'Het gevoel dat ik bij sommige schilderijen heb zit heel diep' Kleuters Zonnewijzer dagje Indiaan Olieverfschilderijen Dani van den Ende in Bewaerschole Buitenboord motoren gestolen Diefstal uit telefoon cellen Fietsen gestolen Doorgereden na een aanrijding Autoband lekgestoken Auto in de sloot Huur- scooters gestolen Jaarlijks feest aan eind van schooljaar IN TEXACOTORUM Dani van den Ende: ..Vanaf mijn 75e ben ik hele dagen met schilderen bezig". (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - „Ik werk volledig vanuit mijn gevoel. Ik moet een landschap of bloemen die ik schilder gezien hebben, de sfeer ervan geproefd hebben. Dat gevoel sla ik op en op een gegeven moment komt het er uit via een schilderij." Vanaf haar vroegste jeugd was schilderen en tekenen zeer belangrijk voor Dani van den Ende-Timmerman. In het jaar dat de, in Zierikzee geboren en getogen, kunstenares tach tig wordt is in De Bewaerschole in Haamstede een expositie te zien van haar olieverfschilderijen. Tot en met zaterdag 25 juni. Dani van den Ende ontwikkel de haar talent op eigen kracht en met lessen van plaatselijke kunstenaars en tekenleraren als Ad Braat, Gerard Menke, Van Opstal, Laagland en Piet Bulthuis. ,,In het zwaar gere formeerde milieu waarin ik ben groot gebracht was het in mijn jeugd niet bespreekbaar om naar de Academie te gaan." Dani Timmerman koos daarom voor een opleiding tot kleuter leidster. ,,Dat was in ieder ge val een beetje creatief." Maar na de dood van haar zusje moest ze in het landbouwwerk tuigen-bedrijf van haar vader komen werken. Later had ze haar tijd en ener gie nodig voor haar gezin en haar baan als schoonheidsspe cialiste. Ondanks alle beper kingen creëerde Dani. van den •Ende-Timrnerihan gedurende haar hele leven ook tijd om te tekenen en schilderen. ,,Ik was er altijd mee bezig. Vele jaren lang kon ik alleen op zondag schilderen, maar sinds mijn 75e heb ik er hele dagen tijd .voor". Het resultaat daarvan is te zien in De Bewaerschole. De autodi- daktische kunstenares wordt vooral geïnspireerd door de na tuur. ,,De zee, de duinen en de luchten die hier op Schouwen- Duiveland zo prachtig zijn. De sfeer van lucht en ruimte." Een sfeer die zij op een heel eigen wijze met veel blauwe en paar se tinten uitbeeldt. ,,Ik kom al tijd weer bij die kleuren te recht." De schilderijen hebben titels als: na de bui, eb, lucht en zee, winterduin en inlaag. Behalve landschappen schil dert Dani van den Ende ook bloemen. Bijna abstracte doe ken waarbij de sfeer die er van uit gaat ook weer het opval lendste kenmerk is. Een sfeer die door de kunstenares ook zelf wordt ervaren. „Schilde ren betekent alles voor me om dat ik er zoveel in kwijt kan. Alles wat ik in mijn leven mee maakte. Daarom zijn sommige schilderijen net kinderen voor me, waarvan het me aan het hart gaat wanneer ze worden verkocht". De schilderes begon haar crea tieve arbeid met tekeningen, onder meer portretten. Maar al vrij snel stapte ze over op olie verf. Behalve met de kwast schildert Dani van den Ende ook met het paletmes. Een techniek waarbij likken verf met het mes op het doek wor den aangebracht. Incidenteel maakt ze ook aquarellen. De kunstenares is lid van de ver eniging voor Amateur Beel dende Kunstenaars in Zeeland en de Zierikzeese schildersclub Tussen de Havens. De expositie van haar olieverf schilderijen in De Bewaerscho le werd afgelopen zaterdag ge opend door de Zierikzeese kun stenaar Ad Braat, een van de leermeesters en een goede vriend van Dani van den Ende. In het weekeinde van zaterdag 11 en zondag 12 juni is de expo sitie in verband met de Kunst- schouw-manifestatie in de Westhoek geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Verder kunnen belangstellenden tot en met za terdag 25 juni van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur in de Bewaerschole terecht om de schilderijen te bekijken. BRUINISSE - In de Bruse Vis sershaven zijn in de nacht van donderdag op vrijdag drie bui tenboordmotoren ontvreemd. De motoren, met een licht ver mogen, waren bevestigd aan kleine visbootjes van de Brue- naars B, De K en De J. Zij de den aangifte bij de Rijkspolitie te water in Bruinisse. Wie iets gehoord of gezien heeft in de nacht van donderdag op vrij dag wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Inmid dels is de bewaking van buiten boordmotoren in de regionale havens verscherpt. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn op twee campings in Burgh-Haamstede telefooncel len leeggehaald. De benadeelden zijn een 50- jarige en een 42-jarige man uit Burgh-Haamstede. De dieven forceerden de geldbakken van de telefooncellen waarna ze er met de inhoud vandoor gingen. HAAMSTEDE/ZIERIKZEE - De fietsen van twee Zierik- zeeënaars werden in de nacht van vrijdag op zaterdag gesto len. De fiets van een 40-jarige Zie- rikzeeënaar werd uit de Meel- straat weggenomen en van een 52-jarige inwoner van Zierik zee van de Grachtweg. Een an der slachtoffer is een 35-jarige inwoner uit Haamstede. De fiets werd weggenomen vanaf de Hogezoom in Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - Een 45-jarige inwoner van Burgh- Haamstede heeft zaterdag aangifte gedaan van doorrij den na een aanrijding. Zijn voertuig stond geparkeerd op de Burghseweg en is ver moedelijk beschadigd door een ander voertuig tijdens parke ren. De bestuurder van deze auto heeft zich niet bekend ge maakt. RENESSE - Een 24-jarige in woner van het Duitse Dietzen- bach heeft aangifte gedaan van vernieling van een band van zijn auto. Het voertuig stond zaterdag ge parkeerd op een camping.aan de Hogezoom in Renesse. De band is vermoedelijk met een mes lekgestoken. KERKWERVE - Op de Kak- kersweelweg in Kerkwerve raakte zondag, rond 21.00 uur, een auto in de sloot door een fout van de bestuurder. De bestuurder, een 24-jarige vrouw uit de gemeente Brou wershaven, reed een ritje in de nieuwe auto van een vriend. Zij was er echter niet aan ge wend om in een auto met auto matische versnelling te rijden. Met een snelheid van 60 kilo meter per uur schakelde zij de auto in zijn achteruit. Hierdoor verloor zij de macht over het stuur en belandde met de auto in de berm. De bestuurder liep lichte verwondingen aan het hoofd op. BRUINISSE - In een speeltuin aan de Groenweg in Bruinisse zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier huurscooters gestolen. De dieven verschafte zich toe gang tot de speeltuin door het slot van het toegangshek door te knippen. De sloten van de gestolen scooters waren even eens doorgeknipt. Het gaat om een zwarte, twee groene en een rode scooter van het merk Peu geot, type Rapido. De waarde van de scooters is rond de 2.500 gulden per stuk. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Langezwaag en Lippenhuizen-Hemrik: mw. S. A. F. Hofstra, kandidaat te Groningen; naar Eikerzee (Scharendijke) (SoW): mevr. H. B. Graafland, kandidaat te Gouda; naar Delft: C. Blenk te Amsterdam. Bedankt voor IJsselstein (U): F. Hoek te Goedereede; voor Nijkerkerveen: J. Veldhuijzen te Putten; voor Otterlo: H. J. Stoutjesdijk te Dordrecht. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 9 juni, 19.30 uur ds. P. Mulder, Capelle aan den IJssel. ZONNEMAIRE - Snelle Jager, Witvoet, Arendsoog, Zilveren Rups, Gouden Aap. De gewone dagelijkse na men van de jongste leerlingen van de nationaal christelijke basisschool Zonnewijzer uit Zonnemaire had den vrijdag helemaal afgedaan. Ze hadden Indiaanse namen, droegen Indiaanse kleding, Indiaanse beschil deringen en gedroegen zich als Indianen. Dat alles in het kader van het kleuterfeest dat jaarlijks aan het eind van het schooljaar wordt gehouden op de boerde rij van groepsleidster A. van de Bijl-Dalebout aan de Rietdijk in Zonnemaire. De onderwijze res koos voor het thema India nen omdat dit jaar 24 van haar 32 leerlingen jongens zijn. „Dat komt niet vaak voor." De afgelopen weken werd op school al druk gewerkt aan de voorbereidingen van het India- nenfeest. De kinderen maak ten Indianentooien, regenket-- tingen en maakten de basis voor een totempaal. De ouders droegen hun steentje bij door oude lakens, die door de kinde ren werden voorzien van India- nenkleuren en -tekens, in de vorm van een wigwam te naai en. Dat alles werd meegenomen naar het grasveld bij de boer derij, dat werd omgetoverd tot een Indianendorp. Voor elke tent verrees er een wigwam met totempaal. Terwijl de kin deren tussendoor bison-melk dronken en popcorn aten, voor zagen zij hun totempaal van nog meer versieringen. Daarna ging men op zoek naar het 'opperopperhoofd' (Lutina van der Bijl) dat op bezoek zou komen, maar zich verslapen bleek te hebben. De kinderen vonden de luie indiaan een boerderij verderop. Nadat ze haar hadden geholpen met het voeren van de paarden, gaf het opperopperhoofd als dank een paardenshow op het nabij gele gen Dijkhuisjes. In het Indianendorp werden vervolgens authentieke spelle tjes gedaan, zoals zilver zeven, pijl en boogschieten, met keien op grote stenen gooien en brood roosteren op vuur. Ook probeerden de Indianen de ma chines van bleekgezichten (skelters) uit. Na een gezamen lijke maaltijd stonden onge veer veertig skelters, steppen, en driewielers gereed waarmee ze vrij over het erf mochten rij den. De middag werd besteed aan een tocht met een tractor met aanhangwagen door het gebied rondom de Grevelingendijk. Vanwege een flinke regenbui moest met zich daarbij ver schuilen onder een groot zeil. De regen was weer over toen in het Kijkuitgebied een speur tocht werd gehouden waarbij men terecht kwam bij het Gre- velingenmeer waarover twee Indianen (Peter en Lydia Scher mer) kwamen aanvaren in een echte kajak, compleet met tam tam. De finale én het hoogte punt van een bijzonder evene ment. Indianentooien. Indianenkleding, een Indianennaam. De kleuters uit Zonnemaire gingen helemaal op in hun rol. (Foto: Marijke Fol kertsma). Diepgaande gesprekken zijn het in het vroege zwemwater van Onderdak. Neem nu donder dagmorgen. Nee, wij kletsen niet over de kuren van Ruud Gullit. Tijdens onze school slag spreken wij over de toekomst van het gre goriaans. Een avond tevoren hadden de man nen van het katholieke kerkkoor tijdens de korenavond in de Nieuwe Kerk weer eens diepe indruk gemaakt, zo zelfs dat de vrou wen van het koor af en toe een beetje jaloers waren. Want alszevroegem'Hoe vonden jullie ons zingen?' was er maar één responsorium 'Die mannen waren prachtig'. Het is natuurlijk bijzonder. Het groepje katho lieke mannen, dat overigens onder gerefor meerde leiding staat, bewaart op ons eiland de oudste zangtraditie. Muziek die uit de eer ste eeuwen na Christus stamt zingen zij nog wekelijks. Zij bleven doorzingen ook toen de vernieuwingsstormen in de zestiger jaren het latijnse gregoriaans wilden meespoelen. We moeten zuinig op die mannen zijn. Zij moeten speciale diëten krijgen, zij moeten ge dompeld worden in gezondsheidsbaden en daarna door de sopranen elke avond in de watten gelegd worden. Want zolang zij leven blijft het gregoriaans bewaard. Hpt is een beetje somber gesprek op de vroege donder dagmorgen. We zien die knakkers met een walkman op hun kop nog geen vloeiend gre goriaans zingen. 'Wuh gaan met z'n alluh naar Amerika' willen ze nog wel meelallen maar we horen ze nog niet 'Stantes erant pedes nostri in atriis tuis Jerusalem' aanheffen. De liturgische kleur van onze dagen is Oranje. Het beloofde land is Amerika. De heiligen zijn de voetbalhelden en in processies wordt straks een heilige cup meegedragen. Het ver trek van de apostel Gullit is voor het journaal het belangrijkste nieuwsitem. André Hazes brengt weer een CD stichtelijke gezangen uit en op het tempelplein verkopen slimme geld handelaren hun vaantjes, portrettten en reli- quien van de heiligen van onze dagen. Zelfs de verkiezingsfolder van de SGP/GPV/RPF was deze week in oranje gedrukt. Plotseling krijg ik een trap van een borstcraw- iende woesteling. M'n zwemslag breekt in stukken en uit alle macht probeer ik het hoofd boven water te houdenHet is een teken dat ik met m'n mijmeringen ernaast zit. Want wat doen in juni al die mannen als ze 's avonds door de sopranen in de watten gelegd zijn? Zij doen de televisie aan en volgen de wedstrijd Nederland - Saoudi Arabi. Ze mogen dan wel gregoriaans zingen maar het zijn nog geen kluizenaars die hoog in de boom aan het ver sterven zijn. En wees nou eens eerlijk, Marzas. Heb jij de afgelopen tijd niet driemaal een po ging gedaan om een reis naar het WK in Ame rika te kunnen winnen? Bij de fritesboer moest je opschrijven wat er met je gebeuren zou als Oranje de cup niet zou winnen. Bij de Nationale Nederlanden moest je een andere tekst maken op het bekende re clamespotje En bij het benzinestation moest je invullen wat je zou doen als Oranje de WK wint. Ik weet nog wat ik invulde. Ik zou naar m'n orgel gaan, alle registers opentrekken en luidkeels de volgende hymne aanheffen: 'Glo ria Oranium et Advocadum in T exaco T exaco- torum.' GregoriaansDan besef ik dat ik een historische kans gemist heb. Ik had het lied aan André Hazes moeten sturen, die zou het op z'n CD gezet hebben en wat zouden we horen op de tribunes in Los Angeles? Mijn gre goriaanse muziek! Het zou een omkeer ge weest zijn. Geraakt door de mooie muziek zouden al die knakkers met walkman op hun kop zich op vrijdagavond bij het parochie centrum melden en het gregoriaans zou weer voorjaren bewaard blijven. Maar ach, denk ik als ik uit het water klim. Mijn reddingsaktie is overbodig. Zoals mensen steeds weer op nieuw geboeid worden door het voetbalspel zullen er ook mensen blijven die geraakt wor den door de schoonheid van het gregoriaans. Bovendien zijn de WK-liedjes binnen vier wekeh al als oranjeballonnetjes uit elkaar ge klapt. Het gregoriaans houdt het al duizend jaar vol. Daar kan nog wel duizend jaar bij. En misschien worden we in die tijd wel eens een keer wereldkampioen. Ik ga me afdrogen. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5