Expositie in De Stolpe over leren en spelen in Tanzania Burghse plaquette vanwege zuinigheid naar Middelburg Initiatief Werkgroep Ontivikkelingssamenwerking College en PvdA botsen over onderhoud straten Bekijk de natuur in de Zeepeduinen Aanrijding op Stolpweg Expositie Zierikzees zilver nog tot 1 november te zien k DINSDAG 17 MEI 1994 NR 25564 3 Upinzani wetu ni Icvuftnye mnira tu Speelgoed van Tanzaniaanse kinderen: op het bovenste schap een aantal uit blik gefabriceerde au tootjes. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tot 28 mei is in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee een expositie te zien over leven, leren en spelen in Tanzania. Gisteren, maandag, werd de ex positie - een initiatief van de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Zierik zee - geopend door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. „Ik hoop dat deze expositie bij zal dragen tot een beter begrip over de problemen in een ontwikkelingsland als Tanzania", aldus Asselbergs. Ik schaam me om dat shirt te dragen BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Westerschouwen kwam het gisteravond, maandag, tot een botsing tussen het college en PvdA'er J. C. Hendrikse. Inzet van de one nigheid was het onderhoud van straten, pleinen en begraafplaatsen in de gemeente. Hendrikse zei zich te schamen voor het motto 'We houden het mooi' van de gemeente. „Ik schaam me om dat shirt (met dat motto, red.) te dragen", aldus Hendrikse. In een korte toespraak ter gele genheid van de officiële ope ning van de expositie ging As selbergs kort in op ontstaan en werk van genoemde werk groep. „In Zierikzee bleek gro te behoefte te bestaan om bij te dragen aan een ontwikke lingsproject en ik vind het een goede zaak dat een gemeente bestuur zich met dergelijke za ken bezig houdt", aldus Assel bergs. Hij benadrukte dat de oprichting van de werkgroep niet van bovenaf werd opge legd maar vanuit de basis is ge groeid. Volgens Asselbergs bemoeien steeds meer gemeenten zich ac tief met de Derde Wereld. Het relaas van de Burghse pla quette was een van de drie ver halen, die zilverexpert en oud archivaris van Zierikzee, W. H. Keikes gisteren vertelde bij de opening van de expositie Zie rikzees Zilver in het Zierikzee- se stadhuismuseum. „Vierhonderdveertien van de 636 gemeenten in Nederland doen iets aan ontwikkelingssa menwerking en in Zeeland zijn het zelfs 17 van de 30 gemeen ten. Dus wat dat betreft zitten we boven het landelijk gemid delde", aldus Assèlbergs. Hij voegde daar nog aan dat in 20 van de 30 Zeeuwse gemeenten zuivere koffie wordt geschon ken. Vervolgens schetste Assel bergs in het kort een beeld van de expositie die door de werk groep werd samengesteld in sa menwerking met de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) en het Museon. Thnzania, zo bleek uit het ver- Ook over een ander topstuk uit de ongeveer veertig stukken tellende expositie had Keikes een verhaal. De Thesaurier drinkschaal uit 1580 - in bezit van de gemeente Zierikzee - is volgens Keikes naar alle waar schijnlijkheid gemaakt door haal van Asselbergs, is een land dat zestien keer groter is dan Ned'erland maar 'slechts' 25 miljoen inwoners telt. „Er leven 70 volkeren en ieder heb ben ze hun eigen taal", aldus Asselbergs. Hij noemde Tanza nia een politiek stabiel land waar het vrij rustig is. Volgens Asselbergs is dat voor een groot deel de verdienste van president Nyerere. Asselbergs sprak de hoop uit dat het in Thnzania ook in de toekomst zo rustig kan blijven als het er nu is maar tekende daar meteen bij aan dat Thnzania een ont wikkelingsland is dat op be paalde gebieden grote proble men kent. „Ernstige armoede is er niet, maar wel bijvoor beeld hoge kindersterfte". De expositie in De Stolpe be staat uit een aantal foto's en een aantal in vitrines uit gestalde gebruiksvoorwerpen. Bij de opzet van de expositie is gekozen voor een aantal the ma's: leven, leren en spelen. Onder het hoofdstukje leren valt niet alleen het onderwijs aan kinderen, maar ook het on derwijs aan volwassenen. Aan boeren wordt les gegeven in verbetering van de landbouw methodes die een betere oogst te zien geven. Aan de hand van een aantal gebruiksvoorwer pen wordt een globaal beeld geschetst van het dagelijks le ven in de plattelandsdorpen van Tanzania. Opvallend daarbij is dat zowel gebruiksvoorwerpen als speel goed vaak gemaakt wordt van materiaal waar in Nederland de vuilstortplaatsen vol mee liggen. Blik van bijvoorbeeld boterblikken wordt gebruikt om een oliemaatje of een trech ter van te maken. Niet alleen de volwassenen maar vooral ook de kinderen zijn zeer in ventief en creatief. In één van de vitrines prijkt een tank auto, geheel uit blik vervaar digd. Als 'tank' fungeert een uit Denemarken afkomstig 33 centiliter Carlsberg-bierblikje. Verder zijn op de expositie de schooluniformen zoals die vrij wel overal in Tanzania door de schoolkinderen worden gedra gen te zien. Ook zijn er leer boekjes, Tanzaniaans geld en laat men zien dat van een oud blikje zelfs een fluit te maken valt. De Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking Zierikzee onderhoudt sinds het begin van 1993 contacten met een co mité uit het Thnzaniaanse dorpje Maore. Maore telt onge veer 6000 inwoners en ligt in het noordoosten van Tanzania. Het is de bedoeling dat deze contacten omgezet worden in een vriendschapsband. Deze band vormt de rode draad voor de werkgroep bij verder te or ganiseren activiteiten. De ex positie in De Stolpe is dage lijks te bezichtigen tijdens de openingsuren van de biblio theek. Hendrikse had gebruik ge maakt van het recht om schrif telijk vragen in te dienen voor de rondvraag. Hij stelde aller eerst dat er in zijn visie sprake is van achterstand voor wat be treft het onderhoud aan straten en pleinen en wilde van het col lege weten waardoor die ach terstand veroorzaakt wordt. De vraag van Hendrikse was toegespitst op de bestrijding van onkruid. Klachten „Vorig jaar was het met het on derhoud van straten en pleinen niet goed geregeld en we heb ben toen afgesproken dat het anders en beter zou moeten", aldus Hendrikse. Hij zei veel klachten te hebben gehoord van bewoners van de gemeente over de staat waarin straten, pleinen en begraafplaatsen verkeren. „Ik draag dat shirt met We houden het mooi alleen in mijn eigen achtertuin", al dus Hendrikse. Wethouder ir. C. W. Veerhoek reageerde op de woorden van Hendrikse met de opmerking dat voor wat betreft het onder houd van straten en pleinen al les precies gebeurt zoals dat in dertijd in de gemeenteraad is afgesproken. „Anderhalve week geleden is begonnen met verwijdering van onkruid in de bestrating met infrarood- branders. En je kunt natuur lijk niet overal tegelijk zijn", aldus Veerhoek. Hij zei zelf geen voorbeelden te hebben ge zien van wat Hendrikse beti telde als slecht onderhouden straten en pleinen. „Ik vind het ook een wat ge chargeerde opmerking als u .het heeft over een zeer grote achterstand met betrekking tot dat onderhoud. Dat is simpel weg niet juist", aldus Veer hoek. Hij kreeg bijval van frac tiegenoot A. M. Verseput. ,,In straat. Dergelijke bekers fun geerden als toegift bij een gro te verkoop van deze textiel- kleurstof. Keikes: „We hebben het voor tienduizend gulden aan kunnen kopen. Bij de koop heb ik maar niet gezegd dat op één van de ovale afbeeldingen de toren van Zierikzee zicht baar is. Dat had de transactie aanzienlijk duurder gemaakt. De toren is afgebeeld met zijn pagode-achtige bekroning die hij toen nog had. Werkelijk schitterend." Keikes had zichzelf gisteren bij. de opeping twintig minuten spreektijd toebedeeld. Daar ging hij ruim overheen, maar de tegenwoordig in het Friese Grouw wonende ex-Zierikzeeë- naar had met gemak nog uren kunnen vertellen over tentoon gestelde zilverwaren. De col lectie borden, bekers, bestek ken, snuifdozen, pijpestokers, knopen en penningen werd sa mengesteld uit het bezit van de gemeente Zierikzee, musea in Goes en Middelburg, kerkge meenschappen in Zierikzee, Noordgouwe, Ouwerkerk en Brouwershaven en uit de privé- verzamelingen van families uit Burgh-Haamstede en Renesse. Goud „Ibpsporters gaan voor goud, maar zilver is vaak veel be schaafder. Hoe mooi het goud ook staat bij een Zeeuwse vrouw: zilver is toch vaak te verkiezen. De geïsoleerdheid van het gebied heeft een stem pel gedrukt op de produktie in Zierikzee. Het is fijn zo veel voorwerpen bij elkaar te zien. Dat geeft gelegenheid tot ver gelijk en het herkennen van stijlontwikkeling," zei Keikes als inleiding van zijn betoog. 'Kijk-es' Hoewel de Friese Zeeuw een geheel andere openingshande ling had gepland, werd hij ge vraagd een doek weg te trek ken. Als woordspeling op zijn naam verscheen in zilveren let ters de spreuk: 'Kijk-es naar Zierikzees Zilver'. Keikes toon de zich niet erg onder de in druk, maar was verheugd met de zilveren attentie die hem door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs werd aangebo den. De tentoonstelling is nog tot 1 november te zien in het - volgens de burgemeester - ge heel knaagkevervrije Stad huismuseum aan de Meel- straat. Voor de seizoenexposi tie van volgend jaar wordt ge dacht aan het thema 'souve nirs'. het verleden hebben we gea geerd tegen gebrekkig onder houd van straten en pleinen, maar ik zie toch duidelijk ver betering", aldus Verseput. „Ik verwonder mij dan ook een beetje over de opmerkingen van Hendrikse". Hendrikse bleef bij zijn stand punt dat er sprake is van slecht onderhoud. „Als je een half jaar niets doet aan onderhoud van een begraafplaats ben je verkeerd bezig", aldus Hen drikse. Hoewel Veerhoek dui delijk liet merken het absoluut niet eens te zijn met Hendrikse zegde hij toe een en ander nog eens in een commissie te be spreken. „Maar dan wil ik wel precies weten waar we over praten, over welke plaatsen we het hebben", aldus Veerhoek. Duinovergang: Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college om 90.000,- uit te trekken voor het voorzien van een nieuwe betonlaag voor strandovergang 'Het Speelduin'. Ook bleek men geen enkele moeite te hebben met het voor stel van het college om de schenking van mevrouw T. Ploeg er-van Santen uit Dalf- sen - een door mevrouw A. C. van Citters geschilderd dorps gezicht van Noordwelle - in dank te aanvaarden. Burge meester H. Tees reageerde op vragen van PvdA-woordvoer- der Hendrikse met de opmer king dat wellicht overwogen kan worden een reproduktie van het schilderij een plaatsje te geven in Noordwelle. Het echte schilderij komt in het ge meentehuis te hangen. Wel voor enige discussie zorgde het voorstel van het college om vooruitlopend op wijziging van het bestemmingsplan bui tengebied een voorbereidings- besluit te nemen dat het moge lijk maakt om ongewenste ont wikkelingen als vestiging van 'intensieve veehouderij uit de gemeente Westerschouwen te weren. Eerder schaarde de raad zich achter een dergelijk voorbereidingsbesluit. Dat be sluit verliest zijn geldigheid in november dit jaar en het colle ge denkt meer tijd nodig te hebben om de geplande bestemmingsplanwijziging rond te krijgen. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 25 mei om 13.30 uur geven de beheerders van de Zeepeduinen van de Vereni ging Natuurmonumenten weer een excursie. De Zeepeduinen liggen tussen Haamstede en Burgh en zijn, voor mensen die geen lid zijn van Natuurmonu menten, alleen toegankelijk tijdens excursies. Aanmelden vooraf is nodig. Kaartjes zijn te koop bij VW Haamstede: 01115-1513. Ver trekpunt is de poort bij Slot Haamstede aan de Noord straat. Natuurmonumenten vraagt voor excursies een ge ringe vergoeding. "Ibt en met september is er nog een aantal excursies in de Zee peduinen. Het excursiepro gramma staat in de gratis fol der Slot Haamstede/Zeepedui- nen, die verkrijgbaar is bij VVV's op Schouwen en bij een aantal VVV's op andere eilan den. Aan de kust is het over het al gemeen wat koeler dan in het binnenland. Daarom bloeien op het landgoed de rododen drons nog en de lijsterbes in de duinen. De koekoeksbloemen en de wilde asperges zijn weer opgekomen. Veel vogels zitten te broeden of hebben inmid dels al jongen. Om ervoor te zorgen dat het duingebied niet helemaal dichtgroeit grazen er Shetland- pony's. Zij zorgen voor variatie in de duinen. Hier en daar trappen ze het helemaal kaal en kan weer wat zand gaan stuiven. Op andere plekken houden ze de begroeiing kort en op weer andere plekken ko men ze niet of nauwelijks en groeien de duinen dicht. In middels lopen naast de meeste merries ook veulentjes. In to taal worden er tussen de 25 en 30 verwacht. De kans is groot dat men er tijdens de excursie een aantal tegenkomt. Verwachting t/m zaterdag 21 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei Zon op 05.39, onder 21.28 Maan op 13.01 onder 02.10 19 mei Zon op 05.38, onder 21.30 Maan op 14.17, onder 02.34 Eerste Kwartier: 18 mei (14.51) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Op warm en zonnig weer hoeven we voorlopig niet te rekenen: de komende dagen stroomt koele lucht met wolkenvelden over Neder land. Vanavond en vannacht zijn er enkele opklaringen en op de meeste plaatsen blijft het droog. Tijdens de opklaringen kan er een enkele mist bank ontstaan. De temperatuur daalt naar ongeveer 7 graden en er is maar weinig wind. Morgen overdag draait de wind geleidelijk naar noor delijke richtingen. Koele lucht stroomt dan vanaf de Noordzee het land binnen. Hierdoor komt de mid- dagtemperatuur niet veel hoger dan 15 graden. Verder zijn er wolkenvel den, ook schijnt af en toe de zon. In de loop van de dag kan er op een en kele plaats een bui tot ontwikkeling komen, maar veel neerslag valt er niet. Het koele weer wordt veroor zaakt door een lagedrukgebied, waarvan het zwaartepunt morgen boven het Alpengebied terecht komt. Donderag trekt het systeem naar het noorden, waardoor de noordelijke stroming in onze omgeving nog wat in kracht toeneemt. De aanvoer van koele lucht met wolkenvelden blijft hierdoor gehandhaafd. AMSTERDAM - Frida Vogels (1930) heeft voor haar roman De harde kern 2 de Libris Lite ratuur Prijs gewonnen. Jury voorzitter Jan Terlouw maakte dat maandagavond bekend in het Amstelhotel. NÏEUWERKERK - Een perso nenauto en een landbouwvoer tuig raakten gisteren, maan dag, beschadigd bij een kop/ staartaanrijding op de Stolp weg bij Nieuwerkerk. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het ongeluk gebeurde op het kruisingsvlak. Het landbouw voertuig werd bestuurd door een 38-jarige man uit Nieuwer kerk. De bestuurder van de personenauto was een 55-jarige man uit Middelburg. De perso nenauto botste achterop het landbouwvoertuig. De schuld vraag is nog niet duidelijk. Be halve aan beide voertuigen ontstond schade aan een ver keerslicht. ZIERIKZEESCHEffï NIEUWSBODE Ui Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. ZIERIKZEE - Een zilveren plaquette, vervaardigd ter gelegenheid van de Burghse Paardenmarkt in 1718, is via de Verenigde Staten in het bezit gekomen van het Zeeuws Museum in Middelburg. ,,Ik heb geprobeerd de plaquette voor Westerschouwen te verwerven. Dat kostte tienduizend gulden. Ik vond dat niet veel, maar het gemeentebestuur van Westerschouwen - toch de rijkste gemeente van Zeeland - wilde het niet betalen. Toen is het aan een Amerikaanse verzamelaar verkocht. En hoe het uiteindelijk in Middelburg terecht is gekomen..? Dat is me nog steeds niet duidelijk." Pieter Hermans van der Wil- gaat uit naar Pieter Hermans, gen. „Het meesterteken in de Hij zat het dichtst bij de be- schaal is een klavertje drie. We stuurlijke bron van Zierikzee," weten niet met zekerheid bij aldus Keikes. welke zilversmid dat teken Een ander topstuk van de ex- hoort. We hebben twee namen, positie is een zogenoemde Honderd procent zeker weet ik 'meekrapbeker' van een mee- het niet, maar mijn voorkeur krapkoopman uit de Meel- Belangstellenden bij het Zierikzees zilver. De man in het midden van de foto is oud-conservator en -archivaris W. H. Keikes. (Foto: Joop van Houdt). 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3