'Wanneer je naar Big S mocht dan hoorde je bij de groten' 'Wanneer de natuur weg is kunnen we niet meer leven' Bericht over Identificatieplicht Voor wie verplicht? Wat en wanneer op zak dragen? Buiten nat, binnen gezellig bij zilveren jubileum Big S Groencompostering in Zierikzee voor college b en w onbespreekbaar Inbraak in vakantie woning Inbraak in auto's Dit zijn ID-(ldentiteits)bewijzen: Kop/staart- aanrijding MAANDAG 6 JUNI 1994 NR 25574 Ook voor de kinderen waren er allerlei activiteiten tijdens de jubileumviering van Big S. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - De weergoden waren de enigen die niet wilden mee werken aan de viering van het zilveren jubileum van jeugdsoos Big S in Haam stede. Motregen, plensregen en dreigende regenwolken wisselden elkaar af bij de feestelijke activiteiten zaterdag aan het Sluispad in Haamstede „Het weer kun je niet plannen. De soos bestond op 14 januari al 25 jaar. We dachten dat we het jubileum beter in juni konden vieren omdat het dan mooi weer is. Je ziet hoe het uitpakt", aldus Big S-voorzitter Wim Spee uit Haamstede. Terwijl de brade rie en de andere buiten-activiteiten een wat miezerige sfeer uitstraalden, was het binnen in het pas verbouwde soosgebouw ouderwets gezellig. Vaste en oud- Big S bezoekers ontmoetten elkaar aan de bar, terwijl de jeugdleden zich ver maakten met de clowns Poets en Pats en een karaoke/lasershow. Antwoord op vragen D66 ZIERIKZEE - Voorlopig is het idee afgeblazen, maar als de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland (RSD) in de toekomst in Zierikzee een installatie voor groencompostering wil toe voegen aan het te bouwen overslagstation zal zij het college van b en w van Schouwens cen trumgemeente lijnrecht tegenover zich vinden. Dat blijkt uit de schriftelijke beantwoording door het college van vragen van de raadsfractie D66. Zoals bekend mag worden verondersteld bestaan er plannen voor het realiseren van een overslagstation voor afval op industrieter rein de Zuidhoek in Zierik zee. In eerste aanleg speelde men ook met de gedachte om bij dat overslagstation een installatie voor groen compostering te realiseren. Dat idee werd echter tijdens de laatste vergadering van het algemeen bestuur van de RSD in de ijskast gezet. Vragen Bij de raadsfractie van D66 binnen de Zierikzeese ge meenteraad blijken een he leboel vragen omtrent ovèr- slagstation en composte- ringsinstallatie te leven. Staande de vergadering on langs van de Zierikzeese ge meenteraad kon daar niet zo een, twee drie een ant woord op gegeven worden. Het college van b en w van Zierikzee heeft de vragen nu schriftelijk beantwoord. Uit die beantwoording blijkt dat het college over een aantal zaken heel an ders denkt dan het bestuur van de RSD. Volgens de RSD biedt het Provinciaal Afvalstoffen Plan (PAP III) weinig tot geen mogelijkhe den voor de vestiging van een overslagstation. Het Zierikzeese. industrieter rein is volgens de RSD een van de weinige locaties die in aanmerking komt. ,,Als college delen wij die me ning niet. Op zich is de vestiging van het over slagstation mogelijk op al die plaatsen die PAP III niet exclusief uitsluit", aldus het college in haar ant woord op de D66-vragen. Men tekent daar wel meteen bij aan dat het nog maar de vraag is of gedeputeerde staten van Zeeland toestem ming zullen verlenen voor realisering van een over slagstation op een andere locatie dan op het industrie terrein in Zierikzee. Voor wat betreft het onderdeel groencompostering is het college mordicus tegen. ,,Het onderdeel groencom postering in een eventueel toekomstige aanvraag is voor ons niet bespreekbaar vanwege de nadelige effec ten hiervan op de ontwikke ling van de toekomstige wijk Poortambacht Zuid", aldus het college. Het colle ge is vooral bang voor stankoverlast. Een van de trouwe oud-bezoe kers van Big S is de inmiddels 30-jarige Rien Visser uit Haamstede. ,,Als kind van on geveer tien jaar ging ik al naar de kinderclub van Big S. Daar kon je knutselen. Met Kerstmis maakte ik een kerstbal. Daar ging je dan heel trots mee naar huis. En er werd nog een eten tje gehouden ook." Maar de echte soossfeer kwam pas later wanneer je oud genoeg was. „Je zat er op te wachten dat je zestien werd. Dan was de leef tijdsgrens waarbij je in het' weekeinde binnen mocht in de soos. Wanneer je naar Big S mocht hoorde je bij de groten." Vanaf zijn zestiende tot zijn 28e jaar was Visser bijna elk week einde te vinden in Big S „Ge zellig een biertje drinken en een beetje kletsen met de ande re soosbezoekers. Genieten van de spanning dat je tussen al die ouderen stond, dat je er bij hoorde." Big S was ook de plaats waar jongens en meisjes elkaar ontmoetten, \yaar rela ties ontstonden, zich ontwik kelden of weer werden verbro ken. „Iedereen zat hier, want verder was in Haamstede niet zoveel te doen voor jongeren." Op initiatief van het sobs- bestuur werden ook uitstapjes gemaakt herinnert Visser zich. „We zijn eens met zijn allen naar de bierbrouwerij van Hei- rieken in Zoeterwoude geweest en een weekeinde naar een va kantiehuis in het Belgische Peer. En aan het eind van het seizoen was er altijd een barbe cue." Tot hij op zijn 28e trouw de zat Visser elke vrijdag avond, zaterdagavond en zon dagmiddag (de openingstijden van Big S) met zijn vrienden in de soos. Daarna werd het min der. „Je hebt dan je vrouw, je eigen huis. Maar af en toe. ga ik nog ."vyel eeps stappen met mijn zwager. xNaar Renesse. Maar eerst even naar Big S. Dat is vaste prik." Voor Visser'was het dan ook vanzelfsprekend om actief te zijn tijdens de jubileumvie ring. „Vanmorgen heb ik gehol pen met hét opzetten van de braderie-tentjes, vanmiddag stond ik achter de bar en van avond ook. En straks achter de kassa. Ik ben gewoon inge roosterd voor de verschillende werkzaamheden." En dat was het geval bij vele vaste soosbe zoekers. „We zijn al vanaf de cember bezig met de voorberei dingen van deze dag", aldus Big S-voorzitter Spee. Uit het aantal belangstellen den, dat ondanks de regen, in de loop van de dag of avond naar de jubileumviering kwam, was de populariteit van Big S af te leiden. „Sinds de soos in de periode 1992/1993 is verbouwd komen steeds meer belangstellenden naar Big S. iedere zaterdag zitten hier zo'n tachtig a honderd mensen bin nen. We hebben op dit moment ruim honderd donateurs." Spee toonde zich dan ook een tevre den man. „Het is natuurlijk jammer van het weer, maar het is toch heel gezellig. Een van de hoogtepunten van de dag is het optreden van de groep Cross- head. Die jongens zijn in Big S begonnen onder de naam Vol Schouwse Hoop. Ze hielden hier hun repetities. Na zoveel jaar bestaat de groep nog steeds en is inmiddels behoor lijk bekend. Zij horen echt bij het jubileum." Vroeger was Big S een soos waar vooral hard-rockmuziek werd gedraaid en een vaste groep mensen kwam. Tegen woordig wordt aandacht be steed aan allerlei verschillende muzieksoorten. „De sfeer is anders geworden", aldus Vis ser. „Veelzijdiger en afwisse lender. Dat vind ik leuk, want ik heb ook 'graag contact met de jongeren die nu naar Big S komen. Ik hoop dat de soos nog lang zal blijven bestaan, zodat mijn kinderen er later ook heen kunnen gaan." De kinde ren die nu al naar Big S komen, konden ter gelegenheid van het jubileum deelnemen aan een kleurwedstrijd. De eerste prij zen gingen naar' Jaranda Stray- er (in de grqep,viert,tot.zesjari gen), Rik vaftde Kasteele (in de "groep zeven- tot megenjarigen)' en Francis Kloet (groep tien tot twaalfjarigen). RENESSE - In de vakantiewo ning van een 57-jarige inwoner uit Sint Augustin werd in de -maapd mei ingebroken. De woning is_ gelegen aan de Kör£e~lvIoernïbnd'swég' in Re- nesse. De dieven namen een te levisietoestel mee. SCHARENDIJKE - Afgelopen zaterdag werden op klaarlich te dag twee auto's opengebro ken in Scharendijke. De auto's stonden geparkeerd aan de Rampweg en in de Dorpsstraat. De benadeelden zijn een 20-jarige inwoner uit Bielefeld en een 27-jarige inwo ner uit Trier. NEELTJE JANS - „Ik geef heel erg veel om het milieu en de natuur. Wanneer de natuur weg is kunnen we niet meer leven. Daarom ben ik ranger en ik heb ook zelf een natuurclub opgericht." De tien-jarige Jasper van Mer uit Zierikzee is een van de ongeveer tweehonderd jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds (WNF), die zaterdag op Neeltje Jans bijeen kwamen voor de Rangerdag van de regio Zuid-West-Nederland. De rangers, zoals de jeugdleden van het WNF wor den genoemd, werden daar op een speelse manier geïnformeerd over de natuur gebieden in de monding van de Oosterschelde. „Voor het beschermen en ver groten van dergelijke natuur gebieden zal later een sterk be roep op jullie worden gedaan. Jullie rangers, zullen daarbij een speerpuntfunctie vervul len. Het zien en leren waarde ren van de natuur op jullie leef tijd vormt daartoe de basis", aldus het voorwoord in een boekje dat aan alle rangers werd uitgereikt. Er stonden een aantal vragen en opdrach ten in die de rangers konden uitvoeren aan de hand van in formatie die zij kregen op de Delta Expo; de expositie over waterbouwkundige werken en de natuur in Zeeland. Zo tekenden de rangers onder meer de zandbodem van de zee wanneer het water niet zo hard stroomt en wanneer het water juist heel hard stroomt. „Die opdrachten in de Delta Expo vond ik het leukste én de rond vaart", aldus de tien-jarige Marjolein Vercauteren uit Ouwerkerk die samen met haar twaalf-jarige broer Rob de rangerdag bijwoonde. „Rob is al vier jaar lid van het We reld Natuur Fonds en ik twee jaar. Rob had in een voetbal- boek gelezen dat dat kon. Ik vind het vooral leuk omdat je als ranger naar allerlei evene menten kunt, zoals dit hier vandaag." In heel Nederland zijn momen teel 50.000 jeugdleden van het WNF en in Zeeland ongeveer duizend. Volgens de mentor van de afdeling Midden-Zee land Dingeman Steijn uit Mid delburg is het aantal rangers de laatste jaren sterk gegroeid. „Jongeren zijn zich steeds meer bewust van de gevaren die de natuur en het milieu be dreigen. Dat merk je aan de kritische vragen die ze stellen. Ook wat de consequenties van het eigen gedrag betreft. Zo kreeg ik laatst behoorlijk op mijn kop toen ik bij een excur sie plastic bekertjes had mee genomen om limonade voor hun in te schenken. Voortaan neem ik mokken mee." De rangers kregen op Neeltje Jans een documentaire te zien over de bouw van de Ooster- scheldekering en werden rond- De rangers op weg naar de rondvaartboot. Zij kregen tijdens de boottocht informatie over de natuur en het milieu in de Ooster- scheldemonding. (Foto: Marijke Folkertsma). geleid in het maricultuurcen- trum waar forel, mosselen en oesters worden gekweekt. Ook namen ze een kijkje in een mossel- en garnalenkotter en bij de Onderwater-Delta; een expositie over het onderwater leven in de Oosterschelde en de voordelta. Een hoogtepunt van de dag was voor veel rangers de tocht met een rondvaartboot door de monding van de Oos terschelde. Ze kregen daarbij uitleg over milieu en visserij. Op het programma stond ver- de"r een bezoek aan de Delta Expo (met opdrachtenboekje) en een wandeling door het bin nenste van de Oosterscheldeke- ring. Het was voor de eerste keer dat de regionale rangerdag in Zee land werd gehouden. „Vroeger, toen nog niet zoveel jongeren lid van het WNF-fonds waren, werden altijd landelijke ran- gerdagen gehouden. Sinds vier jaar zijn we overgestapt op re gionale bijeenkomsten", aldus Dingeman Steijn. De ranger dag werd afgesloten in de hal van het Topshuis waar kramen stonden met informatiemateri aal van het WNF, het Zeeuws Biologisch Museum, waar de Zeeuwse rangers binnenkort hun vaste honk krijgen, een imker en de stichting Vogelop vang Midden-Zeeland. Er werd panda-brood verkocht en de Zeeuwse zanger Piet Brakman vermaakte de jeugdige natuur liefhebbers. Jasper van Mer uit Zierikzee kon de rangerdag wel waarde ren. „Ik ben nog maar enkele maanden lid, maar ik vind het heel leuk. Ik heb nu zelf ook een natuurclub opgericht. Er zitten ongeveer acht kinderen op. We maken eerst een em bleem en daarna borden met teksten waarmee we de men sen meer milieubewust willen maken." Advertentie Gezamenlijke publicatie van de gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland Sinds 1 juni 1994 geldt in Nederland de wettelijke identificatieplicht. Voor iedereen in Nederland, vanaf 12 jaar. Rijbewijs Paspoort Toeristen kaart Gemeentelijke identiteitskaart Verblijfsdocument van de vreemdelingendienst Vluchtelingenpaspoort Vreemdelingenpaspoort Paspoort met aantekening 'vergunning tot verblijf' (Elektronisch) W-document Wefk ID-bewijs verplicht kunnen tonen: Rijbewijs Overige ID-bewijzen (zie boven) Bij geldzaken (bank, postkantoor, verzekeringen) X of X Bij de notaris (transacties) X of X Bij de aanvraag van een SoFi-riummer Neen X Bij het zoeken naar werk (arbeidsburo) Neen X Bij indiensttreding Neen X Op het werk X of X Bij het aanvragen van een uitkering Neen X Bij binnenlands vreemdelingentoezicht Neen X Bij wetsovertreding, ordeverstoring, zwartrijden en aanhouding (o.a. door Politie, in openbaar vervoer, voetbalstadions, rellen et cetera) X of X N.B. Voor wie gewoon gaat wandelen, winkelen, uitgaat of op visite, et cetera, geldt dus géén legitimatieplicht! WEERSVOORUITZIC. Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60 Min.temp. 12 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noord 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 juni Zon op 05.19, onder 21.53 Maan op 04.11, onder 20.10 Nieuwe Maan: 9 juni (10.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het zuiden van het land wordt het plaatselijk warm. Oorzaak is de zachte lucht waarin Nederland zich bevindt. De aanvoer van deze lucht komt tot stand tussen een de pressie in het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland en een hoge- drukgebied bij de Azoren. Behalve warm is de lucht ook vochtig zodat de zon moeite heeft om door de be wolking heen te komen. De bewol king overheerst dan ook maar in het zuiden is de kans op zon het grootst. Daar loopt het kwik op tot 23 graden. Op de Waddeneilanden is het met veel bewolking en zo'n 15 graden minder prettig. In de avond nemen de regenkansen toe. Een frontale storing arriveert in het noordwesten en brengt vooral woensdagnacht enkele regen- of onweersbuien. De wind komt uit westelijke richtingen en is zwak tot matig, rond kracht 3. Na morgen ra ken we de warme lucht kwijt. De middagtemperaturen liggen rond de 15 graden en van tijd tot tijd vallen er buien. Kortom: wisselvallig en koel. TERNEUZEN - Een kortslui ting deze week heeft Dow Be nelux in Terneuzen een schade van vermoedelijk ettelijke mil joenen guldens opgeleverd. BRUINISSE - Door het sluiten van de ophaalbrug op de N59 in Bruinisse, ontstond zater dagmiddag een kop/staart- aanrijding. Een 29-jarige be stuurder uit Rotterdam kon niet op tijd tot stilstand ko men en botste achter op het voertuig van een 46-jarige in woner uit Dordrecht. Dit voertuig kwam op de weg helft van het tegemoetkomen de verkeer tot stilstand. Hier door moest een 42-jarige bewo ner uit Poortvliet uitwijken en botste tegen een bermpaal. Bij een uitwijkmanoeuvre za terdag in Renesse, reed een 26- jarige bestuurster uit Noord- welle tegen een verkeersbord aan de Stoofweg, ter hoogte van de kruising met de Lage- zoom. De bestuurster wilde een voorgesorteerd voertuig rechts voorbijgaan, en raakte de controle over haar voertuig kwijt. ZIERIKZEESCHEfBj NIEUWSBODE ia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3