Sportvissers opgelet! spo%eerten Rinus Michels: architect van de Amerikaanse voetbalopleiding Opbrenast van g-i f Sportvisakte komt Bondscoach Jan Derks optimistisch over jeugd De Nederlandse ZOETWATERVISSEN Jan Jongbloed voorvechter clubsfeer Koop die handige visherkenningsgids! Vissen moetje leren Sportvisakte overal te koop Sport akte j WOENSDAG 18 MEI 1994 9 "STRUCTUUR BINNEN HET AMERIKAANSE VOETBAL ONTBREEKT' "LEREN VAN )E FOUTEN" VITESSE INTENSIVEERT SCOUTING IN EN ROND ARNHEM Leo Visser: 'Met Sportvisakte houden we de visstand op peil' Karakteristiek voor de karper, wroe tend op zoek naar voedsel. Dit verzilverde tafereel en elf andere origineel vormgegeven miniaturen van ondermeer snoek, ruisvoorn en snoekbaars kunt u voor 49.50 per exemplaar bestellen bij de OVB. Bel 03402-58411 en uw favoriete ver zilverde vis wordt u toegestuurd. Unieke visminiaturen Meer visplezier met de juiste papieren Om te mogen vissen in Nederland moet u in de meeste gevallen twee officiële papleren op zak hebben: de Sportvisakte, uitgegeven door de overheid en een ver gunning van degene die het visrecht heeft op het water waaruwiltvissen.lnnegen van de tien gevallen is dat de plaatse lijke hengelsportvereniging. De Sportvisakte, zeg maar het 'basis- dokument' voor elke hengelaar kost 13,50 en is het hele jaar geldig. Het bezit van deze visdokumenten is wet telijk verplicht. Zonder de juiste papie ren loopt u kans op een fikse bekeuring! Jan Derks staat als een jeugdherbergvader temidden van zijn jongens. De KNVB-bondscoach gaat met de selectie spelers onder vijftien jaar naar een achtlanden-toernooi In Oostenrijk. En voordat alle jeugdspelers In hun hotelbed liggen, Is er heel wat geregel aan vooraf gegaan. De jonge talenten hebben dan ook niets te klagen. Derks doet het werk al jaren zodat alles soepel verloopt. Bovendien kan hij door zijn ervaring als geen ander beoordelen of er In zijn selectie aankomende vedetten rondlopen. "Deze groep is middelmatig," stelt de bonds coach. "Misschien lopen er een paar jongens tussen die uiteindelijk in het betaalde voet bal terecht zullen komen. Waar je dat aan ziet? Niet zozeer aan de techniek, dat is bij iedereen wel in orde. Meer aan de uitstra ling. De meeste jongens zijn wat afwach tend. Ik ben vorig jaar ook met een selectie naar hetzelfde toernooi geweest en toen zaten er wat meer persoonlijkheden in. Toch kan dat allemaal nog goed komen; van de lichting bij Ajax met bijvoorbeeld Richard Witschge en Frank de Boer werd gezegd dat het een 'patatgeneratie' was. Nou, die zijn toch ook prima terecht gekomen." Aandacht Nederland is een klein land. Reden temeer om veel aandacht te besteden aan de jeugd opleiding bij met name de betaalde clubs. De talenten die zich aandienen moeten op timaal begeleid worden. "Als je bedenkt dat we in heel Nederland net zoveel jeugd spelers hebben als bijvoorbeeld in West- falen, een deelstaat van Duitsland, dan zegt dat wel wat. Daarom ben ik ook zo blij met het Gouden Kaart Klassement van Eurocard/ MasterCard, waarmee de jeugdopleidingen worden ondersteund. Wij moeten heel zui nig zijn op onze talenten. Als je over heel Nederland kijkt, speelt waarschijnlijk het meeste talent bij Ajax, Feyenoord, PSV en FC Twente. Omdat ze het meeste geld hebben en be schikken over een goede organisatie. Tege lijkertijd levert dat ook een probleem op; de elftallen van die clubs zijn zo sterk dat ze niet genoeg tegenstand krijgen in de competitie. We hebben niet genoeg talent in Nederland om bijvoorbeeld in deze categorie, onder de vijftien jaar, landelijk een sterke competitie op te zetten." Optimistisch Derks is echter wel optimistisch over de ontwikkeling van het jeugdvoetbal in Neder land. "De opleidingen bij de clubs zijn de laatste tijd sterk verbeterd. Een goede jeugd opleiding betaalt zichzelf ook terug; je hoeft als club niet alleen dure spelers te kopen. Opleiden blijft één groot leerproces. Ook voor de jongens met wie we nu naar Oosten rijk gaan. Ze moeten tegen sterke landen spelen en fouten maken. Pas dan kunnen ze begrijpen op welke manier ze het wèl goed kunnen doen." SIMPELE VUISTREGELS Sportvisakte en vergunningen, het lijkt soms niet eenvoudig. Wanneer heb je nu wat nodig? Eigenlijk hoeft u alleen maar de volgende vuistregels te onthouden: Wie ouder is dan 14 jaar heeft altijd een Sportvisakte nodig. U heeft genoeg aan een Sportvisakte als u met één hengel vist in 'openbaar vaarwater' (wateren waar regelmatig be roepsvaart plaatsvindt) en u gebruikt als aas een stukje brood, made, worm e.d. Dit zijn de zogenaamde 'aangewezen' aassoorten. Jongeren tot en met 14 jaar die vissen met één hengel en een 'aangewezen' aassoort hebben geen Sportvisakte no dig. In alle andere gevallen, ongeacht de leeftijd, heeft u niet alleen een Sport visakte nodig maar ook altijd een ver gunning van de visrechthebbende, meestal dus een hengelsportvereniging. De plaatselijke hengelsportzaak kan u vertellen wie dat is. Voor de enkele uitzondering en zakenals gesloten tijden, minimummaten en nachtvissen. moei u de brochure 'Wat ie dere sportvisser behoortte weten' maar eens op uw gemak doorlezen. Deze bro chure krijgt u gratis bij aankoop van uw Sportvisakte. Vergeet niet om er naar te vragen I Vitesse blijft een onberekenbare factor. Voor veel tegen standers is het een hele opgave om op Monnikenhuizen overeind te blijven. Maar Vitesse blijft ook voor zichzelf moeilijk, getuige de reeks nederlagen die de ploeg van Herbert Neumann en Jan Jongbloed in de maanden februari en maart totaal onverwacht moest incasseren. Vandaar dat de club In die tijd in het Gouden Kaart Klassement van Eurocard/MasterCard terugviel van een tweede naar een vierde plaats. jan jongbloed is naast zijn taak als assistent van de Duitse hoofdtrainer Neumann ook hoofd Opleidingen van de Arnhemse club. Drie jaar geleden besloot Vitesse de jeugd opleiding een flinke face-lift te geven. "Dat klopt ja," reageert jongbloed metonven/alst Amsterdams accent op die constatering. "We zijn toen begonnen aiies veel beter op te zetten. De scouting is bijvoorbeeld veel. ef fectiever geworden. Maar daarnaast hebben we in Arnhem ook een topsportklas in het leven geroepen. Voetbaltalenten krijgen een aangepast schoolprogramma. De B- en A- junioren hebben tot twee uur school, wor den daarna met busjes opgehaald en krijgen 's middags individuele training, 's Avonds trainen ze vervolgens gewoon met de groep mee." Vitesse is een van de clubs waar de wekelijkse veranderingen'ijn hetCouden Kaartj Klassement nauwgezet vyorden gevolgd. "Ik reken erop dat de opbrengst van het klasse ment aan het eind van het seizoen daadwer kelijk ten goede zal komen van de jeugd. Bij alle clubs. Eigenlijk kan je dat alleen zien als er een apart budget voor de jeugd bestaat. Want als het in de grote clubkas gestort zal worden, nou dan weet je het wel. Aandacht Overigens vind ik het een prima ontwikke ling dat steeds meer Betaald Voetbal Organi saties aandacht gaan geven aan hun eigen jeugd. |e kan niet zonder jeugd. Dat is mijn stellige overtuiging. )e kan elftallen nooit alleen maar kopen, dan zou je iedere tien jaar een compleet nieuw team moeten kopen. Maar afgezien daarvan, dat gaat toch hele maal ten koste van de sfeer in een club? Je moet in een club een achterban hebben en een regiobinding. Alleen dan cre'èr je een ■bepaaldesaamhorigheid enkrijg je een echte ,club." Het visseizoen is weer aangebro ken. De hengel staat klaar en u ver heugt zich nu al op menig ontspan nend uurtje langs de waterkant. Ook Leo Visser, ja inderdaad de oud europees- en wereldkampioen schaatsen. Op deze pagina vertelt hij enthousiast over z'n grootste hobby. 'Snoeken' geeft Leo de 'vis- kriebels' en zijn grootste wens is nog eens een snoek van over een meter te vangen. Vissen betekent voor Leo Visser ontspanning, maar wel met alle vereiste papieren op zak. Een Sportvisakte en de plaat selijke vergunning. 'Die 13,50 voor de Sportvisakte vang je dik weer terug.' 'Ik vis al van kindsaf aan'begint Leo Visser. 'We woonden vroeger in de Krim- penerwaard. Samen met m'n vader trok ik dan de polder in. Hij heeft me eigenlijk de liefde voor het vissen bijgebracht. 'Snoeken' vind ik echt een sensatie. Als ik er aan denk krijg ik direct weer de 'vis- kriebels'Mijn droom is om nog eens een snoek van meer dan een meter te vangen.' 'Ik ben speciaal verhuisd om aan het wa ter te kunnen wonen. In de zomer kun je me 's avonds dan ook vaak aan de water kant vinden.' 'Vissen is voor mij spanning en ontspan ning tegelijk. De spanning datje vooraf niet weet watje vangt en de ontspanning van lekker even alles vergeten.' 'Tijdens mijn schaatstijd is hel vissen me altijd goed van pas gekomen. In zo n trai ningskamp moet jc toch een vorm van ont spanning zien te vinden. Met een groepje uit de kernploeg trokken we er dan een paar uur tussenuit.' 'Ik vind de drempel om te gaan vissen in Nederland zeer laag. Het enige watje no dig hebt is een Sportvisakte en een ver gunning voor bepaalde wateren. Ik herin ner me nog dat ik een keer gecontroleerd werd. Ik dacht alles voor elkaar te hebben. Dat bleek niet zo te zijn. M'n Sportvisakte was in orde. Wat ontbrak was een vergun ning om in dat water te mogen vissen. Voordat ik ergens ga vissen informeer ik eerst bij een hengelsportzaak in de buurt of ik een vergunning nodig heb om cr te mogen vissen.' 'Vroeger kocht ik m'n Sportvisakte altijd op het postkantoor. Tegenwoordig koop ik 'm bij mijn hcngelsportzaak hierom de hoek. En m'n vergunning haal ik bij mijn hengclsportvercniging in het dorp. Ik vis voor m'n ontspanning. Dan wil ik ook rus tig kunnen vissen. Met alle vereiste papie ren. Ik vind trouwens ook wel dat jc mo reel verplicht bent om de goede papieren op zak te hebben. Vissen in Nederland kost toch al bijna niets. Daar komt nog bij dat van die 13,50 die een Sportvisakte kost allemaal dingen gebeuren die in het voor deel van de sportvisser zijn. Vroeger dacht ik altijd dat het geld van de visakte in dc staatskas verdween. Nadat ik toevallig in contact was gekomen met de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) weet ik wel beter. Met het geld van dc Sportvisakte zorgt de OVB vooreen ge zonde cn aantrekkelijke visstand. Daarnaast kweken ze vis, doen allerlei soorten visse- rijondcr/oek cn geven voorlichting'. Het vissen onder dc jeugd is dc laatste ja ren duidelijk in opmars. Maar goed cn vooral verantwoord vissen moetje wel le ren. Steeds meer hcngclsportvcrcnigingcn organiseren daarom echte jeugdviscursus- sen. Kinderen worden niet alleen de fijne kneepjes van het vissen bijgebracht, maar ze leren er ook alles over het leven in en rond het water. Sncciaal opgeleide jeugd instructeurs maken daarbij gebruik van het lespakket 'Vis, Visserij cn Waterleven' Een omvangrijk pakket gericht op kin deren van het basisonderwijs. Het bestaat ondermeer uit knipplatcn. zockkaartcn van vissen .waterplanten cn waterdieren en een werkboek voor een compleet wateron- dcrzock Meer informatie over dit lespakket cn dc opleiding tot jeugdinstrukteur is te krijgen bij dc OVB (03402-58411 Nog even en het wereldkampioenschap voetbal in de Vere nigde Staten barst los. Toch Is Amerika niet echt een voetballand. Er lopen dan wel miljoenen jonge voetballers rond, maar of het 'soccer' aan de andere kant van de oceaan ooit echt populair zal worden, is nog maar de vraag. De ontwikkeling van het voetbal wordt beperkt door de enorme afmetingen van het land. Vorig jaar werd Rlnus Michels door de United States Soccer Federation aan getrokken als adviseur. Michels heeft immers in Nederland als voetballer, copch en bestuurslid ruimschoots zijn sporen verdiend. Zijn voorlopig oordeel: "Ze hebben de kracht van het getal, maar iedere structuur binnen het Amerikaanse voetbal ontbreekt." Rinus Michels is eveneens voorzitter van de Commissie van Aanbeveling voor het Gou den Kaart Klassement van Eurocard/ MasterCard. Ook bij zijn activiteiten in de Verenigde Staten is Michels bijzonder geïn teresseerd in het wel en wee van het jeugd voetbal. "Er is wel geschreven dat ik de bondscoach van het A-elftal Bora Milutinovic zou moeten adviseren," stelt Michels. "Niets is echter minder waar. Ik word geacht me bezig te houden met de opleiding van coaches, voor volwassen teams en voor de jeugd." Olympische status Amerika te betitelen als voetballand zou onzin zijn. Amerika is een verzameling van aparte staten, wat de opbouw van het soccer extra moeilijk maakt. "Iedere staat js in prin cipe zelfstandig. De bond heeft aan het nieuwe programma een olympische status verbonden, dat is een hele goede zet ge weest. Het woord'olympisch' heeft voor alle Amerikanen een magische klank, ledereen kan op een Olympic Development Pro gramme (ODP) inschrijven. Dat kost geld, maar dat is in de meeste gevallen geen probleem. De financiële moeilijkheden ont staan als jongens worden geselecteerd; ze komen dan door de grote afstanden voor hoge reiskosten te staan. De meeste spelers die oorspronkelijk uit Latijns-Amerikaanse Gouden Kaart Klassement van Eurocard/ MasterCard draagt steentje, bij aan jeugdvoetbal Eurocard/MasterCard heeft dit voetbalseizoen een in middels zeer populair nieuw klassement ingevoerd: het Gouden Kaart Klassement. Een klassement dat gekop peld Is aan de PTT Telecompetitie en waarvan de op brengst ten goede komt aan het jeugdvoetbal. ter) en Theo van Seggelen (WCS). Iedere week wordt het tussenklassement in De Telegraaf en Voetbal International gepu bliceerd, het eindklassement wordt na afloop van het seizoen opgemaakt. Tege lijkertijd zal dan een speler van het jaar worden gekozen: de voetballer die zich het best gedragen heeft naar de regels van het Klassement. Jeugdopleiding Een aan het Gouden Kaart Klassement verbonden voorwaarde is, dat de totaal som die de clubs aan het einde van het seizoen hebben behaald, ten goede komt van de jeugdopleiding. Waarmee èn het positieve voetbal èn de jeugdopleidingen gestimuleerd worden. Eurocard/MasterCard is de best geaccep teerde credit card, zowel in Nederland aJs wereldwijd. - Een vis gevangen en u weet niet welke soort het is? Zoek 'm dan op in het hand zame boekje 'De Nederlandse Zoet watervissen'. Alle 63 o.a. de afgebeelde Kroeskarperstaan er in. niet een kleu renfoto en een duidelijke beschrijving. Het boekje, ter grootte van de Sportvisakte, hoort in elke vistas thuis. Het kost slechts 4,50. Bel de OVB (03402-58411en de gids wordt u direkt toegestuurd. landen komen, of uit Mexico, sluit je dan al uit. Die kunnen dat gewoon niet betalen, terwijl zij nu juist wèl een voetbalcultuur kennen. Voor dat ODP is redelijk wat belang stelling, Amerika is ten slotte een sportland. longens komen dan per leeftijdscategorie in een trainingskamp en worden daar beoor deeld. Daarna Stappen ze over naar de high- school- en vervolgens naar de collegeteams. Clubs zijn er wel, maar niet veel. Naast de ODP zijn er talloze voetbaldinics, georgani seerd door mensen die uit zijn op eensnelle dollar'. Maar daar wordt de nadruk alleen maar op oefeningen gelegd." Speten in competities Waarmee het volgende probleem in de voetbalontwikkelincj van Amerika is aange geven. Met het oefenen van technische vaar digheden alleen, leid je geen topvoetballen op. Het spelen in competities is een absolute voorwaarde. Bij het samenstellen van regio nale elftallen wordt bijna alleen uit colleges geput. Waar slechts drie maanden per jaar competitie gespeeld wordt. Die regionale teams komen één keer per jaar een week naar Florida vooreen trainingsstage. En daar uit worden de nationale elftallen dan weer geselecteerd. Drie jeugdelftallen, het olym pische team en het A-team. Die elftallen trainen alleen maar. Erzijn wel competities in diverse staten, maar die hebben geen niveau en de bond hoeft geen illusie te hebben dat ze een competitie op nationaal niveau kun nen organiseren. Daarvoor zijn die afstan den te groot." Schitteren Een probleem dat ook voor het nationale De ervaring van voormalig bondscoach Rinus Michels, staand naast de huidige bondscoach Dick Advocaat, komt de Amerikanen goed van pas. FOTO: ROBERT COLETTE/VI elftal, dat deze zomer op de WK moet schit teren, geldt. Michels tenslotte: "De omstan digheden voor het nationale elftal zijn ide aal; ze zitten bijna twee jaar in trainings kamp, maar door het ontbreken van een competitie blijven ze op 70 tot 80% van hun mogelijkheden hangen. Toch is de ontwik keling van het voetbal in het algemeen voor een groot deel afhankelijk van de successen van het A-elftal tijdens het WK. Een inciden teel succes zal het enthousiasme alleen maar verhogen." Gouden kaarten worden uitgedeeld voor ieder doelpunt dat door een club ge scoord wordt. Waarbij iedere Gouden Kaart 750,- waard is. Het is de bedoe ling positief spel te bevorderen. De gele en rode kaarten die spelers op het veld incasseren, betekenen een boete van res pectievelijk 500,- en 1000,- Het is dus zaak voor iedere dub zoveel mogelijk doelpunten te scoren en zo min mogelijk rode en gele kaarten te krijgen. In deze laatste fase van de competitie staat Ajax met een onaantastbare voorsprong aan kop. Roda |C, NAC, Vitesse en Feyenoord strijden om de tweede plaats. Commissie van Aanbeveling De Commissie van Aanbeveling voor dit klassement bestaat uit voetbalkopstukken Rinus Michels (KNVB), fan Hutjbrechts (KNV&Tlöftrt Blankenstein' (scheidsrech ten Sportvisakte kopen... ach dat geld verdwijnt toch maar in dc schatkist.' Een misvatting. Die 13,50-gaat namelijk niet naar de Staat maar naai" de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB). Met de opbrengst van de Sportvisakte ont wikkelt de OVB activiteiten die u als sport visser ten goede komen, zoals: onderzoek om in Nederland bijna uitge storven vissoorten zoals forel, barbeel en kopvoorn weer terug te krijgen het kweken en uitzetten van meer dan tien vissoorten, zoals ruisvoorn, winde, karper en snoekbaars speciale cursussen voor hengelsportver enigingen over het beheer van de visstand en het viswater het stimuleren van milieuprojecten over vis en viswater bij scholen en hengel sportverenigingen onderzoek op verzoek van hengelsport- verenigingen naar de visstand en het mi lieu van hun viswater Voor uw Sportvisakte hoeft u niet ver te lopen. Er zijn meer dan drieduizend ver koopadressen! Alle postkantoren, bijna vijfhonderd hengclsportzaken en cven- zovcle verenigingen en ook nog eens tweehonderd VVV-kantoren verkopen de Sportvisakte. Vergeet dan niet de gra tis brochure 'Wat iedere sportvisser be hoort tc weten' erbij te vragen. Vooreen vergunning voor het viswater kunt u terecht bij dc plaatselijke hen gclsportvercniging en soms ook hij dc hengelsportzaak Wilt u de dichtsbijzijndc verkoop adressen weten, bel clan de speciale in formatielijn van dc stichting Nationale Voorlichting Hengelsport (NVH033- 656566. vcoi het vtuen met m*xim«al twee heng»*' Gekflg ven V. t 199 'Nu ik weet wat er met het geld gebeurd kan ik maar één ding zeggen; Ga naar het postkantoor of je hengelsportzaak en koop voor 13,50 dc Sportvisakte. Wat je nu uitgeeft vang je dik weer terug.' En dat is nog maar een klein deel van het werk dat de OVB met het geld van uw Sportvisakte doet! Een hengelaar met hart voor dc zaak koopt dus elk jaar zo'n Sportvisakte. Alleen dan kan er gezorgd worden voor een gezonde en aantrekkelijke visstand in Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9