HOEVE DE TERP Kleine kermis Zierikzee Kofschip protesteert tegen verkeerssituatie Sommigen hebben een aangeboren gratie' In kader Nationale Straatspeeldag Dans- en balletschool Kramer bestaat twintig jaar Voorjaars nota twee keer in commissie financiën Vergadering commissie streekarchief Botsing bij Bruinisse Chinese kok vermoord Expositie kindertekeningen VRIJDAG 3 JUNI 1994 NR 25573 S ZIERIKZEE - De openbare basisschool 't Kofschip in Zierikzee neemt via een verkeersvriendelijke actie deel aan de Nationale Straatspeeldag die op woensdag 8 juni wordt gehouden. Met de slogan 'kinderen voor rang' wordt in heel Nederland aandacht gevraagd voor kinde ren op straat; spelend of als verkeersdeelnemer. Miereweg De leerlingen van 't Kofschip vragen tijdens de Nationale Straatspeeldag aandacht voor de verkeerssituatie aan de Mie- reweg/Grevelingenstraat. Men is van mening dat deze, eens rustige, straat de laatste tijd is uitgegroeid tot een drukke ver keersader naar de nieuwe, pas gerealiseerde woonwijk. Dit zorgt volgens de leerkrach ten van 't Kofschip regelmatig voor gevaarlijke en onoverzich telijke situaties. Tijdens de straatspeeldag ma ken de oudere leerlingen van 't Kofschip naast de Grevelingen- straat borden en levensgrote poppen die kinderen in het ver keer voorstellen. Met de jonge re leerlingen worden spelletjes gedaan op de Miereweg. Via deze verkeersvriendelijke actie hoopt men aandacht van de verkeersdeelnemers te krij gen én van het Zierikzeese ge meentebestuur. Dit in de hoop dat snel iets zal worden gedaan aan de gevaar lijke situatie. Deel zes: De vrouwen van De Terp Door MIEN VAN 'T SANT 135 Hoofdstuk 24 Jannie heeft gelijk. Dirk leert op hun gezamenlijke reis een heel andere zoon kennen dan die hij thuis ooit heeft meegemaakt. Of Han op hoeve De Terp in zijn bijzijn altijd onder een zekere druk heeft geleefd, moet hij onwille keurig denken. Of hij nooit helemaal zichzelf heeft kunnen zijn; of hij door het vlotte optreden van zijn oudere broer altijd naar de tweede plaats is geschoven. Han is ook nu nog geen drukke prater. Allerminst! Maar wèt hij zegt, is dik wijls zó raak, zó steekhoudend, dat hij zijn vader versteld doet staan over de veelheid van zaken, waarvan hij, zo jong als hij is, al verstand blijkt te heb ben. Met één ding is hij zijn vader zelfs vóór. Hoe had Dirk de Graaff in de eerste ja ren, waarin hij in het buitenland zijn aankopen ging doen, zich moeten oefe nen om het nodige geduld op te bren gen! Hoe had hij vaak achter het stuur van de auto zitten trappelen, omdat ze hem onnodig lang lieten wachten. Ze konden heus wel een keer bedenken dat ook zijn tijd kostbaar was. Bij Han niets van dit alles. Met einde loos geduld loopt hij door de stallen, neemt bij elk dier dat ervoor in aan merking komt, de tijd het van alle kan ten te bekijken, het op zijn juiste waar de te schatten. Hij is er ook geweldig trots op dat zijn vader al twee paarden gekocht heeft die ook in zijn ogen goed genoeg voor hun bedrijf waren; die de ruime stallen op hoeve De Terp alle eer zouden aandoen. Het komt Dirk soms als een wonder voor dat dit kind van hem zo serieus te werk gaat. Dat hij zelden probeert zijn vader zijn inzich ten op te dringen, maar dat hij hem zo nu en dan toch bijna ongemerkt beïn vloedt. De altijd wat stugge jongen! Dat die zich, zo jong als hij nog is, nu al als een toekomstig zakenman ontpopt! Eerlijk! Recht op de man af! Dat Han van elk uur dat hij met een va der voor wie hij de grootste bewonde ring koestert, geniet, dat hoeft nie mand Dirk te vertellen. Hij vergeet soms zelfs wel eens dat een jongen van die leeftijd op tijd in zijn bed moet lig gen; zeker nadat hij zo'n hele lange dag zoveel indrukken te verwerken heeft gekregen. In Wenen voelt Han zich wat verloren, maar de rit langs de Donau is een belevenis voor hem. En al heeft hij in de Spanische Reitschule in de alou de keizersstad dan ook ademloos toe gekeken, toen de Lippizaner paarden daar onder doodse stilte hun kunst van het hogeschoolrijden vertoonden, hij is daarmee allerminst vergeten dat zijn vader hem zo half en half heeft toege zegd op de terugweg langs de stoeterij in Piber of Röflach te rijden, die met een bezoek te vereren. Maar eerst na een vermoeiende dag in Boedapoest heeft zijn vader de uit gestrekte Hongaarse poesta nog voor hem in petto gehouden. De poesta! Dat is helemaal voor Han de Graaff. Daar ontdek je pas wat paard- zijn betekent, wat een goed ruiter ver mag. Ademloos, zijn grote ogen diep blauw van emotie in het roodgekleur de gezicht, kijkt hij toe en het enige wat het dwarszit, is dat hij de taal die de mannen spreken, niet kan verstaan. Die nacht schreeuwt hij zichzelf uit zijn dromen wakker. Zó, dat zijn vader wel een kwartier nodig heeft om hem weer tot bedaren te brengen. Dirk be grijpt meteen dat hij van deze zoon van hem toch iets te veel heeft gevergd, hem een te groot aantal indrukken te verteren heeft gegeven. 'Morgen rijden we naar het Balaton- meer, Han', belooft hij hem. 'Een ge weldig groot meer, waarin je heerlijk kunt zwemmen. We blijven daar twee nachten slapen, gaan er alleen maar wat luieren'. (wordt vervolgd) Een autoscooter, een draaimolen, een suikerspin, gebakkraam en nougatzaak. Nog tot en met zaterdagavond is het kleine kermisop hei Havenplein in Zierikzee. Zolang als hij zich kan herin neren, staat zijn familie tijdens de Paardenmarkt met een zaak in Zierikzee. En zelf komt Leo Bleekman al veertien jaar met zijn autoscooter naar deze stad. Tot tevredenheid, zo blijkt.Woens dag was het te warm en donderdag regende het te veel. Maar alles bij elkaar ben ik best tevreden. Er zijn toch veel dagjesmensen die op de kermis af komen," aldus Bleekman. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN De voorjaarsnota 1994, een aan passing van de gemeentelijke begroting voor dit jaar, wordt twee keer behandeld in een vergadering van de Brouwse adviescommissie financiën. Op vrijdag 10 juni komt de ad viescommissie in het Brouwse stadhuis bijeen voor een infor matieve vragenronde over de voorjaarsnota. Drie dagen la ter, op maandag IS juni, is de commissie opnieuw in het stadhuis om advies uit te bren gen over het stuk. Beide verga deringen beginnen om 19.30 uur en kunnen door belangstel lenden vanaf de publieke tri bune in de raadzaal worden ge volgd. ZIERIKZEE - De Streekar chiefcommissie vergadert op donderdag 16 juni om 14.00 uur in de raadzaal van het stadhuis in Zierikzee. Op de agenda staat onder meer de uittreding van de gemeente Sint Philips- land uit de gemeenschappelij ke regeling. Tijdens de vergadering zal de schriftelijke reactie van de burgemeester en wethouders op de clausule, die de commis sie aan de uitkoopsom wil ver binden, wórden besproken. De ze clausule is bij Sint Philips- land in slechte aarde gevallen. Verder staat op de agenda de voorlopige vaststelling van de rekening 1993. De ingekomen stukken liggen op de vergader datum ter inzage in de kamer van de streekarchivaris. BRUINISSE - Twee auto's raakten gisteren zwaar be schadigd bij een aanrijding op de Rijksstraatweg bij Bruinis se. Er raakte niemand gewond. Een 33-jarige inwoner van Bruinisse reed met zijn auto over- de parallelweg in de rich ting van de Rijksstraatweg. Hij wilde deze oversteken om de parallelweg in de richting van Oosterland in te slaan. Hij zou volgens de politie daarbij een van links komende auto, bestuurd door een 22-jarige in woner van Middelburg niet hebben gezien. Beide voertui gen raakten door de botsing die volgde zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden wegge sleept. AMSTERDAM (ANP) - De 46- jarige kok die woensdag dood werd aangetroffen in een Chi nees restaurant in Amstel veen, is omgekomen doordat hij met een stomp voorwerp op het hoofd is geslagen. Dat is donderdag uit sectie ge bleken. De eigenaar van het restaurant vond de Chinese kok woensdagmorgen toen hij zijn etablissement, dat was af gesloten, betrad. ZIERIKZEE - De dans- en balletschool van moeder en zoon Kramer bestaat alweer twintig jaar. Dit féjit wordt aanstaande zaterdag gevierd tijdens de twee-jaarlijkse uitvoering in de Concertzaal in Zierikzee. De school telt momenteel 65 balletleerlingen in de leeftijd van 3,5 tot 22 jaar. „Maar dansen kun je tot elke leef tijd doen natuurlijk," aldus mevrouw Kramer. Het begon met een paar leer lingen in Scharendijke. De les sen werden gegeven in vereni gingsgebouwen en dorpshui zen. Zoon Onno Kramer bleek het dansen ook in het bloed te hebben en werd stijldansle raar. Het gebouw aan 't Vrije werd in 1986 gekocht en zo bouwden moeder en zoon een echte dansschool op. Inmiddels heeft mevrouw Kramer een as sistente, Ellie Geelhoed uit Zonnemaire, die momenteel in opleiding is voor balletlerares. Cathy Kotoun verzorgt de pia nomuziek bij de uitvoeringen. De school is aangesloten bij de Royal Acadamy of Dancing uit Engeland (RAD). Mevrouw Kramer: ,,Een echte Engelse organisatie. Aan het hoofd er van staat ook werkelijk de ko ningin van Engeland. Daaron der komt een voorzitter en dat is altijd een dansberoemdheid die uit het vak is. Momenteel is het Antoinette Sibley. De voor zitter regelt alles op het gebied van de balletlessen en exa mens. Over de hele wereld zit ten examinatoren, allemaal oud-ballerina's, en ieder jaar komt er een andere naar de scholen om examens af te ne men. Bij Kramer is er een keer één uit Brazilië en één uit Australië geweest. Mevrouw Kramer: „Maar voor het me rendeel komen ze uit Enge land. De examinator blijft een paar dagen en meestal slapen ze dan in Hotel Mondragon. Het gebeurt allemaal heel stipt en streng volgens de regels. Ik bereid de leerlingen dan ook grondig voor zodat de kans op slagen zo groot mogelijk is. De examens zijn wereldwijd het zelfde, dus of je nou in Afrika zit of hier in Zierikzee, overal krijgen de leerlingen dezelfde vragen en opdrachten." In ja nuari gaat de balletlerares weer naar een bijeenkomst van de RAD in Londen om de nieuwste snufjes op gebied van ballet te leren. Vanuit de hele wereld komen honderden lera ren en leraressen daar naar toe. Gratie De voorbereidingen voor de uitvoering zijn al in volle gang. Achter de, danszaal hangen tientallen pakjes in bonte kleu ren: poezen- en konijnen kostuums, 18de eeuwse pakjes en natuurlijk de klassieke wit te balletpakjes met tutu. Me vrouw Kramer: „Ik zorg er persoonlijk voor dat alles in orde is. Als je dat aan de kinde ren meegeeft kan ik er niet ze ker van zijn dat het netjes is op het moment van de uitvoering. Sommige ouders leveren het netjes gewassen en gestreken in, maar andere zijn gekreukt. Dat kan gewoon niet." Ook voor het decor staat alles al klaar. De poppewieg voor het verhaal van Esmee's wonder baarlijke reis, een grote puzzel voor de puzzeldans en crêpe papieren ijspegels voor IJspret, een dans die de aller jongsten zullen opvoeren. Bfj een uitvoering doen alle leer lingen mee. Mevrouw Kramer: „Sommige leerlingen hebben een aangeboren gratie, dat zie je al heel snel. Anderen zullen het nooit echt goed leren, maar dat maakt niks uit. Als ze er maar plezier in hebben, boven dien krijgen ze door de lessen een betere houding." De uit voering begint om 19.30 uur en de zaal is om 19.00 uur open. Enkele kaarten zijn nog ver krijgbaar bij de dansschool. Twintig jaar Balletschool Kramer wordt morgen (zaterdag) gevierd met een balletuitvoering. (Foto: Marijke Folkertsma). Tot en met vrijdag 1 juli Renesse Expositie kindertekeningen tekenclub 't Al- te Uus. Delta Hogel. Tijdens openingstijden van het hotel. Tot 10 juni Zierikzee Expositie Artistamps Jan Verschoore in Ga lerie Galerij van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur en na afspraak (tel. 01112-2017). RSG Professor Zeeman. Van zaterdag 4 tot en met zaterdag 25 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Be- waerschole. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 15 juli Zierikzee Expositie schilderijen verstandelijk gehan dicapten. ABN/AMRO-bank, Havenplein. Tijdens openingstijden van de bank. Tot en met 22 oktober Brouwershaven Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving, met kin dertekeningen. 'Weggegooid en Weergevon den',- voorwerpen uit de Brouwse bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00-12.00 en 13.15- 16.15 uur. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VW). Van leden van de tekenclub 't Alte Uus Op een van de tekeningen die worden geëxposeerd in het Delta Hotel is een beer afgebeeld. RENESSE - In het Deltahotel aan de Hoogenboom- laan in Renesse is van vrijdag 3 juni tot en met vrij dag 1 juli een expositie van kindertekeningen die zijn gemaakt door leden van de tekenclub 't Alte Uus. Het gaat om kinderen van zes tot en met elf jaar, die tekenen en schilderen onder leiding van de kunstenares Addy Bliek. Daarbij wordt vooral gewerkt vanuit de eigen fantasie. Men maakt altijd gebruik van ma terialen die verdund of ge mengd kunnen worden, zoals waterverf, inkt, plakkaatverf, houtskool of pastelkrijt. Addy Bliek stimuleert haar leerlingen om niet te gauw te vreden te zijn, maar zonodig twee lessen er aan te besteden. Belangrijk is dat kinderen le ren om'beweging in hun teke ningen te krijgen, maar het al lerbelangrijkste is volgens de kunstenares het plezier dat men in het tekenen heeft. Dat 'plezier en de trots over de tekeningen was een belang rijke motivatie om de cursus van het afgelopen seizoen af te sluiten met een expositie. De tekeningen hangen vanaf vrij dag in de eetzaal van het Delta Hotel en kunnen daar tijdens de openingstijden van het ho tel door iedere belangstellende worden bekeken. 1 k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5