Bettewaarde Sierbestrating breidt uit met groot assortiment tuinhout Vis neemt voorname plaats in op menukaart In de Gele Hoed Tekeningen van Marjolein Bastin nu ook verkrijgbaar in kruissteek Gévier sponsort verblijf Tsjechische folkloregroep Landbouwglorie herleeft op Zierikzeese jaarmarkt Nieuw systeem Zeeland ZIEN geïntroduceerd Reserves Kwiek spelen op pasta van Buon Cuore Owift eter Heijden Dagcursus aquarelleren Nieuw eethuisje in Zonnemaire Telefoneren met kaart aan Zeeuwse kust WOENSDAG 25 MEI 1994 3 Met de nieuwe hout-afdeling voldoet mevrouw W. E. Ouwerkerk-de Vries van Bettewaarde Sierbestrating aan de wens van haar klanten. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Bettewaarde Sierbestrating in Zierikzee begeeft zich sinds kort ook op het terrein van alle soorten tuinhout. Daarnaast levert het bedrijf, dat gevestigd is aan de Deltastraat, tuinhuisjes en blokhut ten. Hiermee voldoet Bettewaarde aan de wens van de klanten hout in het assortiment op te nemen. Bettewaarde Sierbestrating vestigde zich anderhalf jaar ge leden op het Industrieterrein in Zierikzee. In korte tijd maakte het bedrijf naam op het terrein van sierbestratin gen. Met name binnen de nieuwbouw is het bedrijf ac tief. De klanten van Bette waarde vroegen steeds vaker naar de mogelijkheid om naast de bestrating ook het hout voor de tuin te leveren. Tijdens de winter werden hiervoor ver schillende beurzen bezocht en vervolgens besloot mevrouw W. E. Ouwerkerk-de Vries ook tuinhout in het assortiment op te nemen. Nu zijn er vele soorten hout, voor onder meer schuttingen en poorten, op het bedrijfster rein. Net als bij de bestratin gen is ook bij het hout de inten tie voor iedere beurs iets in huis te hebben. Daarbij is er in iedere prijsklasse voldoende keuzemogelijkheid. Omdat op Schouwen-Duiveland wind en zeezout grote invloed hebben op het hout, is gekozen voor goed geïmpregneerde soorten. De tuinhuisjes en blokhutten zijn verkrijgbaar in 250 ver schillende soorten en diktes. Ze zijn afkomstig uit Denemar ken. De meesten bestaan uit kant en klare elementen die op eenvoudige wijze met elkaar verbonden dienen te worden. Toch kan de montage voor de doe-het-zelver enige proble men opleveren. Dit wordt zo veel mogelijk ondervangen door het bijleveren van goede werktekeningen. Bij de blok hutten wordt zelfs een video presentatie geleverd. Hiermee wordt men thuis stap voor stap op weg geholpen bij de bouw ervan. Lukt het dan nog niet, dan kan altijd de hulp in wor den geroepen van Bettewaarde. Bij het kopen van een tuinhuis je dient de klant wel rekening te houden, dat hiervoor bij de gemeente een bouwvergunning moet worden aangevraagd. Hiervoor kan hij bij Bette waarde een aanvraagformulier invullen. Het bedrijf levert de tekeningen en afmetingen die de aanvraag moeten vergezel len. Bij een eventuele afwij zing van de bouwaanvraag wordt de koop alsnog teniet ge daan. De klant loopt dus geen enkel financieel risico. Hij moet alleen zijn tuinhuisje missen. Eerste stap Het opnemen van het tuinhout in het assortiment is slechts een eerste stap op tuingebied. Er zijn nog meer plannen in de maak. Om deze te realiseren is echter meer grondgebied no dig. Hierbij is Ouwerkerk zich ervan bewust dat niet alleen de imposante tuinen aandacht verdienen, maar juist ook de kleinere. ,,Wel is het zaak dat de klant zelf met een plan komt. Mijn man bespreekt dan het aannemerswerk verder aan huis en is de klant behulpzaam met allerlei adviezen", aldus Ouwerkerk. Wanneer er bijvoorbeeld spra ke is van kleine kinderen die de tuin gebruiken als hun speelveld, stelt dit ande.re ei sen aan de inrichting vian de tuin, dan bij een tuin voor een alleenwonende. Wat wel in ie dere tuin hetzelfde is, is de combinatie van steen en hout. Deze is in iedere tuin aanwezig en daar heeft Bettewaarde met de uitbreiding op ingespeeld. SCHOUWEN-DUIVELAND Creatief Centrum Perspectief uit Zierikzee organiseert in sa menwerking met hotel de Tweespan in Renesse een aan tal dagcursussen aquarelleren met als locatie Schouwen-Dui veland. Het is mogelijk om voor één of meerdere dagen in te schrijven. Alle ingrediënten voor een goe de aquarel zijn op Schouwen- Duiveland aanwezig; het duin gebied tussen Burgh-Haamste- de en Renesse, de Schelphoek en het Krekengebied bij Ouwerkerk. Ook de stadsge zichten van Brouwershaven en Zierikzee zijn het schilderen waard. En natuurlijk wordt al dit moois overgoten met het be faamde 'Zeeuwse licht'. Alle cursussen worden gegeven door beeldend kunstenaar en grafisch ontwerper Kees van de Wetering uit Zierikzee. Hij volgde en voltooide de beroeps opleiding aan de Academie van Beeldende Kunsten in Rotter dam. Door jarenlange ervaring is de directe werkwijze en me thode van Kees van de Wete ring goed te volgen en door de cursisten direct toe te passen. De cursus is geschikt voor be ginners en gevorderden. De cursussen zijn op de volgende dagen: De zondagen 29 mei, 26 juni, 10 juli, 24 juli, 4 septem ber en 25 september en dinsdag 18 en woensdag 19 oktober. Op zaterdagen is op de volgende data cursus: 28 mei, 3 septem ber, 24 september en 18 okto ber. Vertrek vanuit hotel de Tweespan in Renesse naar di verse locaties is om 9.00 uur. De cursisten gebruiken de lunch in Hotel de Tweespan. Het cursus geld is inclusief lunch en koffie maar exclusief materiaal. Bij slecht weer kan uitgeweken worden naar het atelier van het hotel. Voor inschrijving en aan vullende informatie: Hotel de Tweespan, Laone 15, 4325 EG Renesse. Tblefoon 01116-2570. ZONNEMAIRE - Cees Geelhoed uit Zonnemaire heeft de vaart vaarwel gezegd. Samen met zijn vrouw Ruth opende hij deze maand Café, mossel- en viseethuis- je In de Gele Hoed aan de Dijk van Bommenede in Zonnemaire. Cees voert daar de scepter over de keuken en Ruth zorgt voor de bediening van de gasten. De vaart blijft echter zijn grote passie hetgeen aan de inrichting van de zaak duide lijk te merken is. Vele prenten en foto's van schepe'n prijken aan de muur en de visnetten nemen een opvallende plaats in aan het plafond. In de Gele Hoed is niet het eer ste horecabedrijf van Geel hoed. In Scharendijke voerde hij zeven jaar lang het beheer over het café-restaurant van de jachtclub aldaar. Acht jaar ge leden keerde hij weer terug naar de Rijnlanders vaart. Toen er kleine kinderen thuis kwa men begon het echter aan' hem te knagen. ,,Mijn zoontje zag ik pas na een half jaar. Dat vond ik toch wel jammer. En toen ook mijn vrouw vroeg of ik niet iets anders wilde verzin nen ben ik op zoek gegaan", zegt Geelhoed. Ze wilden ech ter in Zonnemaire blijven wo nen, dus duurde het even voor dat er iets anders gevonden werd. Het bedrijf aan de Dijk van Bommenede stond al drie jaar leeg en na enige tijd wikken en wegen werd tot de koop over gegaan. ,,De tijd was er rijp voor en de prijs was gunstig", aldus Geelhoed. Verbouwd hoefde er niet veel te worden. Het pand was ook vroeger een horecabedrijf. Slechts enige aanpassingen in het kader van de nieuwe milieuwetgeving en een nieuwe kwast verf waren noodzakelijk voordat de deu ren weer open konden. Seizoensgebonden De naam duidt er reeds op. Geelhoed wil met de menu kaart van het restaurant met name de 'viskant' op. ,,Ik vind vis leuker om klaar te maken. Het is seizoensgebonden en je kunt er alle kanten mee op. Ge grilde ribben verkopen ze over al en ik had geen zin om dat dan ook nog eens te doen." Dat betekent niet dat er geen vlees gerechten op de kaart staan. Deze vallen echter in het niet bij de visgerechten. Door de seizoensgebondenheid van de vis zal de menukaart voortdurend van samenstel ling veranderen. ,,Ik hoef geen tien jaar dezelfde menukaart. Daar raken de gasten op uitge keken. Zowel voor hen als voor mij is het leuk om te wisselen. Op dit moment is de schol lek ker dik. Straks is dat het geval met de tong en 's winters is het de tijd voor kabeljauw. En na tuurlijk krijgen we van de zo mer de mosselen." Alle gerech ten worden geserveerd met een garnituur, bestaande uit twee soorten groenten, gebakken aardappelen en gemengde sla. En dat allemaal vers. ,,Het eni ge dat uit een potje komt is de appelmoes, die bij de kinder menu's wordt geserveerd." Bedrijvigheid Als de' zomerdrukte voorbij is wil Geelhoed plannen om de zaak te verbouwen tot uitvoe ring brengen. De bar die nu achterin de zaak staat wordt naar voren gehaald om de be drijvigheid die altijd rond een bar heerst naar voren te halen. De ruimte die hierdoor vrij komt wordt gebruikt om tafels te plaatsen, zodat de gasten in alle rust van hun maaltijd kun nen genieten. Het eethuisje is zeven dagen per week geopend van 10.00 tot 2.00 uur. Voor de keuken gelden geen vaste sluitingstijden. Wanneer iemand 's avonds laat nog een visje wil eten, moet dat volgens Geelhoed kunnen. „Ik heb het pand gekocht om wat te verkopen. En dan maak ik misschien wel lange dagen, maar ik ben nu eenmaal ge wend om hard te werken." BRUINISSE - Vertederend en ontwapenend in hun eenvoud en verfijning zijn de tekeningen van na- tuurillustratrice Marjolein Bastin. Lanarte, een be drijf in Leeuwarden dat zich specialiseert in het ont wikkelen van borduurpakketten, heeft de tekenin gen van Marjolein Bastin op perfecte wijze in kruissteek vertaald. Al meer dan zeventien jaar te kent Marjolein Bastin voor het weekblad Libelle en verschij nen haar tekeningen op kalen ders, ansichtkaarten, serviezen en toiletartikelen. Vrolijke vo geltjes, dartelende konijntjes, wilde bosvruchten, vijverbe woners, vlinders en bloemen in kleurige harmonie, boom en blad, kortom: de fascinerende natuur in haar overweldigende schoonheid! Haar tekeningen zijn nu verkrijgbaar in kruis steek. Herieenbaar Voordat zo'n borduurpakket kant en klaar in de handwerk zaak ligt, is er heel wat werk verricht. Om van een ontwerp een goed borduurdessin te ma ken moet men inzicht hebben in kleurgebruik en vormge ving. Tevens moet men een goe de tekenvaardigheid bezitten. Vage voorstellingen op een ori ginele tekening moeten her kenbaar gemaakt worden. Hiervoor is inzicht noodzake lijk om die veranderingen aan te brengen, die het mogelijk maken om de voorstelling in kruissteek uit te voeren. Zo moet er soms een aantal zaken toegevoegd, weggelaten of an ders weergegeven worden, wil de essentie van het originele ontwerp niet aangetast wor den. Speciaal opgeleide mensen 'vertalen' de tekeningen, aqua rellen of posters naar borduur- dessins. Hun werk wordt 'mo zaïeken' genoemd. In nauw overleg worden uitsnede, maat en type stof vastgesteld. Ver volgens bepaalt men welke kleursfeer het borduurwerk moet krijgen. Een juiste kleur- zetting is van essentieel be lang. De kleur geeft immers uitdrukking aan de sfeer die het borduurwerk uitstraalt. Mozaïektekening Voor elke kleur borduurgaren is er een bijpassend kleurpot lood. Nadat deze potloden zijn uitgezocht kan het mozaïeken beginnen. Op een tekentafel wordt over de kopie van het ontwerp, doorschijnend ruit jespapier gelegd. Vervolgens wordt het ontwerp op het ruit jespapier ingekleurd. De inge kleurde ruitjestekening noemt men 'mozaïektekening'. Deze tekening gaat met de borduur garens in de gekozen kleuren naar de borduurster die een proefmodel borduurt. Als het borduurwerk gereed is, worden kleurgebruik, vorm en vlakverdeling uitvoerig be sproken in een dessinvergade ring. Vervolgens wordt de pro- duktie van dit pakket in wer king gezet. Alle gegevens wor den hierna verzameld voor de produktieafdeling om van dit ontwerp borduurpakketten te produceren en het originele model wordt gefotografeerd ten behoeve van de voorplaat van het pakket en de catalogus. Lanarte heeft zojuist een beeldschone borduurcollage gemaakt van tekeningen van Marjolein Bastin onder de titel 'De vier jaargetijden'. In mi nuscule, harmonieus gekleurde kruissteekjes wordt de natuur in al haar facetten verstild tot een fraai schouwspel. Konijn tjes, een eekhoorn, bijen, vo gels en vlinders, bosvruchten en om van de stilte te genieten, een tuinbank, vormen samen een kleurrijke compositie. De gedecoreerde borduurrand met klaprozen, eikels, bosvruchten en korenaren geeft het geheel een 'natuurlijk' passe-partout. Het borduurpakket is verkrijg baar in de handwerkspeciaal- zaak. GOES - Onlangs ondertekenden M. de Jonge van Gé- vier en G. H. M. van Damme van de Stichting Zeeuwse Klederdracht het sponsorcontract voor het verblijf van het ensemble Vsacan uit Vsetin (Tsje chië). Deze groep zal van dinsdag 2 tot vrijdag 12 augustus in Goes verblijven en in verschillende plaatsen in Nederland en België een voorstelling verzorgen. In de Gele Hoed is een gewilde stopplaats voor fietsers, die op de stoep onder het genot van een kopje koffie even bijkomen van de geleverde inspanning. (Foto: Marijke Folkertsma). Het Goese bedrijf Gévier heeft een jaar geleden een vestiging geopend in Drachten en wil zich tevens internationaal gaan oriënteren. Zo werd vorig jaar, in samenwerking met Dom La- verna, een toonzaal van sani taire artikelen geopend in de Russische plaats Sint Peters- burg. Dom Laverna richt zich daar op particulieren en be drijven. Het Goese bedrijf is in voor in ternationale betrekkingen en sponsort dit jaar het verblijf van de groep uit Tsjechië. On der het motto: Gévier Interna tionaal zal het folklore-ensem ble uit de stad Vsetin woensdag 3 augustus om 19.00 uur een openlucht voorstelling verzor gen op de Schotsmann in Kam perland. Donderdag 4 augustus om 15.30 uur in Middelkerke (België). Vrijdag 5 augustus om 15.00 uur op de markt in Gou da. Zaterdag 6 augustus om 20.00 uur in het Heemkundig museum in Bredene (België). Dinsdag 9 augustus om 19.00 uur voor de Zionskerk in Oost- kapelle. Woensdag 10 augustus om 12.00 uur Vondelpark in Amsterdam en donderdag 11 augustus om 11.00 uur in Bar- neveld en om 19.00 uur op de markt in Westkapelle. Zowel de Stichting Zeeuwse klederdracht als de volksdans vereniging Vodago zijn zeer verheugd over de samenwer king met het bedrijfsleven. Reeds vele jaren bezoeken bui tenlandse folkloregroepen Goes op uitnodiging van beide organisaties. ZIERIKZEE - In alle kust plaatsen van Zeeland zijn van af donderdag 2 juni de munt- toestellcn in de telefooncellen vervangen door kaarttoestel- lcn. Behalve de telefoonkaart kan men bij de kaarttoestellen ook gebruik maken van de chipte lefoonkaart, een commerciële creditcard en de scopekaart van PTT Tfelecom. Deze zijn ge bruiksvriendelijker, minder storingsgevoelig en vanwege het ontbreken van muntgeld niet meer het doelwit van kra kers. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag drie Slowaken veroor deeld tot gevangenisstraffen van negen maanden, anderhalf en twee jaar wegens vrouwen handel. Ónder het mom. dat zij als serveerster in Rotterdam konden werken, haalden de mannen zes Slowaakse meisjes naar Nederland. Zij moesten op de tippelzone op de G.J. de Jonghweg als prostituée wer ken. ZIERIKZEE - De traditie wil dat het op de woensdag voor de eerste donderdag van juni rondom de Dikke Toren gehouden wordt. Gehandeld in paarden wordt er weliswaar niet meer tijdens de Zierikzeese Paar denmarkt, maar ze zijn er nog wel, onze edele vier voeters. Woensdag 1 juni kan iedereen ze van 9.00 tot 17.00 uur bewonderen rond de Sint Lievens Monster toren. Op de grote jaarmarkt stond vroeger, naast de kooplieden van de wekelijkse donderdag- markt, ook een groot aantal kooplieden dat speciaal voor deze dag naar Zierikzee afge reisd was. Traditioneel werden op deze markt paarden ge toond. Deze traditie heeft jaren stilgelegen, maar sinds 1989 is daar verandering in gekomen. De laatste jaren zijn er weer paarden te zien op de Paarden markt in Zierikzee. Om de paardenhandel op de markt weer tot leven te bren gen bestond er weinig animo. Wel is er voortgeborduurd op de landbouw-sfeer van vroeger tijden. Er zijn koetsjes, oude tractoren en machines. En vooral zijn er paarden, waaron der als vanzelfsprekend de Zeeuwse Trekpaarden. Maar ook pony's zijn er te zien. En klein vee zoals schapen, geiten en konijnen. In totaal staan er ruim 130 kra men opgesteld rondom de Dik ke Toren. Hieronder zijn ook stands van het Werkend Trek paard en Stad en Lande. Daar naast kan men op de markt in formatie verkrijgen over de agrarisch georiënteerde evene menten die deze zomer op Schouwen-Duiveland plaats vinden. Om 9.00 uur is er een presentatie van het project 'Plattelandstoerisme op Schouwen-Duiveland' door ge deputeerde drs. G. L. M. C. de Kok. Met onbeperkt aantal lijnen MIDDELBURG - Onlangs werd in Middelburg het vernieuwde Zeeland ZIEN-systeem geïntroduceerd. Het nieuwe systeem biedt meer mogelijkheden en is voor een breed publiek toegankelijk. Ook het aantal iogiessoorten waarover men informatie kan vinden is uitgebreid. In het oude systeem werd ge bruik gemaakt van acht lijnen bij de provinciale WV. In het nieuwe systeem wordt gebruik gemaakt van een onbeperkt aantal lijnen via Viditel. Zee land ZIEN was vroeger een be sloten systeem. Voor het pu bliek waren er drie publiekter- minals. Nu kan de klant mid dels Videotex NL, VVV-TV en 18 publieks toetsenborden ge bruik maken van de diensten van het systeem. Het systeem kan gebruikt wor den om informatie in te win nen over ruimte bij: camping, mini-camping, hotel, pension, vakantiewoningen, bungalow parken, appartementen en trekkershutten. Nieuw in het systeem is dat'men ook infor matie op kan roepen over de verhuur van sta-caravans, strandcabines, groepsaccom- modaties en boerderijen die ook logies bieden. In het nieuwe systeem is het ook niet meer mogelijk dat de klant verouderde informatie voorgeschoteld krijgt. Alleen van bedrijven die hun informa tie in het systeem die dag inge voerd hebben verschijnen de gegevens op het scherm. Het bedrijf met de meest recente informatie staat daarbij boven aan. Voor de gebruikers geldt nu ook een eenheidstarief: 15 cent per 2,5 minuut. Het tweede volleybalteam van VV Kwiek uit Bruinisse is door Simon Goedhart, eigenaar van Pizzeria Buon Cuore uit Renesse van nieuwe sportkleding en tassen voorzien. De ploeg komt uit in de derde klasse van district 17 en deed het daar uitstekend. Lang werd meegedaan in de race om het kampioenschap, uitein delijk moest genoegen genomen worden met een vierde plaats. Het team, dat getraind wordt door Addy v. d. Zande bestaat uit de volgende spelers: Staand: sponsor Simon Goedhart. Kees Mol, Michel v. Duivendijk, Joop Goedhart en Huub v. d. Zandezit tend: Dirk Michiel Roest, Jeroen v. d. Houten. Wim Munter en John v. d. Zande. Ben Deurloo ontbreekt op de foto. Advertentie Alle bekende merken demonstratie gereed! Gezond bruinen: veiliger dan de zon goed voor spier- en rugklachten bevordert de bloedsomloop heerlijk ontspannend Zierikzee Havenpark 5 I Dirksiand Schelpenpad 26 Tel 01110 15202 Tel 01877 1236/ V VV7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3