President Clinton bij de herdenkingsdienst op zee Stadskinderen helpen een handje mee op de boerderij Paarse coalitie moet deze week rond zijn waterstanden Financiële tegenvallers KunstRAI trekt meer bezoekers dan verwacht Invasie Normandië vandaag vijftig jaar geleden Komen aardappels uit de grond?' Grote brand in Weesp 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 van die preearioverordening wordt geschat op 10.000,- per jaar. In de Voorjaarsnota woidt een aantal concrete voorstellen aan de gemeenteraad gedaan. Zo stelt het college voor de proef met de avondopenstelling van het gemeentehuis in B rouwe re- haven - zodat men ook 's avonds daar terecht kan voor bijvoorbeeld verlenging van het rijbewijs - te verlengen tot 1 januari 1995. Naarmate het zomerseizoen nadert kan vol gens de Voorjaarsnota gespro ken worden van een toenemend gebruik van de avondopenstel ling van het gemeentehuis. Het college blijkt optimistisch over de kansen voor snelle rea lisatie van Rondweg Den Osse. Tfegen de herziening van het be stemmingsplan buitengebied - die de aanleg van de weg moge lijk maakt - zijn een aantal be roepsschriften ingediend. Het college verwacht echter dat de Raad van State de beroeps schriften ongegrond zal verkla ren. Ook tegen het plan om de weg bij de Nieuwe Haven te verleggen zijn beroepsschrif ten ingediend, maar ook in dit geval ziet het college de uit spraak daarover van de Raad van State met vertrouwen tege moet. Op 30 augustus wordt in de pas gerestaureerde Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven het startschot gegeven voor de Zee land Cultuurmaand. Dit in combinatie met de officiële heringebruikname van het mo numentale gebouw. Als het aan het college van b en w van de Smalstad ligt gaat de heringe bruikname van de Sint Nico- laaskerk gepaard met wat het college omschrijft als 'een volksfeest'. ,,Wij denken aan een 'voor elk wat wils' gebeur tenis van goede tot hoge kwali teit", aldus de Voorjaarsnota. Daarbij kan de Brouwse mid denstand, het verenigingsleven et cetera haar bijdrage leve ren". Veel verkopen op kunstbeurs AMSTERDAM (ANP) - De KunstRAI in Amsterdam, die dit jaar voor de tiende keer is gehouden, heeft meer publiek getrokken dan in 1993. Ruim 17.500 mensen bezochten de stands van de honderd deelne mende galeries in de RAI. Dat betekende ruim 3.500 meer bezoekers dan in 1993, aldus woordvoerster. De kunstbeurs, waar moderne kunst vanaf 1930 was te zien, ging dinsdagavond open. Zon dag was de laatste dag. Het tweede lustrum van de KunstRAI trok niet alleen meer publiek. Ook werd er- meer verkocht dan in 1993. De kunstliefhebbers besteedden voor ruim 3,5 miljoen gulden. Dat is 1,7 miljoen gulden meer dam in 1993. Het was voor het eerst dat de beurs ook moderne kunst van het begin van deze eeuw en fi guratieve en toegepaste kunst bood. Voorgaande jaren was al leen de avant-garde kunst aan wezig. Die brede opzet is vol gens een woordvoerster aan geslagen. Vrijwel alle galeries zijn volgens haar razend en thousiast. Galeries De brede opzet was noodzake lijk geworden omdat er zich te weinig galeries aanmeldden. Toen ook de sponsors afhaak ten zag het er naar uit dat er dit jaar geen KunstRAI zou ko men. De RAI besloot echter de organisatie van de beurs over te nemen. Voorwaarde was dat de manifestatie breder van op zet zou worden. Vanwege invloed op begroting DEN HAAG (ANP) - De drie onderhandelaars Kok (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) heb ben het afgelopen weekeinde gebruikt voor nader intern beraad over de ruimte die zij ten opzichte van hun eigen partijen hebben om een financieel en sociaal-economisch akkoord te sluiten voor een paars kabinet. Verwacht wordt dat de onderhande laars deze week definitief knopen doorhakken. Gebeurt dat niet, dan dreigt het beoogde nieuwe kabinet zijn invloed op de voorberei ding van de begroting van 1995, die al op de derde dinsdag van september bij de Tweede Ka- mer moet zijn, te verliezen. PvdA-leider Kok, die als enige van de drie dit weekeinde een openbaar optreden had, toonde zich zondag in de Amsterdam se Bijlmermeer nog steeds op timistisch over de kansen van een paars kabinet. Hij zei dat er ,,met inventiviteit en goede wil" de komende week veel is te bereiken. Echte onoverko- menlijke struikelblokken" hoeven zich daarbij volgens Kok niet meer voor te doen. Bezuinigen Kok, Bolkestein en Van Mierlo mooten het de komende week eens zien te worden over een ombuigingspakket van om en nabij de 20 miljard gulden. Daarvan is zo'n 9 miljard be stemd voor lastenverlichting van burgers en bedrijven om de werkgelegenheid te stimule ren. Nog eens 6 miljard is no dig om het financieringstekort naar het vooral door D66 en de VVD gewenste niveau van 2,5 procent te brengen en om nieuw beleid te financieren, waaronder een forse impuls voor de criminaliteitsbestrij ding. De rest van de ombuigin gen vloeit voort uit reeds be kende en nog te voorziene te genvallers vanuit het bestaan de beleid. Vooral de PvdA heeft grote moeite voldoende bezuinigin gen bij elkaar te sprokkelen om de gewenste ombuigingso peratie te bekostigen. De partij is vooral huiverig voor ingre pen in de sociale zekerheid. Overbruggen Hoeveel miljard de onderhan delaars de komende week nog moeten overbruggen, is op dit moment niet precies bekend. Pessimisten gaan ervan uit dat tenminste de helft van het tota le ombuigingsbedrag nog niet concreet is ingevuld; opti misten menen dat het hoog stens nog £>m enkele miljarden gaat. Tijden en standen volgens gclijdctafel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 juni" 03.10 136 09.05 -141 15.30 147 21.30 - 138 ROOMPOT BUITEN 7 juni 01.50 133 08.00 -137 14.05 146 20.15 -135 BRUINISSE 7 juni 03.10 146 09.10 -150 15.35 157 21.30 -147 WEMELDINGE 7 juni 03.10 143 09.10 - 147 11 15.35 154 21.30 - 144 Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 IJSS GEORGE WASHINGTON (UPI) - President Clinton is de officiële herdenking van D-Day bij dageraad begonnen met een dienst aan boord van een Amerikaans vliegkampschip. Het is vandaag, maandag, vijftig jaar geleden dat de Geallieerde troepen landden op de kust van Normandië en de bevrijding van Europa begon. De president en zijn echtgenote Hillary brachten de nacht door aan boord van de IJSS George Washington. Het marineschip ging zondagavond voor anker bij Colleville in Frankrijk. Daarvoor was het vanuit Enge land het Kanaal overgestoken. De president woonde de afgelo pen vijf dagen ai diverse her denkingen bij. Daaronder wa ren plechtigheden op het kerk hof Nettuno in Italië en de be graafplaats bij Cambridge in Groot-Brittannië. Daar liggen veel Amerikanen begraven die bij de verschillende invasies in Europa sneuvelden. Vertegenwoordigers van 150 veteranenorganisaties werden naar het vliegkampschip ge vlogen voor' herdenkings diensten. Samen met de presi dent werd aan het slot èen Amerikaanse traditie in ere ge houden - een krans werd op het water geworpen ter herden king van de omgekomen zeelie den. Clinton arriveerde maandag morgen even voor half negen in Frankrijk. Hij zal aan de Nor- mandische kust alle plaatsen bezoeken waar tijdens de eer ste dagen van de grootste mili taire operatie in de geschiede nis, zwaar werd gevochten. Zo zal hij stilstaan bij de Pointe du Hoe, een hoge stijle rotskust waar de Army Rangers zes nazi-stellingen uitschakelden te koste van enorme verliezen. Oud-president Ronald Reagan stak op deze plaats tien jaar ge leden, bij de 40-jarige herden king een memorabele toe spraak af. Medewerkers waren bezorgd dat Clinton geen partij zou zijn voor Reagans wel bespraaktheid op die dag. Maar de president uitte zich vol vertrouwen over de speech: ,,Ik denk er niet zo over. Ik zal mijn best doen namens alle Amerikanen te spreken." Ervaring Clinton, die niet diende in Vietnam en tegen de oorlog protesteerde, erkende dat er tijden zijn dat hij wenst dat hij „militaire ervaring" had opge daan. De president bezoekt vandaag de landingskusten van Utah Beach, Omaha Beach en het kerkhof van Colleville. Dat wa ren belangrijke plekken tij dens de invasie, waarvan gene raal Dwight D. Eisenhower de architect was. Hij werd later president van Amerika. In Colleville, zal Clinton zijn belangrijkste rede van de dag houden. Daarna vliegt hij naar Parijs. Daar is president Fran cois Mitterrand gastheer bij een reeks andere plechtighe den in verband met de herden king van D-Day. Even zag de hemel boven het Normandische Sainte-Mère- Eglise zondagmiddag zwart van de parachutisten, precies vijftig jaar nadat dit dorp werd bevrijd van de Duitsers. Eerst veertig Amerikaanse ve teranen, en later 660 Ameri kaanse en 60 Franse soldaten werden aan de grond ontvan gen door een enthousiaste me nigte, op het moment dat Nor mandië aan de festiviteiten ter gelegenheid van de herdenking van D-Day begon. De „verjaardagssprong" van de veteranen, ter nagedachte nis van hun gesneuvelde kame raden van wie er honderden in de onder water gezette weilan den waren verdronken, bleef tot het laatste moment onzeker. Aanvankelijk door verzet van de Franse autoriteiten. Later door het weer. Uiteindelijk hebben de opa's dus toch het spits afgebeten van de festiviteiten. Zij het niet helemaal zonder kleer scheuren: een veteraan, de 70- jarige Earl Draper uit Florida, raakte in zijn parachute- touwen verstrengeld en ging te snel omlaag. Hij slaagde erin om een reserve-parachute te openen, maar kwam toch hard op de grond neer. Hij klaagde over zijn rug en werd onmid dellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Vrolijkheid en zelfs uitgelaten heid overheersten zondag in het Normandische Pont Aude- mer, waar herdacht werd dat de Nederlandse Prinses Irene Brigade dit plaatsje op 26 augustus 1944 bevrijdde. Dit was niet ongepast, want de bri gade leed bij de bevrijding van Pont Audemer geen verliezen. Vroeg in de middag stroomde het helemaal vol achter de dranghekken in Pont Audemer, niet in de laatste plaats met Nederlanders. „We hoorden dat de koningin kwam, dus we hebben nog een paar dagen ex tra op de camping genomen", zo viel te beluisteren. Om drie uur in de middag arriveerde koningin Beatrix met premier Lubbers en minister van defen sie Tbr Beek. Laatstgenoemde werd voor en na de plechtig heid hartelijk door verschillen de veteranen begroet, want hij geldt als de eerste minister die Nederland een wat duidelijker veteranenbeleid heeft bezorgd. Défilé Hoogtepunten van het evene ment in Pont Audemer waren het défilé van de verschillende eenheden van de Prinses Irene Brigade en de demonstratie van oorlogsvoertuigen van de organisatie Keep them Rolling. De oud-strijders glommen toen ze voor „hun majesteit" en de premiers Balladur van Frank rijk en Lubbers paradeerden. ALMELO (ANP) - „Kinderen uit de stad weten weinig over natuur en landbouw. Op school en thuis wordt daar helaas nauwelijks over verteld. Er komen hier wel eens jongelui die je vol verbazing aankijken als je zegt dat aardappels uit de grond komen", vertelt de Almelose veehouder Herman Schut. Hij werkte daarom het afgelopen weekeinde graag mee aan het project van de Stichting Kijk op Landbouw en Tuinbouw Overijssel (KOLT), om gezinnen uit de stad kennis te laten maken met het boerenbedrijf. KOLT peilde op enkele basi- scholen in grote gemeenten de animo voor een verblijf op een boerderij. De 9-jarige Saskia Oosting uit Almelo zei direct ja op de uitnodiging. „Ik houd veel van dieren en het leek me heel leuk om een keer te mel ken", zo luidde haar toelich ting. Met haar zusje Petra (11), broertje Daniël (10) en haar ou ders was Saskia te gast bij het bedrijf van 'de maatschap Getkate-Schut. Wat het initiatief van de stich ting KOLT voor de Oostings zo aantrekkelijk maakte, was dat ze een nacht mochten blijven slapen op de boerderij. Zo kon den ze er zaterdag getuige van zijn hoe vroeg een boer aan de slag moet. Saskia: „We moes ten al om half zeven opstaan om mee te helpen bij het mel ken van de koeien en voeren van de varkens." Daniël was aanvankelijk wel wat bang voor koeien. Maar toen hij een maal aan het werk was, bleef van die vrees niets meer over. Uitgebreid liet hij zich door de boer informeren: „Er was een koe bij die vorig jaar elke keer 25 liter melk gaf. Nu is dat minder omdat er een kalfje in de buik zit..." Na een stevig parinekoekenont- bijt ging het werk op de boer derij verder. De familie Oosting was onder andere ge tuige van een rundveekeuring. „Ik vind die hele bonte de mooiste. Met die witte kop, dat is de beste", klonk het uit de kindermonden. Even later wa ren de jongelui te vinden tus sen de kalfjes. Voor moeder Akky was het verblijf op de boerderij niet zo nieuw als voor haar kinderen: „Ik kom van het Friese platte land. Voor mijn kinderen is het nuttig dat ze een indruk krij gen hoe het op een boerderij toegaat." Vader Martin, industrieel ont werper van beroep, stelde vast dat het boerenbestaan twee kanten heeft: „Enerzijds heb je de vrijheid van het onderne mer zijn en aan de andere kant hoor je altijd paraat te zijn - ook in het weekeinde. Dat moet je wel kunnen opbren gen." Rust Wat hem bijzonder opviel en aansprak was dë rust waarmee op de boerderij wordt gewerkt. „Men laat zich niet opjagen, maar wat moet gebeuren, dat gebeurt wel." De familie Oosting kon ook beluisteren dat het bestieren van een boe renbedrijf met de nodige zor gen gepaard gaat. Herman Schut vroeg al drie jaar gele den een hinderwetvergunning aan om het aantal koeien te kunnen uitbreiden. „We wilden", vertelde hij, „de varkens van de hand doen en ons op rundveehouderij toeleg gen. We kregen geen vergun ning. Onze hoop is nu geves tigd op de Tweede Kamer. De sores van het boerenbedrijf gingen aan Daniël, Petra en Saskia voorbijdaarvoor geno ten ze te intens. Daniël raakte zelfs zo onder de indruk van het werk op de boerderij dat hij besloot boer te worden. Boerendochter Dat zal niet eenvoudig zijn, probeerde Herman Schut hem duidelijk te maken: „Als je geen bedrijf van je ouders kunt overnemen, moet je er een ko pen. Dat is bijna niet te betalen omdat je niet alleen het bedrijf moet betalen, maar ook een melkquotum. Als je met een boerendochter trouwt heb je meer kans boer te worden...." WEESP (ANP) - Op een indus trieterrein in Weesp heeft in de nacht van zondag op maandag een grote brand gewoed in het schildersbedrijf Veerman. Enkele tientallen brandweer mannen moesten met groot ma terieel uitrukken. Om 01.25 uur meldde de brandweer dat men de brand, die rond 23.30 uur was uitgebroken, meester was. Over eventuele gewonden, oorzaak of schade konden geen mededelingen worden gedaan. Suske en Wiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Woensdag 8 juni Zierikzee Informatie-avond borstvoe ding. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Vergadering adviescommissie ro. Stadhuis. 20.15 uur. Brouwershaven Vergadering WV in het Ton- nenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ledenvergadering NCVB. Kaasboerderij De Reus. 19.45 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Open dag Zeeland College. Jannewekken 19. Van 09.00- 12.00 en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 10 juni Haamstede Donateursbijeenkomst Stich ting Schouws.Spel. Hotel de Schouwse Boer. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Concert muziekvereniging Crescendo, m.m.v. harmonie Apollo uit Wissenkerke. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 11 juni Zierikzee Vertrek excursie Zeeuwse ker ken. Busstation. 8.55 uur. Rijn en Trijn. Lokaal Veertien. De Huijbertstraat 35.15.00 uur. Optreden L'Attentat. Brogum. 23.00 uur. Brouwershaven Grevelingen fietstoertocht. Tonnenmagazijn. Van 08.30 tot 12.00 uur. Rommelmarkt. Zuiddijk 4. Vanaf 08.30 uur. Nieuwerkerk Rommelmarkt School met de Bijbel. 09.00-15.00 uur. Open dag. Servicewoningen- complex Steenzwaenshof. 13.30 tot 17.00 uur. Bruinisse Low budget Night met barbe cue. Jeugdsoos De Pul. 17.30 uur. Radio 538-Drive in show in dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 12 juni Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf Slot Haamstede. 13.30 uur. Maandag 13 juni tot en met donderdag 16 juni Avondvierdaagse. Vertrek Ha venpark. 18.45 uur. Maandag 13 juni Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Zwembad Onderdak, 26 kilo meter. Start: 13.30 uur zwem bad Onderdak. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Woensdag 15 juni Zierikzee Crea-middag vaderdag-activi teit. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Donderdag 16 juni Zierikzee Huldiging deelnemers dagvier- daagse. Obs 't Kofschip. Schel- destraat en schoolplein. 11.00 uur. Vergadering streekarchiefcom missie. Raadzaal stadhuis. 14.00 uur. Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Vrijdag 17 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 18 juni Zierikzee Mini-rommelmarkt. De Beuze. Vanaf 08.00 uur. Open dag volkstuinvereniging Kaaskenshof. Van Veenlaan. 10.00 tot 16.00 uur. Bro u we rsli ave n Snuffelmarkt. Rondom Sint Nicolaaskerk. 09.00 tot 16.00 uur. Dreischor Israëlzangavond. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2