Burghsluis krijgt de Blauwe vlag Open dag op de Zuidbos Misbruik Olifantje Roemeense ambassadeur naar Burgh-Haamstede Korenmolen De Lelie weer in bedrijf 'Belangrijk dat kinderen hun energie kwijt kunnen' Gedicht Heuvels Kleuren Volle putten f DINSDAG 31 MEI 1994 NR 25571 S NOORDGOUWE - Op de biologische kwekerij de Zuidbos konden belangstellenden afgelopen zater dag een kijkje nemen. De Zuidbos is momenteel de enige kwekerij op Schouwen-Duiveland die groen ten zonder kunstmest en giftige stoffen produceert. In het hele land hielden biologische en biologisch- dynamische bedrijven zaterdag een open dag. In België was dat op zondag. Ondanks het slechte weer kwa men er toch aardig wat mensen rondkijken op de Zuidbos. Op het terrein voor de kwekerij was een marktkraampje waar niet alleen produkten uit eigen bedrijf te koop waren maar ook van andere bedrijven, zelfs uit het buitenland. Biologische bananen, sinaasappels, aard beien en kiwi's zijn volop te koop. Duurder, ja dat wel, maar wel erg lekker vinden de meeste mensen: ,,En gewoon het idee dat er geen gif ge bruikt is, dat vind ik prettig." De frites van nieuwe aardappe len uit Israël vond.en gretig af trek. Het bedrijf in Noordgou- we is 2,7 hectare groot. Een be hoorlijke afmeting om met z'n tweeën te bewerken. Een wan deling over het terrein voert de bezoeker terug naar de jaren voor de oorlog. De kippen in een ren, geiten, graspaadjes tussen boterbloemen en tak- kenhagen begroeid met hop en heggerank. Mevrouw Aangeen- brug (de moeder van eigenares se Geertje): ,,De takkenhagen zijn om de wind tegen te hou den en het gif van de buren." Het is overduidelijk: De sloot kant van het aardappelveld van de buurman toont kale grond en daartegenover, er zit misschien een meter tussen, is de Zuidboskant van dezelfde sloot begroeid met kleefkruid, wikke, heelblaadje en paar- destaart. Dit laatste is toch de schrik van iedere tuinliefheb- ber? Mevrouw Aangeenbrug: ,,Men zou niet zo bang moeten zijn voor zogenaamd 'onkruid'. BREDA - De rechtbank in Bre da heeft maandag een 42-jarige groepsleider uit Vught voor ja renlang seksueel misbruik van een geestelijk gehandicapte vrouw veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee en een half jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Vergeten wordt dat al deze planten waardevolle stoffen in de grond brengen. Paar- destaart brengt bijvoorbeeld kalium in de grond." De muziek die we horen is niet voor de bezoekers, maar om de vogels af te schrikken. Bloem kool vinden ze blijkbaar heel lekker. Een deel van de oogst is verlo ren gegaan door vraat van vo gels. Maar veel vogels eten ook insekten en woelen daarvoor de grond om en dat is juist weer gunstig. Het bijzondere van de Zuidbos is dat er heel veel verschillende soorten ge wassen gekweekt worden, wel 30. Dat is veel meer dan op de meeste kwekerijen, waar ge middeld zo'n zes gewassen wor den gekweekt. Mevrouw Aan geenbrug: „Wij doen dat om te experimenteren en ervaring op te doen. Wat er mislukt noe men we dan ook De blunders van de Zuidbos." Sinds kort is het mogelijk om een abonne ment op biologische groenten te nemen. Eén van de proble men van de kweker is namelijk een bepaalde afzetzekerheid. Met een abonnement betaalt de klant drie maanden vooruit en krijgt dan wekelijks een pak ket groenten thuisbezorgd. De ze groenten worden recht streeks bij de teler gekocht. In middels hebben 50 mensen in Zeeland al zo'n abonnement, waarvan 20 in Goes en één op Goeree-Overflakkee. Voor in formatie hierover kan men te recht bij de Zuidbos, telefoon 01112-1465. EMMEN - Het Aziatische oli- fantejong dat maandagmorgen in de dierentuin van Emmen is geboren, is dood. Maandag middag bleek uit een elektro cardiogram (ecg) dat hij aan een ernstige hartafwijking leed en daardoor niet levens vatbaar was. BURGHSLUIS - Aan de haven van Burghsluis is door de Foundation for Environmental Education in Europe (FEEE) de Blauwe vlag toegekend. Alleen stranden en havens die aan de hoogste milieu- en vei ligheidseisen voldoen, komen in aanmerking voor deze onderscheiding. Op woensdag 1 juni, om 15.00 uur worden de vlaggen uitgereikt in Katwijk door de hoofddirecteur van de ANWB, mr. P. A. Nouwen. Om in aanmerking te komen voor een Blauwe vlag, moeten gemeenten hun stranden en ha vens aanmelden bij de FEEEN (De Nederlandse afdeling van de FEEE). Dit jaar zijn er aan zienlijk minder stranden aan gemeld. Dit komt omdat de meeste stranden nog niet vol doen aan de criteria die gelden voor de afvoer van afvalwater van de strandpaviljoens. Voor 1995 is dit wettelijk geregeld waardoor het aantal aanmel dingen weer zal oplopen. Dat stranden geen Blauwe vlag krijgen wil dus niet zeggen dat de zwemwaterkwaliteit op de ze plaatsen niet goed is. Op de meeste plaatsen is de water kwaliteit goed. Dit jaar zijn vlaggen uitgereikt aan de vol gende stranden: Nes en Hollum op Ameland, Terschelling, Huisduinen en Julianadorp bij Den Helder, Katwijk, Wasse- naarse Slag, Brouwersdam, Renesse, Burgh-Haamstede, Domburg en Oostkapelle. De havens met een blauwe vlag zijn: Het Leye Gat Ameland, Passantenhaven west op Ter schelling en Burghsluis op Schouwen-Duiveland. Om voor de onderscheiding in aan merking .te komen moeten de havens schoon zijn, voldoende sanitaire voorzieningen bezit ten, en gelegenheid hebben om chemisch afval te deponeren. Verder moet er informatie en educatie gegeven worden over de natuur, het milieu en de be scherming hiervan. Voor de stranden geldt hetzelfde, maar daar komt nog bij dat er EHBO-posten moeten zijn, red dingsmateriaal en communica tiemiddelen. De vlaggen wor den uitgereikt in Paviljoen Willy Zuid in Katwijk. BURGH-HAAMSTEDE - De Roemeense ambassadeur in Nederland, de heer dr. M. Bu- hoara, komt vrijdag 10 juni naar Burgh-Haamstede om de expositie Romanian Sea sons in Galerie Geluk te openen. De opening vindt plaats om 19.00 uur. De expositie is onderdeel van de Kunstschouw Wester- schouwen die eerder die dag, om 17.00 uur, door het gemeen tebestuur van Westerschouwen officieel geopend wordt. Aan de eerste editie van de Kunstschouw wordt deelgeno men door 68 kunstenaars en ga leries, waaronder een aantal bekende namen uit Nederland en Duitsland. Er is werk te zien van moderne schilders als Rob Scholte, A. R. Penck, Peter Klashorst, Bart Domburg, Ed van Breugel en de bekende ma gische realist Theo Voorzaat die al jaren op Schouwen woont. Rob de Zoete is beel dend kunstenaar in Haamste de en heeft uitgebreide contac ten in de Duitse kunstwereld. Reden waarom hij erin ge slaagd is om tijdens de Kunst schouw een Duits Paviljoen te creëren op twee locaties in Haamstede. Na de formele ope ning kunnen belangstellenden met de speciaal ingehuurde kunstbus een bezoek brengen aan Galerie de Zoete en Gale rie Borsboom. De kunstmani festatie vindt plaats op zater dag 11 en zondag 12 juni in de dorpen Burgh, Haamstede, Re- nesse, Serooskerke en Noord- welle. Voor alle informatie: WV Schouwse Kust, telefoon 01116-2120 of 01115-1513. De gemeente Middenschouwen kocht molen De Lelie in 1989 voor 10.000 gulden van de onroerend-goedhandelaar Verzicht BV. Voor bijna hetzelfde bedrag, 8000 gulden, kocht A. Coomans De Lelie in 1937. Afgelopen zaterdag werd de, in 1868 gebouwde, grondzeiler na een drie jaar duren de restauratie officieel weer in gebruik genomen. De openingshandeling werd.verricht door oud molenaar S. C. Coomans. Met het van de vang (rem) halen van de wieken van de molen droeg de oud-molenaar de molen over aan E. Haak. Coomans zei in zijn toespraak de naam De Lelie zeer toe passelijk te vinden. Coomans: ,,Het is met recht een bloemstuk in onze gemeente geworden. Boven dien is het heel wat waard dat men een jonge molenaar bereid heeft gevonden om dit pronkstuk weer in bedrijf te houden. Het is een vak apart." Burgemeester W. den Boer memoreerde in zijn toe spraak de perikelen rond de restauratie:Aanvankelijk was de restauratie geschat op 180.000 gul den. Maar toen de molen daadiverkelijk gekocht was bleken, na een raming van de heer Keunen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de kosten op 325.000 gulden te komen." Met aftrek van diverse subsidies bleef er voor de gemeente nog 30.000 gulden over. De molen werd gerestau reerd door Molenmakerij Herrewijnen uit Spijkenisse. Herinneringen heeft de oud-molenaar ge noeg aan De Lelie: ,,Mijn broer en ik lieten ons vastbinden aan de wieken voor twee gulden vijftig. Dat kun je je niet meer voorstellen nu, levensgevaarlijk." De wind liet het afweten zaterdag, on danks de zeilen die over de wieken gespannen waren, wilde hij niet draaien. (Foto: Joop van Houdt). OBS De Klimop krijgt nieuw schoolplein DREISCHOR - 'De knikkerputjes zijn stuk. In de tegels zitten heuvels en het is zo saai'. Dat schrijven leerlin gen van de openbare basisschool De Klimop in Dreischor over hun schoolplein. Maar ook de ouders en leerkrachten vinden dat er veel verbeterd kan wor den aan het plein voor het schoolgebouw, dat al ruim dertig jaar oud is. Daarom richtten zij een schoolplein commissie op die aanklopte bij de gemeente Brouwershaven. Met succes. Tijdens de grote vakan tie krijgt het schoolplein een grondige opknapbeurt. Heel belangrijk, vinden Matty Wesdorp-van den Hoek en Vivian Hundersmarck-van Oudheusden. „Kinderen moe ten hun energie kwijt kunnen en in Dreischor is verder weinig te doen. Een schoolplein is natuurlijk ook een visi tekaartje voor een school. Wanneer het er goed uit ziet maakt dat ook de school aantrekkelijker." Matty en Vivian zijn twee van de vijf ouders, die samen met een leerkracht van De Klimop eind vorig jaar een schoolpleincommissie vormden. „Het idee sudderde al een tijdje omdat de tegels op het schoolplein al een jaar of zes schots en scheef liggen en lange tijd geen onderhoud aan het plein is gepleegd. Verder ligt voor de school een heel grasveld, maar alleen voor de sier. Het is toch jammer dat de kinderen daarvan geen gebruik mogen maken." Via een enquête peilde de schoolpleincommissie de ideëen van de Klimopleerlingen over hun schoolplein. Daarbij bleek vooral behoefte te bestaan aan speeltoestellen. „Een kabelbaan, een pony, een zwembad, een skateboardbaan. Ze dachten gelijk aan een kleine Efteling. Maar natuurlijk is niet alles haal baar". Wel ging de commissie in op de (veelgenoemde) wensen voor een klim-klautertoestel, een speelhuisje, bankjes en speelgras. „Opvallend veel kinderen uit de jongste groe pen vroegen om rubberen tegels onder de speeltoestellen en het weghalen van de 'prikkelbosjes'." De commissie maakte een verlanglijstje dat door de Centrale Dienst Gemeentewerken werd uitgewerkt tot een plan. „De con tacten met de gemeente verliepen heel prettig", aldus de commissieleden. Toen duidelijk werd wat het tegenwoordig kost om een speeltoestel te plaatsen, boden de ouders van de Klimopleerlingen aan om de uitvoering van het plan via zelfwerkzaamheid wat goedkoper te maken. „Wij zagen de bui al hangen toen de kostenbegroting de lucht in ging", aldus Matty en Vivian. De ouders willen helpen met het uitgraven van de bosjes en timmer klusjes. Gisteren (maandag) besliste de Brouwse gemeenteraad definitief dat de opknapbeurt mag worden uitgevoerd en daar is men bij de Klimop heel blij mee. „Omdat het aan tal leerlingen de afgelopen jaren is gegroeid van 69 naar negentig is die extra speelruimte echt nodig. En de fiet senstalling wordt nu ook overdekt en afsluitbaar." Het schoolplein nu, getekend door Ineke Vercruysse, groep 3. De ongelijke tegels op het schoolplein getekend door Hugo Eekhout, groep 3. Er was eens een school in „Dreister" Daar zat op het dak een lijster. De lijster zei: ,,Dit is niets voor mij. Met een nieuw schoolplein hen ik pas blij". Maar we krijgen een nieuw schoolplein. Dat vinden we erg fijn. Ook al gaan we van school. Het blijft ons idool om hier in Dreischor te zijn. Benjamin Verwestgroep 8. Ze zijn het schoolplein al acht jaar aan het verande ren. Maar er komt niks van. De knikkerputjes zijn stuk. Het is wel leuk maarhet is zo saai. Er zijn geen schommels, geen wip, geen evenwichtsbalk en geen glijbaan. In de tegels zitten heuvels. Tennissen gaat niet, want er zijn geen tennisballen. Er is er maar één tennisracket. Als het schoolplein veran derd is dan zullen alle kinderen vpel meer plezier hebben. Marlt v. d. Linde, groep B. Ik wil graag een nieuw schoolplein, want er zijn zo weinig kleuren om kleurentikkertje te doen want we doen graag kleurentikkertje. Naomi de Jong, groep 4. Het schoolplein is heel oud. In de tegels zitten scheuren en kuilen. Maar er komt een nieuw schoolplein. Met toestellen erop ik hoop dat er ook een duikelstang komt. De struiken zijn ook niets meer waard. Maar dat is geen wonder want die bos jes zijn 34 jaar oud. Ik hoop dat er geen prikkelbos jes komen en ik hoop ook dat het schoolplein groter wordt. Het plein zelf is ook 34 jaar oud. We krijgen schommels en een klimrek. De zandbak blijft mis schien ook, als het gaat regenenen dan regenen de putten rol. Dan mogen we niet naar buiten van de meester. Daarom komen er nieuwe tegels. En daar om wordt het schoolplein vernieuwd. Pascal van de Velde, groep 6. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5