COMMENTAAR Grondige opknapbeurt schoolplein OBS Klimop Zeeuwse wegen nog niet veilig genoeg Brouwse raad wil kruising Schendersweg Kromwal op korte termijn veiliger In zee Schuitkadegebied en schoolplein Dreischor worden opgeknapt Kosten ruim 88.000 gulden Blaekspotsgeven meeste problemen Afvalwater van tuinbouw In juni moeten ambtenaren gaan fietsen Bijdrage Tafeltje-dek-je DINSDAG 31 MEI 1994 NR 25571 3 De provincie Zeeland en Zie rikzee: ze hebben wat gemeen. Beide namen beginnen met een 'z\ zei de zot. Maar het zal toch niet daarom zijn dat Zee land voor wat betreft cultuur subsidies bij het rijk achter in de rij staat? Net zo min hope lijk als Zierikzee bij de provin cie achter in de rij staat als het gaat om ondersteuning van de lokale cultuur. In de nota Met cultuur in zee' verwoordt de provincie haar cultuurbeleid voor de komende jaren. Achter in de nota staan in alfabeti sche volgorde de overeenkom sten op dit gebied afgedrukt die de provincie sloot met de vijf Zeeuwse kerngemeenten. De gemeente Goes krijgt na verrekening van haar bijdrage aan het Zeeuws Orkest jaar lijks 95.000 gulden uit de cul- tuurpot. Middelburg houdt na de 'orkestverrekening' ruim een half miljoen over. Opval lend hierbij is dat de provincie een zeer ruime bijdrage van vier ton levert in de instand houding van de ongetwijfeld waardevolle club Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. Ter- neuzen houdt 120.000 gulden over aan provinciale onder steuning voor lokale cultuur uitingen. Ook Vlissingen mag jaarlijks een dergelijk bedrag toucheren, waarvan 75.000 gul den is bestemd voor het Straatfestival. Aangekomen bij de 'z' van Zierikzee blijkt na aftrek van 225.000 gulden als bijdrage voor het Zeeuws Orkest een toch niet bepaald riant te noemen bedrag van 25.000 gulden over. Vooi 20.000 gulden mag Schouw en-Duive- land - met Zierikzee voorop - proberen 'wat theater aan te richten'. Van de rest moet Bro- gum een regionaal poppodium in stand houden. Beseffend dat er op cultureel gebied ge lukkig nog heel wat gebeurt op Schouwen-Duiveland, rest alleen nog maar lof voor bij voorbeeld de organisatoren van twee drukbezochte pop festivals, het groot aantal ko ren en muziekgezelschappen met een vaak boven-regionale uitstraling, de zaal- en theater exploitanten, de toneelgezel schappen en de vele individue le kunstenaars die deze regio rijk is. Want je zal met de pro vincie in zee moeten. TvdN BROUWERSHAVEN - Aanstaande donderdag beslist de Raad van State in Den Haag over de bezwaar schriften die zijn ingediend tegen de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg vanaf de Delingsdijk nabij Brouwershaven naar Den Osse. Een weg die onder meer was gepland om de verkeersdrukte op de route Kromwal-Grachtweg-Oude Schouwse Dijk door Brouwershaven te verminderen. Wanneer de Raad van Sta te de bezwaarschriften gegrond zou verklaren wil de Brouwse gemeenteraad op korte termijn maatregelen treffen om de kruising midden in die route (Kromwal-Schendersweg-Grachtweg-Schuitkade) veiliger te ma ken. Dat werd duidelijk tijdens de openbare raadsvergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis. Het was in eerste in stantie P. van der Meide (SGP/RPF/GPV) die weer eens naar voren bracht dat het kruispunt zeer verkeersonvei- lig is voor kinderen. De andere politieke fracties sloten zich daarbij aan. Binnen de Brouw se raad werd in het verleden al vaker over de gevaarlijke krui sing gepraat. Men ging er van uit dat de situatie zou verbete ren door de aanleg van de nieu we ontsluitingsweg Delings- dijk/Den Osse. De realisatie daarvan is de laatste jaren opgehouden door bezwaarschriften van omwo nenden, die tot aan de Raad van State gingen. Raadsvoor zitter L. N. Labruyère advi seerde om de beslissing van dit hoogste rechtsorgaan nog even af te wachten. „Wanneer die po sitief uitvalt kunnen we dit na jaar beginnen met de aanbeste ding en aanleg van de weg. Zo niet, moeten we een plan ma ken voor aanvullende ver keersmaatregelen om' de krui sing veiliger te maken." Omvorming van de Schuitkade De bespreking was een uit vloeisel van de beslissing om het Schuitkadegebied vanaf de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven, het scholencom plex tot en met de weg die daarlangs loopt opnieuw in te richten. De Brouwse raad ging unaniem akkoord met het plan, dat voorziet in de omvor ming van de Schuitkade (door snelheidsremmende plateaus en verhogingen) tot 30-kilome- tergebied. De aanleg van een vrijliggend trottoir aan de westzijde van de rijbaan, het opnieuw inrichten van de par keerplaats voor het scholen complex en de aanleg van een half-hard voetpad tussen de Schuitkade en de kerk. Alle fracties wezen er op dat de bebossing naast dat pad niet te hoog mag zijn, omdat anders de sociale veiligheid in het ge drang kan komen. Volgens La bruyère is aan de westzijde van het pad een brede, lage wind- singel gepland en wordt een aantal populieren die nabij de kerk staan weg gehaald om het gebied een 'minder wegkruipe- rige sfeer' te geven. Op termijn zal ook een met stenen belegd 'cultuur-historisch' pad wor den aangelegd vanaf de Schuit kade naar de nieuwe achterin gang van de Sint Nicolaaskerk die via de recente restauratie weer in ere werd hersteld. Schieten Naar aanleiding van het wild- 'beheersplan van de wildbe heereenheid De Gouwe in Drei schor sprak Van der Meide er zijn verbazing over uit dat mensen het doodschieten van levende dieren kennelijk als een sport beschouwen. Hij drong er op aan om als gemeen tebestuur op dit gebied beper kingen op te leggen aan de pachters van de ongeveer 25 hectare bouwland dat de ge meente in bezit heeft. R. J. van der Wekken (CDA) en M. J. C. Mol (WD) vonden dat een slecht idee omdat de gemeente dan ook verplicht is om de schade te vergoeden die uit een dergelijk verbod voortkomt. De discussie ontstond naar aanleiding van de ingekomen stukken. Labruyère zegde toe in het kader van de begroting op het onderwerp terug te zul len komen met de daarbij be horende gegevens. Klein chemisch afval PvdA-fractievoorzitter A. de Vlieger maakte zich zorgen over het feit dat het provin ciaal bestuur de subsidie op P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV): .Maatregelen nodig om de kruising Kromwal/Schen dersweg veiliger te maken. (Foto: Joop van Houdt). het ophalen van klein che misch afval met de chemokar wil stoppen. ,,Wij hechten er aan dat het ophalen toch door blijft gaan", aldus de socialist, die er bij Labruyère op aan drong dit standpunt naar voren te brengen bij de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland. Ook de D66-fractie en klein rechts waren die mening toege daan. CDA-raadslid Van der Wekken wilde voor een goede afweging eerst de financiële consequenties weten en WD- raadslid vroeg zich af hoe de burgers de inzameling met de chemokar ervaren. DREISCHOR - Tijdens de grote vakantie, die dit jaar op 1 juli begint, zal in Dreischor hard worden gewerkt aan een opknapbeurt van het schoolplein van de openbare basisschool De Klimop. Dat werd maandagavond officieel beslist tijdens de openbare raadsvergadering in het stadhuis in Brouwershaven. Alle fracties uitten daarbij complimenten aan het adres van de ouders van de leerlin gen van de school, die zich be reid hebben verklaard mee te helpen aan de klus. Dit om de kosten van de opknapbeurt zo mogelijk wat. te verminderen. Die kosten, ruim 88.ÓÖÖ gul den, waren ook het enige-punt van discussie tijdens het ne men van de beslissing. Met name de CDA-fractie hikte er tegenaan. ,,De raming is wel erg hoog. Een paar jaar gele den is het schoolplein in Zon- nemaire opgeknapt voor veel minder geld", aldus R. J. van der Wekken. Hij veranderde van mening toen (VVD)wet- hoüder G. J. van de Velde-dè -Wilde uitlegde dat het grootste deel van dat bedrag nodig is voor het opnieuw bestraten van het geheel verzakte school plein. Verder gaat ruim 20.000 gulden op aan een nieuw, af sluitbaar en overdekt fietsen hok. „Voor het plaatsen van en kele speeltoestellen en bankjes is niet zoveel geld nodig", aldus de wethouder. Zij bevestigde dat de grondig heid van de opknapbeurt on der meer het gevolg is van ach terstallig onderhoud. De werk zaamheden die de ouders kun nen bijdragen om het karwei wat goedkoper te maken zullen "volgens de wethouder voorna melijk bestaan uit het losma ken en opstapelen van de hui dige tegels van het schoolplein, zodat die opnieuw kunnen worden gebruikt en het helpen rooien van de bosjes die op het plein staan. De opknapbeurt van het schoolplein omvat een nieuwe indeling waarbij meer speel- gras voor de kinderen beschik baar komt. Het plaatsen van een klim/klautertoestel, een nieuwe zandbak, een basket balnet en een speelhuisje. Waar nodig worden daarbij rubbe ren tegels gelegd. De overdekte fietsenstalling krijgt een capa citeit van veertig fietsen en op het plein wordt een aantal zit bankjes geplaatst. De Brouwse gèmeenteraad besliste om het benodigde bedrag beschikbaar te stellen uit de reserve onder houd openbare scholen. ZIERIKZEE - Ondanks een sterke daling van het aantal verkeersslachtoffers in Zeeland, blijft onze provin cie ongunstig afsteken tegen de rest van het land. In 1992 vielen er 47 doden en 1035 gewonden in het verkeer, een percentage van 13 doden op 100.000 inwoners tegenover een landelijk percentage van 8 op de 100.000. Uit onderzoek bleek dat de verkeersonveiligheid in Zeeland vooral te maken heeft met de infrastructuur van de wegen en met name de zogenaamde 'blaekspots'. Dit staat in het Wegenverslag 1993 van de Provincie Zeeland. meeste slachtoffers vallen op de zogenaamde blaekspots. /V V V Het verkeer in" Zeeland ver toont een continue groei. De af gelopen zeven jaar bedraagt de groei gemiddeld drie procent per jaar. De landelijke groei is echter nog groter, 4,5 procent per jaar. Door de openstelling van de Stormvloedkering in het najaar van 1987 en het tol vrij maken van de Zeeland- brug per 1 januari 1993 is de omvang van het de Ooster- schelde kruisend verkeer sterk toegenomen. Toen de kering werd geopend daalde de inten siteit van het verkeer op de Zeelandbrug met 25 procent totdat de brug tolvrij werd. Toen nam het weer met 25 pro cent toe terwijl op de Storm vloedkering het verkeersaan bod afnam met 9 procent. Per saldo bedraagt de groei van het de Oosterschelde kruisend ver keer in de afgelopen zes jaar 70 procent. Blackspot In de grafiek is duidelijk te zien. hoe de ontwikkeling van het aantal verkeersslachtoffers verloopt in Zeeland ten opzich te van Nederland. De cijfers voor Nederland blijven onge veer stabiel terwijl in Zeeland het aantal slachtoffers na 1987 tot 1990 spectaculair stijgt. Na dit zwarte jaar komt er een da ling tot in 1992 de indexcijfers weer gelijk zijn. In 1993 vielen er 43 dodelijke slachtoffers. Ten opzichte van 1992 is dit een daling van 8,5 procent terwijl landelijk een lichte stijging te zien is. Toch blijft het aantal slachtoffers in Zeeland nog steeds ongunstig ten opzichte van de rest van Nederland. De Het aantal verkeersongevallen is gedaald, maar het percentage slachtoffers is nog steeds te hoog. (Archieffoto). 1885 1988 1987 1988 1889 1990 1991 199] Zeeland Nederland Dit is een locatie (een kruis punt of een wegvlak van 100 meter) waar in drie achtereen volgende jaren elf of meer ver keersongevallen door politie- instanties geregistreerd zijn. In heel Zeeland vielen op die locaties, in de periode 1989 tot en met 1992,17 doden en 204 ge wonden. Dat wil zeggen dat buiten de bebouwde kom onge veer 14 procent van de dodelij ke slachtoffers en 11 procent van de gewonden geregistreerd zijn. Op Schouwen-Duiveland zijn de blaekspots te vinden in Bruinisse op de N59 op het kruispunt Rijksstraatweg met negentien aanrijdingen, waar bij vijf gewonden vielen. Bij de brug Grevelingendam zeven tien aanrijdingen zonder ge wonden en bij de aansluiting op de parallelweg dertien aan rijdingen en één gewonde. Bij Serooskerke, de aansluiting op de weg over de Brouwersdam zeventien aanrijdingen en vier gewonden en bij de aansluiting op de Stoofweg zeventien aan rijdingen en drie gewonden. Op het kruispunt Stolpweg bij Nieuwerkerk vonden elf aan rijdingen plaats en viel er één gewonde en in Zierikzee, op de N654 bij de aansluiting op de Heuvelsweg elf aanrijdingen en vier gewonden. Fietsblack- spots zijn te vinden in Haam stede, op het kruispunt Zand weg. Hier werden drie fietsers aangereden die allen gewond raakten. Op de N59 bij de aan sluiting op de Klerksweg in Zierikzee een zelfde aantal. Bij geen enkele aanrijding op de blaekspots vielen doden. Het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) houdt zich intensief bezig met de ver betering van de verkeersveilig heid. Het doel dat deze organi satie voor ogen heeft, niet meer dan 834 verkeersslachtoffers in het jaar 2000, zal met de huidi ge ontwikkelingen niet ge haald kunnen worden. DEN HAAG (ANP) - Vergun ningen voor het lozen van af valwater door tuinbouwbe drijven mogen niet langer dan vier jaar gelden. Dat heeft de Raad van State bepaald in een geschil tussen de Zuidholland se Milieufederatie en het Zui veringschap Hollandse Eilan den en Waarden. De milieufederatie maakte be,- zwaar tegen een lozingsvergun ning voor onbepaalde tijd, die was verstrekt aan een tomaten- teler in het gebied van het zui veringschap. De Raad van Sta te heeft de vergunning vernie tigd. De rechter vindt dat ver gunningen voor lozingen waar in kunstmest voorkomt niet langer dap vier jaar mogen gel den. Hij baseert Zich daarbij op richtlijnen voor cadmiumlo zingen die binnen de Europese Unie van kracht zijn. BURGH-HAAMSTEDE - In de maand juni gaan de ambtena ren, voor zover dat mogelijk is, op de fiets naar het werk. Het initiatief kwam van bestuurs lid van de Eerste Nederlandse Fietsersbond (ENFB), Jan Mi- davaine. Woensdag 1 juni be gint in heel Zeeland de start manifestatie van de JAF. In Zierikzee is dat om 11.00 uur voor het stadhuis. Daar krij gen de burgemeester en alle hoofden van de verschillende afdelingen een sticker over handigd door vertegenwoordi gers van de ENFB, de VBV en WN. De burgemeesters van Middel burg, Veere en Westerschouwen pakten het idee van Midavaine op en gingen met diverse ver- keersveiligheidsinstanties aan de slag. De fiets als vervoer middel wordt steeds serieuzer genomen en daarmee komt ook de fietsverkeersveiligheid steeds meer onder de aandacht. De reden dat in Zeeland weer actie ondernomen wordt komt mede door het feit dat in deze provincie nog steeds te veel verkeersslachtoffers vallen in vergelijking met andere pro vincies. De fietsersbond- ENFB, de Voetgangersbond VBV, Veilig Verkeer Neder land, afdeling Schouwen en de overige participanten binnen het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) zijn van de noodzaak doordrongen, opnieuw een be roep te moeten doen op alle gemeente-ambtenaren in onze provincie. De organisaties ho pen dat de ambtenaren ieder op eigen manier aandacht zul len schenken aan de specifieke fiets-problemen in de eigen ge meente. Op deze manier zou den ook de kosten van externe adviesbureaus beperkt kunnen worden. Voor de gemeenten die al meedoen aan de 500 kilome ter-actie van het Zeeuws Plat form Duurzame Ontwikkeling is het eenvoudig om tegelijker tijd aan de JAF (Juni Ambte naren Fietsmaand) mee te doen. Vanaf de fiets zijn de ge vaarlijke situaties en knelpun ten gemakkelijker te ontdek ken. De JAF wordt mogelijk gemaakt door de -25 procent actie. verwachting t/m zaterdag 4 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidwest 5 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 5 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 juni Zon op 05.23, onder 21.47 Maan op 01.52 onder 13.45 2 juni Zon op 05.23, onder 21.48 Maan op 02.12, onder 14.52 Laatste Kwartier: 1 juni (06.03) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt heel even zomer in Nederland. Morgen schijnt de zon namelijk uitbundig en loopt de tem peratuur flink op. Op de Wadden eilanden wordt het 's middags een graad of 20, in het zuiden van het land kan het 25 graden worden. Het waait nauwelijks. Overdag blijft het droog, in de loop van de avond berei ken de eerste onweersbuien welicht Zuid-Nederland. In de loop van don derdag dringen deze buien verder op naar het noordoosten. Er is dan ook aanmerkelijk meer bewolking en de temperatuur ligt op een iets lager ni veau. Deze wolken en buien mar ke ren een weersovergang. De laatste dagen van deze week komt de tem peratuur niet of nauwelijks meer in de buurt van de 20 gradengrens en de kans op een bui blijft aanwezig. BURGH-HAAMSTEDE - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting Tafeltje-dek-je te Westerschouwen een bijdra ge toegekend van 15.000,- voor de aanschaf van 100 pan- nensets voor de warme maal tijdverstrekking. ,,'t Zijn de kleine dingen die we doen" is het motto waaronder het Juliana Welzijn Fonds per jaar ruim 1000 projecten in Ne derland ondersteunt. Het gaat hierbij om zowel kleine als gro te projecten op het gebied van het maatschappelijk welzijn. Hoofdterreinen zijn daarbij „hulp en zorg" en „sociaal- cqltureel werk". Jaarlijks gaat het totaal om ruim 20 miljoen. Bij toewijzingen van het Fonds spelen twee sleutelwoorden mee: 'dichtbij' en 'aanvullend'. 'Dichtbij' staat voor de opvat ting dat het Fonds dichtbij de mensen actief wil zijn. 'Aanvul lend' geeft het principe aan, dat het Fonds zelden of nooit het totaal benodigde bedrag toekent. Pas als is vastgesteld dat een project gebaseerd is op een goed financieel beleid en een goed beheer, kan een aan vraag voor steun in aanmer king komen. Dat bleek bij Tafeltje-dek-je Westerschou wen het geval te zijn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenmari Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. alschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. 1 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) I 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3