Tegenvallers nopen Brouwershaven tot verhoging diverse belastingen il1 T Gemeentelijke erepenning voor muzikant en leermeester Kloet UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Stef Nelisse sterk r n Ir- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lil J- 21 dj MOL Slecht nieuws in Voorjaarsnota 1994: Ruim 65 jaar actief bij Witte van Haemstede 3 Q 3 6 7 I dé krant van schouwen-duiveland! ERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 MAANDAG 6 JUNI 1994 150e JAARGANG NR 25574 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 <gg) TOYOTA B.P. TANKSTATION AUTO SELF SERVICE WASSERETTE Burg Boumanstraat 3 4306 CP Nieuwerkerk 01114-2624 b.g.g. 3356 Off. Toyota-dealer voor Schouwen-Duiveland delde. In Brouwershaven ligt het OZB-tarief beduidend la ger dan het landelijk gemid delde en dit gegeven veroor zaakt volgens de Voorjaarsnota een belangrijk deel van de kor ting op de uitkering uit het ge meentefonds. Uit de Brouwse voorjaarsnota blijkt dat de gemeente voortaan 25.000 in plaats van 8.000 gulden per jaar moet gaan betalen voor het sociaal zoerkvoorzieningsschap De Zuidhoek. (Archieffoto van een werknemer van de Zuidhoek. Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - De gemeente Brouwershaven is geconfronteerd met een aantal forse financiële tegenvallers. Om die óp te vangen zal er een aantal belas tingen verhoogd moeten worden. Dat blijkt uit de Voorjaarsnota 1994 van de ge meente. Een van de grootste tegenvallers is de lagere uitkering uit het gemeen tefonds. Dit alleen al scheelt de gemeente ongeveer 370.000,- aan inkomsten. „Met name deze korting levert grote problemen op in het meerjarenperspec tief", aldus de Voorjaarsnota. Overigens wordt de verlaging van de uitkering uit het gemeentefonds pas per 1 januari 1997 geëffectueerd. De korting op het gemeente fonds vloeit voort uit een ver schuiving van de fondsmidde len naar gemeenten met wat genoemd wordt 'een lagere so ciale draagkracht'. Een van de factoren die gebruikt worden voor de berekening van de uit kering uit het gemeentefonds is de hoogte van de onroerende zaakbelasting (OZB) in verhou ding tot het landelijk gemid- Zuidhoek Een tweede tegenvaller is het tekort van Werkvoorzienings schap De Zuidhoek in Zierik- zee. Alle gemeenten op Schou wen-Duiveland - dus ook de ge meente Brouwershaven beta len via een gemeenschappelij ke regeling mee aan het werk voorzieningsschap. Bij het opmaken van de begroting voor 1995 van de Zuidhoek werd geconstateerd dat voor 1994 een tekort van naar schat ting 200.000,- zal ontstaan. Het tekort voor 1995 wordt voorlopig geschat op 356.000,-. Dat houdt in dat de gemeenten meer geld zullen moeten bij dragen aan De Zuidhoek om het voortbestaan van het werk voorzieningsschap te kunnen waarborgen. Voor de gemeente Brouwershaven zal dat volgens de Voorjaarsnota neerkomen op een forse stijging van de kosten. Voor 1994 werd eerder een bijdrage van 8500,- be groot, maar in werkelijkheid zal het uitkomen op ongeveer f 20.000,- Het college stelt de raad voor een maximale struc turele bijdrage van f 25.000,- aan De Zuidhoek taakstellend in de begroting op te nemen. De derde tegenvaller is het feit dat op de locatie Stoofweg/ Gasthuisstraat in Dreischor bodemverontreiniging is ge constateerd. De verontreini ging is van dien aard dat op ba sis van de Interimwet Bodem sanering haast gemaakt dient te worden met de sanering. De kosten van deze sanering wor den voorlopig geschat op 120.000,-. Alles bij elkaar krijgt de gemeente beduidend minder geld binnen terwijl men om een aantal uitgaven niet heen kan. Om die situatie het hoofd te bieden wordt aan de gemeente raad voorgesteld een aantal be lastingtarieven te verhogen. Allereerst zou het rioolrecht met een tientje per jaar ver hoogd kunnen worden. Verder wordt het voorstel gedaan om toeristen-, watertoeristen-, en woonforensenbelasting struc tureel met vijf procent per jaar te verhogen. In de Voorjaarsno ta wordt ervan uitgegaan dat deze maatregel de gemeente structureel 20.000,- per jaar oplevert. Door de Passantenta rieven vast te stellen op 1,75 per persoon per nacht. De opbrengst zou dan volgens de opstellers van de Voorjaars nota stijgen van 45.000,- naar 75.000,- per jaar. Leges Verder wordt in de Voorjaars nota voorgesteld de leges voor milieuvergunningen dusdanig te verhogen dat deze voor 100 procent kostendekkend zijn. Nu leveren de leges maar de helft op van de gemaakte kos ten. Deze vorm van legeshef fing levert de gemeente Brou wershaven naar verwachting 7000,- a 8000,- per jaar extra op. Voorgesteld wordt om die meeropbrengst aan te wenden voor de eilandelij ke milieus a- menwerking op Schouwen- Duiveland. Ook wil het college een precarioverordening in het leven roepen in de gemeente Brouwershaven. Iedereen die op de openbare weg iets uit stalt - dat kunnen kledingrek ken zijn maar bijvoorbeeld ook een terras - moet daar dus voor gaan betalen. De opbrengst vervolg pagina 2 BURGH-HAAMSTEDE - „Het is een hobby, maar het blijft een vak. Met die woorden sprak burgemeester H. Tees zijn waardering uit voor W. M. Kloet uit Haamstede. De bijna tachtig-jarige, vroegere huisschilder is ruim 65 jaar actief lid van de Koninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede. Hij ontwikkelde zich binnen het korps tot een vakkundig muziekleermeester, die in de loop van de jaren vele tientallen jeugdige leden opleidde tot muzikant. Tijdens het jaarlijkse onderling solistenconcours, in De Schutse in Haamste de, werd Kloet daarvoor onderscheiden met de zilveren legpenning van de gemeente Westerschouwen. Het was voor de tweede keer in de geschiedenis van Witte van Haemstede dat een muzikant die hoogste gemeentelijke on derscheiding kreeg. In 1985 viel die eer te beurt aan A. M. van der Weel, die inmiddels bijna zeventig jaar lid is van het muziekgezelschap. De nieu we jubilaris was helemaal overrompeld door de onver wachte aandacht van de burge meester voor zijn persoon. In januari, toen hij 65 jaar bij Wit te van Haemstede was, werd binnen het muziekgezelschap reeds aandacht besteed aan dat jubileum. ,,Ik wist nergens van en dan zo'n onthaal. En dat ter wijl ik gewoon mijn plicht heb gedaan, zoals ieder lid van de muziek doet." Kloet benadruk te dat hij veel te danken heeft - aan zijn vrouw. ,,Als je in hob by of werk je vrouw niet mee hebt kun je het wel vergeten." Kloet kwam als dertienjarig kind bij het muziekgezelschap l^itte van Haemstede via zijn oom, de heer Bakker, die daar de bariton bespeelde. ,,Ik zag het eigenlijk niet zo zitten, want ik zat al in het zangkoor, op korfbal en op de mondhar- monikaclub. Maar hij bleef aanhouden." In de Hervormde kerk, die als oefenruimte werd gebruikt, leerde de jeugdige Haamstedenaar zijn eerste no- Burgemeester Tees overhandigde de zilveren legpenning van de gemeente Westerschouwen aan W. M. Kloet: ..Extra aandacht voor bijzondere mensen met bijzondere verdiensten". (Foto: Marijke Folkertsma). ten op de piston blazen van di rigent C. Moeleker. En hij kreeg plezier in het muziek maken. Op zestienjarige leef tijd werd hij officieel inge schreven als lid van Witte van Haemstede (op jongere leeftijd mocht dat niet). In de praktijk is Kloet dus geen 65, maar reeds 68 jaar actief bij het mu ziekgezelschap. In de loop van de tijd bespeel de hij behalve de piston, de bu gel en de bariton. ,,En ook nog even op de grote trom, om een collegamuzikartt te vervangen, die was gestorven. Maar die trom vond ik niets. Je had zo weinig te doen dat je tussen door wel een boek kon lezen." Kloet speelde onder andere on der de dirigenten Dirk Steen, Bakker en Adriaan van der Weel. Het leukste vond hij de straatparades met Witte van Haemstede en de muziekcon coursen waaraan men deel nam. ,,We hebben nog in de tweede afdeling gespeeld, maar meestal in de derde, daar hebben we eerste prijzen ge wonnen." Zijn eerste lessen aan nieuwe leden van Witte van Haemste de gaf hij in de slaapkamer van zijn woning. „Wanneer ik het bed omhoog klapte was er pre cies genoeg ruimte." Inmiddels heeft Kloet een professioneel ingerichte lesruimte in een schuur achter zijn woning. Daar geeft de bijna tachtig jarige man nog wekelijks les aan twee leerlingen van Witte van Haemstede Zelf oefent hij iedere dag nog zo'n anderhalf twee uur op zijn trombone. „Ik zit ook in het Seniorenorkest en het muzikale niveau daar van is behoorlijk hoog." Een'van zijn leerlingen, de elf jarige Bonnie Boogerd huldig de Kloet met een gedicht en een mand met bloemen. En de voorzitter van Witte van Haemstede, P. M. Kuzee prees Kloet in een korte toespraak. „Wanneer iemand deze onder scheiding heeft verdiend, ben jij het. Je bent bijna zeventig jaar, een mensenleven lang met' overgave muzikant en al vele jaren muziekleermeester. Een hele prestatie. Vooral omdat het lijkt alsof de leerlingen steeds liever naar je toe gaan naarmate het leeftijdsverschil tussen hen en jou groter wordt." Namens de muziekver eniging overhandigde hij Kloet een fraaie dasspeld met mu- zieksleutel er op. Aan het onderling solistencon cours, waarbij de onderschei ding werd uitgereikt, deden achttien muzikanten van Witte van Haemstede mee. Het eve nement wordt volgens voorzit ter Kuzeè in de eerste plaats ge houden om de muzikanten er aan te wennen alleen of in een klein groepje op te treden. „Meestal treedt men met de he le groep op, zodat het zelfver trouwen bij solistisch optreden wat gestimuleerd moet wor den." Het muzikale niveau van de dertien optredens werd be oordeeld door M. Kramer uit Goes. Aan de hand daarvan kreeg elke muzikant een aantal punten en een verslag. Wisselbekers De wisselbeker voor de catego rie slagwerkers tot zestien jaar ging naar A. Muizer, A. Zomer en A. Stoel die samen de Chine se Laundry Man van H. F. Prentice uitvoerden. In de cate gorie slagwerkers senioren kreeg de groep M. van Zeven ter, A. Zomer, R. de Roo en G. van Damme de wisselbeker. Zij speelden Drumpleasure van R. de Roo. De wisselbeker instru mentaal jeugd was voor Christian de Vrieze die op zijn bugel de English Suite van R. Bernhard Fitzgerald uitvoer de. Aan Pieter Kuzee werd de wisselbeker in de categorie in strumentaal senioren overhan digd. Hij speelde op zijn bugel Andante et Allegro van G. Ba- lay. Laat ik deze bittere tegenspoed omhelzen, want wijzen zeggen dat dit het wijste is. Shakespeare Nogal bewolkt HET WEER In het zuiden af en toe zon, overi gens veel bewolking en vooral in de avond enkele regen- en on weersbuien. Minimumtemp. om streeks 12 graden, middagtemp. 15 graden. Zwakke tot matige westenwind, rond kracht 3. TEGENSTAND Het college van B W staat lijnrecht tegenover plan nen van de RSD voor een groencomposteerinstallatie. RANGERS 0 1 Ruim tweehonderd jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds kwamen bijeen op Neeltje Jans. VOETBAL Jan Meulmeester wil van Zierikzee een vriendenclub maken. TURNEN Maartje Bongers is club-kampioen geworden tijdens de turnkampioenschappen van Delta Sport. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Meulmeester maakt selectie bekend ZIERIKZEE - Jan Meulmeester uit Serooskerke (Walcheren) heeft als eerste trainer in Zeeland zijn selectie bekend gemaakt voor het nieuwe voetbal seizoen. Meulmeester en voetbalvereniging Zierik- zee willen nu eindelijk eens naar de derde klasse. Vijftig minuten lang praatte Meulmeester in op zijn keur korps. Hij benadx ukie de disci pline binnen de groep spelers, maar vooral moet Zierikzee een vriendenploeg worden. Op de manege Het Hippisch Centrum De Grevelingen in Bruinisse waren de weergoden de organisatoren van het Con cours Hippique niet goed ge zind. Tbch trokken de deelne mers zich weinig aan van het slechte weer. Stef Nelisse (27) uit Schuddebeurs eiste alle aandacht op. De ruiter verdien de zijn eerste winstpunten in het Z-springen met de negenja rige Desiree. Turntrainer Alexander Cvart- chenko wil bouwen aan de toe komst bij gymnastiekvereni ging Delta Sport. Zaterdag zag hij de selectiegroepen in actie tijdens de club kampioenschap pen. Maartje Bongers (10) zorg de voor het beste resultaat op de vier onderdelen. Handbalvereniging ZHV/Del- ta Sport heeft een nieuwe trai ner. Frank Verborg (38) uit Ant werpen heeft zondagavond een éénjarige verbintenis gete kend. De ex-speler/trainer van Uilenspiegel uit België wil het eerste team binnen twee jaar terugbrengen naar de le divi sie. Peter van Vossen kreeg van bondscoach Dick Advocaat een rustdag tijdens de oefen wedstrijd tegen de 2e klasser SJC in Noordwijk. Het Neder lands elftal won met 6-0 en maakt zich nu op voor de vlieg reis naar Canada. De spelers krijgen nu drie da gen vrij voordat men de grote trip over de Atlantische Oceaan aangaat. Sport op pagi na 6, 7 en 8. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank«/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1