Schuitkade Brouwershaven krijgt via herinrichting nieuw aanzien Expositie van werk Ben Stolk en Anneloes Groot Tegenstrijdige belangen natuur/ recreatie in goede banen leiden De boer op met het hele gezin Percentage geslaagden bij jeugdverkeersexamens hoog Ook herinrichting schoolplein De Klimop in Dreischor Stationsbrug in Middelburg tijdelijk afgesloten Ontdek de natuur op Neeltje Jans Tot en met 9 juni in Galerie Noordhavenpoort Nota over toekomst Zeeuwse platteland DONDERDAG 26 MEI 1994 NR 25568 5 BROUWERSHAVEN/DREISCHOR - Twee herinrichtingsplannen staan centraal tijdens de gemeente raadsvergadering die op maandag 30 mei wordt gehouden in het stadhuis in Brouwershaven. Het gaat om een aanpassing van de omgeving Schuitkade, scholencomplex en Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, met onder meer een voetpad, snelheidsremmende plateaus en een vrijliggend trottoir. En om de;herinrichting van het schoolplein van de openbare basisschool De Klimop in Dreischor met onder meer speelgras, speel toestellen, bankjes en een fietsenstalling. De directe aanleiding voor de herinrichting van de Schuitka de in Brouwershaven was het gereed komen van de ingrij pende verbouwing van het pand Schuitkade 4 van H. J. Gast. Het Brouwse college van burgemeester en wethouders achtte hierdoor de tijd rijp voor een opknapbeurt van de directe omgeving en liet door de Centrale Dienst Gemeente werken een herinrichtingsplan opstellen. 30-kilometergebied Het omvat de herinrichting van de rijbaan over de Schuit kade tot 30-kilometergebied. Onder meer door het creëren van snelheidsremmende pla teaus en verhogingen. Aan de westzijde van de rijbaan zou een vrijliggend trottoir moeten worden aangelegd. Het plan voorziet verder in het opnieuw inrichten van de parkeerplaats bij het scholencomplex en de aanleg van een half verhard voetpad tussen de Schuitkade en het pad langs de Sint Nico laaskerk. Tenslotte moeten aanvullende werkzaamheden zoals terreinafscheidingen en openbare verlichting worden aangepast. Om dat alles te kunnen realise ren zoals de Centrale Dienst Gemeentewerken voor ogen heeft, heeft de gemeente grond nodig van de aanliggende eige naar H. J. Gast. Volgens de ge meenteraadsstukken is met Gast in principe overeenstem ming om dit via grondruil te regelen. Wanneer de Brouwse gemeenteraad aanstaande maandag met de plannen in stemt is het de bedoeling de herinrichting nog voor het be gin van het nieuwe schooljaar (eind augustus) te realiseren. Schoolplein Dreischor Dat geldt ook voor de herin richting van het schoolplein van de openbare basisschool De Klimop in Dreischor. Aan leiding voor dit plan was de zeer slechte staat waarin het, grotendeels betegelde, school plein zich thans bevindt. Aan vankelijk was het alleen de be doeling om de huidige bestra ting recht te leggen en uit te breiden. Maar bij toetsing van het plein aan de normen, die daarvoor zijn vastgelegd in de Wet Basisonderwijs, bleek dat de school al ruim voldoende verhard speelterrein heeft. Wel bleek er te weinig speelgras te zijn. Op het schoolplein zijn geen speeltoestellen of zit bankjes en ook ontbreekt een overdekte fietsenberging. Er werd een plan opgesteld waarbij een schoolafvaardi- ging aan mocht geven welke speeltoestellen men graag wil de. Vérder werd een overdekte en (in verband met vanda lisme) afsluitbare fietsenstal ling gepland voor ongeveer veertig fietsen, bankjes en speelgras. De kosten voor uit voering van het herinrichtings plan bedragen ruim 88.000 gul den. Wellicht kan dit bedrag wat la ger uitvallen omdat ouders van de leerlingen van De Klimop zich bereid hebben verklaard een gedeelte van het plan in ei gen beheer uit te voeren. Aan staande maandag spreekt de Brouwse raad zich uit over het herinrichtingsplan. Op de agenda van de raadsver gadering staat verder het plan van A. de Winter en J. Arbouw om aan de Langeweg 2 in Drei schor een africhtingsstal voor paarden te realiseren. Het gaat nu om een privaatrechtelijke overeenkomst waarbij de ge meente vastlegt aan welke voorwaarden de ondernemers zich moeten houden bij het uit oefenen van hun bedrijf. Zo mag de logeeraccommodatie voor het volgen van dressuur- lessen door cliënten een capaci teit van hoogstens zes personen hebben. Er mag aan hoogstens drie personen gelijk dressuur- les worden gegeven, men mag niet meer dan tien paarden houden en geen paarden verhu ren voor ritten in de omgeving. Dit alles wordt van kracht wanneer de Brouwse gemeen teraad er maandag mee in stemt. Iedere belangstellende kan de raadsvergadering volgen vanaf de publieke tribune in de raad zaal van het Brouwse stadhuis. Maandag 30 mei vanaf 19.30 uur. MIDDELBURG - De Stations- brug in Middelburg is vrijdag 27 mei van 19.00-22.00 uur afge sloten voor rijdend verkeer. De brug wordt geschilderd. Vrijdagavond worden de com pressoren op het brugdek gezet om met luchtdruk bepaalde de len te ontroesten en oude verf te verwijderen. Dat kan tijde lijk ook enige geluidsoverlast in de buurt geven. Voetgangers en fietsers die hun rijwiel aan de hand meene men, kunnen wel over de brug. Ook de bus wordt doorgelaten. Voor de scheepvaart zijn er geen belemmeringen, omdat de brug gewoon draait. NOORDGOUWE - In Nederland en België houden biologisch dynamische bedrijven zaterdag 28 en zon dag 29 mei een open dag. De enige biologische kwe kerij op Schouwen-Duiveland, De Zuidhos in Noord- gouwe, doet hier ook aan mee. Zaterdag kunnen be langstellenden in de kwekerij kijken, er wordt tekst en uitleg gegeven en er is een marktje op het terrein van de Zuidbos, waar groente en fruit gekocht kun nen worden. NEELTJE JANS - Ook in juni is er weer volop kans om eens met een excursie op ontdek king te gaan op het eiland Neeltje Jans tussen Schouwen en Noord-Beveland. De Vereni ging Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap verzor gen samen wekelijks meerdere excursies. Vertrekpunt voor de excursies is het bord van beide organisa ties in de Zuidwesthoek van de bovenste parkeerplaats bij Delta Expo, aan de kant van het natuurgebied. In de maand juni zijn er iedere dinsdagmor gen om 10.00 uur en iedere vrij dagavond om 19.00 uur excur sies. Een wandeling door de nog jonge natuur van Neeltje Jans is volgens Natuurmonu menten en het Zeeuws Land schap een complete ontdek kingsreis. „Het is ongelooflijk hoe de natuur zich ontwikkelt. Ieder jaar komen er weer ande re planten bij", aldus Natuur monumenten en Zeeuws Land schap in .een persbericht. Aan het begin van deze eeuw was het nog normaal dat de boeren zonder kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen hun produkten kweekten. Te genwoordig zijn bedrijven die op deze wijze werken een uit zondering. In Nederland, en ook in andere landen, komen steeds meer biologische bedrij ven en de meesten hebben het geitenwollen sokken-imago al ruimschoots achter zich gela ten. Het zijn veelal bedrijven met goed opgeleide mensen die gemotiveerd bezig zijn. Op de open dag zetten 150 van deze bedrijven hun deuren open om mensen te informeren over de ze milieuvriendelijke manier van werken. Op De Zuidbos werken twee mensen op de kwekerij en twee zorgen voor de distributie. Sinds kort be staat ook de mogelijkheid om een abonnement op biologisch gekweekte groenteri te nemen. Ook hierover wordt zaterdag informatie gegeven. De dag duurt van 10.00-16.00 uur. Voor informatie, ook over adressen van deelnemende bedrijven: Kwekerij Zuidbos, telefoon 01112-1465. ZIERIKZEE - Tot en met 9 juni is in Galerie Noord havenpoort in Zierikzee een expositie te zien van acrylschilderijen van Ben Stolk en aquarellen van Anneloes Groot. De zaterdag geopende expositie is een initiatief van Stichting Transartica. De opening werd muzikaal opgeluisterd door bariton-saxofonist Gabriël Steens en dwarsfluitist Hans Tonino. De uit Den Haag afkomstige Stolk studeerde in 1980 af aan de kunstacademie in Den Haag. Hij exposeerde eerder in Delft en Rotterdam en kwam via via in contact met de men sen van Transartica die hem vroegen zijn werk in de Noord havenpoort te exposeren. Grootste inspiratiebron voor Stolk is de natuur. „Ik werk heel veel langs de rivieren in de Betuwe", aldus Stolk. „De natuur is voor mij een grote in spiratiebron". Ruimte Het werk van Stolk is zeer her kenbaar. „Je zou mijn werk im pressionistisch kunnen noe men", aldus Stolk. „Ik schilder de natuur niet per definitie zo als die is, maar zoals die op mij overkomt. Ik probeer zo ruim telijk 'mogelijk te werk te gaan". Opvallend aan Stolks werk is het vrijwel ontbreken van mensen op zijn doeken. „Dat doe ik bewust omdat je dan de maat al zo'n beetje vast legt. Ik probeer zo te schilde ren dat iedereen mijn werk op zijn of haar eigen manier kan interpreteren". Door de bank genomen vpor- ziet Stolk zijn werken van kor te titels, maar op de expositie maakt hij één uitzondering. Op één van de doeken is een op het strand zittende vrouw te zien. De titel van dit werk: Het verhaal van de ijsprinses, wachtend op haar vermoede lijk door de golven verslonden zwager. Veel van het werk van Stolk is geïnspireerd door het. water. Ook collega-exposante Anneloes Groot blijkt gefasci neerd door water, land en voor al de grens tussen die twee. Net als Stolk schildert Groot haar doeken liefst op locatie. Het strand en de duinen blij ken geliefkoosde plekken van Groot, afgaande op de doeken die zij in -de Noordhavenpoort exposeert. Op verschillende aquarellen van haar hand zijn schelpen afgebeeld. Andere doeken laten zien wat er zoal op de vloedlijn te vinden is. „Ik ga er dan gewoon bij zitten om het te schilderen", aldus Groot. „Ik heb zelfs een keer onder zo'n grote vissersparaplu in de regen aan het strand geze ten". Groot is vooral gefascineerd door zaken die door veel ande ren als levenloze voorwerpen gezien worden: laadscheppen losgekoppeld van de kraan, aangespoelde schelpen, onge bruikte kistjes in een appel boomgaard. „Die dingen heb ben voor mij een eigen leven en dat leven probeer ik in mijn schilderijen te vangen", aldus Groot. Naast allerlei strand- en duintaferelen schildert Groot ook schepen. Zij volgde de bouw van de replica van het VOC-schip Batavia en legde ook het VOC-schip Amsterdam op verschillende aquarellen vast. Galerie Noordhavenpoort is van dinsdag tot en met zon dag toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag is de ga lerie gesloten. De natuurwaarden in het inlagengebied aan de zuidkant van Schouwen-Duiveland komen niet overal even goed tot hun recht, terwijl ook de landbouw er niet echt uit de voeten kan. Het provinciaal bestuur wil daar wat aan doen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het in goede banen leiden van de tegenstrijdige belangen van natuur en recreatie in het duin gebied van Schouwen-Duiveland. Dat is een van de uitgangspunten ten aanzien van Schouwen-Duiveland die het provinciaal bestuur vastgelegde in haar concept nota Ruimtelijk Beleid Landelijke Gebieden. De nota omvat het hele platteland van Zeeland en is samengesteld vanuit het uitgangspunt dat aantasting van het platteland hetzelfde is als aantasting van het karakter van Zeeland. Volgens de nota moet op Schou wen-Duiveland voorrang wor den gegeven aan de ecologische hoofdstructuur en de land schappelijke belangen. Dat wil volgens gs niet zeggen dat er helemaal geen plaats meer zou zijn voor verdere ontwikkeling van de recreatie. „Het recreatie-aanbod wordt wel wat anders van karakter door de introductie van platte- landstoerisme. Daarbij kun nen de kenmerkende recreatie ve aspecten van het gebied worden benut, zoals de Kop van Schouwen, het natuuront wikkelingsproject Schouwen- Zuid en karakteristieke ker nen als Zierikzee en Dreischor. Aansluitende routes, voorzien van beplanting en permanente bossen verhogen de aantrekke lijkheid." Het landschap van duinen, bin- nenduinrand en de overgang naar de polders moet volgens de nota worden behouden, en waar het verloren is gegaan op nieuw tot leven worden ge bracht. Onder meer door ver droging, verzuring, verstoring en versnippering tegen te gaan. Daarbij wordt met name het natuurontwikkelingsplan Schouwen-Zuid genoemd, dat zich richt op de overgang van het land naar de Oosterschelde. Aan de landkant van de zeedijk liggen de karrevelden en inla gen die overgaan in polders. De natuurwaarden komen mo menteel niet overal even goed tot hun recht en ook de land bouw kan er niet echt mee uit de voeten omdat de produktie- omstandigheden ongunstig zijn. Gs willen in het gebied natuur- bouw en de teelt van mariene teelten als lamsoor en zee kraal. Om alles in een keer aan te pakken wil het provinciaal bestuur de mogelijkheden be nutten van een strategisch groenproject dat wordt gebo den door het rijk en de landin richtingswet. De zuidkant van de polder Schouwen moet daarbij een open karakter behouden ter wijl verderop in het gebied de agrarische bedrijfsstructuur moet worden versterkt. Daarvoor moet de zoute kwel (doorsijpelend zout grondwa ter) worden terug gedrongen. Wanneer een goede zoet/zout- afscheiding wordt aangebracht zijn zowel de zilte natuurbouw en mariene cultures aan de zuidkant van het gebied daar mee gediend als de agrarische bedrijven elders op het eiland. „Er moet gebruik worden ge maakt van het zoete water dat her en der beschikbaar komt, zoals het opvangwater uit de duinen. Het provinciaal be stuur zal projecten in die rich ting bevorderen. De melkvee houderij kan goed worden in gepast in het Schouwen-Duive- landse land", aldus de nota. ZIERIKZEE - Het is weer de tijd van de jeugdverkeersexamens. In het hele land stapten leerlingen van groep acht op de fiets om het praktische gedeelte van het jeugdverkeersexamen af te leggen. Het theoretische gedeelte vond plaats op 21 april. In de gemeente Duiveland was een hoog percentage geslaagden. Voorzitter van Veilig Verkeer Nederland afdeling Duiveland, de heer J. Sluis heeft in zijn re gio de score precies bijgehou den. In totaal namen 110 leer lingen van basisscholen in Bruinisse, Oosterland, Nieu- werkerk en Ouwerkerk deel aan de examens. Sirjansland had dit jaar geen examenkan didaten. Een aantal van 97 leer lingen (88,2 procent) is ge slaagd. In Bruinisse namen drie basisscholen deel aan de examens, in totaal 29 leerlin gen. Alle deelnemers slaagden. Een wat lager percentage geslaagden was te vinden in Nieuwerkerk. CBS Nieuwer- kerk scoorde zeer laag ten op zichte van de andere scholen: van de zestien deelnemers slaagden er slechts negen, het geen neerkomt op 56 procent. Op de obs De Dobbelsteen zak te maar één van de 11 scholie ren. In Ouwerkerk, obs 't Stoofje, slaagden tien leerlin gen en namen er twaalf deel. Op de cbs Ds. J. Bogerman- school in Oosterland deden 27 leerlingen mee. Slechts ééntje haalde het niet. De openbare school De Oosterburcht re gistreerde dertien geslaagden met een deelname van vijftien leerlingen. Nul fouten maakte 36,4 procent van de kandidaten en 41,8 procent één fout. Slechts tien procent maakte twee fouten. De meeste fouten werden gemaakt met het niet tijdig richting aangeven en te weinig naar zijstraten kijken. Ook werd er nogal eens doorge reden bij een stopstreep en te weinig achterom gekeken bij links of rechts afslaan. Bij een voorrangsfout, al of niet met een stopverbod, is een leerling bij voorbaat gezakt. Ook als er meer dan twee fouten worden gemaakt. Volgens voorzitter Sluis worden de resultaten van de verkeersexamens beter in vergelijking met voorgaande jaren. De jeugd heeft weer verkeerscxamen gedaan. Het slagingspercentage lag op 88.2 procent. (Foto Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5