VVD en PvdA claimen elk vijf ministers in nieuwe coalitie Acties op til bij personeel spoorwegen waterstanden Passagiers van rampbus vandaag terug in Nederland z Maij verzet zich tegen nationale energieheffing Dalai Lama vraagt steun voor democratisch China Plan voor 250.000 laagbetaalde banen Literaire prijs voor Hugo Claus Regeling voor varkens houders Drie doden bij ongeval in Poolse stad Katowice MhJ w -_IL_ "T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Landbouw heeft het moeilijk'' HILVERSUM (ANP) - Demissionair minister Maij wil niet dat er in Nederland een energieheffing wordt ingevoerd als dat in de rest van de Europese Unie niet gebeurt. „Onze land- en tuinbouw heeft het erg moeilijk. Wij moeten geweldig oppassen om haar niet meer milieu-eisen te stel len dan de EU nu al doet", zei Maij op de CDA-slotbijeen- komst voor de Europese ver kiezingen in Hilversum. Het kabinet heeft een energiehef fing in voorbereiding, maar laat het definitieve oordeel over de invoering daarvan af hangen van de nieuwe rege ring. Op het punt van het drugsbe leid ging Maij tegen het kabi netsbeleid in. Zij bepleitte op nieuw dat er harder opgetre den wordt tegen de koffieshops en onderstreepte bovendien dat de uitvoer van xtc-pillen vanuit Nederland aan banden wordt gelegd. Zij drong er ver der op aan dat de EU-landen snel een conferentie beleggen om een gemeenschappelijk asielbeleid op te zetten. Steun Minister Kooijmans van bui tenlandse zaken benutte de bij eenkomst om krachtig de kan didatuur van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Commissie te on dersteunen. DEN HAAG (ANP) - De Dalai Lama, de geestelijk en politiek leider van de Tibetanen heeft maandag de internationale gemeenschap gevraagd druk uit te blijven oefenen op China, zodat het land de onder handelingen over Tibet hervat. De boeddhistische monnik, die een ontmoeting had met minis ter Kooijmans van buitenland se zaken, riep ook op tot steun voor de democratische bewe ging in China. Vijf jaar geleden werd de democratische bewe ging in Peking bloedig neer geslagen. De Dalai Lama, die dit week einde in Middelburg werd on derscheiden met een Roosevelt Four Freedoms Award, wees erop dat er veel overeenkom sten zijn tussen de democrati sche beweging in China en de Tibetanen. ,,Wij vechten allebei voor vrijheid", zei de religieu ze leider tijdens een ontmoe ting met de pers in Den Haag. Volgens hem zijn er steeds meer aanwijzingen dat de Communistische Partij van China tekenen van zwakte en onzekerheid vertoont. Op de lange termijn is hij dan ook hoopvol gestemd over de toe komst yan zijn land. Tibet wérd in 1950 onder'de voet gelopen door het Chinese communistische volksleger, waarna de Dalai Lama naar In dia vluchtte. Sinds 1959 streeft hij vanuit de Noordindiase stad Dharamsala naar beperk te autonomie voor zijn land. Maar Peking wil hierover niet praten en beschouwt het Dak van de Wereld als onderdeel van China. Handelsnatie Hoewel China nog steeds de rechten van de mens op grote schaal schendt, verleende Was hington het land vorige maand opnieuw de status van meest begunstigde handelsnatie. Eer der hadden de Verenigde Sta ten verlenging van de status af hankelijk gesteld van verbete ring van het Chinese beleid ten aanzien van de mensenrechten. De Dalai Lama zei desge vraagd dat hij persoonlijk lie ver ziet dat de economische re latie en de kwestie van de men senrechten hand in hand gaan. Mars Verscheidene Tibetaanse groe peringen in ballingschap wil len naar verluidt een vre desmars houden vanuit India naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa om China naar de onder handelingstafel te dwingen. Deze mars zou volgend jaar ge houden moeten worden. DEN HAAG (ANP) - Onder de dreiging van al dan niet „wilde" acties hebben de Nederlandse Spoorwe gen dinsdagochtend de vakbonden uitgenodigd voor overleg op woensdagochtend. De directie doet in de uitnodiging een'klemmend beroep op de bonden af te zien van acties „die klanten raken". - eisen invoering van de vier- daagse werkweek voor werk nemers van 50 jaar en ouder. Zij willen daarmee het banen verlies zoveel mogelijk beper ken. Als NS niet op het ultima tum ingaat, willen de bonden het treinverkeer maandag plat gooien. Aan de eis tot overleg heeft NS mi voldaan. Het spoorwegbe drijf is echter allerminst van plan de vierdaagse voor 50- plussers te bespreken. Die maatregel kost structureel 50 miljoen gulden per jaar en dat moet extra ,,uit de markt" wor den gehaald. ,,Dat bedrag zal niet (straffe loos) verkregen worden", schrijft bestuursvoorzitter R. dén 'Besten aan de bonden. Onder het NS-personeel is gro te onrust ontstaan over het vo rige week aangekondigde ba nenverlies van 470 conducteurs en machinisten. Bovendien zijn veel NS'ers ontevreden met het laatste bod van NS voor een nieuwe cao voor de circa 27.000 werknemers. Conducteurs en machinisten in Amsterdam en Rotterdam dreigen met een wilde staking op woensdag, Ultimatum De spoorwegvakbond FSV en de Vervoersbond CNV stelden NS maandag een ultimatum, dat donderdag afloopt. De twee vakbonden de Vervoers bond FNV heeft zich nog niet bij het ultimatum aangesloten Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro'iAeteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatêr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 juni 03.50 144 09.45 - 140 16.10 152 22.05 -143 9 juni 04.30 152 10.25 - 139 16.45 157 22.45 - 149 ROOMPOT BUITEN 8 juni 02.20 143 08.30 -138 14.40 153 20.45 -142 9 juni 02.55 154 09.10 -138 15.15 J59 21.25 -148 BRUINISSE 8 juni 03.55 152 09.50 - 149 16.15 161 22.10 -153 9 juni 04.40 160 10.25 -149 17.00 165 22.50 -159 WEMELDINGE 8 juni 03.55 150 09.50 - 146 16.15 159 22.10 -150 9 juni 04.35 158 10.25 -145 16.50 163 22.45 -155 Springtij 11 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Bolkestein vindt dat het voor de hand ligt dat zijn PvdA-collega Kok pre mier van een paars kabinet wordt waarin de PvdA en de VVD ieder vijf en D66' vier ministerposten krijgt. Door verlaging van de werkgeverslasten wil het nieuwe kabinet 250.000 laagbetaalde banen scheppen. Bolkestein deed zijn bewering over de verdeling van de mi nisterposten maandagavond tijdens een verkiezingsbijeen komst van zijn partij in Hoofd dorp en liep daarmee vooruit op de mogelijkheid van een spoedig paars regeerakkoord op hoofdlijnen tussen hem, Kok en D66-leider Van Mierlo. Bolkesteirts kennelijke opti misme werd maandag gedeeld door Kok die zei ervan uit te gaan dat er over „pakweg twee weken" een concept regeerakkoord op hoofdlijnen aan de drie betrokken paarse fracties kan worden voorge legd. Ook nieuwe becijferingen van het Centraal Planbureau (CPB) over de te verwachten economische groei in de ko mende vier jaar geven aanlei ding tot optimisme over een fi nancieel akkoord tussen de drie partijen. Volgens een inge wijde uit een van de betrokken fracties zou die groei gemid deld 2,5 procent per jaar bedra gen in plaats van de 1,75 pro cent waarvan in de verkie zingsprogramma's nog werd uitgegaan. Kok, Bolkestein en Van Mierlo spraken elkaar maandag onder leiding van de informateurs Van Aardenne, Vis en De Vries ruim zes uur, de langste onderhandelingsdag tot nu toe. Overigens verklaar de Kok maandag in reactie op Bolkestei'ns opmerkingen over zijn eventuele premierschap dat dit op dit moment nog niet aan de orde is maar dat hij „er niet voor zal weglopen". Over Bolkesteins opmerkingen over een paarse zetelverdeling wil den PvdA noch D66 maandag avond al reageren. Beide vin den de kwestie in dit stadium van de formatie nog „te prema tuur". Nieuwe banen PvdA, VVD en D66 zijn het in de onderhandelingen over een paarse coalitie vrijwel eens ge worden over een plan om via verlaging van de werkge verslasten meer laagbetaalde banen te scheppen. Volgens eerste berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) kunnen daardoor al snel 25.000 mensen extra aan de slag. Op wat langere termijn gaat het om 120.000 banen. Bronnen binnen de betrokken fracties hebben dat dinsdag bevestigd. Het plan voorziet erin dat werkgevers die iemand tegen het minimumloon of maximaal 20 procent daarboven in dienst nemen, een reductie krijgen op de sociale premies. De kloof tussen het bruto- en het netto minimumloon wordt hierdoor verkleind, waardoor het voor bedrijven aantrekkelijker wordt laagbetaald personeel aan te trekken. Koopkracht Voor de operatie wordt 4,1 mil jard uitgetrokken. Dat is bijna de helft van het totale bedrag van negen miljard dat de drie „paarse" partijen voor lasten verlichting willep reserveren. De rest zal voor een deel ge bruikt moeten worden om de koopkracht voor minima op peil te houden. LEIDEN (ANP) - De Belgische schrijver Hugo Claus krijgt de Prijs voor Meesterschap van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde. Dat heeft deze organisatie dinsdag be kendgemaakt. De trofee bestaat uit een gou den medaille. De prijs kan één keer in de vijftien jaar worden toegekend aan een schrijver, één keer aan een taal- of letter kundige en één keer aan een geschiedkundige. Volgens de commissie voor schone letteren, die Claus heeft voorgedragen, heeft de Belg een oeuvre geschapen „dat in omvang en variëteit zijn weer ga in de moderne Nederlandse letterkunde niet kent". Sinds 1920, toen de prijs werd ingesteld, hebben vijf auteurs de prijs gekregen: Jac. van Looy (1921), P.C. Boutens (1925), Henriette Roland Holst-Van dér Schalk (1934), Simon Vest dijk (1964) en Ida Gerhardt (1979). DEN HAAG (ANP) - De Euro pese Commissie heeft maan dag besloten biggen en var kens van boeren in Zeeuws- Vlaanderen over te nemen. De commissie steunt daarmee ge dupeerde Zeeuwse varkens houders. Zij lijden financiële schade door een vervoersverbod dat in België is ingesteld nadat daar varkenspest is vastgesteld. De Zeeuwse varkenshouders krijgen een vergoeding voor de eerste 2800 varkens en 4200 big gen die worden afgemaakt. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) heeft dat bekend gemaakt. Het ministerie van landbouw heeft toestemming zo nodig nog eens 1200 varkens en 1800 biggen over te nemen. KATOWICE (ANP) - De passagiers van de maandagochtend in Polen ver ongelukte bus zullen waarschijnlijk dinsdag (vandaag) nog terugkeren naar Nederland. Dat heeft een medewerker van de alarmcentrale SOS International dinsdagochtend meegedeeld in de Poolse stad Katowice. Diverse Nederlandse lucht vaartmaatschappijen zou den hebben aangeboden om het gezelschap terug te vlie gen naar Nederland. Van de 31 passagiers in de bus zijn drie mensen om het leven gekomen en veertien mensen gewond geraakt. De toedracht van het ongeluk is niet precies duidelijk. Volgens enkele passagiers is het voertuig in een slip ge raakt, van de weg af gere den en gekanteld. In de bus zaten 31 mensen onder wie .ruim twintig le den van het feestorkest Los Geinos. Zij maakten een rondreis door Polen op uit nodiging van de humanitai re stichting Mensen voor Mensen. De touringcar reed volgens de passagiers niet te hard. „Het regende, we daalden net een heuvel af en ik voelde dat de bus aan de achterkant begon te zwaai en. Aquaplaning, dacht ik. Anderen zeiden dat er spoorvorming was in het as falt. Ik zag de chauffeur in de spiegel, ik hoorde hem 'shit' roepen, we raakten de middenberm en pal daama was het gebeurd", aldus één van de overlevenden. ,/Iben de bus slipte, zag ik het asfalt echt onder mij doorschuiven," zegt H. van Etten uit Son en Breugel, die sinds het ongeluk last heeft van zijn rug. Zijn vrouw heeft haar heup ge broken. „Wij hebben enorm geluk gehad. De mensen die naast elkaar vooraan zaten zijn op elkaar terecht geko men. Daar zijn ook de drie doden gevallen." De Poolse politie* deelde maandagavond mee dat de bus rond de 100 kilometer per uur heeft gereden. Vol gens Van Etten klopt dat niet. „De chauffeur reed nog geen 60, hij reed abso luut niet te hard. Op de een of andere manier moeten we in een slip zijn terechtgeko men." De chauffeur is maandagavond ingesloten voor verhoor. Slachtoffers De drie slachtoffers waren allen leden van Los Geinos, dat vooral Zuidamerikaan- se muziek speelt. Alle leden van deze band, die al 21 jaar bestaat, wonen in dezelfde straat in Breugel. De Stich ting Mensen voor Mensen uit Son en Breugel heeft al enkele jaren banden met steden Wroclaw en Krakow. „Minstens twee keer per jaar verzorgen wij een transport voor kinderen die aan de stofwisselingsziekte PKU lijden", zegt voorzitter Henriette Gevers, die bij het ongeval haar kaak heeft gebroken. „Die kinderen mogen geen eiwitten heb ben anders krijgen ze herse- naandoeningen, maardieet- produkten zijn in Polen nauwelijks te krijgen. Daarom voeren wij maize- nameel en bindmiddel in." Omroep Zondag had de band zijn eerste televisieopnamen voor een Poolse omroep. Het programma dat maan dag zou worden uitgezon den is uit piëteit met de slachtoffers afgelast. „Het" is het ergst voor de partners van de drie slacht offers. Die hebben hun ge liefden klem zien zitten. Ik denk dat ze nog lang beel den hebben van de beknel de lichamen. De brandweer moest hen met snijbranders uit het wrak bevrijden", al dus Grevers. DEURNE - De politie heeft drie inwoners van Deurne aan gehouden die ervan worden verdacht in Oost-Brabant en Noord-Limburg illegaal ten minste 25.000 kilo industrieel ontvettingspoeder en meer dan 1.000 autobanden te hebben gestort. DEN HAAG - Het Centraal Station in Den Haag ondergaat een ingrijpende gedaanteve randering. Wat nu zijkant is, aan de Rijnstraat, wordt voor kant. Daar komt de hoofdin gang, die zal worden gevormd door een doorzichtige, opbol lende gevel van staal en glas. AMSTERDAM - Op 52-jarige leeftijd is de Amsterdamse mu sicus Hub. Mathijsen vrijdag overleden. Dat is maandag be kendgemaakt. Mathijsen intro duceerde met zijn Resistentie Orkest het vooroorlogse, licht klassieke salonrepertoire in Nederland. Suske en Wiske tb TOKAPUA TORAJA jal .S. ff/JslSAnrwrtiy üin^U Jf door Willy Vandersteen Woensdag 8 juni Zierikzee Informatie-avond borstvoe ding. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Vergadering adviescommissie ro. Stadhuis. 20.15 uur. Brouwershaven Vergadering VW in het Ton- nenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ledenvergadering NCVB. Kaasboerderij De Reus. 19.45 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Open dag Zeeland College. Jannewekken 19. Van 09.00- 12.00 en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 10 juni Haamstede Donateursbijeenkomst Stich ting Schouws.Spel. Hotel de Schouwse Boer. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Concert muziekvereniging Crescendo, m.m.v. harmonie Apollo uit Wissenkerke. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 11 juni Zierikzee Vertrek excursie Zeeuwse ker ken. Busstation. 8.55 uur. Rijn en Trijn. Lokaal Veertien. De Huijbertstraat 35. 15.00 uur. Optreden L'Attentat. Brogum. 23.00 uur. Brouwershaven Grevelingen fietstoertocht. Tbnnenmagazijn. Van 08.30 tot 12.00 uur. Dreischor Rommelmarkt. Zuiddijk 4. Vanaf 08.30 uur. Nieuwerkerk Rommelmarkt School met de Bijbel. 09.00-15.00 uur. Open dag. Servicewoningen- complex Steenzwaenshof. 13.30 tot 17.00 uur. Bruinisse Low budget Night met barbe cue. Jeugdsoos De Pul. 17.30* uur. Radio 538-Drive in show in dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 12 juni Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf Slot Haamstede. 13.30 uur. Maandag 13 juni tot en met donderdag 16 juni Avondvierdaagse. Vertrek Ha venpark. 18.45 uur. Maandag 13 juni Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Zwembad Onderdak, 26 kilo meter. Start: 13.30 uur zwem bad Onderdak. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Woensdag 15 juni Zierikzee Crea-middag vaderdag-activi teit. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Donderdag 16 juni Zierikzee Huldiging deelnemers dagvier- daagse. Obs 't Kofschip. Schei- destraat en schoolplein. 11.00 uur. Vergadering streekarchiefcom missie. Raadzaal stadhuis. 14.00 uur. Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Vrijdag 17 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Mini-rommelmarkt. De Beuze. Vanaf 08.00 uur. Open dag volkstuinvereniging Kaaskenshof. Van Veenlaan. 10.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Snuffelmarkt. Rondom Sint Nicolaaskerk. 09.00 tot 16.00 uur. Dreischor Israëlzangavond. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2