Zwerfafvalactie Zeeland aan kant gaat binnenkort van start Tulp voor toeristen in Zeeland HOEVE DE TERP SWK streeknieuws GROENTEN EN FRUITMARKT SAMAN beheerder/ toezichthouder m/v benzine grasmaaier f 595,- ~v ERHULST B.V. VRIJDAG 20 MEI 1994 NR 25566 5 Gedeputeerde Dek lost startschot Het strand: één van de locaties waar nogal wat zwerfafval voorkomt. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Zaterdag 28 mei lost gedeputeerde ing. A. M. Dek op camping De Schotsman in Kamperland het startschot voor de actie Zeeland aan kant, dat heb je zelf mooi in de hand. De actie is een vervolg op de campagne van vorig jaar. De organisatie is in handen van de Stichting Nederland Schoon in samenwer king met de Stichting Recreatiewerk Zeeland. De actie wordt ondersteund door de provincie Zeeland en sponsors uit het bedrijfsleven. Temidden van de vele activitei ten in het kader van de lande lijke Watersportdag vindt de opening van de actie Zeeland aan kant plaats. De openings handeling wordt omlijst met een theateract. Na afloop van de officiële opening wordt het Nederland Schoon Actieteam voor het eerst tijdens het zo- merseizpen agti^fHet is de be doeling dat er met het publiek diverse zwerfafvalspelletjes gespeeld worden. Erbij betrekken Met de actie Zeeland aan kant, dat heb je zelf mooi in de hand krijgt de landelijke Strand- schoonmaakdag van 28 april in Zeeland een vervolg. Doel is, net als tijdens de actie in 1993, om recreanten attent te maken op het zwerfafvalprobleem in recreatiegebieden en stedelijke kernen in Zeeland. Men wil nog een stapje verder gaan en de recreant betrekken bij het probleem en confronteren met de mogelijkheden die zij zelf hebben om het zwerfafval te verminderen. De opzet van de zwerfafvalac tie is dit jaar iéts gewijzigd. Nieuw bijvoorbeeld is het Ne derland Schoon actieteam. De activiteiten van dat actieteam concentreren zich rond het Ne derland Schoon Bungee-run luchtkussen. In dit luchtkus sen proberen twee deelnemers nagemaakte zwerfafvalvoor- werpen zo snel mogelijk naar de andere kant van het lucht kussen te brengen en in een af valbak te deponeren. De weerstand van het elastiek waaraan de deelnemers beves tigd zijn bemoeilijkt deze op dracht. De leden van het actie team ruimen op een opvallende manier rondslingerend vuil op, spreken recreanten aan op hun (weggooi)gedrag en delen af- valzakjes uit. In het hoogsei zoen bezoekt het Nederland Schoon actieteam gedurende vier weken divërse evenemen ten in stedelijke kernen en dag recreatiegebieden. Een van de evenementen die door het team bezocht wordt is het Beachpop- festival. Daarnaast heeft Recreatiewerk Zeeland het zwerfafvalpro bleem tot een vast onderdeel van het programma van recrea tieteams gemaakt. Via deze re creatieteams, die 45 grote re creatieverblijfsparken in Zee land bezoeken, wordt door middel van 'meeleeftheater' en diverse zwerfafvalspelletjes de zwerfafvalboodschap aan de recreanten overgebracht. Het is de bedoeling dat ook dit jaar de recreatie-ondernemers weer actief betrokken worden bij de actie. Zij staan immers dicht bij de recreanten. Nét als vorig jaar wordt de Zeeland Schoon Prijs uitgereikt aan de meest actieve ondernemer. Vo rig jaar werd deze prijs gewon nen door Recreatiepark Scho- neveld en Camping Napoleon hoeve - beide uit Breskens - en Camping Rozenhof uit Burgh- Haamstede. Ook de wedstrijd voor recreanten keert weer te rug. De recreanten met een ori ginele zwerfafvaltip maken kans op één van de vijf fietsen. ZIERIKZEE - Vandaag, vrij dag 20 mei wordt aan toeristen die Zeeland binnenkomen bij wijze van welkomstgroet een tulp uitgereikt. Deze actie vindt plaats van 16.00 tot 20.00 uur op de Schroeweg in Mid delburg, waar veel toeristen langskomen, die vanaf de A58 op weg zijn naar de Zeeuwse kust. Met Pinksteren worden in Zeeland ongeveer 300.000 toeristen verwacht. De tulpactie is een initiatief van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en de Pro vinciale VVV Zeeland en haakt in op de campagne Tulp 400. Het is in 1994 400 jaar geleden dat de tulp in Nederland zijn intrede deed. De uitreijcing van tulpen wordt eveneens ondersteund door het Piketteam, dat de laatste jaren in Zeeland actief is in het in goede banen leiden van het toe ristisch bezoek in hoogtijdagen en in het hoogseizoen. In dat kader is veel aandacht besteed aan het voorkomen van ille gaal kamperen. Door dit ver scherpte toezicht wagen nog slechts weinig toeristen het er op een plek te zoeken buiten de officiële kampeerterreinen. Campings en mini-campings (kamperen bij de boer) bieden overigens voldoende plaats, ook tijdens de pinksterdagen. Wel blijft het raadzaam zich te voren te overtuigen waar nog plaats is. In plaats van het uit reiken van folders met het ver zoek aan de toerist zich aan de verblijfsregels te houden wordt met het uitreiken van een tulp nu een wat vriendelij ker gebaar gemaakt. Toch wordt naast de welkomstgroet nog wel de link gelegd met de oproep zich goed te gedragen als toerist. Verwacht mag worden dat van de binnenkomende toeristen ruim Va uit Duitsland afkom stig is. Om die reden heeft het kantoor Keulen van het NBT een belangrijke ondersteuning geleverd aan deze actie. Ze is ervan overtuigd dat Han niets zal nalaten om zijn vader onderweg be hulpzaam te zijn. Han is veel meer met het bedrijf op de hoogte dan Dirk ooit heeft vermoed. Daarvan is ze over tuigd. Nooit heb je Han horen opschep pen dat het hem heel wat meer interes seert dan zijn broer, de toekomstige op volger. En niet alleen interesseert! Min stens zoveel telt voor haar mee de lief de die hij er mens en dier toedraagt. Han, hun tweede zoon! Maar die in fei te hun eersteling had moeten zijn. Dan zouden er nu weinig problemen zijn. Dan kón Dirk Jan de richting kiezen, waarin hij dacht nog wat te bereiken. Volgens haar wel bereiken zóu ook. Al leen wil ze zo erg graag hopen, erom bidden, dat zijn optreden in zaken dan net zo fair, zo soepel zal zijn als dat van haar eigen man nu is. Ook Dirk kijkt verrast op. 'Is dat echt je liefste wens? Voor hetzelfde geld zou je wel een hele maand naar een gezellig kamp kunnen trekken. Heb je daar wel aan gedacht?' Het antwoord komt even snel als het beslist is. 'Allicht! Ik kan in de vakan tie ook nog best een fietstocht maken. Dat hoeft niet duur te zijn. En in de va kantie is het hier thuis immers op z'n drukst! Moeder weet het wel. Ze willen wat graag dat ik meehelp, niet moe der?' 'Zo is het! Je spaart inderdaad een ex tra hulp uit in al die weken. Kom Dirk! Zeg eens wat! Han staat te popelen en zó kunnen Gijs en wie weet ook zijn vrouw hier zijn'. Dirk knikt in Hans richting. Voor zijn leeftijd een forse kerel. Geen knappe jongen, maar met een gezicht dat wils kracht uitdrukt; een paar ogen die je open en eerlijk aankijken. Hij lijkt op mijn vader, schiet het door hem heen. Dat dikke haar, die ietwat opgetrok ken schouders, de zware lichaams bouw. 'We gaan het zo gauw mogelijk regelen, Han', zegt hij zakelijk. 'Morgen kan ik nog een telefoontje ver wachten. Polen en Tsjechoslowakije staan waarschijnlijk op het program ma. Wie weet ook nog wel Hongarije. Zou je dat wel willen? Het is een eind van moeder weg, hoor!' Hans ogen stralen als sterren. 'Ik weet het! Helemaal achter het IJzeren Gor dijn immers. En vader? Zou er nog tijd overblijven om naar die stoeterij in Pi- ber heet het, geloof ik, te gaan? Of naar Wenen? Je weet wel: de Lippizaner paarden? Als ik die zou kunnen zien! Ik geloof nog liever op zo'n stoeterij dan mooi opgetuigd in de Spanische Reit- schule. Zeg vader? Durf je het niet aan eens zo'n veulen te kopen? Wat zou dat geweldig zijn!' 'Hoepel nu maar op! We hebben het er nog wel eens over. Je reisje krijg je van Deel vijf: Het conflict spitst zich toe Door MIEN VAN 'T SANT 128 me. Alleen moet ik het er met Broos nog even over hebben of ik het alleen met jouw hulp klaar zal spelen. Risico zou me een smak geld kunnen kosten. Maar dat hoor je nog wel'. Hoofdstuk 23 Gijsbert is nog een man van de oude stempel. Maar daarvoor loopt hij dan ook dicht naar de vijfenzestig. En zijn hele leven, al vanaf zijn zestiende jaar, is hij ondergeschikte geweest. Niet alleen van zijn baas, je zou bijna kunnen zeggen: meer nog van zijn vrouw. Een vrouw die spaarzaamheid en helderheid bovenaan op haar pro gramma heeft staan. Maar die daar naast wat al te bijdehand is. Gijsbert is altijd een goeierd geweest. Volgens haar ook veel te gul. Het geld zat hem veel te los in de hand en dat wisten die genen die graag op een andermans zak leefden, maar al te goed. Ja, en dan was daar ook nog hun slome zoon Arend. Dat hij niet kon leren, daar tob de ze niet zo erg over. Mensen als zij hadden er meer aan, als ze een paar goede handen aan hun lijf hadden, als ze in korte tijd een massa werk konden verzetten, als ze vóór hun baas hun iets wilde opdragen er al aan begonnen wa ren. (wordt vervolgd) HAAMSTEDE Rommel/infomarkt De Recreatiecommissie van de Gereformeerde Kerk Haamste de houdt zaterdag 21 mei van 9.00 tot 16.00 uur een rom mel/infomarkt rond de Gere formeerde kerk. Er zijn onder meer diverse kramen aanwe zig, kinderspelen en rad van avontuur. Op een terras kan ie dereen van de rommelactivitei- ten bijkomen. Ook aan de in wendige mens is gedacht. Er zijn pannekoeken en dorstles- sers voor jong-en oud. OOSTERLAND Rommelmarkt Woord en Daad Het comité van Woord en Daad op Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 28 mei van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt op het voorplein van de ds. J. Bo- germanschool aan de Weel straat in Oosterland. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor het vissers dorp Vadarevu, in de deelstaat Andhra Pradesh in India. Va darevu ligt aan de Golf van Bengalen. Om de arme vissers een beter bestaan uit hun werk te laten halen, wil Woord en Daad een overdekte plaats om de vis te drogen en een ver koophal laten bouwen. In de toekomst wordt de vis gekoeld, waardoor ze tegen een hogere prijs kunnen worden verkocht in de stad. Ook een netten- en een botenreparatieplaats staan in het bestemmingsplan. Aan dit project werken verschillen de comité's in Zeeland mee. Op de rommelmarkt zijn zowel tweedehands spullen te koop als nieuwe artikelen van Woord en Daad. Daarnaast zijn er kraampjes met planten en bloemen, computeraccessoires en zijn er spelletjes. Ook aan de inwendige mens is gedacht. Wie nog spullen voor de rom melmarkt heeft kan contact opnemen meet de heer J. Malie paard, telefoon: 01114-3210. BRUINISSE Winnaars Bruniversails-spel Bij het spel 'Ken uw eigen land' dat tijdens de Bruniver- sails op 13 en 14 mei in Bruinis- se werd gehouden zijn de vol gende prijswinnaars uit de bus gekomen: Wilma Wehrmeyer, Jacqueline van Popering, Ro bert van Popering, Marika Maaskant, Stephanie van der Spek, L. Wiebrens, M. P. Bruy- nes, Chareïle IJzelenberg allen uit Bruinisse, J. van der Wal 'Onze Hoeve' en Colinda Flohil uit Goedereede. De juiste op lossing luidt: Overloon, Bloe- mendaal, Driebruggen, Win terswijk, Assen, Hindeloopen, Axel, Houthem, Bodegraven, Ridderkerk, Fijnaart, Maas- bracht, Haastrecht, Dode- waard, Hattem, Hansweert, Elspeet, Monnickendam, Hui zen, Zandvoort, Tiengemeten, .Rotterdam, Eibergen, Heerhu- gowaard, Boskoop, Achthui zen, Klimmen, Zwijndrecht, Katwijk, Leiden en Glimmen. De winnaars ontvangen een VVV-bon ter waarde van 25 gulden. Rode Kruis wandeltochten Zaterdag 18 juni houdt de Rode Kruis afdeling Bruinisse de jaarlijkse wandeltochten. Er kan worden ingeschreven voor een van de vier verschillende afstanden, namelijk 5, 10, 15 en 30 kilometer. De inschrijftijd voor de 30 kilometertrip is om 9.00 uur. Voor de overige af standen kan men zich tussen 12.30 uur en 13.00 uur laten in schrijven. Om 13.00 uur wordt er gestart. Het inschrijfgeld voor de drie kortste afstanden bedraagt vijf gulden. Voor de afstand van 30 kilometer is dat een rijksdaalder extra, inclu sief verzorging. De startplaats is bij de kantine van sporthal De Vanger aan de Molenstraat in Bruinisse. Deelname in groepsverband is mogelijk. MIDDELBURG Concert Strijkorkest conservatorium Het Strijkorkest van het Bra bants Conservatorium in Til burg geeft op vrijdag 3 juni een concert in de Concert- en Ge hoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Het concert vormt de afsluiting van een intensie ve werkweek waarin het or kest onder leiding staat van de Zweedse dirigent en violist Jan Stigmer. Op het programma staat onder meer het vrij onbe kende Concerto voor strijkor kest van de Zweedse componist Ingvar Lidholm. Voor nadere informatie: Nico Vis, telefoon 013-367755 ERMA 460 vanaf Landbouwmechanisatiebedrijf Dijk van Bommenede 70 - 4316 AT Zonnemaire Telefoon 01112-1955 - Fax 01112-1783 Langs deze weg maken wij bekend dat we per 23 mei 1994 stoppen met onze groenten- en fruithandel. Wij bedanken al onze klanten voor het in ons gestelde vertrouwen in de afgelopen jaren. Hoek Sint Domusstraat- Nieuwe Bogerdstraat Stichting Westerschouwen Kultureel SWK houdt zich bezig met het stimuleren en active ren van de kulturele activiteiten in de gemeente Westerschouwen en omstreken. Het bestuur zoekt met spoed voor het museum de „Burghse scbpqle" te Burgh een In het museum, een voorma lig schoolgebouw, Is een authentiek schoollokaal anno 1920 ingericht. Daarnaast zijn hier permanente exposities op milieu-educatief en historisch gebied. Indien u voor deze functie belangstelling hebt, dan verzoeken wij u contact op te nemen met Wim Hack, tel. 01115-1708 of Jaap Landstra, tel. 01115- 3778. Tot 23 mei Brouwershaven Expositie schilderijen Hans Hazenbroek. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 28 mei Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Fransje van der Zwan. Bewaerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve zon- en feestdagen. Tot en met zaterdag 28 mei Zierikzee Expositie Ontwikkelingssamenwerking. Bi bliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren bibliotheek. Mei Renessc Expositie kinderserviezen uit grootmoe- derstijd in De Blikvanger (Capelweg 18). Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot 1 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van Leontien Hooij. Ga lerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot 10 juni Zierikzee Expositie Artistamps Jan Verschoore in Ga lerie Galerij van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur en na afspraak (tel. 01112-2017). RSG Professor Zeeman. Van zaterdag 4 tot en met zaterdag 25 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Be waerschole. Maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 22 oktober Brouwershaven Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving, met kin dertekeningen. 'Weggegooid en Weergevon den', voorwerpen uit de Brouwse bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00-12.00 en 13.15- 16.15 uur. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven WV). Tot en met 31 oktober Zierikzee Expositie Zierikzecs zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Rcncssc Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5