t weet u van uw vakantieland? Voor ons is de vakantie het hoogtepunt van het jaar Met het rollend materieel over de grens Wat leuk is moet leuk blijven Super surprises langs auto-routes Reisgidsen voor onontdekte streken Een goed begin is het halve werk DE PAPIERWINKEL VAN DE VAKANTIE GOED ONDER DAK IN EUROPA ANWB-verzekeringen WOENSDAG 1 JUNI 1994 7 Op de eerste zondag van september wordt in Le Folgoët in Bretagne de Grand Pardon gehouden. Een eeuwenoude godsdienstige plechtigheid waarbij de bedevaartgangers in processie naar de kerk trekken om vergeving (pardon) te vragen voor hun zonden. Alle bedevaartgangers hebben hun kostbaarste kostuums uit de kast gehaald. De vrouwen dragen vaak hun fameuze coiffes. Deze en andere boeiende, interes sante en leuke verhalen vindt u in de ANWB-reisgidsen uit de Grote Serie. De serie bestaat uit bijna vijf tig titels en ieder deel geeft uitge breide achtergrondinformatie over het land en de streek die u bezoekt. Bent u op zoek naar uitgebreide stads-, streek- en objectbeschrijvin gen dan voorziet deze Grote Serie ruim in Toemtisciio routes uw behoefte. Bovendien in Duitsland woeden niet alleen bekande plekken ver meld, ook minder bekende plaatsen zijn niet aan de aandacht van de redacteuren ont- simpt. Uitgebreid kaart- werk en een hoofdstuk 'Praktische informatie' met daarin tips over reizen naar en in uw vakantiegebied completeren de gids. 't Kan ook wat beknopter Niet iedereen wil natuurlijk alles van ieder naadje en van elke kous weten. Voor hen zijn er de reisgid sen uit de 'Kleine Serie'. In de ruim dertig delen van deze serie vindt u beknopte, overzichtelijke informa tie in een kleurrijke verpakking. Grote steden, bekende strandgebie- den - en dan niet alleen de Costa Brava, maar ook Florida! - en landstreken met veel groen; al deze en veel andere zaken vindt u er in terug. De schrijvers hebben het accent wat meer gelegd op ontspanning en praktische informatie. In deze reis gidsen vindt u vele kleurenfoto's, kaartwerk, stadswandelingen en 'autotochten. Tussen al die informa tie vindt u smakelijke anekdotes met interessante wetenswaardighe den. Zo leest u er bijvoorbeeld dat u in veel Franse openbare zwembadeti niet 'te water mag gaan' met een zogenaamde bermuda-short. Want, zo stelumen daar, zo'n broek wordt de gehele dag al gedragen en her bergt dus nogal wat vuil. En dat wordt dan als niet erg hygiënisch ervaren. Bovendién - en nu komt het'. - zal de drager van een derge lijk kledingstuk bij het ontstijgen van het zwembad vele liters water het bad uitsleuren. En dat kan natuurlijk niet. Op ontdekking met de auto De auto als vakantievervoer krijgt alle kansen, wanneer u één van de gidsen uit de ANWB-Autotours- serie als basis neemt voor uw vakantie. Iedere rijk geïllustreerde full colour gids uit deze serie - er zijn er zes - geeft u rond dertig vol ledig uitgestippelde autoroutes door het betreffende land. Per hoofdstuk, waarin steeds' een streek wordt' behandeld, zijn drie tot acht routes opgenomen. Gemiddeld heeft U twee tot drie dagen nodig om een route geheel te rijden. De heldere beschrijvingen en dito routekaartjes maken het u bovendien mogelijk om de routes naar believen uit te breiden met allerlei uitstapjes. De Autotourgidsen zijn er voor Frankrijk, Duitsland, Spanje, Groot- Brittannië, Italië en de USA. Speciaal aanbod Een bijzondere vermel ding verdient de gids 'Toeristische Routes in Duitsland', die de ANWB, exclusief voor leden, dit jaar het levenslicht deed zien onder de noemer 'LedenSpecial'. Voor slechts 4,95 wor den in deze gids op 96 pagina's maar liefst vijfentwintig heel aantrekkelijke autoroutes door Duitsland beschreven. De routes variëren in lengte van 60 tot, 800 kilometer en zijn stuk voor stuk voorzien van routekaartjes en beschrijvingen. Deze gids vol kleu rig fotomateriaal vertelt u boven dien waar u onderweg kunt eten, drinken en slapen. Het weten waard Een vakantiebestemming kiezen is zelden een objectieve zaak. Meestal zijn het de goede berichten van anderen die ons doen besluiten ook die kant maar eens uit te gaan. Maar waar begin je eigenlijk aan als je 'ja' zegt tegen je nieuwe vakantie land. Wat weet je, hoe kom je er, waar moet je aan denken? Zijn er andere regels, andere gewoonten en is hét leuk voor de kinderen? Vragen te over! Gelukkig heeft de ANWB de meeste antwoorden voor u beschikbaar. Soms in de vorm van een persoonlijk advies, maar heel vaak ook in handige naslag werkjes. Eén van die naslagwerkjes is de Landenbrochure. Van veel landen is een dergelijke brochure beschikbaar. In deze - voor leden gratis - uitgave staat informatie die nuttig is voor zowel de vakantie voorbereiding alsook voor de reis en de vakantiebestemming zelf. Er wordt aandacht besteed aan douane bepalingen, reisdocumenten, reis routes, verkeersdrukte, toltarieven, brandstofprijzen, kortom aan alles wat voor u van belang is. Eenjnaal ter plaatse wordt u geïnformeerd over zaken als openingstijden, kli maat, telefoneren, postkantoren en banken. Landenbrochures zijn er van alle Europese landen en een aantal ver- weg-bestemmingen. In Denemarken vindt u langs de weg onbemande fruitstalletjes. U zoekt daar uit wat u hebben wilt, stopt het verschuldigde bedrag in een daarvoor bestemde doos of blik en vervolgt uw weg. Over vertrou wen gesproken! Veel vakantiegebieden zijn inmid dels ontdekt door grote stromen .toeristen. Dat is leuk voor velen, maar niet voor iedereen. Want wie dc rust en de uitdaging zoekt van gebieden die nog niet platgelopen zijn, krijgt het steeds moeilijker. Dc ANWB steekt deze pioniers onder ons een helpende hand toe met een nieuwe serie reisgidsen. In deze serie staat de spot gericht op reisdoelen die de toerist nog nauwelijks heeft ontdekt, zoals bijvoorbeeld Rusland. Of Surina me, waar nog helemaal geen reis gids van bestond. Maar ook bestemmingen die wat meer bekendheid genieten, zoals Yucatén, Finland en Malta, komen in deze serie voor. Een bijzondere plaats in deze serie nemen ook de streken die algemeen bekend zijn in, maar waar verhoudingsgewijs weinig toeristen meer naar toe gaan: Beieren. Israël en de Griek se eilanden in de Egeïsche Zee. De gidsen in deze nieuwe serie komen op ruime wijze tegemoet aan de behoeften van de 'reiziger naar vreemde bestemmingen'. Stilgestaan wordt onder meer bij de ovemachtingsmogelijkheden. het openbaar vervoer, de plaatse lijke keuken en gezondheid op reis. Of u maar even wilt afrekenen Wel eens een aanrijding gehad in het buitenland. Of een bon voor te hard rijden. Fout parkeren mis schien? En hoe moest dal toen ver der? De brochure 'Aanrijding en boetes in het buitenland' helpt u een heel eind op weg. Met veel praktische wenken en een schadeformulier in vijf talen worden uw problemen in een dergelijk geval iets minder complex. Ook is er informatie over soorten en hoogtes van boetes in het buitenland, de afwikkeling daarvan en uw rechten en plichten. Parkeerbon in Frankrijk? Bij een 'bureau de tabac' moet u dan voor de verschuldigde boete zegels kopen. Deze plakt li op de bon, die u ver\'olgens terugstuurt aan de politie. Snelle betalers krijgen bij lichte overtredingen voorts een kor ting van 30%. Ook uw kinderen hebben vakantie Reizen is voor de meesten van ons ai vakantie. Voor (kleine) kinderen ligt dat vaak nel even anders. Na een uurtje of wat hebben zij het meestal wel gezien en willen ze wel weer eens wat anders. Tenzij ze zich goed vermaken, dan gaat het heel lang goed. Denk eens na over het verlier voor de achterbank. U wordt een heel eind op weg geholpen met de bro chure 'Op vakantie met kleine kin deren'. Tal van tips treft u er aan, zowel voor onderweg als op de camping. Ook is er aandacht voor andere soorten vakantie. êy De Zwemwaterkwaliteitkaart, die de ANWB jaarlijks uitgeeft, infor meert u over de stand van (zwem water-)zaken in Europa. Aan de orde komen de Middellandse Zee kusten, de Noord-Italiaanse meren en de rivieren en meren van Frankrijk. Een rondje langs reisdocumenten en verplichtingen Aan het jaarlijks terugkerend ritueel uitgenodigd hieraan deel te nemen. van de reispapieren valt niet te ont komen. Sommige zijn verplicht, andere worden sterk aangeraden. Daarnaast valt er het een en ander te weten over de eisen die per land worden gesteld aan reiziger en ver voermiddel. Onderstaand alvast wat tips op dit gebied. Reizen in een Europa zonder gren zen betekent nog wel altijd dat u moet zorgen voor een geldig reisdo cument. Een paspoort of toeristen- kaart volstaat meestal. Voor som mige Europese (niet-EG) landen is ook nog een visum verplicht. Een paspoort of toeristenkaart moet u in het buitenland bij u hebben voor het geval u zich moet legitime ren. Daarnaast is dit document absoluut noodzakelijk wanneer u bij bank of postkantoor geld wilt opne men of cheques wilt verzilveren. Heeft u een nieuw paspoort nodig? Wacht dan niet tot vlak voor de vakantie, want dan lopen de wacht tijden vaak behoorlijk op. In Ierse pubs is het zingen van vaderlandse liederen een mooie tra ditie. Ook toeristen worden vaak Studeer er dus alvast een in. Erg goed in de markt ligt 'Ik zag twee beren broodje smeren'. Even erbij zeggen dat het een typical Dutch Bat/Ie song is en uw succes is ver zekerd. Ook voor uw auto, motor en even tuele aanhanger zijn bepaalde docu menten verplicht, zoals de groene kaart en in sommige gevallen een internationaal rijbewijs. Informatie over al deze zaken is voor u beschikbaar bij de ANWB- vestiging of het ANWB/VVV- agentschap en u weet waar u aan toe bent. Of u belt met de Reisfor- maliteitenlijn (06-34034075, 75 et. p/m). Via deze lijn hoort u welke bepalingen er voor uw vakantieland van toepassing zijn. Bijvoorbeeld wordt u verteld welke papieren u nodig hebt en of er inentingen ver plicht zijn of aanbevolen worden voor uw vakantieland. Ook hoort u hoe het er zit met de in- en uitvoer- bepalingen, verkeersregels en alles wat u verder maar weten moet. Met uw telefoon bedient u de kiescom- puter aan de andere kant op heel eenvoudige en snelle wijze. Voor het gezin Z. uit Zoetermeer is de vakantie zo'n beetje de belangrijkste tijd van het jaar. Ze kijken er het hele jaar naar uit. Weg van de beslommeringen van alledag. Op zoek naar een nieuw avontuur in een gebied dat ze nog niet kennen. "We doen er alles aan om er een succes van te maken," aldus Karo- lien Z. "Lang van tevoren zijn we er mee bezig. Vroeg in het jaar wordt gekozen waar de reis heen gaat en in mei treffen we de eerste voorbereidingen. En dat is op zich al heel leuk; het eerste stuk van onze vakantie. We puzzelen precies uit waar we naar toe gaan, we zor gen dat onze papieren in orde zijn en brengen de auto weg voor een vakantiekeuring. Allemaal zaken, die nogal wat tijd kosten en waar je dus maar beter vroeg mee kan beginnen. Het geeft me echt het gevoel, dat we de zaakjes onder controle hebben. Zodat ik niet kon- stant rondloop met het idee, dat ik wat ben vergeten". U heeft er het hele jaar naar uitge zien en extra voor gespaard. De vakantie is dus de moeite waard om er speciale aandacht aan te beste den. Wij presenteren u een aantal zaken, waar u nu alvast op zou moeten letten. En waar u straks veel plezier van zult hebben. De 1994-edities van de buitenland se ANWB-Hotel- en Campinggid- sen zijn volop verkrijgbaar. U kunt ze kopen bij de ANWB-vestigingen en de ANWB/VVV-agentschappen, de boekhandel en de warenhuizen. Twee Campinggidsen beschrijven kampeerterreinen in Europa en Tur kije. Eén deel behandelt de cam pings in het 'rechter' deel van Euro pa, dus van Scandinavië tot in Grie kenland. Het andere deel beschrijft de linkerkant die loopt van Groot- Brittannië en Ierland via het Euro pese vasteland naar Spanje en Portugal. Kampeerders die naar Roemenië gaan, wordt aangeraden de kop van een tuingieter mee te nemen. Meest al ontbreekt namelijk de douchekop in douches op de Roemeense cam pings. De serie Hotelgidsen Buitenland bestaat uit vier delen. Samen bieden ze meer dan vijfduizend adressen in de populaire Europese vakantielan den. Hotèls in elke prijsklasse, met per adres uitgebreide, betrouwbare cn actuele informatie. De foto's bij veel van de hotels maken u het kie zen nog eenvoudiger. Rijden met de auto, motor en/of aanhanger in het buitenland is soms net even anders dan 'thuis*. Soms zijn de verkeersregels anders en soms ook bepaalt het landschap in belangrijke mate uw rijgedrag. Vooraf informeren en eventueel oefenen kan een hoop narigheid voorkomen. Voor alles zorgt u er natuurlijk voor. dat uw vervoermiddelen tip top in orde zijn. Een garagebcurt, eventueel aangevuld met een Vakantiekeuring, speciaal voor auto en caravan, geven u de nodige zekerheid en veiligheid. Deze keuring omvat de meest essentiële onderdelen van uw auto of caravan. Zaken als de motor, stuurinrichting, koppeling, aandrij ving, de elektrische installatie, wiel ophanging en remmen worden nauwkeurig bekeken. Een ander aandachtspunt is dc uit rusting van uw voertuig. Wist u bij voorbeeld dat u in Oostenrijk ver plicht een verbandtrommel bij u moet hebben? Of dat er in Turkije verplicht twee gevarendriehoeken in uw auto moeten liggen. En wat te denken van de verplichte tweede bril voor brildragendc chauffeurs in Spanje en Zwitserland. AutoAdvieslijn Leden met vragen die met dc auto te maken hebben, zoals het kopen van een auto, techniek, milieu en kosten konden al terecht bij de Auto Advicslijn (070-3147733). Begin nend dit zomerseizoen kunt u op het zelfde nummer ook terecht met vra gen over de autovakantie. Daarvoor is ook een gratis folder 'Op vakan tie met de auto' gemaakt die bij de voorbereiding van uw reis'de moei te van hel doornemen zeker waard is. Op overzichtelijke wijze zijn die zaken, waar u voor vertrek even aan moet denken, op een rijtje gezet. Veiliger op vakantie Uw veiligheid is ook gediend met beter anticiperen en reageren in het verkeer, kortom met een betere rijstijl. Want hel zal je maar gebeu ren. plotseling iels voor je wielen. Of u raakt in de berm. Of u merkt te laat dat u voor die bocht veel te hard rijdt. Of u moet fors ingrijpen om dc fouten van een ander te her stellen. Daarom is*het aan te raden één van de Rijvaardighcidstrainingcn te vol gen. U kunt kiezen uit verschillende cursussen waarmee u de controle over uw voertuig kunt vergroten: dc Rijstijlcursus of de Grip en Slip cursus. Daarnaast zijn er voor cara vanrijders speciale Caravantrainin gen. Voor informatie en boekingen kunt u contact opnemen met ANWB-Rij vaardighcidsoplcidin- gcn. telefoon: 070-3146468. Dit nioet je gezien hebben! Het Palais Ideal uit het eind van de vorige eeuw. Alle buitenlandse omroepen hebben deze 'folie', een protserig bouwwerk, al op film vastgelegd. Het lijkt een beetje op een Thaise tempel, deze uit de hand gelopen hobby van een plaatselijke postbode. Dit is één van de verrassende attracties, die op tie Surprisekaart België/Luxemburg/Frankrijk staan vermeld. Deze bijzondere kaart is Vakantie en verzekeren horen bij elkaar. Want zo'n vakantie is belangrijk en wat belangrijk is dat verzeker jet thuis en dus ook op vakantie. Een vlekkeloze, professionele hulp verlening in geval van nood weet u pas echt te waarderen als u er om verlegen zit. De ANWB heeft hier voor een speciaal pakket aan reis verzekeringen ontwikkeld, die niet alleen voorzien in professionele hulpverlening door de Alarmcentra le, maar die ook de kosten hiervan volledig vergoeden. Naast hulpverlening bieden de reis verzekeringen natuurlijk ook dek king voor bijvoorbeeld uw bagage. Een reisverzekering moet passen bij uw persoonlijke wensen. Daarom kunt u kiezen uit meerdere moge lijkheden. De 'voor elk wat wils' formule, zullen we maar zeggen. De Kortlopende Reisverzekering biedt u keuze uit drie basismoge lijkheden. Binnen deze drie moge lijkheden kunt u dan nog weer bepaalde zaken extra meeverzeke ren en andere juist weer uitsluiten. U kiest dus zelf de gewenste dek king en het eigen risico. Wat u ook kiest, voor een zeer aantrekkelijke premie bent u verzekerd tegen de risico's tijdens uw vakantie. Boven dien weet u dat de hulpverlening in de vertrouwde handen is van de Alarmcentrale, dus ook dat zit wel goed. Meer weten? De ANWB-vestiging of het ANWB/VVV-agentschap in uw buurt heeft de antwgorden in huis. bijgesloten bij het juninummer (nr. 6) van Reizen. Reizen is het verras sende vakantiemagazine van de ANWB. Het juninummer staat - naast de gratis Surprisekaart - vol andere leuke artikelen: fietsen (en wijnproeven) langs de Loire, Mart Smeets over WK-steden en een Reizenroute Griekenland. Op Pad is het lijfblad van menig sportieve vakantieganger. Negen maal per jaar verschijnt dit blad met verhalen over voettochten, kanova ren, fietsen en nog veel meer. Op Pad nr. 4 peddelt door wildwa- ter op de Colorado, kampeert voor paal in Overijssel en doet een rond je Vogezen per fiets. Voor de enthousiaste kampeerder is nummer zes van de Kampeer en Caravan Kampioen de moeite waard. Veel aandacht is er in deze uitgave voor de uitslag van de Ver kiezing Trekauto van het Jaar, de vakanticvoorbereiding en u leest alles over het Zweedse Varmland. Nog even zo'n leuke suggestie van "de Surprisekaart? Eentje in de buurt van Noailles dan maar, vlak bij de N20/A20. Het betreft hier het dorpje Collonges-la-Rouge. Som migen vinden het kitsch, wij beleven het als een sprookje: Collonges-la- Rouge het rode sprookjesdorp). Alle huisjes zijn er van rode zand steen gemaakt, hebben grappige torentjes en langs de muren kruipen de wijnranken en andere bloemen omhoog, het dorp behoort tot 'I^es plus beaux villages de France', dus 'de mooiste dorpen van Frankrijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7