Ex-bestuurders bejaardenzorg verdacht van fraude subsidies Zeer heldere meteoriet boven Noordzee gezien Brandweervrouwen weren zich kranig waterstanden Eilandelijke Muziekdag is een succes geworden De Graaff-Nauta en Kosto nieuwe ministers Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten Nederlands konvooi overvallen DDR-leider Honecker overleden Vuurbol valt uit elkaar in regen van lichtpuntjes 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWRBODP Vervolg van pag. 1 uur. Rust Roest en het tam boerkorps van Kunst en Eer gaven hun concert overigens niet op het Havenplein ten beste maar maakten al spelend een rondgang door de stad. De Eilandelijke Muziekdag werd afgesloten met een feestelijk gezamenlijk optreden van de deelnemende korpsen, opge steld op het Havenplein, waar bij het toepasselijke 'Time to Go' het festijn uitluidde. Bevorderen De Eilandelijke Muziekdag viel samen met de Nationale Dag van de Muziek. Een sinds 1991 jaarlijks terugkerend eve nement voor amateurmuzikan ten met als doel de belangstel ling voor de muziek en het zelf muziek maken te bevorderen. Meer dan 80.000 muzikanten verspreid over het hele land, hebben in de vorm van een groot dan wel kleiner muzikaal evenement, aan de dag bijge dragen. Plaquette Vanwege de steun en medewer king die speciaal de gemeente Zierikzee aan de uitvoering van de Eilandelijke Muziekdag heeft gegeven, kreeg burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee van voor zitter van de Stichting Natio nale Dag van Muziek, H. End- lich, een Uitmuntend Initia tief-plaquette overhandigd. ,,Eens per jaar laten amateur muzikanten zien wat ze kun nen en zoals hier te zien was, is dat heel veel", aldus Endlich. Het organiserend korps Kunst en Eer ontving een Uitmun tend Initiatief-Award van P. de Jager van het Comité van Aan beveling vanwege de grootse opzet van het programma en de geslaagde samenwerking tus sen de eilandelijke korpsen. Sponsor Ook kreeg Kunst en Eer een cheque ter waarde van £500 gulden aangeboden van de Staatsloterij, die sponsor is van de Nationale Dag van de Muziek. J. Doeleman voorzit ter van de Raad van Commissa rissen van de Nutsspaarbank in Zierikzee, die in het kader van het 175-jarig bestaan de Ei landelijke Muziekdag finan cieel ondersteunde, reikte aan alle deelnemende muziekkorp sen een cheque uit. Vervolg van pag. 1 niet alleen de prijsuitreiking. Bij het binnenwandelen van de kazerne rond lunchtijd kreeg hij wat groenvoer in zijn han den gedrukt: „Déör moet pe terselie op, en daér sla," com mandeerden de dames die de lunch voor hun rekening na men. Dit voorval tekende volgens de burgemeester de gezellige en ongedwongen sfeer tijdens de wedstrijden. Tees: ,,De wed strijden zijn goed voor het be grip van de achterban van de brandweerlieden. Ik heb be wondering voor de manier waarop de dames met brand weermateriaal en begrippen omgingen. Ik denk als ik zou zeggen: Gaan we nog een rond je afleggen? Dat dan de dames weer in de ring springen, maar dat de mannen zouden zeggen, we nemen er nog ééntje." De enige échte brandweervrouw van het korps, mevrouw J. D. Boerkoel, is hoofd brand wacht. Zij was enthousiast over de wedstrijden: ,,Ik was gewoon verbaasd hoe fanatiek ze bezig waren. Misschien dat het er toe leidt dat er meer vrouwen bij de brandweer ko men, het is heel leuk om te doen. Ik krijg echt een gelijke behandeling. Er worden geen slangen voor me gedragen of andere zware dingen en als ik iets fout doe, krijg ik op dezelf de manier als de mannen op mijn kop." De wisselbeker werd beschikbaar gesteld door de bevelvoerder van de eenheid Haamstede, de heer J. G. F. Si mons, vanwege het feit dat bin nenkort zijn kapsalon 60 jaar bestaat. De bevelvoerster van de ploeg uit Sint Niklaas, Nan cy Weken, kreeg de beker uit handen van Simons, gevuld met champagne. De overige ploegen behaalden de volgende resultaten: 4. Oost- kapelle 1750 punten, 5. De Tb- vertrollen uit Sint-Annaland 1748 punten, 6. De Kraaitjes uit Duiveland 1741 punten, 7. De Verdeelstukken uit Wol- phaartsdijk 1738 punten, 8. The Fire Cats uit Sint Maartens dijk 1725 punten, 9. The Fire Lady's uit Brouwershaven 1706 punten, 10. Het Energieteam uit Borssele 1700 punten 11. De Hete Vlammetjes uit Midden- schouwen 1669 punten, 12. De Spuit-Elfjes uit Kloosterzande 1667 punten, 13. Zierikzee 1664 punten, 14. Vogelwaarde 1650 punten, 15. Noord-Beveland 1582 punten. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft D. de Graaff-Nauta en A. Kosto zaterdagmorgen op Huis Ten Bosch benoemd tot respectievelijkminister van binnenlandse zaken en minister van justitie. De bei de voormalige staatssecretarissen volgen hun minis ters op. Hirsch Ballin en Van Thijn maakten vrijdag bekend op te stappen als gevolg van de ver wikkelingen rond de IRT- affaire. Zaterdagochtend heeft de koningin Van Thijn op de meest eervolle wijze" ontslag verleend. Hirsch Ballin had dit vrijdagmiddag al gekregen. De koningin heeft minister president Lubbers belast met de coördinatie van het beleid met betrekking tot de Neder landse Antillen en Aruba. Hij neemt dit over van Hirsch Bal lin. Van Thijn verklaart in zijn ont slagbrief aan de koningin dat hij het grote belang van een voorspoedige en ongestoorde voortgang van de kabinetsfor matie niet wil schaden door aaN te blijven. Na het opstap pen van zijn collega Hirsch Ballin vanochtend achtte de bewindsman van binnenlandse zaken de nieuwe situatie ,,te complex". Vice-premier Kok zei op een persconferentie niet uit te slui ten dat Van Thijn in een nieuw kabinet weer gevraagd wordt voor een ministerspost. De pas herkozen Tweede- Kamervoorzitter Deetman is niet meer beschikbaar voor een andere politieke topfunctie. Hij wil zijn termijn als Kamer voorzitter (in principe vier jaar) uitdienen. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 31 mei 09.00 158 02.50 -171 21.15 134 15.10 -124 ROOMPOT BUITEN 31 mei 07.25 157 01.15 - 165. 19.55 130 13.40 -118 BRUINISSE 31 mei 09.20 171 02.45 -176 21.30 145 15.05 -131 WEMEl.DINGE 31 mei 09.10 167 02.50 - 174 21.25 141 15.05 -128 Doodtij: 3 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MIDDELBURG (ANP) - Drie voormalige bestuursleden van de Zeeuwse Stichting Rusthuizen der Gerefor meerde Gemeenten worden ervan verdacht jarenlang geknoeid te hebben met subsidies en declaraties. De stichting beheert twee bejaardenhuizen en ongeveer tweehonderd bejaardenwoningen. De bestuursleden zijn eind vo rig jaar al van hun functie ont heven. Dat gebeurde nadat ge ruchten over malversaties en een intern onderzoek daarnaar in de regionale pers versche nen. Behalve met strafrechte lijke en civiele procedures kun nen ze ook nog te maken krij gen met de tuchtrechtelijke in stantie van hun kerkgenoot schap. Het nieuwe bestuur heeft het onderzoek naar het geknoei en de administratieve chaos voortgezet. Dat strekt zich uit over de laatste drie tot vier jaar. Ook in de periode daar voor zou er gefraudeerd zijn, maar of dat onderzocht wordt, is nog niet duidelijk. In totaal gaat het om vele tonnen. Gedeputeerde Staten van Zee land beslissen begin juni of zij aangifte gaan doen van fraude. In ieder geval eist de provincie 3,5 ton aan teveel betaalde pro vinciale subsidies terug. Onaf hankelijk van het onderzoek door de provincie is het minis terie van VROM eveneens een onderzoek begonnen omdat er ook geknoeid zou zijn met de subsidies voor de exploitatie van de beja^rdenwoningen. Chaos Vooral de ex-secretaris, het Kortgeense raadslid G.B., en de voormalige penningmeester B.G. uit Middelburg zouden veel meer aan reis- en verblijfs kosten hebben gedeclareerd dan was toegestaan en ze zou den een administratieve chaos hebben veroorzaakt. Zo decla reerde de secretaris over een periode van drie jaar ruim vier ton en streek zijn eigen accoun- tantsburo nog eens 125.000 gul den op voor het voeren van de administratie. De ex- penningmeester ontving een ton per jaar voor „opzichters- werkzaamheden' Dominee De Goese dominee N.S., die ook in het bestuur zat, zou Sin terklaas hebben gespeeld met de gelden van de stichting.' Ver der zou hij dubbel hebben ge declareerd. De kerkeraad van de gereformeerde gemeente in Goes heeft de dominee inmid dels geschorst. Het Veenendaalse accountants bureau dat de financiële zaken van de stichting behandelde, wordt ervan beschuldigd het gesjoemel te hebben goedge keurd. Het nieuwe stichtings bestuur heeft de drie betrok ken ex-bestuursleden en het ac countantsbureau aansprake lijk gesteld voor de schade die is ontstaan door het geknoei. SREBRENICA/DEN HAAG (ANP) - Twee gewapende man nen hebben zaterdagmiddag bij de Oostbosnische plaats Vaslenica een konvooi van Ne derlandse VN-militairen tot stoppen gedwongen en zijn er vandoor gegaan met het com mandovoertuig. De daders zijn vrijwel zeker Bosnische Ser viërs. Het konvooi met voornamelijk brandstof was onderweg van Santici naar de moslim-enclave Srebrenica, waar eveneens Ne derlandse VN-militairen zijn gelegerd. De stoet bestond uit elf voertuigen met 21 militai ren. De twee mannen met machine pistolen dwongen het voorste voertuig met de konvooi commandant en zijn assistent tot stilstand. De bemanning moest uitstappen. Daarna gin gen de beide overvallers er met de terreinwagen vandoor, die is uitgerust met een boordcompu ter voor de communicatie met de diverse hoofdkwartieren. Bij de actie zijn geen gewonden gevallen. De Nederlandse mili tairen hebben zich niet verzet tegen de overval. BONN (ANP) - In Duitsland is koel gereageerd op de dood van de voormalige leider van de communistische DDR, Er ich Honecker. Honecker over leed zondag in Chili op 81- jarige leeftijd na jarenlange ziekte aan leverkanker. Regeringswoordvoerder Vogel verklaarde in Bonn namens kanselier Kohl: „Zijn politiek heeft talrijke mensen in Duits land doen lijden. Hij faalde, net als zijn doelen. Het respect voor de dood vereist dat we op dit uur zeer weinig zeggen over zijn rol in het naoorlogse Duitsland." De bijna twee decennia lang oppermachtige SED-leider woonde sinds januari 1993 te ruggetrokken in Chili bij zijn vrouw Margot en zijn enige dochter Sonja. IJMUIDEN (ANP) - Boven de Noordzee is zondagochtend omstreeks 11.20 uur een extreem heldere meteoriet gezien. Het Kustwachtcentrum in IJmuiden en het KNMI in De Bilt ontvingen vele tientallen meldingen. In Zuid-Engeland bel den zo'n vijfhonderd mensen het alarmnummer om de kustwacht te waarschu wen. De vuurbol heeft enkele hon derden kilometers door de at mosfeer gevlogen. De meteo riet is langs de hele kust van Noorden Zuid-Holland en Zee land en in Friesland en de Fle- vopolder zichtbaar geweest. Talrijke ooggetuigen hebben de extreem heldere „vallende ster" gemeld, evenals piloten van militaire en civiele vlieg tuigen boven de Noordzee. Langs de zuidkust van Enge land is vrijwel zeker dezelfde vallende meteoorsteen door honderden mensen gezien. De ooggetuigen beschreven het verschijnsel als een grote vuur bol die langzaam uit elkaar viel in een regen van witte, ro de 'en blauwe lichtpuntjes. De meteoor schoot op grote hoogte van noord naar zuid over de Noordzee. Gezien de lengte en de helderheid van het verschijnsel moet het volgens deskundigen gaan om een rela tief grote meteoorsteen. Oogge- tuigen omschreven de helder heid als „minder dan de zon, maar veel helderder dan de volle maan". Bij daglicht zijn alleen zeer heldere meteorieten zichtbaar. Thlrijke waarnemers langs de Nederlandse en Engel se kust meenden dat een in pro blemen geraakt schip vuurpij len had afgeschoten en waar schuwden de politie of de kust wacht. De regiopolitie Noord- Holland-noord in Alkmaar ontving enkele meldingen van mogelijke inslagen van delen van de meteoor in weilanden tussen Alkmaar en Egmond. Een onderzoek heeft niets op geleverd. Omdat de meteoor volgens waarnemeningen uit Zeeland nog boven zee vloog, is de waarneming over deze in slag waarschijnlijk niet cor rect. Waarnemers Een groot aantal amateur- astronomen en meteoorwaar nemers, verenigd in de Dutch Meteor Society, is onmiddel lijk begonnen alle waarnemin gen van het zeldzame hemel verschijnsel te inventariseren. Volgens coördinator L. Betlem hebben ook de Engelse waar nemingen vrijwel zeker be trekking op dezelfde meteoor. De amateurs hopen aan de hand van berekeningen de baan van de ruimtesteen te kunnen herleiden. Volgens woordvoerder Betlem lijken de waargenomen ver schijnselen op die van een me teoor die twee jaar geleden bo ven Uganda is gezien. Uit ge vonden restanten van die mete oriet is afgeleid dat die om streeks een halve meter groot moet zijn geweest. Van de zon dag waargenomen meteoor zul len waarschijnlijk geen restan ten worden gevonden. Als die er al zijn geweest, zijn ze waar schijnlijk in de Noordzee of Het Kanaal terecht gekomen. Het lichtverschijnsel dat in de volksmond „vallende ster" heet, wordt veroorzaakt door een brok ijzer of steen, dat van uit de ruimte met snelheden van tientallen kilometers per seconde de aardse dampkring binnenvliegt. De wrijving met steeds dikkere luchtlagen brengt de meteoor aan het gloeien. Meestal verbranden meteoorstenen hoog boven het aardoppervlak. Alleen grote meteoorstenen verbranden niet volledig en hun restanten kun nen inslaan. Sterrenregens Volgens de Dutch Meteor Socie ty is de meteoor van zondag niet afkomstig van een ko meet. Enkele malen per jaar kruist de aarde een komeet- baan, waarvan het gruis soms spectaculaire „sterrenregens" veroorzaakt. Volgens de woordvoerder gaat het om een afzonderlijk brok steen of ij zer, waarschijnlijk afkomstig uit de gordel ruimtepuin tus sen de planeetbanen van Mars en Jupiter. Ook is volgens hem uitgesloten dat de lichtverschijnselen zijn veroorzaakt door een naar de aarde terugvallende satelliet. De snelheid waarmee het ver schijnsel langs de hemel trok zou voor een kunstmaan veel te hoog zijn geweest. AMSTERDAM - Enkele dui zenden mensen hebben zater dag een bijeenkomst in de Beurs van Berlage in Amster dam bijgewoond ter gelegen heid van de jaarlijkse Aids Me morial Day. De herdenkings dag werd dit jaar voor de ne gende keer gehouden. NIJMEGEN - Vanaf komende week zijn in Nijmegen en Eind hoven zogenoemde „fifties", speciale munten van vijf gul den, in omloop. De fifties wor den in een oplage van 10.000 stuks geslagen ter gelegenheid van de 50-jarige herdenking van Market Garden. SCHIPHOL - De militaire vak bonden maken zich zorgen over de werkomstandigheden van de Nederlandse VN-eenheid op de logistieke basis in het Oost bosnische Lukavac. De onge veer 500 militairen daar maken volgens de bonden extreem lange dagen. SuskeenWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Maandag 30 mei Zierikzee Ledenvergadering afdeling Schouwen-Duiveland Philate- lica. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 31 mei Zierikzee Presentatie VBOK. De Beuze. Fietstocht voor senioren. Port Greeve route, 26 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Stadhuis. 19.30 uur. Ledenvergadering VVV- Zierikzee. Restaurant Mondra- gon. 20.00 uur. Bruinisse Raadscommissie openbare werken in de raadzaal. 20.30 uur. Woensdag 1 juni Zierikzee Presentatie VW ontwikke lingsplan. De Balie. 09.00 uur. Spreekuur FNV. Verenigings gebouw Malta. 10.00-11.30 uur. Voorlichtingsbijeenkomst nieuwe woonvormen voor ou deren. Gebouw Beter Wonen, Calandweg 51. 13.30 uur. Zangavond met koren VZOS en Sursum Corda. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Donderdag 2 jgni Zierikzee Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Brouwershaven Commissie algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 3 juni Dreischor Musi Voca concert; RET-man- nenkoor uit Rotterdam en Oosterlands Fanfare. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Sirjansland Bezinningsavond Stichting In de Rechte Straat. Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 4 juni Kerkwerve Eilandelijke beurs tweede hands boeken. Dorpshuis 't Zuudènde. Van 12.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Jubileumfeestdag 25 jaar Big S. Soosgebouw. Van 09.00 tot ±01.00 uur. Brouwershaven Open dag Golfclub Grevelin- genhout. Aquadelta. 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 5 juni Burgh-Haamstede Zangdienst Haamstede Zingt. Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Brouwershaven Interkerkelijke samenkomst. Grote Kerk. 19.00 uur. Woensdag 8 juni Brouwershaven Vergadering VW in het Tbn- nenmagazijn. 20.00 uur. Zaterdag 11 juni Zierikzee Vertrek excursie Zeeuwse ker ken. Busstation. 8.55 uur. Rijn en Trijn. Lokaal Veertien. De Huijbertstraat 35. 15.00 uur. Brouwershaven Grevelingen f ietstoertocht. Tbnnenmagazijn. Van 08.30 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Rommelmarkt School met de Bijbel. 09.00-15.00 uur. Bruinisse Low budget Night met barbe cue. Jeugdsoos De Pul. 17.30 Maandag 13 juni tot en met donderdag 16 juni Avondvierdaagse. Vertrek Ha venpark. 18.45 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Zwembad Onderdak, 26 kilo meter. Start: 13.30 uur zwem bad Onderdak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2