Qua belastingdruk scoort Zierikzee behoorlijk hoog UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 0 1 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Twee auto's gevonden bij Schelphoek in Ooster- schelde Diefstal uit bestelauto Hardrijders gepakt Douche automaten open gebroken SCHOORSTEEN KAPPEN SMEDERIJ SANDERSE 2 Q 3 5 7 Financiering kerkorgel rond met opbrengst rommelmarkt "I I— dé krant van schouwen - duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 MEI 1994 150e JAARGANG NR 25564 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rioolrechten, reinigingsrechten, onroerend zaakbelasting. Dat alles maakt het wonen soms tot een dure aangelegenheid, maar brengt ook de nodige papieren-rompslomp met zich mee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op basis van de heffingen en tarieven van gemeente en water schap is de belastingdruk in Zierikzee behoorlijk hoog. Deze ligt met 1381,- bo ven het gemiddelde van 1290,-. De hoogste belastingdruk kent Aardenburg 1603,-). Veruit de minste belastingdruk is in Terneuzen gemeten, die bedraagt daar 564,-. Hoe hoog de heffingen en tarieven van de Zeeuwse gemeenten zijn is door de provincie in de nota Kengetallen Zeeuwse gemeenten en waterschap pen ('94) in kaart gebracht. Behalve een overzicht van de hoogte van de onroerend zaak belasting bevat de nota ook ge gevens over de toeristenbe lasting, de rioolrechten en rei nigingsheffingen. Ook het fi nancieel saldo van de in totaal dertig gemeenten is op een rij tje gezet. Wat- de- onroerend zaakbelasting betreft blijkt Vlissingen koploper te zijn met 13,70 per 3000,- van de waar de. Dit bedrag is ontstaan uit de som van de heffing voor ge bruikers en eigenaren. Ook Middelburg 12,25) en Rei- merswaal 12,15) zijn qua on roerend zaakbelasting dure ge meenten. Op Schouwen-Duiveland is Zierikzee veruit het duurst met 11,99, gevolgd door Midden- schouwen 10,88). Aanmerke lijk goedkoper zijn Wester- schouwen 7,40) en Brouwers haven 8,80). Westerschouwen is na Oostburg 6,39) zelfs de goedkoopste onroerend-zaak gemeente in Zeeland. Het lan delijke gewogen gemiddelde bedraagt 9,38. Van de Schouwen-Duivelandse gemeenten kent alleen Zierik zee nog geen toeristenbelas ting. Qua toeristenbelasting is Domburg veruit het duurste met 1,85 per persoon per over nachting. Die belasting is twee jaar gele den in een keer opgetrokken van 85 cent per persoon naar 1,85,-. Dat leverde de bad plaats vorig jaar f 2.150.000,- op. Valkenisse, Veere en West- kapelle scoren met een gulden per persoon per overnachting eveneens hoog. Van de Schouwen-Duivelandse ge meenten kent Westerschouwen het hoogste tarief, 0,90. Dit leverde de recreatiegemeente vorig jaar het meeste op van al le gemeenten, 2.210.000,-. Bij de andere vier Schouwen- Duivelandse gemeenten schommelen de tarieven tussen de zestig en vijfenzeventig cent. De opbrengsten van de onroerend zaakbelasting en de toeristenbelasting vormen in Westerschouwen 11,7% van het budget en dat is het op een na hoogste percentage in Zeeland. Alleen in Domburg ligt dat percentage door de hoge toe ristenbelasting hoger. De reinigingsheffing wordt op Schouwen-Duiveland vastge steld door de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, waarin de zes gemeenten vertegen woordigd zijn. Met 226,80 zit- teii de Schouwen-Duivelandse gemeenten onder de vier kop lopers, Aardenburg 265,-), Axel 261,-), Arnemuiden 252,-) en Hulst 246,). De minste reinigingsrechten wor den geheven in Tholen 164,40) en Domburg 171,70). Zeventien van de der tig gemeenten kennen het ri oolrecht. Op Schouwen-Duive land zijn dat Brouwershaven en Westerschouwen. Met res pectievelijk 75,- en 82,50 zijn dat aardige middenmoters. De Middelburgers moeten de hoogste rioolrechten betalen, 140,-, gevolgd door de inwo ners van Aardenburg 125,-) en die van Borsele 117,60). Hulst, Valkenisse en Domburg kennen de laagste rioolrech ten. Door deze heffingen en rechten bij elkaar op te tellen kan de belastingdruk worden be paald. In de kleine gemeenten (tot 10.000 inwoners) heeft de gemeente Arnemuiden de hoogste woonlasten met 920,- voor een woning ter waarde van 150.000. Wie de woon lasten zo laag mogelijk wil houden moet in Sluis, Oost burg of Terneuzen gaan wonen. Vlissingen 962,-), Middel burg 958,-), Arnemuiden 920,-) en Goes 918,-) zijn de dure gemeenten. Ook Zierik zee scoort met 826,- redelijk hoog. Aanmerkelijk goedkoper zijn de woonconsumenten uit in Westerschouwen. De be lastingdruk bedraagt daar 679,-. Het allergoedkoopst is Oostburg met 580,- Voegt men daar ook de waterschapslasten aan toe dan komt Zierikzee met 1381,- op de zevende plaats. Alles bij elkaar geno men is Aardenburg qua locale belastingdruk veruit koploper met 1603,-. Maar ook Hulst 1488,-), Hontenisse 1451,-), Goes 1424,-) en Reimerswaal 1389,-) zijn dure woonge- meenten. Terneuzen 1039,-) en Veere 1051,-) zijn dan het goedkoopst. SEROOSKERKE - Bergings bedrijf J. de Jonge en duikers van de brandweer Goes heb ben gisteren twee auto's gebor gen, die bij de Schelphoek in de Oosterschelde zijn gereden. Van één van de auto's, een bronskleurige Nissan Sunny, staat vast dat die vorige week in Rotterdam werd gestolen. Een bezoeker van de visplaats voor gehandicapten bij de Schelphoek belde gistermid dag de politie in Zierikzee om dat hij ongeveer een meter on der water de contouren van een auto zag. Bij een inspectie door duikers van de brandweer bleek het om twee auto's te gaan. Onder de Nissan lag nog een donkerblauwe Opel Ome ga. Van de laatste auto staat nog niet vast of die bij een mis drijf is gebruikt. De kenteken platen waren er af gehaald. Aan de hand van het chassis nummer probeert de politie momenteel de herkomst te ach terhalen. Van de Nissan, waar van de portiersloten uitge boord waren, staat vast dat de ze vorige week in Rotterdam is gestolen. Een stuk van de om heining van de visplaats bij de Schelphoek ontbreekt al grui- me tijd. Het gat is blijven zit ten met de bedoeling er even tueel een schip door te kunnen lossen. De visplaats was vroe ger in gebruik als werkhaven voor de aanleg van de Ooster- scheldekering. Beide wagens zijn er naar alle waarschijn lijkheid opzettelijk door in het water gereden. De Nissan stond gistermiddag vrij vlot aan wal. De berging van de ge heel met algen begroeide Ome ga verliep moeizaam. Toen de takelwagen het wrak bijna op de wal had, brak de nylon strop waarin de wagen hing af en stortte de auto opnieuw in het water. Persoonlijke onge lukken deden zich daarbij niet voor. De tweede poging verliep succesvol. De berging heeft po litie, brandweer en bergings- dienst alles bij elkaar zes uur werk bezorgd. De berging van de Opel uit de Oosterschelde verliep moei zaam. Op de fotoserie (van bo ven naar beneden) is te zien hoe de strop breekt en de auto terugvalt in het water. (Foto's: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een 44-jarige in woner van Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn bestelauto. De bestelauto stond gepar keerd in de Wevershoek. De da ders verschaften zich toegang tot de auto door het rechterpor tierraampje in te slaan. Gesto len werd een boormachine. Een exact schadebedrag is bij de politie niet bekend. Tevens werd ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Uit deze wagen werden twee klopboormachines, een accu boormachine en een kist met pluggen en schroeven gestolen. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. ZIERIKZEE/SEROOSKER- KE - Tijdens snelheidscontro les op verschillende locaties werden door de politie in to taal 71 weggebruikers betrapt op overtreding van de maxi mumsnelheid. Van 16.10 tot 17.45 uur werd ge controleerd langs de Weg naar De Val. Zevenhonderdvijftien voertuigen werden gecontro leerd. Achtenveertig automobi listen bleken de daar geldende maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur aan de laars té lappen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 110 kilometer per uur. Van 20.15 tot 21.45 uur werd gecontroleerd langs de Serooskerkseweg bij Seroos- kerke. Tweehonderdvijfenveer- tig voertuigen werden gecon troleerd. Drieëntwintig auto mobilisten bleken zich niet aan de maximumsnelheid van 80 kilometer per uur te houden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 114 kilometer per uur. ZIERIKZEE - Deze week wer den vier douche-automaten in de doucheruimte bij de Zuid havenpoort in Zierikzee open gebroken. De schade door de 'kraakactie' wordt geschat op 2000,-. modern of klassiek op maat gemaakt div. mod. windwijzers Schore bij Hansweert Telefoon 01102-41419 Want de wortel van alle kwaad is de geldzucht. I. Timoth. 6,10 Koel HET WEER Vannacht kans op mist, minimum- temp. ±7 graden. Af en toe zon en later op de dag mogelijk een bui. Middagtemp. 15 graden. Weinig wind, kracht 3, uit uiteenlo pende richtingen, in de loop van de dag draaiend naar noord. DUIKBOOTAFFAIRE Er dreigt een nieuwe duikbootaffaire met de volksre publiek China. EXPOSITIE In bibliotheek De Stolpe is een expositie over leren en spelen in Tanzania te zien. THEO THIJSSEN OBS Theo Thijssen uit Zierikzee staat deze week cen traal in Uit de School Geklapt. TAFELTENNIS Het tweede seniorenteam van TTV Scaldina sleept kampioenstitel binnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN - Door het resultaat van de za terdag- rond de kerk op het Bostonplein gehouden rommelmarkt heeft de Gereformeerde Kerk in Brouwershaven de financiering van het nieuwe orgel zo goed als rond. De opbrengst van de rommelmarkt bedroeg netto 13.500 gulden. Het orgel werd dan vorige week wel officieel ingewijd. Het totale bedrag dat ervoor betaald moest worden lag nog niet volledig op tafel. Daar voor werden erder al diverse acties gehouden en ook de op brengst van de rommelmarkt was hiervoor bestemd. Het Bostonplein was deze dag ver anderd in een gezellige markt plaats, inclusief terras en pof fertjeskraam. Veilingmeester G. de Vries typeerde na afloop de markt als een grandioze happening en daarover was ie dereen het met hem eens. Marja de Lange De veiling droeg aan de op brengst een grote steen bij. Pronkstuk uit deze veiling was het door de kunstenares Marja de Lange aangeboden schilde rij 'Hooglied'. De Lange woont en werkt in Brouwershaven. In haar atelier aan het Kerkplein had zij het schilderij ter bezich tiging opgesteld. Met 1.200 gul den had het een groot aandeel in de totale opbrengst van de veiling. Deze bedroeg 4.500 gul den. Samen met J. H. Tieleman had De Vries er een hele kluif aan al het geld te tellen. Goed ge vulde enveloppen, met ^'op schriften als: hobbykraam, spelletjes, bloemen en planten, rad van avontuur en terras, la gen klaar om geopend te wor den. Omdat er veel kleingeld was binnengekomen hadden zij deze klus pas aan het begin van de avond geklaard. Met de opbrengst is de financiering van het nieuwe Fama en Raadgever-orgel, met uitzon dering van de renteloze lenin gen, zo goed als rond. Ter gele genheid van de rommelmarkt werd het orgel zaterdag diverse keren bespeel.d door de aanwe zige organisten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN O kwartaalabonnement met autom. afschr. S f 47,00 D kwartaalabonnement k f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. k f 177,00 O jaarabonnement k f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaaj nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZIN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1