Paars compromis spitst zich toe op 20 miljard ombuigingen Kwart miljoen huishoudens zit financieel aan de grond Lubbers op campagne voor voorzitterschap WEEKEUEDII ÜHtHHU) HV 'Europarlement stemt Commissie met neo-fascisten wegr' Nederlandse veroordeeld voor drugssmokkel Negen miljard lastenverlichting Congres directies sociale diensten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nederlandse afgevaardigden: DEN HAAG (ANP) - Als het aan de Nederland se afgevaardigden in het Europees Parlement ligt, zal het EP de Europese Commissie naar huis sturen als daarin een Italiaanse neo-fascist wordt opgenomen. Dat, bleek donderdagavond bij een debat tussen de kopstukken van zes par tijen die aan de Euroverkiezingen meedoen. Onlangs werden vijf neo fascisten in de Italiaanse re gering benoemd. Dankert, (PvdA), kondigde aan dat zijn socialistische fractie in het EP de Commissie in zijn geheel weg zal stemmen als daar een van de Italiaanse neo-fascisten in wordt opge nomen. De aanwezige lijsttrekkers, De Vries (WD), Van der Waal (SGP/GPV/RPF), Van Dijk (GroenLinks) en Ber- tens (D66), en Van Velzen, de tweede man op de Europese lijst van het CDA, sloten zich daarbij aan. Bertens wees erop dat ook de afge vaardigden van Forza Ita lia, de partij van media magnaat Berlusconi, voor zichtig tegemoet getreden moeten worden. Triviale zaken Het debat spitste zich ver der keer op keer toe op de vraag hoe gedetailleerd het EP bepaalde zaken moet be spreken. Alle politici wai'en het erover eens dat het par lement teveel aandacht besteedt aan triviale zaken als het geluidsniveau van grasmaaiers en de sa menstelling van gehaktbal len. Op de vraag wat het EP dan wel of niet zou moeten bespreken verschilden zij echter sterk van mening. Van Dijk pleitte er voor dat het EP zich bijvoorbeeld over medezeggenschap in de Europese ondernemingsra den zou buigen. De Vries wil dat de Europese regelge ving voor bedrijven in ieder geval zo veel mogelijk be perkt wordt. De EU moet zich ook niet uitspreken voor bijvoorbeeld een 35- urige werkweek, zoals de socialisten willen. Van der Waal vond het onzin dat het EP zich bezighield met za ken als kinderopvang en ou derschapsverlof. Opvolging Jacques Delors DEN HAAG (ANP/AFP/DPA) - Premier Lubbers voert actief campagne om het voorzitterschap van de Europese Commissie binnen te halen. Hij denkt er niet aan zich terug te trekken uit de race om de op volging van de Fransman Jacques Delors, zo zei hij nadrukkelijk in een interview met de Britse Finan cial Times. Hij ging donderdag ook op bezoek bij de Franse premier Edouard Balladur. I n„dat -g esp rek zau_zi.jrL.hena-. drukt dat de uiteindelijke be slissing over de opvolging pas wordt genomen op de Europese Tbp eind deze maand op het Griekse eiland Corfu. De Duit se bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand zouden tijdens hun topberaad deze week besloten hebben de Belgische premier Dehaene te steunen. Lubbers zei na afloop van zijn gesprek te hopen dat „Frankrijks eerste keus niet de definitieve wordt". Tegenkandidaten De Rijksvoorlichtingsdienst en het CDA-partijbureau konden niet zeggen of Lubbers nog meer Europese hoofdsteden be zoekt voor de Top in Corfu. Overigens werd ook de Europe se commissaris voor economi sche betrekkingen, Brittan, door Balladur ontvangen. De Brit is een van Lubbers tegen kandidaten voor het voorzit terschap. Beide politici zouden bij de Franse premier hebben gepleit voor een „eerlijke cam pagne" voor de opvolging van Delors. In het interview met de Finan cial Times haalde Lubbers fel uit naar Bonn en Parijs. Hij riep alle lidstaten van de Euro pese Unie op zelf te beslissen wié de voorzitter van de Com missie moet worden. „De keus die nu moet worden gemaakt is niet alleen een keuze van Bonn en Parijs", aldus Lubbers. Het is volgens Lubbers in het be lang van het politieke even wicht in de Europese Unie dat alle lidstaten het gevoel heb ben dat hun opvattingen se rieus worden genomen. AVIGNON (AFP) - De 26-jarige Nederlandse Anja B. (Blom) is donderdag door een rechtbank in de Franse stad Avignon ver oordeeld tot 6 jaar cel voor het vervoeren en in bezit hebben van heroïne. Vijf Marokkanen, die ook bij de smokkel waren betrokken, kregen straffen van 18 maan den tot 8 jaar. De Franse politie hield de Nederlandse januari vorig jaar op de tolweg ter hoogte van Avignon aan. Agen ten vonden in haar auto 700 gram harddrugs. Tijden en standen volgens getijdetafel llydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUJTEN 4 juni Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand lijd stand 4 juni 00.20 116 06.40 - 151 13.05 133 19.15 124 5 juni 01.25 121 07.35 - 148 14.00 138 20.05 - 129 6 juni 02.20 128 08.25 - 145 14.50 143 20.50 - 134 4 juni 12.00 J29 05.45 - 142 18.30 - 115 5 juni 00.20 116 06.45 - 139 12.45 135 19.00 - 122 6 juni 01.05 124 07.25 - 138 J3.30 14) 19.40 -129 4 juni 00.30 128 06.30 -155 13.10 147 19.10 - 128 5 juni 01.25 134 07.40 -153 14.00 151 20.10 -135 6 juni 02.20 140 08.30 -151 14.45 154 20.55 -141 4 juni 00.25 123 06.35 - 154 13.10 142 19.10 -127 5 juni 01.25 129 07.40 -152 14.05 146 20.05 -133 6 juni 02.20 136 08.25 - 149 14.50 150 20.50 -138 WEMEI.DINGE Springtij 11 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - In een regeerakkoord voor een paarse coalitie van PvdA, D66 en VVD zal een bedrag van om en nabij de 20 miljard gulden aan bezuinigin gen worden opgenomen. Daarvan is negen miljard bestemd voor lastenverlich ting ten behoeve van de werkgelegenheid, en de rest voor de financiering van nieuw beleid, de terugdringing van het financieringstekort en het opvangen van nu al bekende of te voorziene tegenvallers. Op welke manier dat bezuini gingsbedrag moeten worden bereikt, bestaat nog grote onze kerheid. Wel werd donderdag duidelijk dat daarbij de koop kracht van mensen met een minimum-inkomen zoveel mo gelijk zal worden beschermd. Als de koppeling van de uitke ringen aan de lonen in de marktsector niet mogelijk is, dan zal via de precieze vormge ving van de lastenverlichting toch worden gestreefd naar koopkrachtreparatie voor deze inkomensgroepen. A-team Sinds woensdag beschikken de drie onderhandelende fractie voorzitters Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en Bolkestein (VVD) over een voorstel van hun respectieve fractiespecia listen om de komende vier jaar negen miljard vrij te maken voor lastenverlichting. Dit zo genaamde A-team draagt overi gens alleen ideeën aan voor de drie onderhandelaars en sluit geen akkoorden. Ongeveer de helft van de negen miljard lastenverlichting is be doeld om via premiedaling de werkgeverslasten te verlagen. Daarmee moet vooral de groei van het aantal laagbetaalde ba nen worden bevorderd. De an dere helft van dat bedrag zal via een verlaging van de eerste belastingschijf en/of een verla ging van de ziektekostenpre mies worden teruggegeven aan de burgers. Ook dat is volgens de drie partijen goed voor de werkgelegenheid omdat dat loonmatiging stimuleert. Onduidelijk is nog of het be drag van negen miljard inclu sief de twee miljard moet wor den begrepen waartoe het ka binet Lubbers/Kok begin dit jaar al had besloten. Kok sug gereerde donderdag dat dit wel het geval is. Binnen de VVD- fractie gaat men er echter van uit dat het om negen miljard exclusief dat bedrag gaat. Wat betreft de financiering van het totale ombuigingspakket spreken alle betrokkenen op dit moment nog van „flinke problemen". Toch lijkt overeen aantal zaken al een grote mate van overeenstemming te be staan. Daarbij gaat het in ieder geval om de privatisering van de ziektewet waarvan de op brengst op ruim een miljard wordt geschat. Verder zijn de drie partijen het vrijwel eens over de afschaffing van de al gemene weduwen- en wezenwet (aww), wat ook een miljard moet opleveren, en een beper king van de kinderbijslag ter waarde van om en nabij een mil iard. Koppeling Door niet strikt vast te houden aan de koppeling tussen lonen en uitkeringen zijn zeker ook enkele miljarden binnen te ha len. Verder kan er door de drie partijen een klein bedrag wor den ingeboekt via de nieuwe opzet voor de uitvoering van de sociale zekerheid waarover zij het begin deze week vrijwel eens zijn geworden. Mogelijk zullen de onderhandelaars één dezer dagen ook overeenstem ming bereiken over aanscher pingen in de ww en de bij standswet die ook nog eens een kleine miljard kunnen opleve ren. Eén aanzienlijk probleem tus sen met name de PvdA en de VVD betreft nog een mogelijke bezuiniging op de wao. De VVD vindt dat de uitkeringen van nieuwe gevallen in de wao na de aanpassingen die vorig jaar zijn doorgevoerd, verder omlaag kunnen, maar de PvdA voelt daar vooralsnog niets voor, Vrijdag spreken de drie partij en nog intensief over de kosten van de gezondheidszorg. Ook daar moeten bezuinigingen worden gevonden via bijvoor beeld een verhoging van de ei gen bijdragen en/of het inko mensafhankelijker maken van de premies. In de sfeer van de rijksbegro ting hebben de drie partijen zich volgens Kok inmiddels ge zamenlijk uitgesproken voor een bezuinigingspakket van ongeveer zes tot acht miljard. Uit de verkiezingsprogram ma's van de betrokken partijen is af te leiden dat het daarbij gaat om bijvoorbeeld de ver mindering van het aantal amb tenaren, de studiefinanciering en mogelijk defensie. Ook het (deels) achterwege laten van de koppeling van de ambtenaren salarissen aan de lonen in de marktsector en een korting op verschillende subsidies kun nen het nodige opleveren. De aanleg van de Betuwelijn wordt naar de wens van D66 en de WD waarschijnlijk even uitgesteld om na te gaan in hoeverre het mogelijk is deze spoorlijn milieuvriendelijker (en dus duurder) aan te leggen. Over de invoering van een energieheffing bestaat op dit moment nog grote onduidelijk heid. Met name Van Mierlo liet zich donderdag zeer optimis tisch uit over een snel akkoord over de financiële en sociaal- economische hoofdlijnen van een paars regeerakkoord. Hij suggereerde dat de drie infor mateurs Van Aardenne, Vis en De Vries daarover mogelijk al begin deze week uitsluitsel zouden kunnen gevert. Ook Kok zei te verwachten dat de drie partijen op grond van een dergelijk hoofdlijnen-akkoord al zeer spoedig kunnen zeggen: „We durven het aan". De woordvoerder van de informa teurs temperde dit optimisme donderdag echter enigszins en voorspelde dat dat op z'n vroegst het eind van de volgen de week het geval zal zijn. Ove rigens onderstreepten ook de fractievoorzitters dat de kans op mislukking nooit moet wor den uitgesloten. GRONINGEN (ANP) - Ruim 250.000 Nederlandse huishoudens zitten financieel aan de grond en de mensen die tot zo'n gezin behoren, functioneren als tweederangsburgers. Zij vormen bijna een kwart van de 1,2 tot 1,3 miljoen huishoudens met een uitkering op minimum niveau. Het is vooral aan de so ciale diensten om te voorkomen dat mensen in een dergelijke „fatale situatie" terecht komen. Dat verklaarde drs. G. Oude Engberink donderdag tijdens het congres van de directeu ren van sociale diensten in Groningen. De onderzoeker is verbonden aan de sociaal wetenschappelijke afdeling van de dienst sociale zaken en werkgelegenheidsprojecten in Rotterdam. Hij presenteer de op het congres het onder zoeksrapport „Grenzen van de armoede", waarvan hij een van de opstellers is. Eerder verscheen van de hand van Oude Engberink het rap port 'Minima zonder Marge. Een belangrijk thema op het Divosa-congres, dat vandaag, vrijdag wordt voortgezet, is welke functie de sociale dien sten in de toekomst moeten vervullen nu het stelsel van sociale zekerheid ingrijpende veranderingen ondergaat. Moeten de diensten zich opstellen als strikte uitvoer ders van de rijksregels en met een technisch goed uitvoe ringsapparaat fraude te lijf gaan, of moeten zij daarnaast ook proberen dë uitkerings gerechtigden zoveel mogelijk van dienst te zijn? Oude Eng berink kiest voor dat laatste en hij gebruikt de uit komsten van zijn rapport om dat pleidooi te ondersteunen. Armoedeval Volgens Oude Engberink moeten de sociale diensten al le zeilen bijzetten om te voor komen dat mensen in een vrije armoedeval terecht ko men. Hij stelt dat Nederland moet erkennen dat veel inwo ners waarschijnlijk voor de rest van hun leven zijn aange wezen op een minimum- uitkering. Hij denkt aan werklozen voor wie een be taalde baan er redelijkerwijs gesproken niet meer in zit, arbeidsongeschikten met een lage uitkering, bejaarden met alleen aow en bijstands moeders die straks als „her intredende vrouwen" weinig kans maken op de arbeids markt. Meedoen aan het ar beidsproces behoort voor de ze mensen niet of nauwelijks tot de mogelijkheden. Maar dat mag volgens Oude Engberink niet betekenen dat zij door een financieel be narde positie helemaal geïso leerd raken van de rest van de samenleving. In zijn rapport schetst de Rot terdamse onderzoeker dat feitelijk nu al veel uitke ringsgerechtigden in een ar moedeval zijn terechtgeko men. Hij schat dat het gaat om een kwart van de 1,2 tot 1,3 mil joen huishoudens met een mi nimum uitkering. Deze heb ben de afgelopen jaren te kampen gehad met stijgende woonlasten en krimpende huursubsidies. „Daarnaast zijn ze kwetsbaar voor alle daagse ongelukjes, zoals een busabonnement dat zoe kraakt of een verloren porte monnee", verklaarde Oude Engberink. „Ongeveer de helft van de mi nima geeft meer geld uit dan er binnenkomt en raakt zo doende in de schulden. Uit eindelijk raken ze helemaal aan de grond, moeten krant, televisie en telefoon ontberen en kunnen gezonde voeding en kleding nauwelijks beta len. Uiteindelijk dreigen ze verstoken te raken van gas en licht en leven voortdurend in grote onzekerheid of ze met hun geld het eind van de maand wel zullen halen." Suske en Wiske T 0 K A P U A TORAJA door Willy Vandersteen Vrijdag 3 juni Zierikzee Bijeenkomst over LETS-ruil- systeem in Multifunctioneel centrum, De Huijbertstraat. 20.00 uur. Optreden hypnotiseur Mister Black in discotheek Vanity. 22.00 uur. Zonnemaire Kleuterfeest. Zonnewijzer. Rietdijk 10. Dreischor Oud papieractie muziekvereni ging Crescendo. Vanaf 18.30 uur. Musi Voca concert; RET-man- nenkoor uit Rotterdam en Oosterlands Fanfare. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Sirjansland Bezinningsavond Stichting In de Rechte Straat. Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 4 juni Zierikzee Jubileumuitvoering dans school Kramer. Concertzaal. 19.30 uur. Kerkwerve Eilandelijke beurs tweede hands boeken. Dorpshuis 't Zuudènde. Van 12.00 tot 17.00 uur. Neeltje Jans Rangerdag. Topshuis. 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Jubileumfeestdag 25 jaar Big S. Soosgebouw. Van 09.00 tot ±01.00 uur. Solistenconcours Witte van Haemstede. De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Open dag Golfclub Grevelin- genhout. Aquadelta. 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Oud papier ophalen. Vanaf 18.30 uur. Zondag 5 juni Zierikzee Fiets-Dammentocht. Den Ho gen Blok. 08.00 uur. Hommelexcursie NJN KNNV in omgeving Hollandse Hoeve. Vertrek om 09.30 uur per fiets vanaf busstation Zie rikzee. Hervormd/Gereformeerde zangdienst Onze Vader. Gast- huiskerk. 18.20 uur. Serooskerke Zangdienst met medewerking van Vrij-Evangelisch koor Hal leluja uit Goes. Nederlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Zangdienst Haamstede Zingt. Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Brouwershaven Interkerkelijke samenkomst. Grote Kerk. 19.00 uur. Woensdag 8 juni Brouwershaven Vergadering VW in het Tbn- nenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Open dag Zeeland College. Jannewekken 19. Van 09.00- 12.00 en 19.00-21.00 uur. Vrijdag 10 juni Haamstede Donateursbijeenkomst Stich ting Schouws.Spel. Hotel de Schouwse Boer. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Concert muziekvereniging Crescendo, m.m.v. harmonie Apollo uit Wissenkerke. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 11 juni Zierikzee Vertrek excursie Zeeuwse ker ken. Busstation. 8.55 uur. Rijn en TVijn. Lokaal Veertien. De Huijbertstraat 35. 15.00 uur. Brouwershaven Grevelingen fietstoertocht. Tbnnenmagazijn. Van 08.30 tot 12.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2