Provincie negatief over bouw vakantiepark gehandicapten Plannen voor introductie van Zeeuws Vlegelbier g 0 1 n UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De Wieken viert tienjarig bestaan r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SLAGERIJ POLDERMAN Rundergehakt 1 kilo f 9,95 WÊ 3 MOLEN 4 KRUISPUNT 7 SPORT dé krant van schouwen - duiveland! i i RIKZEESCHE NIEUWSBODE Iedere woensdag gehaktdag Kerkstraat 26, Burgh RUIME PARKEERGELEGENHEID DINSDAG 7 JUNI 1994 150e JAARGANG NR 25575 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bewoners Renesse bezorgd over verkeersoverlast De recreatie-bebouwing in Renesse rukt steeds verderop naar de nog overgebleven natuurgebieden zoals hier in de Soeten Haert. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Het verzoek van de Stichting Renesse om 206 vakantiebungalows voor gehandicapten te mogen bouwen op het terrein naast hotel restaurant 't Klokje aan de Rampweg, heeft bij de Provinciale Subcommissie voor gemeente lijke bestemmingsplannen voorlopig tot een negatief advies geleid. Het bestem mingsplan zou volgens een artikel 19-procedure veranderd moeten worden om de plannen door te laten gaan. De vier bezwaarschriften die zijn ingediend, be vatten voornamelijk weerstand tegen de verkeerstoename die als het gevolg van het nieuwe park zou ontstaan en tegen het aantal huizen. Het terrein waar de zomerwo ningen gepland zijn grenst aan het natuurgebied De Soeten Haert. Een gebied dat in aan merking komt voor opname in de Regiovisie Schouwen West. Reden voor, onder meer, De Natuur- en Vogelwacht om be zwaar aan te tekenen tegen de plannen. Eén park van die om- vang heeft tot gevolg dat er weer honderden auto's het, toch al overvolle gebied, gaan doorkruisen. ,,En daar zitten we niet op te wachten," aldus de heer J. N. van Munster. Hij woont vlakbij het bewuste ter rein en heeft een bezwaar schrift ingediend bij de ge meente. Van Munster: ,,De Soe ten -Haert ir, een beschermd stuk natuur. Het is het enige stukje natuurterrein dat nog op een natuurlijke wijze over gaat in het strand. Op deze ma nier komt dat ernstig in gevaar. Ik heb er geen bezwaar tegen dat er iets gebeurt,'maar dit is gewoon te grootschalig. Boven dien vind ik dat de gemeente heel nonchalant geweest is met bekendheid geven aan het feit dat er een artikel 19-procedure opgestart was ten aanzien van de bouwplannen," Een mening die ook mevrouw R M. Bakker-Houtgraaf van 't Klok je toegedaan is. Mevrouw Bakker-Houtgraaf: ,,In decem ber 1992 is er een hoorzitting van de Stichting Renesse ge weest over de plannen. We zou den nog een uitnodiging krij gen voor een tweede zitting, maar die hebben we nooit ge had. Toen we wisten wat er aan de hand was hadden we nog maar net de tijd om te reage ren. Omdat je in een buitenge bied zit krijg je de krant al la ter. Mijn moeder maakte me erop attent, maar toen was er al een week voorbij. Volgens mij wordt het er door gedrukt on der het mom van gehandicap ten. Waarom moeten het er zo veel woi'den? Volgens het Pro vinciaal beleidsplan zouden uitbreidingen op grote schaal niet meer plaatsvinden." Rolstoelen Wethouder ir. C. W. Veerhoek is niet blij met het negatieve ad vies van de Provincie. Veer hoek: ,,Het is een unieke plek om vakantiewoningen voor ge handicapten te bouwen. Boven dien is dit een project dat al heel lang in de 'pijplijn' zit. We hadden er jaren geleden al een camping van kunnen maken, maar dat vonden we niet pas send voor zo'n gebied: Iben de heer A. L. van Geesbergen nog gedeputeerde was werd er al geopperd om van dit terrein een vakantiepark voor gehan dicapten te maken. Het gebied is er uitermate geschikt voor. Nergens anders kun je zo mak kelijk de duinen over. Boven dien bevindt zich hier de enige duinovergang met een plateau voor rolstoelen." Volgens Veer hoek is het park in beginsel voor gehandicapten, maar ook andere gegadigden kunnen een woning huren. Veerhoek: „Inderdaad kan ie dereen een woning huren, maar alleen als er geen aanvra gen van gehandicapten zijn. Die zullen te allen tijde voor rang krijgen. De woningen zul len aangepast worden, de één wat meer dan de ander. Ook de hele infrastructuur van het ter rein zal gericht zijn op het ge bruik door gehandicapten." Als alles doorgaat komt de ex ploitatie in handen van de Wal- cherse Bouwunie omdat een in vestering van miljoenen gul dens voor de Stichting Renesse niet te behappen is. Veerhoek: ,,We geven de exploitatie uit handen, maar niet de regels. Het contract bevat zeer nauw keurige regels die wij opge steld hebben." Het reguliere gesprek met de Provincie in het kader van de artikel-19 pro cedure vindt plaats op 15 juni. Daarna komt er overleg met de gedeputeerde van Recreatie en Ruimtelijke ordening. Hierbij mag de gemeente bijvoorbeeld argumenten naar voren bren gen waarvan zij vindt dat ze onderbelicht zijn. Veerhoek: „De Provincie vindt dat het niet meer kan, maar wij vin den van wel. Ik zou het heel jammer vinden als het niet doorgaat." Zeeuwse Vlegel wil vleugels verder uitslaan ZIERIKZEE - Het gaat goed met het Zeeuwse Vlegelbrood. Het milieuvriendelijk brood mag zich verheu gen in een groeiende populariteit. In 1993 werd bijna twee keer zoveel meel verkocht als in het jaar daar voor. „Het Zeeuwse Vlegelbrood is een bekend produkt geworden en heeft zich vast gevestigd op de brood- markt in Zuid-West Nederland", aldus het jaarverslag over 1993 van de Stichting Zeeuwse Vlegel. De Stich ting wil haar vleugels verder uitslaan en meer milieuvriendelijk geproduceerde kwaliteitsprodukten op de markt brengen. Gedacht wordt onder meer aan de introductie van Zeeuws Vlegelbier. Doel van de Stichting Zeeuwse Vlegel is om op een zowel mi lieuvriendelijke als lonende manier baktarwe te telen op gangbare landbouwbedrijven. Daarbij wordt uitgegaan van de teelt van tarwe waarbij het gebruik van kunstmest en (che- mischelgewasbeschermings- middelen - met uitzondering van één chemisch onkruid bestrijdingsmiddel voor op komst van het gewas - niet is toegestaan. Ook wil de stich ting proberen de kloof die in de loop der jaren is ontstaan tus sen boer (producent) en consu ment smaller te maken. Welkome aanvulling Het eerste produkt dat door Stichting Zeeuwse Vlegel op de markt werd gebracht was het Zeeuws Vlegelbrood. „De mi lieuvriendelijke teelt en het ambachtelijk karakter geven dit produkt van eigen Zeeuwse bodem iets extra's ten opzichte van andere broodsoorten", al dus het jaarverslag. „Hierdoor is de Zeeuwse Vlegel een wel kome aanvulling op het assor timent van de warme bakker". Nu het brood zich eenmaal een vaste plaats op de markt heeft verworven is het volgens de Stichting Zeeuwse Vlegel zaak om deze plaats vast te houden en de omzet verder uit te bou wen. Uiteindelijk wil men de omzet op een zodanig niveau krijgen dat de Stichting Zeeuwse Vle gel ook zonder subsidies kan blijven voortbestaan. Om een dergelijke omvang te realise ren moet er volgens de stich ting een uitgekiende strategie van promotie en distributie worden gevolgd. Om de meest optimale koers te kunnen be palen heeft de stichting een tweetal onderzoeken laten uit voeren door de wetenschaps winkel van de Landbouwuni versiteit in Wageningen. Aller eerst heeft men zich daarbij ge richt op een bedrijfskundige analyse en vervolgens zijn de schijnwerpers gericht op de markt. Tijdens dat onderzoek is door middel van enquêtes gepro- Het gaat goed met de Stichting Zeeuwse Vlegel. De stichting wil haar vleugels verder uit slaan. Dat zou kunnen met de produktie van Zeeuws Vlegelbier. (Foto: Stichting Zeeuwse Vlegel). beerd meer informatie te ver-, garen over het imago van de Zeeuwse Vlegel, het koopge drag van de consument en de vraag hoe men een breder pu bliek kan bereiken. De uit komsten van dat onderzoek zijn nog niet bekend, maar wel weet men dat veel aandacht is besteed aan de vraag of Zeeuw se Vlegel al dan niet in de su permarkten op de schappen zou moeten liggen. „Deze aan passing in het Zeeuwse Vlegel- beleid geeft waarschijnlijk de beste mogelijkheden om de omzet te vergroten", aldus het jaarverslag. De aandacht in de verschillen de media voor het initiatief van de Stichting Zeeuwse Vle gel heeft, zo blijkt uit het jaar-, verslag, zeker bijgedragen tot de groeiende populariteit. Zo wel in de regionale pers als in de vakbladen werd regelmatig aandacht besteed aan het wel en wee van de Zeeuwse Vlegel en ook de regionale omroepen en de Kabelkrant besteedden enkele keren aandacht aan de Zeeuwse Vlegel. Televisie Een hoogtepunt vormde een uitzending van een aflevering van het TV-programma Van Ge west tot Gewest waarbij gedu rende acht minuten het project in beeld werd gebracht. „De te levisieuitzending leverde met een een aantal nieuwe bakkers op en veroorzaakte een sterke omzetgroei in de maand na de uitzending", aldus het jaar verslag. Zoals al aangestipt boekte het Zeeuws Vlegel brood in 1993 een belangrijke omzetwinst. De groei van de afzet is volgens de Stichting Zeeuwse Vlegel vooral te dan ken aan het feit dat het aantal bakkerijen dat de Zeeuwse Vlegel in haar assortiment op nam fors steeg. Eind 1993 waren er in Noord- Brabant 40 verkooppunten van de Zeeuwse Vlegel en 35 in Zuid-Holland. Ook in de pro vincie Zeeland is het aantal bakkers dat de Zeeuwse Vlegel bakt verder uitgebreid. Eind 1993 was Zeeuwse Vlegel te krijgen bij 150 verkooppunten (ongeveer 80 bakkerijen) in Zeeland. Ook de toerist heeft het Zeeuws Vlegelbrood vol gens het jaarverslag leren waarderen. „De bakkers in Zeeland bakken vooral in de zomermaanden meer Vlegel brood dan in de rest van het jaar. De invloed van het toe risme is hier duidelijk merk baar". aldus het jaarverslag. Verzorgingshuis Zierikzee ZIERIKZEE - De bewoners van het Zierikzeese Her vormd verzorgingshuis De Wieken en de aanleunwo ningen vierden vandaag, dinsdag, een klein feestje ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van De Wieken deze maftd. In een feestelijk versierde zaal, onder het genot van een drankje en hapje kregen de ruim 120 bewoners van het centrum van het perso neel een drietal bankjes aangeboden om de geza menlijke balkons mee op te sieren. Van het bestuur kreeg iedere bewoner verder een lepeltje met het vignet van De Wieken uitgereikt. Een neen ter rechter tijd bespaart veel verdrietelijkheden. Spreekwoord Regen HET WEER Perioden met regen, mogelijk ook onweer. Later op de dag in het westen enkele opklaringen. Mini- mumtemp. ±12, middagtemp. on geveer 16 graden. Eerst weinig wind, tater noord lot noordwest en toenemend tot matig, kracht 3 a 4. KABINET WD-leider Bolkestein claimt voor zijn partij en de PvdA elk vijf ministers in nieuw kabinet. De gemeente Brouwershaven wil de molen Aeolus ko pen en hem daarna restaureren. Reconstructie van kruispunt aan de Julianastraat in Zierikzee moet voor bouwvakvakantie klaar zijn. De Avondvierdaagse van Burgh-Haamstede is maan dagavond van start gegaan met 313 deelnemers. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Volgens directeur R D. Marke- steijn van De Wieken zal ver spreid over de komende maan den het tien-jarig bestaan wor den gevierd met verschillende muzikale bijeenkomsten voor de bewoners. Speciale aan dacht is er op 15 juni voor de ongeveer zestig vrijwilligers die zich regelmatig inzetten in De Wieken. „We hebben als be stuur gemeend dat dit nu juist een goede gelegenheid is om onze waardering te uiten voor het vele werk dat hier door de vrijwilligers wordt gedaan", aldus de directeur. Naast appartementen maken ook veertig aanleunwoningen deel uit van De Wieken. Het complex werd tien jaar geleden gebouwd na sloop van het voor malige Rusthuis Irene en Ons Huis. Volgens voorzitter van het bestuur van het verzor gingshuis, T. C. Hekman een prachtig gebouw dat aan de ei sen van deze tijd voldoet. „Een plaats waar u allen vaneen welverdiende rust kunt en mag genieten", aldus de voorzitter. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement t 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1