De boeren, burgers en buitenlui van Dreischor hebben hun eigen krant Nota 'Met cultuur in zee' 1 M KRANT KAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3t&-' 0 Zierikzeeënaar komt om bij fietsongeval r i— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE van Duke Kostenbroek Bel: OU 10-12605 Nieuw ruil- systeem op Schouwen- Duiveland 3 VERKEERSVEILIGHEID 3 KRUISING 5 MOLEN 7 TURNEN Vrachtwagen chauffeur met pistool dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Juistvoor uw VERZEKERING! DINSDAG 31 MEI 1994 150e JAARGANG NR 25571 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Reisenaer vier keer per jaar in de bus Initiatiefnemer C. van de Vreugde (links) en eindredacteur Verkuijlen. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - Het eerste exemplaar van De Reisenaer ligt op tafel. Op A-4 for maat, 30 pagina's dik en met een oplage van 425 stuks. De inwoners van Drei schor zullen vanaf morgen hun eigen dorpskrant vier keer per jaar in de bus krijgen. Het onderwijsteam van obs De Klimop nam het voortouw en onder zocht bij de plaatselijke verenigingen en middenstand of er behoefte was aan een krant. Zowel bij verenigingen als de middenstand bleek er animo te zijn. Het resultaat is een combinatie van clubnieuws, reclame, dorpsnieuws en schoolkrant. Directeur van De Klimop, Cees van de Vreugde, is de initiatief nemer van de dorpskrant. Van de Vreugde: „Twee jaar gele den is onze school mee gaan doen aan het schoolproject VIP (Versterking Interactie Platte- landsscholen). Dit project be oogt de school in een dorp een centrale plaats te geven, zodat het als het ware het middel punt wordt waar het centrale leven zich afspeelt, een dorp zonder school is geen dorp." Met dit gegeven in het achter hoofd ging het dorpskrant- comité rond de tafel zitten. Er was, na het ter ziele gaan van het clubblad Op de Stip geen enkel medium meer in Drei schor dat mededelingen en nieuws bij de inwoners bracht. Na twee vergaderingen was de zaak eigenlijk al rond. Van de Vreugde: „Je kon gelijk mer ken dat het enthousiasme er was. We hebben nog wat onder zoek gedaan, zo zijn we bij voorbeeld in Kats gaan praten met de makers van de Katse Babbel. We hebben brieven ge stuurd naar verenigingen en bij de gemeente een startsubsi die aangevraagd." Die kwam er, en ook de vrijwilligers meldden zich aan. De meeste redacteuren van de krant zijn secretarissen van verenigin gen. Op deze manier ontstaat er een samenwerking tussen de pijlers van het dorpsleven: de school, de verenigingen en de middenstand. De krant is dan ook clubblad, reclamefolder en schoolkrant inéén. Eindredac teur Frans Verkuijlen ziet veel heil in de krant: „Op deze ma nier voorkom je ook dat alle mededelingen versnipperd en op losse blaadjes bij de mensen in de bus komen." Spitsvondig Dat Verkuijlen de functie van eindredacteur toebedeeld krèeg, lag voor de hand. Als oud-hoofdredacteur van het be drijfsblad De Koppeling van de NS, een weekblad met een oplage van 45.000 exemplaren, is dit baantje hem op het lijf geschreven. Verkuijlen: „Tja, het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Belangrijke voorwaarde voor het maken van een krant is dat je er ple zier in hebt. Anders moet je er niet aan beginnen." Voor de naam en de omslag werd een wedstrijd uitgeschreven. Daar rolden spitsvondige namen uit zoals: De Tam Tam, De Kijk- grijp en De Wijde Blik. Leuk, maar volgens de redactie toch niet helemaal wat ze zochten. De naam De Reisenaer viel wel in goede aarde. Reisenaer is streektaal voor de inwoners van Dreischor. Maar de krant is niet alleen voor de autochto nen. Verkuijlen: „Dreischor heeft toch een groot buitenge bied en onder de inwoners zijn ook veel mensen van buiten die hier zijn komen wonen omdat het hier zo mooi is. Daar moet je gewoon rekening mee hou den." Voor de eerste editie heb ben elf verenigingen kopij in geleverd. De krant opent met een voorwoord van burgemees ter L. N. Labruyère, gevolgd door een interview met de kersverse wethouder van Brou wershaven, mevrouw G. J. van der Velde. Redactrice Nannie de Bruine leverde een verhaal over de Meekraptentoonstelling in het Plaetsenuus en redacteur Eric Dijst een verslag van de Ko ninginnedag. Ook de kinderen van De Klimop leverden hun bijdrage aan deze eerste editie. De noodzakelijke commerciële contacten worden gelegd door Ben Fonteine en Cees van de Vreugde heeft de taak van ad viseur op zich genomen. Verder bevat de krant een evenemen ten-agenda en een kort verhaal van Ed Dijst. Provincie stelt cultuurbeleid te boek ZIERIKZEE - In de begin deze maand verschenen nota 'Met cultuur in zee' stelt de provincie haar cultuurbe leid voor de jaren tot en met 1997 te boek. Onderdeel van de nota is een overeenkomst met de gemeente Zie- rikzee, waarin deze gemeente feitelijk mag rekenen op 25.000 gulden als bijdrage in de podiumkunsten. Van de toegekende 25.000 gul den is 20.000 gulden bedoeld voor theaterprogrammering en 5000 gulden voor activiteiten van de stichting Brogum. Onder de streep van de over eenkomst staat weliswaar dat de provincie 250.000 gulden uit keert aan Zierikzee, maar 225.000 gulden daarvan sluist de provincie rechtstreeks door aan het Zeeuws Orkest als 'Zie- rikzeese' bijdrage inde in standhouding ervan. In die bij drage zit van Brouwershaven, Middenschouwen en Wester- schouwen nog 500 gulden per gemeente. Zierikzee trekt jaarlijks bijna 163.000 gulden uit voor cultuur. Ruim 105.000 gulden daarvan gaat naar instandhouding en programmering van het thea ter. Aan de programmering wordt meebetaald door Brou wershaven, Duiveland, Mid denschouwen, Westerschouwen en sinds dit voorjaar ook door Bruinisse. Tweede grootste post op de lijst van Zierikzee is de stich ting Brogum, die jaarlijks op 44.600 gulden gemeentesubsi die mag rekenen. Daarvan is 22.200 gulden bedoeld voor ac tiviteiten. Tenslotte betaalt de gemeente nog 7.400 gulden mee aan schoolvoorstellingen en 5.600 guldën aan concerten van het Zeeuws Orkest. De provincie is niet royaal in het verstrekken van cultuur subsidies en legt dat ook uit in de nota. Door omstandigheden als kleinschaligheid, het ont breken van grote centrumge meenten, eilandenstructuur met weinig goede verbindin gen, het ontbreken van een be roepsorkest, theatergezelschap of andere voorzieningen op rijksniveau en het gemis aan hogere kunstopleidingen, ver leent het rijk weinig bijstand. Eigen rekening Jaarlijks trekt de provincie Zeeland ruim 13 miljoen uit voor kunst en cultuur. Het rijk voorziet de provincie jaarlijks van 1,3 miljoen gulden voor dit doel. De overige 11,7 miljoen komt geheel voor rekening van de provincie. Een bedrag dat volgens de provincie „behou dens trendmatige verhogingen in de periode 1994-1997 niet structureel zal toenemen." Vastgesteld De nota 'Met cultuur in zee' is eind vorig jaar al vastgesteld door provinciale staten. Dit in tegenstelling tot het voor woord van de nota, waarin staat dat het stuk op 16 novem ber 1994 (sic) is vastgesteld. De overeenkomsten met de vijf ge meenten, waaronder Zierikzee, dateren van februari dit jaar. Op pagina 3: commentaar. Een gitarist van de hardroekformatie 'A number one' tijdens het Anywave-festival van 1992. De gemeente Zierikzee subsidieert de organiserende stichting Brogum jaarlijks met 44.600 gulden, waaronder 1450 gulden voor dit festival. Dn provincie doet met 5000 gul den een duit in het zakje. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vrijdag 3 juni wordt in het Multifunktioneel Centrum aan de Huy- bertstraat in Zierikzee een bij eenkomst gehouden over het Local Exchange and Trading System (LETS). De bedoeling is om een kerngroep samen te stellen van ongeveer 10 men sen die mee willen doen aan eden- poging om dit nieuwe ruilsysteem op te zetten op Schouwen-Duiveland. Het principe van LETS is niet nieuw en zniet ingewikkeld. Eigenlijk is het niets meer dan de aloude ruilhandel: Ik doe iets voor jou, en jij doet iets voor mij. Nieuw is de centrale administratie die er tussen ge plaatst wordt en die alle han delingen registreert en admi nistreert. LETSsysteem Een LETSsysteem vergemak kelijkt het onderlinge ruilver keer en maakt ingewikkelde relaties mogelijk. R. van Hilten komt vrijdag 3 juni in Zierikzee een uitgebrei de toelichting geven over het nieuwe systeem. Hij zal aange ven hoe ermee te werken valt, hoe de geldeconomie ontwrich tend werkt in zijn algemeen heid en dat het van belang is om een manier te vinden waar bij iedereen binnen de bestaan de geldeconomie ook op andere manieren in zijn of haar be hoeften kan voorzien. Voorbeeld Het LETS-systeem is zo'n mid del. In het buitenland heeft LETS al ruimschoots bewezen dat de lokale economie een be langrijke stap voorwaarts kan maken. Om een voorbeeld te noemen: In een grote stad woonde een man die wekelijks naar de dokter moest. De taxi- kosten waren een te grote last voor zijn kleine pensioen, via het LETS-systeem vond hij een buurvrouw die hem wilde brengen en halen, zij kon het inpassen in haar wekelijkse routine en ontving hiervoor LETS-eenheden die ze elders kon besteden. Na verloop van tijd werden ze ook goede vrien den. Een krant wordt niet gemaakt door haar redacteurs, maar door haar abonnees. E. de Guardin Veel zon HET WEER Vrij zonnig. Minimumtemperatuur rond 9 graden, middagtempera- tuur van 20 graden op de Wad deneilanden tot 25 in het zuiden van het land. Zwakke veranderlijke wind, kracht 3 of minder. De veiligheid op de Zeeuwse wegen laat nog steds te wensen over. De Brouwse gemeetenraad wil de kruising Schen- dersweg/Schuitkade veiliger maken. De molen De Lelie in Eikerzee is weer volledig Nynke Botterweg heeft haar turntitel in Enschede ge prolongeerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Op fietspad Serooskerkseweg SEROOSKERKE - de 52-jarige C. J. Dekker uit Zie rikzee is vanmorgen (dinsdag),om het leven gekomen bij een ongeval op het fietspad naast de Rijksweg N59 (Serooskerkseweg) tussen Zierikzee en Haam stede. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.30 uur toen de Zierik zeeënaar per fiets vanuit Zie rikzee in de richting Haamste de reed. Vanuit de tegenoverge- NIEUWERKERK - Een op merkzame voorbijganger uit Nieuwerkerk zag in de Del tastraat in zijn woonplaats een man lopen met een voorwerp in zijn hand dat op een vuist vuurwapen leek. Hij waarschuwde de politie die de man aanhield. Bij het on derzoek bleek dat het ging om een vrachtwagenchauffeur met de Spaanse nationaliteit. Hij had een alarmpistool bij zich dat niet voldeed aan de eisen van de Nederlandse wet. De po litie maakte proces-verbaal op en nam het wapen in beslag. stelde richting kwam een groepje van vijf scholieren die per fiets naar Zierikzee reden. Ongelukkig ten val Twee scholieren kwamen ten val doordat hun fietsen elkaar raakten. De heer Dekker, die het groepje juist op dat mo ment wilde passeren kon een van de op de grond liggende fietsen niet meer ontwijken. Hij reed er over heen en kwam daarbij zo ongelukkig ten val dat hij ter plaatse overleed aan verwondingen aan zijn hoofd. -1994 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 1 ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1