Postagentschap in VVV-kantoor Mr. Black treedt op in Zierikzee 1 Dreiging pseudovogelpest in Zeeland Duikbedrijf Noordhoek in de race voor WOV Rangerdag Wereld Natuur Fonds op Neeltje Jans Grote entcampagne in Zeeland In Scharendijke Open huis IIQVQnSQ k VRIJDAG 3 JUNI 1994 NR 25573 Verwachting t/m dinsdag 7 juni ZIERIKZEESCHERfS NIEUWSBODEBÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - Het scheepvaart- en duikbedrijf Noordhoek BV uit Zierikzee is een van de bedrijven die in de race zijn voor de werkzaamheden die moe ten worden uitgevoerd in het kader van de aanleg van de Westerschelde Oever Verbinding (WOV). Het kan volgens directeur L. Noordhoek echter nog wel twee jaar duren voor duidelijk wordt of de werkzaamheden worden gegund aan zijn be drijf. En zelfs wanneer dat laatste het geval zou zijn is niet zeker of het duikbedrijf ook daadwerkelijk in actie zou moeten komen. Noordhoek, of een ander duikbedrijf, wordt door de aannemerscombinatie ingehuurd voor het geval zich calamiteiten zouden voordoen bij het boren van de tunnel on der de Westerschelde. Het duikbedrijf kan in zo'n ge val de problemen onder water vaststellen en helpen aanpak ken. Volgens Noordhoek wordt momenteel achter de schermen hard gewerkt om bedrijven te mobiliseren voor de werk zaamheden aan de Westerschel de Oever Verbinding. Het is de bedoeling dat drie/kwart van de werkzaamheden aan de WOV wordt uitgevoerd door Zeeuwse bedrijven. Bezwaarschriften die tegen de aanleg van de oeververbinding zijn ingediend kunnen het be gin van de werkzaamheden nog ruim twee jaar ophouden. Directeur Noordhoek verwacht dat dat in de praktijk ook het geval zal zijn. De organisaties en particulieren die bezwaar hebben tegen aanleg van de WOV, zoals die nu is gepland, zullen naar verwachting tot het uiterste doorprocederen. ,,Pas wanneer definitief duidelijk is dat de aanleg kan beginnen, horen we of ons bedrijf ook wordt ingeschakeld." Op zaterdag 4 juni NEELTJE JANS - Op het voormalige werkeiland Neeltje Jans wordt zaterdag 4 juni de jaarlijkse 'ran gerdag' van het Wereld Natuur Fonds gehouden. Het gaat om een bijeenkomst van enkele honderden jeugdle den van het Wereld Natuur Fonds, afkomstig uit Zeeland, West-Brabant en het zuidelijke deel van Zuid-Holland. De ran gerdag is van 10.00 tot 16.00 uur. In die tijd bezoeken de rangers de Delta Expo van Neeltje Jans en maken met educatief materiaal van deze expositie allerlei natuurgerich- te opgaven. De bijeenkomst wordt afgesloten met een op treden van de Zeeuwse trouba dour Piet Brakman. In Nederland zijn meer dan 50.000 rangers. Deze jongeren houden zich bezig met na tuurstudie en natuurbeleving. Alle jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds ontvangen het blad Thm T^m; de tegenhanger van het tijdschrift voor volwas senen van het Wereld natuur Fonds, Panda. Wanneer daar aanleiding voor is zetten de jeugdleden zich ook daadwer kelijk in voor het behoud en de bescherming van de natuur in Nederland en elders op aarde. Zo voeren zij momenteel actie om in Griekenland een stuk strand aan te kunnen kopen, dat door zeeschildpadden uit de Middellandse Zee wordt ge bruikt om zich voort te planten Op die manier probeert men de voortplanting van zeeschild padden veilig te stellen. De ac tie duurt tot 4 juni en moet 250.000 gulden opbrengen. In discotheek Vanity Mr. Black ZIERIKZEE - Hypnotiseur Mr. Black treedt vrijdag 3 juni op in discotheek Vanity in Zierikzee. De hyp notiseur was reeds drie keer te gast bij het TV- programma van Tineke de Nooij. Vrijdag 3 juni kan men in de Zierikzeese discotheek zelf de wereld van hypnose ontdekken en ervaren wat onder hypnose bereikt kan worden. Onder hypnose is er volgens Mr. Black van alles mogelijk. Voor hen die problemen heb ben met het stoppen met roken biedt deze 'kunst van zelfdisci pline' soelaas. En wie voor één keertje zelf een fakir wil zijn, ook dat is mogelijk volgens Mr. Black. En wel zonder schade lijke gevolgen. De hypnotiseur stelt verder tij dens zijn optreden de smaak papillen van zijn toeschouwers op de proef en laat zien dat met hypnose de smaak van mensen beïnvloed kan worden en men geen verschil meer proeft tus sen een citroen en een perzik of tussen een rauwe aardappel en een sinaasappel. Ook schijnt Mr. Black in staat te zijn om mensen op straat een Boeiing binnen te laten loodsen. Kortom: Mr. Black laat met zijn eigentijdse show het pu bliek door middel van hypnose zien en ervaren dat vele zaken die men tot nu toe voor onmo gelijk hield wel degelijk moge lijk zijn. Het optreden in Vani ty van Mr. Black begint om 22.00 uur. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noordw. 7 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht noordw. 4 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 05.21, onder 21.50 Maan op 02.52, onder 17.02 5 juni Zon op 05.21, onder 21.51 Maan op 03.15, onder 18.06 6 juni Zon op 05.20, onder 21.52 Maan op 03.40, onder 19.09 Nieuwe Maan: 9 juni. (10.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer in Nederland kenmerkt zich dit weekeinde door regen, wind en slechts af en toe wat zon. Zaterdagochtend speelt de zon in het oosten en noorden nog wel een rol, maar elders overheerst de bewolking de gehele dag. De wol ken vormen de voorbode van een actief regengebied. Naar het zich nu laat aanzien valt de eerste regen in de loop van de ochtend in Zee land en breidt het zich daarna ver der uit. Het wordt ongeveer 15 gra den. De wind waait uit zuidelijke richtingen en neemt in de loop van de dag boven land toe tot wind kracht 5, aan de kust mogelijk tot windkracht 8. Regen en wind horen bij een kleine, felle depressie. De komende nacht arriveert ze voor de Ierse kust om vervolgens waar schijnlijk richting de Waddeneilan den te trekken. Daar wordt ze zon dagnacht verwacht. Zondag bereikt het Nederlandse weer met middag- temperaturen van 12 graden, een fikse noordwestenwind en enkele stevige buien een dieptepunt. Wel kan in de loop van de dag langs de westkust de zon weer te voorschijn komen. DEN RAAG (ANP) - De ko ninklijke landmacht organi seert dit jaar negen regionale „Open Huis"-dagen. Deze komen in de plaats van de vroegere landelijke Open Dag die één keer per jaar werd ge houden. Defensie hoopt op de ze manier meer mensen te inte resseren voor een baan bij de landmacht. Advertentie 1°) TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 SCHARENDIJKE - Er bestaan plannen om een postagentschap te vestigen in het VVV-kantoor in Scharen dijke. Het VVV-kantoor zou gelijk kunnen worden aangepast aan de hedendaagse eisen die aan zo'n voorzie ning worden gesteld. Sinds januari 1993 heeft het WV-kantoor aan de Elkerzee- seweg de S-status en is aan gesloten bij de ANVV; een overkoepelend orgaan van VW-vestigingen. De ANVV heeft een samenwerkingsver band met de ANWB en het Ne derlands Bureau Toerisme (NBT). Momenteel voeren deze instan ties onderhandelingen met de PTT over het vestigen van een postagentschap in een ver bouwd en gemoderniseerd VVV-kantoor. Het idee daar achter is dat de inwoners van Scharendijke en de toeristen daarmee gediend zijn, nu ook in Scharendijke het postkan toor gesloten wordt. Het is de bedoeling om het pand met de combinatie post agentschap/WV-kantoor in ja nuari 1995 te openen. Tot die tijd is het huidige VVV- kantoor in het hoogseizoen ge opend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Met steun van het VVV-kantoor met A-status van de Schouwse Kust VVV verkoopt men onder meer visvergunnigen, strippenkaar ten, telefoonkaarten, vakantie gidsen, fiets- en routebeschrij vingen, cultuurhistorische rou tes, arrangementen, hotelboe kingen door heel Nederland en geschenkbonnen Het hoofd van het VVV-kan toor is W. de Voogd. De voorzit ter van het bestuur is J. van Baarle. De andere bestuursle den zijn mevrouw C. de Vrieze, H. Coomans, N. den Broederen M. Lamerée. Het VVV-gebouw aan de Elkerzeeseweg wordt opgeknapt en aangepast om ook ruimte te bieden aan een postagentschap. (Foto: Joop van Houdt). De Gezondheidsdienst voor Dieren begint een entcampagne tegen de pluimveeziekte pseudo-vogelpest. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Gezondheidsdienst voor Dieren West- en Midden-Zeeland g-aat in samenwerking- met de Zeeuwse dierenartsen een grote entcampagne opzetten tegen pseudovogelpest. Op verschillende plaatsen in ons land kampen pluimveehouders met deze ziekte, die in bijna alle gevallen tot sterfte leidt. Zaterdag 18 juni is bij verschillende dierenartsen een drinkwaterenting te krijgen waarmee de ziekte is te voorko men. Pseudovogelpest, of Newcastle Disease (NCD) is een ernstige, zeer besmettelijke virusziekte die onder allerlei soorten vo gels voorkomt. Bij pluimvee echter richt hij de grootste schade aan. De ziekte ver spreidt zich door direct contact met andere dieren en contact met uitwerpselen. Ook kan verspreiding optreden via mensen, honden, katten, mui zen, eierdozen en zelfs gewoon door de lucht. Volgens drs. J. F. Heijmans van de Gezondheids dienst voor Dieren, afdeling pluimveegezondheidszorg, is het van het grootste belang dat er voorzorgsmaatregelen geno men worden. Heijmans: ,,In Zeeland heerst momenteel nog geen pseudovogelpest, maar wél op divérsè andere plaatsen in Nederland. Onder meer op de Veluwe, maar daar heeft men de ziekte bijna weer onder controle. Vorig jaar zijn er in Zeeland twee uitbraken van de ziekte geweest." Pseudovogel pest verspreidt zich razendsnel en de verschijnselen kunnen bij de gevoeligste vogelsoor ten, zoals kippen en hoender- achtigen in het algemeen, al na drie tot vijf dagen optreden. Het ziekteverloop is afhanke- .lijk van de bescherming die aanwezig is. Als de vogels goed geënt zijn worden anti-stoffen tegen het virus aangemaakt. Heijmans: „Hoe hoger de hoe veelheid anti-stoffen, des te be ter de bescherming. Vogels die besmet zijn met het NCD-virus zijn heel ziek. Ze zijn suf, zit ten in elkaar gedoken en heb ben moeite met ademhalen doordat de luchtwegen en lon gen ernstig ontstoken zijn. Ze hebben dunne groene mest en door vochtophoping ontstaat er een zogenaamde 'dikke kop'. Zelfs de hersenen gaan ontste ken. Behandeling van de aan getaste dieren met medicijnen is niet mogelijk." Duiven Inenten is dus van het grootste belang. NCD is nauw verwant aan het zogenaamde Para myxovirus van de duif. Heij mans: „Het enten van duiven tegen Paramyxovirus is van groot belang, niet alleen omdat het de duiven tegen het NCD- virus beschermt, maar ook om dat ze, als ze goed zijn ingeënt het 'nieuwe' NCD-virus minder gemakkelijk over kunnen brengen. Om reden dat schar- relkippen buiten lopen en con tact hebben met andere dieren en mest raken ze gemakkelij ker besmét dan batterijkippen. Maar als de ziekte op een batte rij uitbreekt is de schade na tuurlijk heel groot." Voor pseu dovogelpest geldt een zoge naamde aangifteplicht. De ge volgen voor pluimveehouders bij het uitbreken van NCD zijn vergelijkbaar met die van var kenspest. Er mogen geen die ren verkocht worden en er moet officieel melding van ge maakt worden. Voor mensen levert de ziekte geen gevaar op, zelfs niet bij consumptie. Bij sommige pluimveehouders werden branderige ogen gecon stateerd als gevolg van NCD. De Gezondheidsdienst voor Dieren roept iedereen die kip pen, parelhoenders, pauwen, kalkoenen, kwartels, patrijzen of fazanten houdt (ook als het er maar een paar zijn) drin gend op hun dieren te laten in enten op 18 juni. Voor nadere informatie kan men terecht bij de dierenarts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3