Op weg: naar Straatsburg Vakantie aan Nederlandse kust ook mogelijk voor nierpatiënten Vakantiedialyse-centrum aan Brouwersdam Raad Middenschouwen eens met aanstelling van een 'eigen' molenaar Aanrijding op Nieuwe Kooiweg Kop/staart- aanrijding vier auto's Te veel gedronken Botsing bij achteruit rijden Inbraak in supermarkt Verkoping De Schutse Ontvoering Tabaks reclame VRIJDAG 20 MEI 1994 NR 25566 3 Met een super-dialysesprint opende Nelli Cooman het vakantiedialyse-centrum op Port Zèlande. (Foto: Joop van Houdt). OUDDORP - Met ruim dertien seconden over zestig nieter liep zij niet haar snelste tijd. Toch was de voldoe ning er bij Europees kampioen indoor op deze afstand, Nelli Cooman, niet minder om. Met het doorbreken van het lint dat onder het finishdoek gespannen was opende zij gisteren op vakantiepark Port Zélande aan de Brouwersdam officieel het eerste vakantiedialyse-centrum aan de Nederlandse kust. Dialyse-patiënten die voor hun gezondheid afhankelijk zijn van bloedzuiveringsapparatuur kunnen hierdoor hun vakantie doorbrengen aan de Nederlandse kust, zonder daarbij twee of drie keer per week een lange reis te moeten maken naar het ziekenhuis voor een dialyse. Een van de bungalows op het bungalowpark is ingericht als dialyseruimte. Hier kunnen vier patiënten tegelijk gespoeld worden onder toezicht van twee dialyse verpleegkundigen van het Drechtsteden Ziekenhuis in Dordrecht. Een vakantie aan de Neder landse kust bracht voor dialy sepatiënten vaak grote organi satorische problemen met zich mee. Alleen wanneer er een plaats vrij was in een zieken huis-dialysecentrum bestond er voor hun de mogelijkheid om gedurende een week of lan ger van de zeelucht te genieten. Vaak echter waren deze men sen toch nog veel reistijd kwijt om van hun vakantiebestem ming naar het betreffende zie kenhuis te rijden. Bovendien vond de dialyse in een zieken huis-omgeving plaats. Met het vakantiedialyse-centrum is dit allemaal veranderd. Iedere pa tiënt die een vakantiewoning op het park huurt, kan van dit centrum gebruik maken. Zij brengen hun dialyse-uren door op het park, in een centrum waar een huiselijke sfeer heerst, met uitzicht over de jachthaven. Nieuwe energie „Een vakantie is bedoeld om nieuwe energie op te doen. Wanneer een patiënt twee keer in de week ergens anders gespoeld moet worden, blijft er weinig vakantietij d over", al dus G. van der Knokke. Hij is als maatschappelijk werker verbonden aam het Drechtste den Ziekenhuis. Samen met B. M. J. M. Mutsaers, hoofd dialy se van het ziekenhuis, ontwik kelde hij het initiatief voor het vakantiedialyse-centrum aan de Brouwersdam. Hier kunnen zowel Nederlandse als buiten landse nierpatiënten worden gedialyseerd. Na een succesvol verlopen proefperiode met de eigen pa tiënten van het Drechtsteden Ziekenhuis zijn hier inmiddels al zo'n veertig nierpatiënten ggdialyseerd. Dit gebeurt op maandag, woensdag en/of vrij dag. Per dag kunnen maximaal acht patiënten behandeld wor den. Tijdens de dialyse zijn er twee gespecialiseerde ver pleegkundigen aanwezig. Daarnaast staan de patiënten onder controle van een nefro- loog, een internist gespeciali seerd op het gebied van nieraf wijkingen. Op de dagen dat er niet gedialyseerd wordt zijn er altijd een verpleegkundige en een dokter bereikbaar. Boven dien is een terugval naar het ziekenhuis gegarandeerd. Zo wel het Drechtsteden Zieken huis als het Oosterschelde Zie kenhuis in Goes zijn bereid pa tiënten op te vangen wanneer dat nodig is. In Goes beschikt het ziekenhuis ook over een dialyse-centrum. Een van de patiënten die reeds gebruik heeft 'gemaakt van het vakantiedialyse-centrum, is mevrouw J. van Doorn uit Sleeuwijk. Al tien jaar wordt zij drie keer per week gedialy seerd 'in het Drechtsteden Zie kenhuis. Zij heeft altijd angst gehad om in een ander centrum door andere verpleegkundigen gespoeld te worden. Tien jaar geleden ging zij voor het laatst op vakantie. Voor haar is het vakantiedialyse-centrum een uitkomst. „Vorig jaar was ik een weekend hier en toen zei ik tegen mijn man dat ik op deze plek wel eens een week zou willen bivakkeren. Ik had toen nog geen idee dat dit gereali seerd zou worden." ZIERIKZEE - Nog maar nauwelijks is men bekomen van de Tweede-Kamerverkiezingen of de volgende stembusstrijd tekent zich alweer af. Demissionair CDA-minister H. Maij-Weggen gaat als het aan haar partij ligt op weg naar Straatsburg. De beeltenis van de bewindsvrouwe prijkt in ieder geval in Zierikzee al op de publikatieborden, zij het dat de reclame vooral bedoeld lijkt te zijn voor bezoekers van de Zierikzeese Museumhaven. Maij-Weggen blikt namelijk niet het centrum van Schouwen-Duivelands centrum gemeente in maar laat haar blik dwalen over de Oude Haven en het poortencomplex. De verkiezingen voor het Europees parlement staan gepland voor 9 juni. Wellicht krijgt de nu nog eenzame Maij dan gezelschap van mede-dingers op het publikatiebord. (Foto: Joop van Houdt). Officiële opening molen De Lelie op 28 mei SCHARENDIJKE - De gerestaureerde korenmolen De Lelie gelegen tussen Eikerzee en Scharendijke, heeft vanaf nu een 'eigen' molenaar. Alle leden van de raad in Middenschouwen stemden donderdag tij dens de gemeenteraadsvergadering in met het voor stel van het college om E. Haak uit Nieuwerkerk aan te stellen als vrijwillig molenaar. Haak zal naast het beheer van De Lelie ook kleine onder houdswerkzaamheden aan de molen verrichten. Volgens wet houder L. C. Hart (VVD) is het de bedoeling dat de molen min stens twaalf keer per jaar zal draaien, alsook bij bijzondere evenementen. De raad ging verder akkoord met het bedrag van 6000 gulden dat de gemeen-, te schat nodig te hebben voor de exploitatie. Op 28 mei vindt de officiële opening en inge bruikname van De Lelie plaats. De raad stelde 35.000 gulden beschikbaar voor het opstellen van twee bestemmingsplannen door bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft om zodoende in Scharendijke en Kerkwerve een bedrijventerrein te kunnen realiseren. CDA-raadslid C. W. Boot wilde weten binnen wel ke termijn de bestemmings plannen gereed zijn en wan neer een artikel 19-procedure gestart zal worden, waarbij omwonenden hun bezwaren kenbaar kunnen maken. Veel duidelijkheid kon burgemees ter W. den Boer tijdens de ver gadering echter niet geven. Hij zei niets te kunnen zeggen over de termijn maar denkt wel dat er eind van dit jaar meer dui delijkheid is rond de artikel 19- procedure. Scharendijke Wat betreft de bouw van een zorgwoningencomplex in Scha rendijke zoals rekening mee wordt gehouden op de door de raad mee in gestemde plan ningslij st nieuwbouw en wo ningverbetering 19951997, vroegen zowel het CDA-raads- lid mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg ais PvdA'er G. A. M. Cobussen zich af hoe reëel dit plan eigenlijk is, vooral nu onlangs een bestuurlijk over leg met de woningbouwvereni ging Beter Wonen en de ge meente heeft plaatsgevonden. Volgens de burgemeester zal het wel een keer van bouw ko men, maar hij verwacht niet dat dit in 1997 het geval zal zijn. „Ik houd het voor moge lijk dat dit plan met een jaar doorschuift", voegde hij toe. Overigens is al wel gesproken over een locatie. „Als de tijd daar is laat ik me daar over uit", aldus de burgemeester. Spreekrecht Van het spreekrecht voor pu bliek dat in oktober 1993 op proef werd ingesteld maar nu na instemming door de raad donderdag definitief is inge voerd, maakte een inwoner van de gemeente gebruik om zijn zegje te doen over het susidie- verzoek aan Middenschouwen voor een bijdrage aan de reali sering van een herinne ringsplaquette bij het natio naal monument te Roermond. De spreker wees de raad er op dat naast een voormalig inwo ner van Kerkwerve, tevens twee inwoners van Ellemeet bij de militaire acties in 1949 op Oost-Java zijn omgekomen. Hij vond dat daarom het ge vraagde subsidiebedrag van 100 gulden verhoogd behoort te worden. Wethouder W. G. Ren den (PvdA) zei niet op de hoog te te zijn van dit feit maar zeg de toe hierover meer informa tie te zullen inwinnen. Seniorenfestival Verdere subsidieverzoeken waar de raad op advies van het college mee heeft ingestemd zijn een bijdrage van 278 gul den aan de organisatie van een seniorenfestival in sporthal Onderdak in Zierikzee en, zij het in tweede instantie, de toe kenning van een subsidie van 509 gulden aan de Natuur- en Vogelwacht^ Schouwen-Duive- land T voor"" hun kadercursus natuur- en milieu-educatief medewerker. ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee gebeur de donderdag om ongeveer 19.00 uur een aanrijding waar bij twee auto's werden bescha digd. Het ongeluk gebeurde toen een 21-jarige man uit het Duitse Wuppertal met zijn personen auto afremde voor een overste kende fietser. De achter hem rijdende automobilist, een 23- jarige man uit Hellevoetsluis was daar niet op bedacht en botste op de Duitse auto. Beide voertuigen werden beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Krayesteinweg bij Haam stede gebeurde donderdag een kop/staartaanrijding waarbij vier personenauto's waren be trokken. Het ongeluk gebeurde om on geveer 16.00 uur toen een 30- jarige man uit Goes, komend vanuit de richting Stormvloed kering, vanwege de verkeerssi tuatie moest afremmen. De drie achter hem rijdende auto's, die werden bestuurd door een 27-jarige man uit Nieuwerkerk, een 53-jarige man uit Ouddorp en een 34- jarige man uit Halsteren wa ren daar niet voldoende op be rekend en botsten achterop hun voorgangers. Er ontstond de nodige materiële schade. RENESSE - Een 20-jarige man uit het Duitse Mönchenglad- bach kreeg duizend gulden boete omdat hij een auto be stuurde terwijl hij (veel) alco holhoudende drank had ge dronken. De man werd door de politie opgemerkt tijdens een rijden de surveillance op de Hoge- zoom in Renesse. Uit de adem analysetest bleek dat hij 580 ug/1 alcohol in zijn lichaam had (maximaal toegestaan 220 ug/1. RENESSE - Op de parkeer plaats van de C1000-super- markt in Renesse vond een aanrijding plaats. Het ongeluk gebeurde woens dag om ongeveer 15.00 uur toen een 64-jarige man uit Breda vanuit een parkeerplaats ach teruit reed. Hij zou daarbij een auto bestuurd door een 23- jarige man uit het Duitse Wet ter niet hebben zien aankomen. Er ontstond een botsing waar bij beide voertuigen werden beschadigd. RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een supermarkt aan de Hoogenboomlaan in Renesse. Daarbij werd een onbekend be drag aan klein geld ontvreemd en een aantal etenswaren en andere supermarktartikelen. De benadeelde is een 48-jarige man uit Burgh-Haamstede. OOSTERLAND - Op dinsdag 24 mei wordt in Oosterland een verkoping gehouden ten bate van De Schutse, een orga nisatie die zich inzet voor ge handicaptenzorg. Verkocht worden linnengoed, ondergoed, klompen, huishou delijke artikelen, babyartike len en gebreide schortjes. De verkoping is van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.00 uur in de woning van de familie De Bruine-Beverloo aan de Lage Maireweg 14. DEN HAAG - De politie in Den Haag heeft donderdag een 31- jarige vrouw bevrijd die al eni ge dagen werd vastgehouden in de kelder van een kledingzaak aan het Regentesseplein. Twee mannen van 41 en 18 en een vrouw van 19 jaar zijn in ver band daarmee in de winkel gearresteerd. Verwachting t/m dinsdag 24 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei Zon op 05.35, onder 21.33 Maan op 16.56, onder 03.21 22 mei. Zon op 05.34, onder 21.34 Maan op 18.19, onder 03.47 23 mei Zon op 05.33, onder 21.36 Maan op 19.43, onder 04.18 24 mei Zon op 05.32, onder 21.37 Maan op 21.02, onder 04.56 Volle Maan: 25 mei (05.40). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het begin van het Pinksterweekeinde levert geen fraai weer op. Vanavond en vannacht breidt bewolking zich verder uit over het land en vooral in het zuiden en midden valt af en toe regen. De mi nimumtemperatuur ligt rond 9 gra den en er waait een zwakke tot mati ge oostenwind, rond kracht 3. In het Waddengebied neemt de wind toe tot vrij krachtig, windkracht 5. Mor gen overdag is er niet veel zon. Eerst valt er af en toe regen, in de loop van de dag krijgt de neerslag van het zuiden uit een buiig karak ter. De wind draait van oost naar zuid en neemt in het Waddengebied wat af. De middagtemperatuur ligt net als vandaag rond de 17 graden. De regen en buien hangen samen met randstoringen van een depres sie bij ferland. Dit systeem blijft na morgen nog enkele dagen op zijn plaats. Hierdoor kan de zuidelijke stroming, die morgen op gang komt, zich in onze omgeving handhaven. Zondag wordt hiermee wat drogere en warmere lucht aangevoerd. Op de meeste plaatsen blijft het droog en tijdens enkele zonnige perioden loopt de temperatuur plaatselijk op tot 20 graden. Ook maandag is het zacht, maar wel neemt de kans op een bui dan weer toe. AMSTERDAM - Reclame voor tabak op billboards is voort aan taboe. Dat blijkt uit de co de die het bestuur van de Stich ting Reclame Code voor ta- baksprodukten heeft aan vaard. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afscbr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 üur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakftarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3