf deze datum van de gemeente gehuurd en de perce len worden door de vereniging doorverhuurd aan haar leden. De naam Kaaskenshof verwijst enerzijds naar het nabij gele gen Kaaskenswater. Ander zijds maakt ze voldoende dui delijk, dat het om een volkstui nencomplex gaat. In 1988 beschikte de vereniging over 104 percelen. Hier kwa men er in 1990 een kleine vijf tig bij. De gemeente wenste na melijk op termijn over de grond te beschikken van de voormalige Deltadienst. Deze was in gebruik als volkstuin complex bij de werknemers. Deze konden lid worden van Kaaskenshof, waarvoor de aangrenzende gronden ge bruiksklaar gemaakt werden om als volkstuin te dienen. De ze tuintjes werden in 1993 in ge bruik genomen. Volgens secretaris D. Schiette katte is het doel van de open dag meer mensen te interesse ren voor de vereniging. „We hebben op dit moment zo'n 115 leden, waarvan de meesten al aardig op. leeftijd zijn. Er zijn bijna 150 percelen, dus we kun nen er nog wel een aantal leden bij hebben." Om de vergrijzing binnen de vereniging tegen te gaan hoopt hij dat er met name veel jongeren een kijkje komen nemen tijdens de open dag en lid worden van de vereniging. Een minimum leeftijd wordt hierbij niet gesteld. „Iedereen die zin heeft om te tuinieren, kan dit doen. Of hij nu 15 is of 50", aldus Schiettekatte. Alle bezoekers wprden door het bestuur van de volkstuin vereniging ontvangen. Ze krij gen tegelijk een wedstrijdfor mulier in handen geduwd. Met dit formulier trekken ze in een bepaalde route over het com plex. Hier vinden ze op bepaal de plaatsen vragen, die natuur lijk alles met tuinieren te ma ken hebben. Voor iedereen die dit formulier bij het verlaten van het terrein inlevert ligt een leuke attentie klaar. Gedurende de gehele dag zijn leden van de vereniging aanwe zig om allerlei vragen te beant woorden en uitleg te geven over het reilen en zeilen van de ver eniging. Om lid te worden en nog meer om te blijven gelden er namelijk bepaalde regels. De belangrijkste hiervan is, dat de leden hun tuintje goed moeten bijhouden in verband met mogelijke overlast voor de buren. „Met name in de begin tijd van onze vereniging letten we hier scherp op", zegt Schiet tekatte. „Na twee schriftelijke waarschuwingen kan het be stuur iemand van het complex afsturen en dat is in het verle den meerdere keren gebeurd. Ook nu nog wel, maar in veel mindere mate dan in het be gin." Behalve tuintjes is er tijdens de open dag nog meer te zien op Kaaskenshof. De Vereniging Groei en Bloei is met een stand aanwezig, evenals de Vereni ging tot bevordering der Bijen teelt in Nederland. Daarnaast presenteert ook een aantal be drijven zich, met onder meer tuingereedschap, zaden en planten. En ook de Scouting is aanwezig. Als goede buren en zoals echte padvinders be taamt. zijn zij bereid de hel pende hand toe te steken en zorgen ze onder meer voor de koffie. k ZIERIKZEE - ,,Het is niet alleen gezond en milieuvriendelijk, maar ook in het belang van de verkeersveiligheid van de fietser". Dat betoogde J. Midavaine, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Echte Nederlandse Fiet sers Bond (ENFB), woensdag 1 juni, bij de start van de Juni-Ambtenaren- Fietsmaand, een gezamenlijk initiatief van de ENFB, Voetgangersbond VBV en de afdeling Schouwen van Veilig Verkeer Nederland (VVN). Vijfenvijftig van de 88 ambtenaren van de gemeente Zierikzee doen mee aan de actie. „Kijk onderweg of er ergens voor fietsers verkeersgevaarlij - ke situaties bestaan en als dat zo is geef dat dan door aan de dienst gemeentewerken", aldus Midavaine. Een fietser kan vol gens Midavaine met uiteenlo pende problemen geconfron- Advertentie Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon Dhr./mevr. plaats: handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I A Het idee voor de Juni-Ambte naren-Fietsmaand is afkom stig van Midavaine, naast ENFB-voorzitter ook recreatie ondernemer in de gemeente Westerschouwen. Hij wilde ter bevordering van de verkeers veiligheid dat ambtenaren tij dens de maand juni zoveel mo gelijk de fiets gebruiken voor het woon-werkverkeer. Het idee werd door onder andere de burgemeesters van Veere, Mid delburg en Westerschouwen en thousiast ontvangen. Dit jaar werd het startschot voor de derde editie van de fietsmaand gegeven in Zierikzee. Ogen open De fiets als vervoermiddel wordt volgens de drie organi satoren van de fietsmaand meer en meer serieus genomen. De veiligheid van de fietser wordt dan ook steeds meer een hot item. In Zeeland, zo wijzen de cijfers uit, vallen verhou dingsgewijs meer verkeers slachtoffers dan in de rest van Nederland. „Dit is ook niet zo maar bedoeld als een ludieke actie", aldus Midavaine giste ren. Hij riep de fietsende amb tenaren op om - op de fiets on derweg van huis naar werk en vice versa - hun ogen goed de kost te geven. teerd worden. Hij noemde als voorbeeld gevaarlijke kruisin gen, verkeerd afgestelde voet- gangers-oversteeklichten en dergelijke. „Op die manier kunnen ambtenaren zonder dat de gemeente het iets kost bij dragen aan de verkeersveilig heid in de eigen gemeente", al dus Midavaine. Dat er aan die verkeersveilig heid - met name voor de fiet sers - in Zeeland best nog iets te verbeteren valt, blijkt volgens Midavaine overduidelijk uit de cijfers. „Jaarlijks eist het ver keer in Zeeland 1200 slachtof fers en dat komt neer op 4 do den per dag, en dat is nog veel te veel. Daar moet nog hard aan gewerkt worden". Midavai ne koppelde daar de opmer king aan vast dat de Juni-Amb tenaren-Fietsmaand wat dat betreft ook een voorbeeldfunc tie heeft. „Ik hoop dat het ze ker uitstraling zal hebben naar de rest van Zeeland", aldus Mi davaine. Vervolgens reikte de ENFB- voorzitter stickers uit aan de fietsende Zierikzeese ambtena ren met daarop de tekst Ons bin fietsvriendelijk. Voor de deelnemers aan de actie was er verder een button met de tekst Ga toch fietsen en - in kleine lettertjes - de slogan 'De auto kan best een dagje zonder je'. Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee, die zelf ook veelvuldig de tweewieler als vervoermiddel neemt, toon de zich ingenomen met de toe nemende belangstelling voor de fiets als vervoermiddel. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1