'Grootte bedrijven veel belangrijker dan plaats' Korte cursus tapen en bandageren Commissie bezorgd over slechte toestand Zierikzeese ijsbaan Nieuw wapen in bestrijding gevreesde aardappelziekte 'Steeds meer werk met minder mensen' Westerschouwse vertaling REO-beleid Vergadering CDA Vrouwen- beraad Boek Sporen door Europa Philatelica-vereniging wil zelfstandig verder gaan 9000 gulden nodig voor uitvlakken bodem en plaatsen scherm Met gebruikmaking van Wilde Nachtschade 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Soms past een groot bedrijf goed in het straatbeeld en op een andere locatie is een klein bedrijf veel beter in te passen, en daarbij is de aard van het bedrijf niet altijd van doorslaggevend belang. Dat betoogde wet houder ir. C. W. Veerhoek van Westerschoüwen dinsdag tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening (RO) van de gemeente Westerschoüwen. Onderwerp van gesprek was de bestemmingsplanmatige vertaling van het Ruimtelijk Economisch Ontwikkelingsbeleid (REO) In dat REO wordt een beeid ge schetst van de ontwikkeling van de gemeente Westerschoü wen voor wat betreft detail handel, horeca en dergelijke. Met andere woorden: waar mag er nog wel iets bijkomen en waar is verdere uitbreiding ongewenst. Zo wordt in het REO Korte, Lange en Kromme Reke en een deel van de Hoge- zoom bestempeld als winkelge bied terwijl het tweede gedeel te van de Hogezoom als uit gaansgebied omschreven wordt. Volgens het REO zou verder in Haamstede het horeca-aanbod nog wel iets uit gebreid kunnen worden. Aantallen Om echt iets met het REO te kunnen doen moeten de ideeën die daarin gelanceerd worden verwerkt worden in het be stemmingsplan. In dat bestem mingsplan komt een vrij nauwkeurige omschrijving te staan van wat waar mag en wat waar ongewenst is. Aan de commissie ro werd dinsdag een ontwerpvoorstel voor de bestemmingsplanmatige ver taling van het REO voorge legd. De meeste aandacht werd tijdens de commissievergade ring in het Westerschouwse ge meentehuis besteed aan de toe komstplannen voor Renesse. In die kern zou volgens het REO maximaal 8000 vierkante me ter vloeroppervlak benut mo gen worden voor detailhandel of horeca. Op dit moment wordt al zo'n 6800 vierkante meter benut voor genoemde doeleinden. Dat houdt in concreto in dat er nog zo'n 1200 vierkante meter ruimte overblijft. Verder wordt in het REO uitgegaan van een indeling van de horeca in drie categorieën: zachte horeca (kof fieshops en dergelijke), snack bars en harde horeca als disco theken en bars. VVD-commis- sielid A. M. Verseput stelde in eerste reactie op het ontwerp voorstel dat de indeling in cate gorieën een aantal horeca bedrijven wellicht voor proble men zal stellen. Hij koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast dat voorkomen dient te worden dat er nog meer snackbars bij komen in Renes se. Wat Verseput betreft mag het horeca-bestand in Haamstede best nog iets uitgebreid wor den. PvdA-woord voerder J. C. Hendrikse bleek daar anders over te denken. ,,In Burgh- Haamstede zie je een totaal an der recreatie-publiek dan in Renesse en ik denk ook niet dat er in Haamstede behoefte is aan uitbreiding van de hore ca", aldus Hendrikse. Hij waar schuwde het college verder voor toelaten van, in zijn visie, te grootschalige bedrijven. CDA-woordvoerder A. J. Pad mos zei zich in grote lijnen te kunnen vinden in het ontwerp voorstel van het college. Wel zei hij zich af te vragen hoe de ho reca zelf denkt over de" door het college voorgestelde categorie indeling. Korrelgrootte Veerhoek liet in zijn reactie op het commentaar vanuit de commissie doorschemeren dat een bestemmingpslanmatige uitwerking van het REO niet per definitie een strak keurs lijf hoeft te zijn. ,,De korrel grootte van de bedrijven is veel belangrijker dan de plaats waar ze staan", aldus Veer hoek. Hij voegde daar aan toe dat het in principe mogelijk blijft om bijvoorbeeld in een winkelgebied een (zacht) hore cabedrijf te situeren. Veerhoek haastte zich daaraan toe te voe gen dat zowel voor Renesse als Burgh en Haamstede uitbrei ding van de harde horeca - bars en discotheken - niet bespreek baar is. Erg belangrijk in dat verband is of er gecontroleerd wordt of de (horeca)bedrijven zich aan de aan hen opgelegde regels houden. „Daar staat of valt het beleid mee", aldus Veerhoek. Overigens blijft het volgens de wethouder wel mogelijk om van een discotheek een café restaurant te maken, maar zijn er geen mogelijkheden binnen het bestemmingsplan om van een café-restaurant een disco te maken. Als bijvoorbeeld een bakker een gedeelte van zijn zaak in wil richten als crois- santerie is d^t mogelijk. Ook als binnen het kader van het bestemmingplan alles al 'vol' is blijven er, zo benadruk te Veerhoek, mogelijkheden voor nieuwe ondernemers of uitbreiding van bestaande be drijven. Dat houdt dan wel in dat het bestemmingsplan ge wijzigd moet worden en dat ge beurt alleen als de gemeente raad daarmee instemt. Middels het vergunningenstelsel kan volgens Veerhoek precies in de hand gehouden worden wat wenselijk en wat niet wense lijk is. Uiteindelijk schaarde de commissie 2ich achter het ontwerp-voorstel van het colle ge. MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad gaat op maandag 13 juni van start inct een korte cursus tapen en bandageren in het Sportcentrum de Wellevae- te in St. Annaland. De korte cursus omvat een tweetal avonden waarin zowel theoretisch als praktisch de preventieve tapemethode wordt behandeld. Het verschil tussen tapen en bandageren en de verschillende soorten tapes en bandages komen uitgebreid aan bod. Deze korte cursus staat open voor technisch sportkader, ver zorgers, begeleiders en verder alle geïnteresseerden die ken nis willen maken met het ta pen en bandageren. Men kan zich aanmelden voor 10 juni bij de Zeeuwse Sport raad, telefoon 01180-40700. Jaarverslag ZCAD: ZIERIKZEE - De toenemende werkdruk waarmee men in 1993 werd geconfronteerd staat centraal in het jaarverslag over 1993 van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). „We heb ben weer meer klanten gehad en geholpen met iets minder mensen. De aanwas van klanten neemt elk jaar toe en wij vragen ons met zorg af hoe lang dat nog goed gaat", aldus het jaarverslag. GOES - Maandag 6 juni houdt het CDA Vrouwenberaad Zee land haar jaarvergadering in hotel Terminus in Goes. De vergadering begint om 14.00 uur. Aan de orde komt onder meer het jaarverslag van de secreta ris en het jaarverslag van de penningmeester. Op de agenda verder een bestuursverkiezing. Tijdens de vergadering wordt afscheid genomen van de voor zitter. Na het huishoudelijk gedeelte verzorgt mevrouw R. Oomen- Ruijten, lid van het Europees Parlement, een inleiding over het thema Europese Verkiezin gen. ZIERIKZEE - De Stichting De Spoorzoeker heeft in samen werking met uitgeverij Elmar een boek met reistips en verha len uitgegeven. De titel is Spo ren door Europa. De Spoorzoe ker verstrekt informatie aan mensen die per trein door Eu ropa willen trekken. De stichting werd vijf jaar ge leden opgericht en inmiddels is gebleken dat dit initiatief in Nederland in een grote behoef te voorziet. Dit was voor de stichting een reden om dit werk ook in andere Europese landen te gaan doen. Er werd een afdeling in Duitsland opge richt en er zijn contacten in En geland en België gelegd. Uit eindelijk is het de bedoeling om een Europees netwerk voor reisgenoten-bemiddeling op te zetten zodat mensen uit alle landen samen op pad kunnen per trein. De bemiddeling in Nederland geschiedt door mid del van een aantal reizigersbij eenkomsten in een gebouw van de NS in Utrecht. Daar komen dan ongeveer 50 aanstaande treinreizigers bij elkaar om in formatie en medereizigers te vinden. De nieuwe Interrail- kaart bestaat dit jaar uit zeven zones. De volgende bijeenkom sten zijn op 28 mei, 11 juni, 25 juni en 2 juli. Voor informatie: Stichting De Spoorzoeker, Postbus 5324, 2701 GH Zoeter- meer. Telefoon 079-521210. Het ZCAD zoekt het antwoord door haar zorgverlening steeds efficiënter uit te voeren en waar mogelijk andere instan ties over te halen om daarbij te helpen. „Tegelijk merken we dat we, met name vanwege de sociale vernieuwing, langer met een cliënt bezig zijn en meer voor hem doen." Het ZCAD houdt zich meer bezig met sociale vernieuwing om te voldoen aan wensen van de Zeeuwse gemeenten. „We werken volop mee aan pro jecten ter bestrijding van drugsoverlast, het verhelpen van woon- en werkproblemen en het geven van adviezen en informatie." Samenwerking met gemeenten, huisartsen, PAAZ's en het PZZ was in 1993 voor het consultatiebureau zo wel een gegeven als een nood zaak. Het aantal mensen met alco holproblemen dat daarvoor hulp zocht nam vorig jaar ver der toe met negen procent. In Op maandag 30 mei wordt in het scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee een vergadering gehouden waarbij over dit onderwerp wordt be slist. Het bestuur van de afde ling Schouwen-Duiveland wil het liefst zelfstandig verder gaan. Dit wordt mogelijk in het kader van een herstructure ring die in de loop van 1994 bin nen de landelijke Philatelica- verenging plaatsvindt. Het totaal werden 344 mensen ge holpen. Het aantal gok verslaafden groeide sterk (met 63 procent) van 96 naar 156. Het aantal drug-cliënten van het ZCAD nam licht toe (met één procent). Het consultatiebu reau constateerde daarbij dat de zwaarte van de problema tiek blijft toenemen. „We ont moeten nogal wat mensen waarvoor we veel moeten doen, maar de verslaving te ver is ge vorderd om nog met succes te kunnen aanpakken'. Het ZCAD spreekt in haar jaarverslag een sombere toe komstverwachting uit. „De kans is groot dat we het volgen de verslagjaar dertien procent moeten gaan bezuinigen. Dat kunnen we niet meer opvangen met wat aanpassingen en ver beteringen. Dan moeten keuzes worden gemaakt in ons taken pakket." Men spreekt daarom de hoop uit dat de Zeeuwse ge meenten meer geld beschik baar zullen stellen om de be zuinigingen te compenseren. voordeel van zelfstandigheid is volgens het bestuur financiële zelfstandigheid en eigen statu ten op basis waarvan men ver antwoordelijkheid kan dragen voor een eigen beleid. Om een beslissing te kunnen nemen over zelfstandigheid moet twee/derde deel van de le den van de afdeling Zierikzee op de vergadering aanwezig zijn. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat de afdeling Schouwen-Duiveland van de internationale vereni ging Philatelica zich los zal maken van de landelijke organisatie van postzegelverzamelaars om zelfstan dig verder te gaan. Afgelopen winter kon maar een randje van de ijsbaan worden gebruikt om op te schaatsen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „De toestand van de ijsbaan in Zierikzee is momenteel zo slecht dat het bijna niet minder kan. Alles wat eraan wordt gedaan is verbetering." Tijdens een openbare vergadering in het stadhuis in Zie rikzee bleken de leden van de adviescommissie sport wel degelijk betrokken te zijn bij de problemen waar mee de Zierikzeese Ijsvereniging kampt. Alle commissieleden waren in principe van mening dat een op knapbeurt van de, naast het Kaaskenswater gelegen,.ijsbaan een hoge prioriteit heeft. Twee, van de vier aanwezige, commissieleden wilden de gemeentelijke bijdrage (van ongeveer 9000 gulden) die daarvoor no dig is direct hoog op het gemeentelijk Activiteitenprogramma zetten. De commissieleden J. G. Schot- Klompe (D66) en E. M. Kneep- kens-Schraven (PvdA) twijfel den daar nog over. Zij wilden eerst overleggen met hun frac tie, zodat een verdeeld advies werd uitgebracht. De Zierik zeese ijsbaan werd in 1953, na de Watersnoodramp gereali seerd. In de afgelopen veertig jaar is de bodem van de baan, die 's - winters wordt volge pompt vanuit het Kaaskenswa ter, helemaal scheefgezakt. Er ontstond een niveauverschil van ongeveer een meter met de bodem van het Kaaskenswater, waardoor het water vanuit de ijsbaan constant terug in dat meer loopt. Mede door de ont lasting van schapen die in de zomer op de ijsbaan lopen en het brakke en wegsijpelende water bleek het de afgelopen jaren niet mogelijk om bij vorst een vlakke en betrouw bare ijsvloer te krijgen. Uit een toelichting van com missievoorzitter L. J. van Gas tel bleek dat de beste oplossing zou bestaan uit het uitvlakken en verdiepen van de bodem en het daarop aanbrengen van fo lie. Een (al eender overwogen en verworpen) klus van 175.000 gulden, die ook nu als te duur werd omschreven. De commis sie voelde wel voor het door de ijsvereniging aangedragen plan om de baan uit te vlakken en te diepen om vervolgens 1,80 meter diep in de grond een 200 meter lang scherm te plaatsen. Hiermee zou het wegvloeien van water naar het Kaaskens water kunnen worden voorko men. Zelfwerkzaamheid De ijsvereniging wil via zelf werkzaamheid de kosten voor deze klus beperken en heeft er zelf al 6000 gulden voor ge spaard. Wanneer de gemeente Zierikzee dat bedrag aanvult met 9000 gulden kan de op knapbeurt van start gaan. Hoe wel de adviescommissie aan- hikte tegen het, aanzienlijk ge daalde, ledenaantal van de ijs vereniging (in februari 1994 240 leden) was men toch van me ning dat verdere achteruitgang van baan én daarmee leden aantal moet worden voorko men. „We moeten de vereniging steunen:" Hoewel het PvdA- en D66-commissïèiid nog eerst willen overleggen met hun ach terban werd in principe gead viseerd om de opknapbeurt van de ijsbaan hoog op het ge meentelijk Activiteitenpro gramma te plaatsen. ZIERIKZEE - Het is waarschijnlijk mogelijk om Zwarte Nachtschade, een in Nederland algemeen onkruid, te gebruiken om aardappelrassen te ontwikkelen die resistent zijn voor de gevreesde aardappelziekte phytophtora infestans. Dat blijkt uit het DLO-onderzoek van L. Colon. De nakomelingen van de kruising tussen aardappel en Zwarte Nachtschade - die na zeer veel moeite verkregen werd - bleek tijdens het onderzoek van Colon volledig resistent tegen phytoph tora. Veredelingsonderzoek is een belangrijk wapen in de strijd tegen het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen. Ook tegen de aardappelziekte moet nog veel worden gespo ten. De bij de consument en de verwerkende industrie nog po pulaire rassen zijn vaak zeer vatbaar voor aardappelziektes. En helaas dringt de schimmel die de ziekte veroorzaakt ook regelmatig door de tot nu toe ingezette resistentie heen. Nachtschade vier nakomelin gen verkregen. Deze planten worden nu gebruikt om weer met aardappelen te kruisen waardoor langzamerhand nor male aardappelplanten moeten ontstaan die door de verede- lingsbedrijven gebruikt kun nen worden voor de produktie van resistente rassen. Colon verwacht veel van de re sistentie uit Zwarte Nachtscha de. Ze bestudeerde de schim melgroei in de bladeren van Zwarte Nachtschade via de mi croscoop en daarbij viel het op dat de groeistoring van de schimmel heel anders lijkt dan bij de tot nu toe beschikbare resistente aardappelrassen. Bij haar onderzoek deed Colon nog een onverwachte ontdek king. Ze vond zeer oude aar dappelrassen waarvan lang ge leden al bekend was dat zij een zekere mate van resistentie te gen aardappelziekte bleken te bezitten, die nu nog steeds een behoorlijke mate van resisten tie bleken te hebben. Niet duurzaam De resistentie is tot dusverre niet duurzaam gebleken en on derzoekers over de hele wereld zoeken dan ook al jaren naar een duurzame resistentie tegen phytophtora. Bij haar onder zoek naar natuurlijke resisten tie gebruikte Colon wilde aar dappelsoorten afkomstig uit Zuid-Amerika. De verwachting was dat deze soorten wellicht nuttige resistenties zouden kunnen bevatten, en dat bleek ook inderdaad het geval. Bo vendien bleek dat wellicht ook gebruik gemaakt kan worden van wilde soorten die gewoon in Nederland voorkomen. De nakomelingen van een krui sing tussen aardappel en Wilde Nachtschade waren afkomstig van een ander onderzoekspro ject. Van 1987 tot 1991 werd on derzocht in hoeverre de aard appel kruisbaar is met zijn Ne derlandse wilde verwanten. Dit gebeurde met het oog op de biologische veiligheid. Cen traal daarbij stond de vraag of en in hoeverre zich genen van uit de aardappel naar wilde verwanten kunnen versprei den. Alleen via veel kunst- en vlieg werk. waarbij bijvoorbeeld zeer jonge en nog niet levens vatbare zaadjes op een speciale manier werden behandeld, werden na honderden kruisin gen tussen aardappel en Wilde Phytophtora wordt al jaren alom gevreesd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6