'Mensen, warmte en beweging' Anderhalve ton nodig voor renovatie kleuterbad Bru XIlullln Jaarlijkse Paardenmarkt Zierikzee Nieuw fotoboek over Zierikzee Mogelijk vervangen door speelplaats NA DE CANTATE Vergadering commissie algemene zaken van Brouwershaven Zware straf geëist voor verkrachting Jongerencentrum Big S viert 25-jarig bestaan Met kermis en grote jaarmarkt MAANDAG 30 MEI 1994 NR 25570 S Met het warme applaus van het publiek nog in onze oren komen we weer het kerkcentrum binnen. Even is het stil, maar dan breekt een kakafonie van gesprekken los. Het ene ge zicht straalt: de aria heeft geklonken zoals men gedroomd had. Een ander heeft twee ge zichten: Het ging goed..op één noot na. En een derde gezicht is er helemaal niet. Ergens in een hoekje staat iemand te peinzen hoe het mogelijk is dat je de ene avond vlekkeloos speelt en de volgende avond een black-out krijgt. Het publiek is weer op weg naar huis. Weinig mensen hebben weet van de urenlan ge studie die aan de Bach-cantate is vooraf gegaan. Hoe het koor alles moest geven om moeilijke passages en hoge liggingen er haar- zuiver uit te krijgen. Hoe zangsolisten soms ten einde raad waren omdat Bach geen enkel medelijden had en het geen moment makke lijk maakte. Instrumentalisten die zich afvroe gen waarom ze van Bach geen tijd krijgen om maar even in rust adem te nemen. Met een kopje koffie in de handen loop ik van de een naar de ander. Weken lang hebben mensen uitgekeken naar dat ene moment: die ene aria van vijf minuten. Vijf minuten waarin je alles van jezelf moet geven. Het was spannend. En juist die spanning maakt zo'n concert tot een enerverende gebeurtenis. Als dan koor en so listen om beurten zingen en spelen gebeurt er iets wat moeilijk in woorden te vatten is. Bijna iedereen is weg. Ik loop nog even de kerk in om m'n muziek op te halen. Het is half duis ter. Hier heeft het geklonken. Muziek waar meer dan veertig mensen maanden aan ge werkt hebben, het is weggewaaid. 'Jammer dat het maar één keer was' zei een koorlid tegen me. Want je wilt zulke momenten vast houden. Ik kijk nog even om me heen. We hebben in Zierikzee weer een concertruimte erbij. 'Het zingt in die kerk zo fijnzeiden ande ren. Zulke geluiden had ik voor de restauratie van de Gasthuiskerk nog nooit gehoord. Wat zou Bach eigenlijk van deze avond ge vonden hebben? Vraag ik me af als ik m'n fiets pak. Vanavond hebben we Cantate 30 uitge voerd, maar er zijn er nog wel een paar hon derd. Elke zondag konden de mensen in Leip zig na afloop van de preek een nieuwe Bach- cantate horen. Als ik bedenk hoe het in die tijd toeging waag ik het om te denken dat Bach van deze avond genoten zou hebben. Hoe heeft hij het eigenlijk ooit voor elkaar gekre gen? In het begin van de week begon hij met het componeren van een cantate voor koor, orkest en solisten. Waarschijnlijk hebben de jongens van de school waaraan hij werkte de overgeschreven koorpartijen een keer onder de neus gehad, maar vaak schijnen de instru mentalisten zelfs in het geheel niet gerepe teerd te hebben. Tot op zaterdagavond was de familie Bach bezig de muziek voor de in strumenten over te pennen. Het gekke is dat die partijen soms vol schrijffouten zitten die in een normaal geval door de spelers tijdens een repetitie even verbeterd worden. Op zondag schijnt Bach als een waanzinnige voor zijn koor en orkest te hebben gestaan. Met zijn hoofd gaf hij dan weer die en dan weer die de inzetten aan, met zijn voet tikte hij de maat mee, met een dreigende vinger probeer de hij een ritmische ontsporing te voorko men, met zijn stem schoot hij beurtelings wankelende koorstemmen te hulp en verder nam hij op zijn orgel of klavecimbel de moei lijkste partijen voor zijn rekening of loste hij met een enorm improviserend vermogen de gaten op als de instrumentalisten er geen touw meer aan konden vastknopen. Op een kille avond in mei zet ik mijn fiets in de schuur. Leuk eigenlijk dat je met mensen uit je eigen omgeving zo'n moeilijke cantate kunt uitvoeren. Met meer dan een professionele aanpak hebben de Zeeuwse solisten bewe zen dat je niet ver hoeft te zoeken om, met hoeveel studie ook, toch iets bijzonders te vertolken. Je kunt natuurlijk een grote zak geld op tafel zetten en aan Berdien Sternberg vra gen of ze haar deuntjes voor de driehonderd twaalfde keer wil spelen. Dan heb je een kerk met duizend mensen. Je kunt ook aan men sen uit de eigen omgeving vragen muziek in te studeren, waar zelfs Berdien Stemberg nog een tijdje op moet zwoegen. Dan heb je een kerk met maar honderd mensen. En dus krij gen deze solisten maar een grijpstuiver. Maar het gaat hun niet om geld. Want ze zijn zelf goud waard. 'Ben je tevreden?' roept mijn vrouw als ik binnenkom. 'Ja' antwoord ik en val languit in een stoel. MARZAS Archivaris H. Uil (links) overhandigt een exemplaar van het boek aan ex-fotograaf J. Krakeel. Op de achtergrond: mede-auteur J. van Loo. (Foto: Marijke Folkertsma). 4 ZIERIKZEE - De 180 foto's, waarvan het merendeel nog nooit gepubliceerd werd, in het boek van H. Uil en J. van Loo geven een levendig beeld van Zierikzee, vanaf de eeuwwisseling tot heden. Het boek 'Zierikzee toen en nu' werd afgelopen vrijdag door de auteurs gepresenteerd in het stadhuis van Zierikzee. Het eerste exemplaar werd daarbij aangeboden aan loco-burgemeester L. J. van Gastel. Twee Zierikzeese oud fotografen, de heer J. D. C. Berrevoets en J. Krakeel, kregen eveneens een exemplaar aangeboden. In opdracht van uitgeverij Van Geyt uit 's-Gravenpolder be gon archivaris H. Uil aan het boek 'Zierikzee toen en nu'. Uil: ,,Maar ik merkte dat ik een beetje te vlug 'ja' had ge zegd. Het is altijd veel meer werk dan je denkt," vertelde de archivaris vrijdag tijdens de presentatie. Gelukkig vond hij een mede-auteur in de persoon van de amateur-historicus J. van Loo. De ex-PTT medewer ker heeft vele uren gestoken in het achterhalen van de namen van de mensen die op de foto's staan. Dat. was niet zo makke lijk want de meeste mensen schrijven geen namen achter op de foto's die ze maken, al hoewel dat voor het nageslacht toch wel zo handig zou zijn. In 'Zierikzee toen en nu' staan in ieder geval wel veel namen bij de foto's, flet zal, met name voor de wat oudere Zierikzeeë- naars, een bijzondere ervaring zijn om het boek door te blade ren en de foto's te bekijken. Van Loo: ,,Ik vond het een hele eer om aan het boek mee te werken en ik kijk met plezier op de vele uurtjes terug die ik in het archivariaat heb doorge bracht. Ook heb ik er veel van geleerd. De gesprekken met ve le Zeeuwen om achter de na men van de mensen op de foto's te komen waren heel leuk. Uit spraken als: 'Ik ken geen mens, ik heb altijd op het land ge werkt en dan kijk je altijd naar beneden.' Zo iemand bleek dan toch een groot deel van de mensen op de foto te kennen. Ook ben ik het laatste half jaar vaak staande gehou den als ik over straat liep met de vraag: Zeg luuster es, waar bluuf dat boek noe?" Photografist Volgens de heer A. van der Wel, tot voor kort redacteur van uit geverij Van Geyt, bevat het boek een serie foto's waarop veel mensen, warmte en bewe ging te zien zijn. De foto's zijn slechts een greep uit de collec tie die in het archief aanwezig is. De dankbaarheid van de au teurs gaat dan ook uit naar die genen die zich door de eeuwen heen bezig hebben gehouden met fotografie. Na de uitvin ding van de fotografie, in 1839, kwam deze aan het eind van de 19e eeuw in Zierikzee van de grond. Eén van de eerste 'pho- tografisten' in Zierikzee was de heer C. J. Korsten aan het Kraanplein. Hij was tevens handelaar in verfwaren. Van 1870 tot 1872 oefende Gerard Hoes het be roep van fotograaf uit aan de Lange Nobelstraat 35. In die tijd was het nog niet zo popu lair om te fotograferen en der halve moeilijk om je brood er mee te verdienen. Andere be kende fotografen van Zierikzee waren: Klaas Abrahamse, P. Kanaar en Piet van Immerzeel. Deze laatste leerde het vak aan een oud-oom van de heer Uil, Piet Pagé. In de jaren dertig waren er: Van der Voorn en Ja nus de Groot in de Lange No belstraat en in de Korte Sint Janstraat 21 zaten van der Burg, Snijders en Tbon Feij, la ter geassisteerd door zijn broer Gerard. In de jaren 50 en 60 wordt de fotografie steeds po pulairder en gaat de vakfoto graaf een kleinere rol spelen. In deze jaren Mérkten in Zie rikzee De Feyter, Ten Kate en Coerdes. Van deze laatsten zijn veel foto's in de verzamelingen van het streekarchivariaat te vinden. Evenals van Jan Kra keel en Johan Berrevoets, die vanaf de jaren 60 actief zijn ge weest. Het fotoboek is vanaf heden in de boekhandel ver krijgbaar. BROUWERSHAVEN - De com missie algemene zaken- van Brouwershaven vergadert op donderdag 2 juni in het stad huis. Op de vergadering ko men onder meer de huis vesting van jeugdsoos De Trump en de startsubsidie van de dorpskrant Dreischor aan de orde. Aanvang: 19.30 uur. Verder staan er drie subsidie aanvragen op de agenda: Voor een opfriscursus voor de rij vaardigheid van ouderen, voor het uitgeven van een dorps krant in Dreischor, en voor de organisatie van het Senioren- festival Schouwen-Duiveland. De ontwerpbegroting van de Zeeuwse Muziekschool wordt besproken en ook een notitie van de heer P. van der Meide inzake de begroting 1995 van De Zuidhoek. Vanaf 19.30 uur zijn toehoorders in de gelegen heid om het woord te voeren over onderwerpen die niet op de agenda staan. Deze zaken moeten echter wel de commissie algemene zaken aangaan. BRUINISSE - Het kleuterzwembad aan de Deltastraat in Bruinisse voldoet niet meer aan de eisen die het rijk stelt aan hygiëne en veiligheid. Een opknapbeurt van het zwembad gaat 150.000 gulden kosten. Om te voldoen aan de eisen van het rijk moet de kwaliteit van het zwemwater in het kleuter- bad verbeterd worden. De ge meente heeft hiervoor inmid dels verschillende offerten aangevraagd. De meest gunsti ge bedraagt de al genoemde an derhalve ton. Een voordeel is er ook: na renovatie zal het zwembad aanmerkelijk min der water verbruiken. Daar door dalen de jaarlijkse exploi tatiekosten van het bad van 10.000 naar 7.000 gulden. B w zijn zich ervan bewust dat de renovatie vrij duur is. .Anderzijds," zo schrijft het college, „vervult het kleuter- bad een duidelijke behoefte en is het een begrip in de samenle ving." Mocht het tot sluiting komen, dan stellen burgemees ter en wethouders voor het bad te vervangen door een speelter rein op die piek. De keuze tussen het sluiten van het bad of er fors in te investe ren wordt morgenavond, dins dag 31 mei, voorgelegd aan de raadscommissie openbare wer ken van de gemeente Bruinis se. Het college vraagt verder ad vies aan de commissie over de aanleg van zes langparkeer- plaatsen aan de Weststraat. Daar is behoefte aan en er is ook al een plan voor getekend. Voor de aanleg is een stuk tuin grond nodig dat gekocht moet worden van woningbouwver eniging Beter Wonen. Dan zijn er nog twee milieu voorstellen die de commissie moet behandelen. Zo moet Bruinisse uiterlijk 1 juli toe treden tot het samenwerkings verband op milieugebied van de gemeenten op Schouwen- Duiveland. Niet toetreden be tekent rijkssubsidie mislopen. Tenslotte moet de gemeente jaarlijks aan het rijk verslag doen van de voortgang op mi lieugebied. Doet de gemeente dit niet, dan betaalt het rijk niet langer mee aan de perso neelskosten van de milieu dienst. Het verslag over 1993 in concept is klaar. De commissie moet er haar mening over ge ven. De vergadering begint morgen avond om 20.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal. Voor afgaand aan de behandeling van de agenda wordt de com missi e voorgesteld aan de le den van de welstandscommis sie. BURGH-HAAMSTEDE - Jongerencentrum Big 'S' in Burgh-Haamstede bestaat vijfentwintig jaar. Dat wordt zaterag 4 juni gevierd met allerlei activiteiten en optredens in en rond het centrum aan het Sluispad. MIDDELBURG (ANP) - Offi- cier van justitie mr. H. Mos heeft vrijdag voor de recht bank in Middelburg tegen een 28-jarige man uit Terneuzen een gevangenisstraf geëist van achttien maanden voor het met geweld verkrachten van een 18-jarigê vrouw. Dat zou zijn gebeurd op 27 ok tober 1993 in de woning van de verdachte. Hij bewoonde als asielzoeker uit Somalië de woning met di verse andere asielzoekers. De vrouw wilde in dezelfde wo ning haar Nigeriaanse vriend opzoeken. Deze was niet thuis. De verdachte liet haar binnen, deed de deur achter haar op slot en verkrachtte haar onder bedreiging van een kapotte bierfles en een mes. De festiviteiten beginnen 's morgens om 10.00 uur met een braderie en voor de kleinsten een minikermis. Binnen zijn er optredens van het clowns- en goochelduo Poets en Pats. Een karaoke-lasershow staat om 14.00 uur op het programma, waarna om 16.00 uur een recep tie begint voor onder anderen oud-soosieden en genodigden. Voor het avondprogramma heeft de organisatie twee bands uitgenodigd. De coun- try-groep Rodi Dean was vorig jaar te zien op Beach Pop en maakt dit jaar zijn entree op het podium van Big 'S'. De uit Haamstede afkomstige rock and roll-formatie Cross- head doet het precies anders om. Zij spelen zaterdag in Haamstede en maken in juli hun debuut op Beach Pop. Het optreden in Big 'S' beschou wen ze als try out voor hun spektaculaire bühne-act op het popfestival. De optredens beginnen om 21.00 uur. Kaarten zijn in voor verkoop en op de avond zelf te koop aan de kassa van Big 'S' in Haamstede. ZIERIKZEE - Zoals altijd op de woensdag vóór de eerste donderdag van de maand juni wordt weer de tradi tionele Paardenmarkt in Zierikzee gehouden. Dit jaar valt deze dag op 1 juni. Naast paarden kijken zijn er op deze dag ook allerlei andere dingen te doen. Rondom de Dikke Toren vindt de grote jaarmarkt plaats waarbij ruim 130 kramen staan opgesteld. Plattelandstoerisme Een paar jaar geleden hebben de organisatoren geprobeerd om weer daadwerkelijk de paardenhandel te bevorderen maar daar bleek te weinig ani mo voor. Men is echter wel doorgegaan op de weg van de landbouwsfeer van vroeger tij den. Er zijn koetsjes, oude trac toren en machines maar boven al natuurlijk paarden, onder meer Zeeuwse trekpaarden, te zien op de markt. Verder zijn er pony's en klein vee, zoals scha pen, geiten en konijnen. Voor de kinderen is er pony-rijden en op het Havenplein zal weer de kermis zijn, die tot en met zaterdag blijft staan. Verschil lende verenigingen presente ren zich via stands en geven in formatie over andere agrarisch georiënteerde evenementen die deze zomer op Schouwen-Dui veland plaatsvinden. Op de Paardenmarkt kunnen de kitideren een ritje op een pony maken. (Foto Joop van Houdt). De Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duive land houdt tijdens de markt een presentatie van1 haar pro- duktontwikkelingsplan platte landstoerisme. Onder de geno digden is gedeputeerde drs. G. L. M. C. de Kok. Hij zal om 9.00 uur de presentatie inleiden met een korte toespraak en de ont hulling van een demonstratie paneel. Centraal in het plan staat een viertal thema's: agra risch, cultureel, natuurlijk en sportief Schouwen-Duiveland. De presentatie zal zich toespit sen op het agrarische thema omdat dit het eerste wordt op gestart. Het plan beoogt een netwerk te creëren van toeris tisch recreatieve bezienswaar digheden op agrarisch gebied. De presentatie is gekoppeld aan de Paardenmarkt omdat deze gebeurtenis het eerste agrarische evenement van dit seizoen js. De Paardenmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5