Koersbal populair spel op Schouwen-Duiveland dichters yvfV Dagcursussen aquarelleren Spanning, beiveging en gezelligheid voor ouderen: Q) <D Moord r"T Ygi C: '""■TV OP:L ZU Koonieng in w Het buurtfeest Lekker rust Wassende moeder DINSDAG 17 MEI 1994 NR 25564 5 Koersbal is een sport voor iedereen. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Scheidsrechter Bram van Dongen uit Scharendijke schuift het witte balletje op de groene vilten mat behendig naar het midden. Want daar hoort deze 'jacket', ofwel doelbal. Twee heren van de koersbalclub van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Middenschouwen, stel len zich gevoeglijk op aan het eind van de lange baan. De een speelt met bruin, de ander met zwart. Ieder heeft vier ballen en moet proberen die zo dicht moge lijk naar het doelballetje te rollen. Acht meter, want zo lang is de mat, lijkt een klein eindje, maar omdat het zwaartepunt van de speelballen niet in het midden maar aan de zijkant ligt en er dus een afwijking ontstaat, vereist een goede worp de nodige behendigheid van de speler. Een moeilijke sport of niet, tegen woordig lijken vele ouderen in koersbal een aangename bezigheid te hebben ge vonden. Schouwen-Duiveland telt in totaal nu negen clubs, waarbij zo'n twee honderd fanatieke spelers zijn betrokken. Alles wisselt Ons mooie dorp Westenschouwen in 't Zeeuwse land, ij met zijn velden, bossen, duinen en zijn strand. Als daar 't voorjaar weer is met zijn blauwe lucht, pak je het tuingereedschap ter hand en verzucht. Na donkere dagen met regen, wind en winterse kou, O, mooie lente wat hou ik toch veel van jou! Opeens groeit en bloeit weer de natuur overal, je hoort de koekoek, en vele vogels in groot getal. Kom je bij de inlaag, zie je kluut, wulp en bergeend, kievit en wat daar leeft en broedt met elkaar vereend, 't Is alles wat men hoort en ziet een nieuw leven, de kringloop der natuur heeft het niet begeven. Later in de polder wijd en zijd, goud en geel geven de velden vruchten tot eten, zeer veel. Vraag en aanbod bepalen hierbij steeds het loon, aan allen die zaaien, maaien, rooien mooi schoon. Waar is onze dank aan de Schepper van dat al aan de werkers, kleiner wordend in haar aantal? A. M. Slager, Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt t%uis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten we! of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Oorspronkelijk komt koersbal uit Engeland waar het onder de naam 'bowls' een populaire sport is onder ouderen. Daar wordt het spel overigens voor namelijk buiten gespeeld op enorme banen van gras. Aange zien de aanleg van een derge lijk baan een zeer kostbare zaak is omdat er geen hobbel- tje in het veld mag zitten hou den de clubs op Schouwen- Duiveland - en trouwens ook elders in Zeeland - het volgens Ben Herder, secretaris van de ANBO - en koersbal-Midden- schouwen, bij een vilten mat die uitsluitend binnen wordt gebruikt. Zo'n mat kost trou wens ook nog het nodige: 1600 gulden om precies te zijn. Een bedrag dat de club in Scharen dijke vlak na de oprichting in 1992 kreeg vergoed van de Stichting Meer Bewegen voor Ouderen van het Zeeuwse Kruis. Voor iedereen Aan koersbal kan, vertelt Her der, praktisch iedereen mee doen. „Zelfs mensen die in een rolstoel zitten spelen mee", zegt hij. De secretaris nam twee jaar geleden het initiatief voor de oprichting van de nu achttien leden tellende club in Scharendijke. Van begin sep tember tot in mei, wordt elke twee weken een middag koers bal belegd in het zaaltje van de Hervormde kerk in het dorp. ,,De meesten zijn hartstikke fanatiek. Het is ook echt een leuke sport. Zelfs als je niet gooit, dan leef je aan de kant kijkend al snel mee. Koersbal is tot het laatste moment span nend want elke worp kan het hele veld veranderen", meent Herder. Met kracht heeft de sport niets van doen. Wie hard kan gooien, komt niet ver. Han digheid, behendigheid in com binatie met de nodige oefe ning, daar kom je volgens scheidsrechter Van Dongen, als speler beter mee voor de dag. Een niet te onderschatten pluspunt van de koersbalclubs is volgens Herder het feit dat deze de sociale contacten onder ouderen bevorderen. Schou wen-Duiveland telt zoals ge zegd negen clubs. Naast Mid denschouwen ofwel Scharen dijke, gaat het hier om Verzor gingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede, Verzor gingscentrum De Wieken en Borrendamme en de Vrijburg in Zierikzee, verzorgingstehuis In't Opper in Bruinisse, de ANBO-Brouwershaven en de ouderensosen in Serooskerke en Kerkwerve die een koers balclub in huis hebben. Onderling worden met enige regelmaat toernooien georga niseerd, terwijl ook met clubs elders in Zeeland wedstrijden worden gehouden. ,,De mensen doen weer nieuwe contacten op tijdens zulke evenementen en vooral voor de deelnemers van de verzorgingshuizen geldt dat ze er eens even uit zijn", zegt Herder. Overigens wonnen de koersballers uit Scharendijke enige weken geleden de eerste prijs tijdens een eilandelijk toernooi. Hoewel het koersbal- seizoen nu op z'n einde loopt, wil de secretaris overigens graag, nog even kwijt dat de club best wat nieuwe leden kan gebruiken in het komende sei zoen, dat begin september van start gaat. AMSTERDAM - De Amster damse politie en de belasting dienst hebben maandag met in totaal 70 mensen een inval ge daan bij een autohandel in de hoofdstad en beslaggelegd op de hele handelsvoorraad van 55 auto's. Eén van de aanwezige autoverkopers is aangehouden op verdenking van oplichting en koopmansbedrog. LELYSTAD - Een 57-jarige man uit Lelystad heeft maan dag zijn 65-jarige vrouw om het leven gebracht. Hij vertel de maandag zijn verhaal bij de buren die daarop de politie waarschuwden. De politie kon de man maandagavond aan houden. SCHOUWEN-DUIVELAND - Creatief Centrum Perspectief uit Zierikzee organiseert in sa menwerking met hotel de Tweespan in Renesse een aan tal dagcursussen aquarelleren met als locatie Schouwen-Dui veland. Het is mogelijk om voor één of meerdere dagen in te schrijven. Alle ingrediënten voor een goe de aquarel zijn op Schouwen- Duiveland aanwezig; het duin gebied tussen Burgh-Haamste de en Renesse, de Schelphoek en het Krekengebied bij Ouwerkerk. Ook de stadsge zichten van Brouwershaven en Zierikzee zijn het schilderen waard. En natuurlijk wordt al dit moois overgoten met het be faamde 'Zeeuwse licht'. Alle cursussen worden gegeven door beeldend kunstenaar en grafisch ontwerper Kees van de Wetering uit Zierikzee. Hij volgde en voltooide de beroeps opleiding aan de Academie van Beeldende Kunsten in Rotter dam. Door jarenlange ervaring is- de directe werkwijze en me thode van Kees van de Wete ring goed te volgen en door de cursisten direct toe te passen. De cursus is voor beginners en gevorderden. De cursussen zijn op de volgende dagen: De zon dagen 29 mei, 26 juni, 10 juli, 24 juli, 4 september en 25 septem ber en dinsdag 18 en woensdag 19 oktober. Op zaterdagen is op de volgende data cursus: 28 mei, 3 september, 24 september en 18 oktober. Vertrek vanuit hotel de Tweespan in Renesse naar diverse locaties is om 9.00 uur. De cursisten gebruiken de lunch in Hotel de Tweespan. Het cursusgeld is inclusief lunch en koffie maar exclusief materiaal. Bij slecht weer gaat men naar het atelier van het hotel. Voor inschrijving en aan vullende informatie: Hotel de Tweespan, Laone 15, 4325 EG Renesse. Telefoon 01116-2570. OBS Theo Thijssen in Zierikzee 'Orthoteek voor kinderen met een leerachterstand' ZIERIKZEE - Vroeger was het de kamer van het hoofd van de kleuterschool. Nu is het, al ruim acht jaar, de ruimte waar extra aandacht wordt besteed aan kinderen met leerproblemen. Dat gebeurt via speciale leermethoden die zijn verzameld door de leerkrachten. Op de Zierikzeese openbare basis school Theo Thijssen zijn ze best trots op hun 'orthoteek.' „We behalen er goede resultaten mee. Alle kinderen die van onze school komen kunnen minimaal terecht bij het Voorbereidend Beroeps Onderwijs, ook wan neer zij aanvankelijk leerproblemen hadden", aldus groepsleider Kees Polderman. Tegenwoordig wordt via het project 'Weer samen naar school' op bijna iedere basisschool op Schouwen-Duiveland extra aan dacht besteed aan kinderen met leerproblemen. Maar de leerkrachten van de Theo Thijssenschool namen dat initiatief al in de jaren 1985/1986, vlak na de invoe ring van de basisschool. „Het was toen al onze filosofie om kinderen met leer problemen zo lang mogelijk op te vangen in het regu liere onderwijs. Wanneer een kind naar een school voor speciaal onderwijs moet krijgt het toch een bepaald stempel opgedrukt dat heel belastend kan zijn. Bijvoorbeeld omdat het bij contacten buiten school sneller buiten de groep valt. Natuurlijk doet de Beatrixschool heel goed werk en soms Zijn de leerpro blemen van dien aard dat een kind niet opgevangen kan worden op de basisschool. Maar als het enigszins kan proberen wij dat wel." Een van de acht leerkrachten van de Theo Thijssenschool is een ochtend per week beschikbaar om kinderen met leerproblemen extra te begeleiden via speciale leermethoden. Verder doen twee ouders, die bevoegd leerkracht zijn, dat via vrijwilligerswerk. „Elk leerjaar worden op onze school zo'n vijftien leer lingen heel intensief begeleid." De kinderen worden dan uit hun groep gehaald om in het kamertje een aangepast programma te doen dat hun vaardigheid in lezen, spellen of rekenen bevordert. „De leerstof wordt daarbij in kleine stapjes en op een speciale manier behandeld, zodat het voor de kinde ren overzichtelijk blijft", aldus meester Polderman. Zo worden sommen zichtbaar gemaakt via blokken en schijven en wordt het ruimtelijk inzicht van kinderen vergroot door hen figuren te laten namaken met behulp van een touwtje dat op een bord met spijkers wordt gespannen. De orthoteek met leermethodes omvat enkele tientallen mappen, waarvan vele afkom stig uit het speciaal onderwijs. „Wij houden de ontwik keling op het gebied van speciale leermethodes pre cies bij, zodat we onze orthoteek kunnen aanpassen aan de nieuwste ontwikkelingen." ,;C~Y '""O: v; Onze koningin, getekend door Frank Berrevoets uit groep 3 Feest, getékend door de 5-jarige Ashley Bolier. Met het buurtfeest zijn er allemaal spelletjes. Er is een springkussen. Er is ook een sjoelbak. Ze verko pen ook allemaal rommeldingen. Je kan er ook bar- becueën. Als je een spelletje wil doen, dan moet je bij een mevrouw kaartjes kopen. Die kosten 50 cent per kaartje. Je kan er met zakjes gooien, maar dat vind ik niet zo leuk. Er is ook een heel leuk spelletje: dan moet je met een hamer op iets slaan, dan moet een balletje in een mand komen. Je kan er ook op een terrasje zitten. Dan komen er een paar mannen optreden. Je kunt popcorn en patat eten. Op het laatst komt er een voorstelling, dat is een band. En dan is het om negen uur afgelopen. Michael Koster, groep 6 Ik wou een koning zijn. En ik wou lekker rust heb ben. En lekker lang uitslaapen. En lekker gaan trouwen. En dan naar het paleis toe. En dan lekker naar bed. En dan lekker gaan kroelen. En de vol gende dak lekker bulten gaan zitten. Want de zon schijnt. En dan zolang in de zon blijven liggen tot je bruin wordt. Arja v. d. Velde, groep 4 Eerst wilde ik altijd naar Israël. Nu wil ik dat niet meer. Het lijkt me wel een mooi land om een keer op vakantie te gaan maar wonen en werken wil ik niet meer. Ik hoop dat ik naar de RSG kan en daar dan m'n Mavo of Havo-diploma kan, halen. Daarna wil ik graag naar de mode-acedemie. Als ik daar mee klaar ben wil ik een eigen boetiek of nog met iemand anders samen. Ik wil daar dan m'n eigen huisje ontwerpen kleding verkopen. Ik zou een klein huisje willen op het platte land. Een hond zou ik dan denk ik ook wel nemen. En dan waarschijn lijk een Golden Retriever. Als ik op m'n eigen woon eet ik in ieder geval één keer per week vissticks en ook elke week een keer snitzeis met bloemkool. Ik zou niet allemaal moderne apparaten nemen alleen een televisie en een stereo ljjken me wel leuk. Het wassen laat ik aan mijn moeder over dus een was machine hoef ik niet. Trouwen wil ik niet want dat lijkt me niks, je kan dan niet meer doen en laten watje wil. M'n huis zou ik van binnen helemaal wit en mintgroen schilderen. Ik zou ook niet een al te grote tuin willen. Ingrid Dekker, groep 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5