'Tot het einde komt wil ik zo goed mogelijk geleefd hebben' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Met derde vestiging gaat wens van familie Jonker in vervulling Zwerfafvaiactie Zeeland aan kant gaat binnenkort van start ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE tweehonderd gulden DEURLOO INTERMEUBEL van Duke Kostenbroek HAHSEHAMSE Beveiliging tegen diefstal op alle nieuwe Primera's l Vakantiedialyse-centrum op Port Zélande Surfshop Jonker in Renesse geopend Gedeputeerde Dek lost startschot TAXATIESfBEMIDDELIMG r' dé krant van schouwen - duiveland! t.w.v. bij aankoop van een bankstel geldig tot 31 mei 1994 HARINGVLIETPLEIN 4 - 4301 XG ZIERIKZEE TELEOON 01110-12948 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 25 MEI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND OUDDORP - Met een ferme sprint opende Europees kampioen indoor 60 meter, Nelli Cooman, donderdag 19 mei, op vakantiepark Gran Dorado Port Zélande aan de Brouwersdam officieel het eerste vakantiedia lyse-centrum aan de Nederlandse kust. Dialyse-patiënten die voor hun gezondheid afhankelijk zijn van bloedzuiveringsapparatuur kunnen hierdoor hun vakantie doorbrengen aan de Nederlandse kust, zonder daarbij twee of drie keer per week een lange reis te moeten maken naar het ziekenhuis voor een dialyse. In het centrum kunnen vier patiënten tegelijk gespoeld worden onder toezicht van twee dialyse-verpleeg kundigen van het Drechtsteden Ziekenhuis in Dordrecht. Een vakantie aan de Neder landse kust bracht voor dialy sepatiënten vaak grote organi satorische problemen met zich mee. Alleen wanneer er een plaats vrij was in een zieken huis-dialysecentrum bestond er voor hun de mogelijkheid om gedurende een week of lan ger van de zeeldcht te genieten. Vaak echter waren deze men sen toch nog veel reistijd kwijt om van hun vakantiebestem ming naar het betreffende zie kenhuis te rijden. Bovendien vond de dialyse in een zieken huis-omgeving plaats. Met het vakantiedialyse-centrum is dit allemaal veranderd. Iedere pa tiënt die een vakantiewoning op het park huurt, kan van dit centrum gebruik maken. Zij brengen hun dialyse-uren door op het park, in een centrum waar een huiselijke sfeer heerst, met uitzicht over een jachthaven. Verplaatsen Volgens Van der Knokke, maat schappelijk werker in het Drechtsteden Ziekenhuis, is vakantie voor nierpatiënten geen algemeen begrip. Zeker in Nederland niet, waar er te wei nig plaats is voor gast-dialyses in de centra. Daar komt bij dat de meeste van deze centra in dichtbevolkte gebieden liggen en niet in de vakantiegevoelige gebieden. Het dialyse-centrum van het Drechtsteden Ziekenhuis kwam op de gedachte de zaken om te draaien en het centrum te verplaatsen naar de vakan- tiegebieden. Wat de plaats be treft viel de keus op Port Zé lande. Behalve Gran Dorado, de eigenaar van het park, heb ben ook de Nier Stichting Ne derland, enkele zorgverzeke raars en een fabrikant, finan cieel bijgedragen aan de tot standkoming van het vakantiedialyse-centrum. In Nederland zijn er 3.600 nier patiënten. De heer J. de Groot is een van hen. Hij is geboren met zogenaamde cistenieren. Dit is een erfelijke afwijking, die al generaties lang in zijn fa milie voorkomt. Hij stond hier voor onder controle in Vlissin- gen. Aan het einde van iedere week belde hij naar het zieken huis voor de uitslag en steeds kreeg hij te horen dat het goed was. Totdat ruim achttien jaar geleden de nefroloog zelf bel de: De Groot wist onmiddellijk dat er iets aan de hand was. En inderdaad. De uitslagen waren zoveel slechter dat hij kon kie zen: de dood of twee keer in de week naar Rotterdam om te di- alyseren. Consequenties ,,Laat mij maar doodgaan1', zei De Groot in eerste instantie. Hij wist van de moeilijkheden van zijn vader. „Toen was er weliswaar nog geen dialyse, maar het legt zo'n enorme last op iedereen. Dat wilde ik voor komen." Na een dag praten met zijn vrouw en kinderen en de arts besloot hij toch tot behan deling in de vorm van dialyse. ,,En dan moet je ook de conse quenties aanvaarden", aldus De Groot. Een van de consequenties is een streng dieet. Een beper king van stoffen zoals eiwit, kalium, natrium, fosfaat staat i hierin centraal. En vochtbeper- king. „Veel mensen denken dat nierpatiënten in verband met het spoelen veel moeten drin ken. Het tegendeel is echter waar. Omdat de pompfunctie van de nieren is weggevallen, mag ik bijna helemaal niets meer drinken. IXissen de dialy ses mag ik niet meer dan 1,5 ki lo aankomen. Dat betekent dat ik niet meer dan een halve liter vocht tot me mag nemen buiten alle andere dingen waar vocht inzit", al4us De Groot. Ter il lustratie laat hij zijn theekopje zien. In een beetje groot pop penhuis zou dit niet misstaan. Daarnaast slikt hij dagelijks een groot aantal pillen. Het woord medicijnen is in dit ge val niet op zijn plaats. De pil len bestaan uit stoffen die een 'normaal' mens met het voed sel naar binnen krijgt, zoals vi taminen en kalk, en uit bind middel. Hiermee worden stof fen als kalium en fosfor gebon den, waardoor deze niet in het lichaam verdwijnen. Conditie De Groot is ondanks alles niet bij de pakken neer gaan zitten. Pas twee jaar geleden stopte hij met werken. Dat betekent niet dat hij nu de hele dag thuis zit. Hij trekt er zo veel moge lijk op üit, te voet of met de fiets, om zijn conditie op peil te houden. Samen met het zich houden aan het dieet en een zeer positieve instelling, heeft dit als resultaat dat hij een, voor nierpatiënten, uitzonder lijk goede conditie heeft. Iets waarbij ook zijn vrouw en kin Voor mevrouw Van Doorn uit Sleeuwijk is er met de opening van het vakantiedialyse-centrum een wereld open gegaan. (Foto: Joop 'van Houdt). deren een grote rol hebben ge speeld. „Je kunt jezelf natuur lijk een complex aanpraten. Maar je moet zeggen wat je nog wel allemaal kunt doen. We zijn allemaal op weg naar het einde, maar tot dat moment wil ik zo goed mogelijk geleefd hebben." Onder zo goed mogelijk leven hoort ook op vakantie gaan. Hier denkt hij anders over dan mevrouw J. van Doorn uit Sleeuwijk. Zij is een van de nierpatiënten die reeds ge bruik heeft gemaakt van het vakantiedialyse-centrum op Port Zélande. Drie keer in de week moet zij in het Drechtste den Ziekenhuis gespoeld wor den. In een ander centrum durft zij dit niet te laten doen. Vandaar dat zij tien jaar gele den voor het laatst op vakantie ging. Voor haar is er nu een we reld opengegaan. Omdat er in het dialyse-centrum op Port Zélande verpleegkundigen werken uit het Dordrechtse zie kenhuis kan ook zij een week echt genieten van zon, zee en strand. Voor De Groot is op vakantie gaan nooit een probleem ge weest. Van tevoren regelt hij een plaats in een dialyse centrum en daar stemt hij zijn vakantie op af. Dit beperkt zich niet tot Nederland of Eu ropa. Ook Australië en de Ver enigde Staten zijn door hem bezocht. Het maakt hem niet uit waar hij gespoeld wordt of op welke manier. Dit tekent de man, die zich ondanks zijn ziekte, zQ.min mogelijk beper kingen opgelegd wil hebben. „Gelukkig kunnen we nu nog van onze vrije tijd genieten", zegt hij. En dat doet hij dan ook zo veel mogelijk. <In verband met de privacy is de naam van de heer De Groot gefingeerd). RENESSE - Met de opening van Surfsport Jonker aan de Zeeanemoonweg in Re- nesse heeft de familie Jonker een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan. Vrijdag 20 mei was het zover, toen konden tijdens een gezellige receptie genodig den en klanten voor het eerst een kijkje nemen in de nieuwe vestiging van het familiebedrijf. Het echtpaar E. Jonker opende zestien jaar geleden zijn eerste surfsportzaak. Deze lag buiten de dorpskern van Haamstede. Enkele jaren later volgde een trendy sportshop in het cen trum van de badplaats in de Westhoek. Toen enige jaren geleden be kend werd dat PTT-Post een groot aantal postkantoren en - agentschappen zou gaan slui ten, haakte Jonker hier direct op in. Hij informeerde naar zijn aankoopkansen van win kelruimte in Renesse, met in zijn achterhoofd het idee, dat zoon Marco hier een surfshop kon beginnen. Diens vriendin Sabine zou het postagentschap voor haar rekening kunnen ne men. Na een totale verbouwing van het oude postkantoor werd in maart het nieuwe moderne postagentschap geopend voor het publiek. Door het aanbren gen van een open balie is het kantoor klantvriendelijker. Aan deze balie kunnen alle posthandelingen worden uitge voerd. De door Jonker geop perde combinatie van surfshop en postagentschap is volgens PTT-Post uniek in Nederland. Renesse heeft als surfgerichte badplaats dan ook iets speci aals binnen haar dorpsgren- zen. Na de verbouwing van het postagentschap was de surf shop aan de beurt. In deze shop ligt de nadruk op accessoires, surfpakken en surfbeachware. Voor funboarden, zeilen en overig materiaal worden de surfers verwezen naar de grote re vestiging in Haamstede. Marco Jonker vindt het heer lijk om zijn hobby op deze ma nier in de praktijk te kunnen brengen. Als verwoed surfer is hij bekend met alle ins en outs van deze sport en kan zodoende de klanten vanuit zijn ervaring van adviezen voorzien. Dit doet hij niet alleen in zijn surf shop. Tijdens het hoogseizoen en in de weekenden is hij met een testtrainer aan de Brou wersdam aanwezig. Samen staan zij de beginnende surfers ter zijde om hen de beginselen van het surfen eigen te maken. Mevrouw C. A. Jonker-de Looze (rechts) en Sabine Gerhmann konden tijdens de openingsreceptie heel wat gelukwensen in ontvangst nemen. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Zaterdag 28 mei lost gedeputeerde ing. A. M. Dek op camping De Schotsman in Kamperland het startschot voor de actie Zeeland aan kant, dat heb je zelf mooi in de hand. De actie is een vervolg op de campagne van vorig jaar. De organisatie is in handen van de Stichting Nederland Schoon in samen werking met de Stichting Recreatiewerk Zeeland. De actie wordt ondersteund door de provincie Zeeland en sponsors uit het bedrijfsleven. Tfemidden van de vele activitei ten in het kader van de lande lijke Watersportdag vindt de opening van de actie Zeeland aan kant plaats. De openings handeling wordt omlijst met een theateract. Na afloop van de officiële opening wordt het Nederland Schoon Actieteam voor het eerst tijdens het zo merseizoen actief. Het is de be doeling dat er met het publiek diverse zwerfafvalspelletjes gespeeld worden. Erbij betrekken Met de actie Zeeland aan kant, dat heb je zelf mooi in de hand krijgt de landelijke Strand- schoonmaakdag van 28 april in Zeeland een vervolg. Doel is, net als tijdens de actie in 1993, om recreanten attent te maken op het zwerfafvalprobleem in recreatiegebieden en stedelijke kernen in Zeeland. Men wil nog een stapje verder gaan en de recreant betrekken bij het probleem en confronteren met de mogelijkheden die zij zelf hebben om het zwerfafval te verminderen. De opzet van de zwerfafvaiac tie is dit jaar iets gewijzigd. Nieuw bijvoorbeeld is het Ne derland Schoon actieteam. De activiteiten van dat actieteam concentreren zich rond het Ne derland Schoon Bungee-run luchtkussen. In dit luchtkus sen proberen twee deelnemers nagemaakte zwerfafvalvoor- werpen zo snel mogelijk naar de andere kant van het lucht kussen te brengen en in een af valbak te deponeren. De weerstand van het elastiek waaraan de deelnemers beves tigd zijn bemoeilijkt deze op dracht. De leden van het actie team ruimen op een opvallende manier rondslingerend vuil op. spreken recreanten aan op hun (weggooi)gedrag en delen af- valzakjes uit. In het hoogsei zoen bezoekt het Nederland Schoon actieteam gedurende vier weken diverse evenemen ten in stedelijke kernen en dag- recreatiegebieden. Een van de evenementen die door het team bezocht wordt is het Beachpop- festival. Daarnaast heeft Recreatiewerk Zeeland het zwerfafvalpro bleem tot een vast onderdeel van het programma van recrea tieteams gemaakt. Via deze re creatieteams, die 45 grote re creatieverblijfsparken in Zee land bezoeken, wordt door middel van 'meeleeftheater' en diverse zwerfafvalspelletjes de zwerfafvalboodschap aan de recreanten overgebracht. Het is de bedoeling dat ook dit jaar de recreatie-ondernemers weer actief betrokken worden bij de actie. Zij staan immers dicht bij de recreanten. Net als vorig jaar wordt de Zeeland Schoon Prijs uitgereikt, aan de meest actieve ondernemer. Vo rig jaar werd deze prijs gewon nen door Recreatiepark Scho- neveld en Camping Napoleon hoeve - beide uit Breskens - en Camping Rozenhof uit Burgh- Haamstede. Ook de wedstrijd voor recreanten keert weer te rug. De recreanten met een ori ginele zwerfafvaltip maken kans op één van de vijf fietsen. Advertentie Juistvoor uw WONING VERKOOP Bel: OU 10-12605 Advertentie Ing. A. j. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O Gen Assurantiën Haamstede - Zicrikzec Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede QQ F*1! Telefoon OM 15-3424 *yw NB* Fax 01115-3707 Haringvltctplctn 8 4301 XG Zierikzec Telefoon OM 10-14275 Fax 01110-17484 NIEUWERKERK - Alle nieuwe Nissans van het type Primera die na 16 mei 1994 door de officiële Nissan dealerorganisatie in Nederland worden afgeleverd, beschikken standaard over een elektronische start- onderbreker met afstandsbediening. Zo wordt de factor 'waar voor je geld' met betrekking tot dit po pulaire model verder verhoogd. Voor deze voorzie ning wordt namelijk geen cent in rekening gebracht. Met de standaard montage van een elektronische startonder breker op alle typen, inclusief de dieselversies en stationcars, speelt Nissan als een van de eerste merken adequaat in op een hedendaags tijdverschijn sel: de enorme toename van het aantal autodiefstallen in ons land en de rest van Europa. De startonderbreker wordt ra diografisch aangestuurd door middel van. een zendertje an nex sleutelhanger. Is de start onderbreker geactiveerd, dan is het voor derden onmogelijk de krachtbron te starten en wordt de kans op diefstal van de auto sterk verkleind. Dege ne die dit van plan is, wordt doormiddel van een waarschu wingslampje in het dashboard op andere gedachten gebracht. De waarde van de elektroni sche startonderbreker, 500 gul den, wordt niet aan de koper in rekening gebracht. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar'wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~1 adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 'Ti

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1