Vierde Bruniversails vormt goede generale voor lustrum volgend jaar 'Werk bleef hetzelfde, maar apparatuur werd heel modern' streeknieuws I Weinig belangstelling voor Snuffelmarkt in de Vanger Fietser gewond Alcohol controle Inbraak in woning Auto in de sloot Motor gestolen Snelheids controle Fiets vernield bij aanrijding Kop/staart- aanrijding Te hard en onder invloed Jongetje gewond bij aanrijding Zware schade bij aanrijding I. J. van Nieuwenhuyze 25 jaar drukker bij Lakenman Ochtman MAANDAG 16 MEI 1994 NR 25563 5 De reddingsbrigade was niet alleen bij de wedstrijd aanwezig om daar waar nodig in te grijpen. Vrijdagavond demonstreerde ze in de vissershaven een staaltje van haar kunnen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De combinatie van kermis, braderie en zeilwedstrijd zorgde ook nu weer voor twee dagen drukte in Bruinisse. Daar werd vrijdag en zaterdag Bruniversails 1994 gehouden. De mosselvissers aan de haven moesten voor twee dagen plaats maken voor het feestgedruis. Dat was voor hun geen enkel bezwaar. Zoals Bruenaars betaamt, stortten ook zij zich in het feestgedruis in de tent die op het havenplateau was opgezet. Anderen die het wat rustiger aan wilden doen, deden hun ronde door de Oudestraat en het Kerk plein. Hier was het braderie en kon men onder de vrolijke klanten van de Halsterse Tivoliband een keus maken uit de enorme diversiteit artikelen, die aan de man werden gebracht. De zaterdag gehouden Snuffel- markt in sporthal de Vanger was geen succes. Slechts eén kleine honderd bezoekers passeerde de kassa en de handelaren pakten daarom al zeer vroeg in de middag hun spullen in. De stoomsleper Finland gaf vrijdagmorgen om 10.00 uur het teken dat Bruniversails 1994 van start kon gaan. Het geluid dat de stoomfluit produ ceerde zal weinigen in de omge ving zijn ontgaan. Een half uur later ging de kermis op het ha venplateau open en kom men gaan snuffelen op de Korte Ring. Hier had zich de Bruse schooljeugd geposteerd met hun tweedehands koopwaar. Met name vrijdagmiddag trok men in lange rijen langs de kleedjes en matjes waarop de artikelen waren uitgestald. De Finland maakte ondertus sen tochtjes over de Grevelin- gen. Dit in 1918 gebouwde Het dorpshuis in zijn woon plaats Noordwelle koos Van Nieuwenhuyze uit als locatie voor de jubileumviering met schip is de laatste Rotterdamse stoomsleepboot. Tijdens Bru niversails was het een echte pu bliekstrekker. Steeds wanneer- de boot afmeerde, verdrongen de mensen zich aan de kade. Die te dicht bij kwamen wer den onmiddellijk gestraft met een flinke rookpluim. Voor hen die niet in het bezit zijn van een goed, stel zeebenen, staat bij de jachthaven een helikop ter klaar, waarmee rondvluch ten boven Bruinisse gemaakt kunnen worden. De reddings brigade gaf na het diner een de monstratie in de Vissershaven. Roos Bergman, bestuurslid van de Stichting Bruniversails, collega's en familie. Hij werd er toegesproken door de direc teur van drukkerij Lakenman Ochtman, D. L. van 't Leven. was zeer te spreken over de massale belangstelling vrij dag. Het zag dan ook zwart van de mensen op het havenplateau en op de braderie. Voor het avondeten werd er voor hen een Captainsdinner geserveerd in de feesttent: bruine bonen, aardappelpuree, magere spek lappen, zilveruitjes, piccalilly, uien en spekvet. Een combina tie die bij sommigen de maag doet omdraaien, maar voor een echte visser de normaalste zaak van de wereld is. Gezellig heid sloeg de klok in Bruinisse. Het was dan ook jammer dat een aanrijding op de Havenka de vrijdagavond even voor een domper op de feestvreugde Hij omschreef zijn werknemer als een der laatste der Mohika nen in boekdrukkersland. Een all-round-drukker die zowel op zorgde. Als gevolg van deze aanrijding moest een vijfjarig jongetje uit Bruinisse met her senletsel naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam wor den vervoerd. Zaterdag was het 's middags 'Bruse middag' met een clownsoptreden voor de kinde ren, een dansdemonstratie en een touwtrek wedstrijd voor de sterke mannen. Het kwam alle maal wat laat op gang. Voor Bergman was dit ook te begrij pen. ,,Veel mensen beginnen pas laat in de middag, anders halen ze de avond niet." Ze was niet van mening dat het te ma ken had met de Snuffelmarkt de .oude vlakdruk-rotatiepers als de nieuwe Goss offset rotatiepers zijn mannetje staat. Van Nieuwenhuyze kwam op 17-jarige in dienst bij drukkerij Lakenman Ocht man. ,,Ik had op de LTS een op leiding gevolgd als schilder en vervolgens een paar maanden gewerkt. Omdat er toentertijd voor schilders weinig werk was kwam ik vervolgens in de WW terecht. Toen ik die advertentie zag voor leerlingdrukkers sol liciteerde ik omdat ik dacht 'beter iets dan niets." Dat 'iets' bleek in de praktijk heel wat te zijn, want Van Nieuwenhuyze had het vanaf het begin naar zijn zin op de drukkerij, waar hij in dienst kwam als leerling boekdrukker. Roosendaal „Ik vond het drukken heel leuk en vooral ook het tech nisch onderhoud aan de druk persen, dat ook bij het werk hoorde." Gedurende de eerste vier jaar ging de jeugdige Zie- rikzeeënaar een dag per week naar Roosendaal om zich daar te scholen in de theoretische kanten van het vak. Op de an dere dagen drukte hij geboor tekaartjes, overlijdenskaarten, boeken en folders op de degel pers. ,,Je werkte met loden vor men die op de machine werden gelegd. Het instellen van zo'n die op deze dag in Sporthal de Vanger gehouden werd. ,,De mensen lopen niet naar de Van ger als ze voor Bruniversails komen. Ik denk ook dat de markt een zeperd wordt. Maar toch zijn we niet blij met de Snuffelmarkt. Dat werkt ave rechts." Weinig animo En ze had gelijk. Er was weinig animo voor de Snuffelmarkt. Waardeloos", verzucht zelfs een handelaar, die zijn tweede hands boeken al om 14.15 uur aan het inpakken is, terwijl de markt eigenlijk tot 17.00 uur duurt. „Dit is voor de eerste en laatste keer dat ik hier geweest ben. We brengen evenveel terug als we meegebracht hebben. Het is maar goed dat we er niet van hoeven leven, want dan moet je hier niet komen." Op de vraag waar dit aan ligt, blijft hij het antwoord schul dig. Slechte reclame Een collega van hem wijt dit aan de slechte reclame. „Er gens anders zie je altijd grote posters en borden langs de weg, maar hier heb ik niets ge zien." Volgens een lokale han delaarster valt de organisatie echter niets te verwijten. „Ze hebben genoeg reclame ge maakt in de kranten. De eerste keer is altijd moeilijk. En op de braderie is het toch ook niet druk. Ik vraag me af of de men sen nog wel centen hebben. Er is tenslotte iedere week wel er gens iets te doen." Visserskoor 's Avonds gaf hét Bruse Vis serskoor een optreden in de muziektent. Daarna was het weer een en al leven op het ha venplateau, waar een band, net als vrijdagavond, voor de mu zikale omlijsting in de feest tent zorgde. De jongeren bleven buiten op de kermis. Bij hen waren vooral de botsauto's in trek. Wanneer het signaal klonk dat het rondje ten einde was krioelden zij over de vloer op zoek naar een leeg karretje. Een spel waarin zij zich zeer bedreven toonden. Menig keer moest die enkele krasse knar, die zich met hen durfde te me ten, gehaast naar de kant af druipen. Wilde hij tenminste niet voor de sokken gereden worden. De grote jongens lie ten zien hoe sterk ze zijn door een boksbal zo hard mogelijk te raken. Anderen deden het iets rustiger aan in de schiet tent. 'Niet geschoten is altijd mis'. En als het dan met schie ten ook mis is, zijn de geweren zo krom als een hoepel. machine was het grootste werk. Het duurde wel een half uur eer alles goed stond; de stand van de tekst, de zwarting van de inkt. Dat is nu wel even anders." Anders, omdat de ap paratuur waarmee wordt ge drukt in 25 jaar een revolutio naire ontwikkeling doormaak te. Tbgenwoordig doet Van Nieuwenhuyze zijn werk met een tweekleuren offsetpers of vierkleuren offset-rotatiepers. Offsetdrukker Van boekdrukker ontwikkelde hij zich via bijscholingen tot offsetdrukker. De loden vor men waarop de tekst vroeger werd aangebracht hebben al lang plaats gemaakt voor me talen offsetplaten en het instel len van de machine vergt te genwoordig enkele minuten. Van Nieuwenhuyze hield die ontwikkelingen moeiteloos bij. „Ik vond het eigenlijk wel leuk om me steeds aan te pas sen aan die moderniseringen. Voor het offset-drukken mocht ik een cursus volgen en toen de vierkleurenpers kwam zijn we zelfs een week naar Amster dam geweest voor instructie." Niet weg Wat hem betreft blijft hij dan ook nog vele jaren werken bij drukkerij Lakenman Ocht man. „Wanneer ik erop terug kijk is het net alsof ik nog maar net op de drukkerij werk. En wanneer je een baan hebt die naar je zin is hoef je niet weg." Namens de collega- drukkers werd de jubilaris toe gesproken door G. van Wagten- donk. Hij omschreef Van Nieu wenhuyze als een man van wei nig woorden wiens ja, ja is en wiens nee, nee. Hij bood de ju bilaris een vogelhuisje aan als geschenk. Van Nieuwenhuyze liet in zijn dankwoord weten dat hij positief naar de toe komst kijkt en hoopt nog lange tijd in goede gezondheid te kunnen werken als drukker. ZIERIKZEE - Een 27-jarige man uit Zierikzee raakte zon dagavond gewond bij een aan rijding op Grachtweg in Zie rikzee. Een 22-jarige inwoonster van Zierikzee haalde de fietser in op de Grachtweg in Zierikzee. Plotseling week de fietser uit naar links en de vrouw kon een aanrijding niet meer voorko men. De fietser raakte gewond en werd per ambulance afge voerd naar het ziekenhuis in Zierikzee. Onderzocht wordt of de fietser alcohol en/of drugs heeft gebruikt. ZIERIKZEE - Bij alcoholcon troles op Schouwen-Duiveland werd tegen drie automobi listen proces-verbaal opge maakt wegens rijden onder in vloed. Het betreft een 64-jarige inwo ner van Delft en een 61-jarige inwoner van Renesse die direct een dagvaarding kregen uitge reikt. Zij moeten zich in juni voor de rechter in Middelburg verantwoorden voor hun ge drag. Een 65-jarige inwoner van hét Duitse Gelsenkirchen kreeg een direct te betalen boe te van 400,-. BURGH - Een 43-jarige inwo ner van Burgh deed bij de poli tie aangifte van inbraak in zijn woning. De inbraak werd gepleegd in de nacht van zaterdag op zon dag. Gestolen werd audio- apparatuur en een aantal CD's. De schade wordt geschat op 1000,-. Bij de politie kwamen ook twee aangiftes binnen van diefstal uit auto's, respectieve lijk geparkeerd staand in Nieuw-Haamstede en Scharen- dijke. Vermist worden een scheerapparaat en sieraden. De totale schade wordt geschat op 1000,-. BURGH - De auto van een 23- jarige inwoner van Burgh raakte vorige week bij een on geluk totaal verhield. De man uit Burgh kwam met de schrik vrij. Tegenover de politie verklaar de de betrokkene dat hij uit moest wijken voor een ander voertuig en daardoor in de sloot langs de Hogeweg beland de. Uit onderzoek bleek dat de man te diep in het glaasje had gekeken en bovendien niet in het bezit was van een geldig Nederlands rijbewijs. RENESSE - Op de hoek van de van de kruising Hogezooin Jan van Renesseweg werd afgelo pen zaterdag de motorfiets van een 23-jarige Rotterdammer gestolen. De diefstal vond plaats tussen 20.00 en 21.00 uur. De eigenaar had de motorfiets, die'één jaar oud is, afgesloten gestald. Het betreft een witte Yamaha met rode strepen, type FZR600, met het kenteken MR-38-PY. De waarde is ongeveer 17.000 gulden. OUWERKERK - Bij een snel heidscontrole langs de N59 ter hoogte van Ouwerkerk werden 144 bekeuringen uitgedeeld. In verband met wegwerkzaam- hedeen geldt ter plaatse een maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 116 kilo meter per uur. BRUINISSE - Dc fiets van een 20-jarige inwoner van Oostcr- land werd vernield bij een aan rijding. Dc fietser zelf kwam met dc schrik vrij. Het ongeluk gebeurde op de zuidelijke parallelweg langs de N59. De fietser reed over de pa rallelweg en zou volgens de po litie geen voorrang hebben ver leend aan een over de Rijksstraatweg de kruising met de N59 naderende 51-jarige automobilist uit Heeg. De auto raakte licht beschadigd. KERKWERVE - Bij een kop/ staartaanrijding op de Heu- velsweg bij Kerkwerve raak ten zondag twee auto's bescha digd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een 26-jarige inwoner van Zie rikzee reed over de Heuvels- weg. Aihter hem reed een 23- jarige inwoner van Marken. Volgens de politie zou de man uit Marken te laat hebben be merkt dat de voor hem rijden de Zierikzeeënaar begon te remmen. Door de aanrijding die volgde werden de auto's zo zwaar beschadigd dat zij moes ten worden weggesleept. KERKWERVE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een 24-jarige Duitser, bestuur der van een personenauto, door de politie betrapt op te snel rijden. De Duitser reed met een snel heid van 141 kilometer per uur over de Verseputseweg bij Kerkwerve. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Ademanaly se wees uit dat de Duitser bo vendien te veel alcohol had ge nuttigd. Na betaling van 1200,- aan boetes kon de man zijn weg vervolgen. BRUINISSE - Een vijfjarig jongetje uit Bruinisse liep vrijdagavond hoofdletsel op bij een aanrijding. Het jonge tje werd naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam overge bracht. Het jongetje werd op de Haven kade in Bruinisse aangereden door een 19-jarige inwoner van Bruinisse. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk. De politie is op zoek naar ge tuigen van het ongeluk. Zij kunnen zich melden via tele foonnummer 01110-14055. BRUINISSE - Twee auto's raakten vorige week zwaar be schadigd bij een aanrijding op de Grevelingendam. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het ongeluk gebeurde toen een 20-jarige inwoonster van Brui nisse met haar auto over de pa rallelweg reed in de richting van Ouddorp. Zij zou volgens de politie geen voorrang heb ben verleend aan een 45-jarige inwoner van Hellevoetsluis die met zijn auto over de Philips- dam reed. Een botsing was het gevolg waarna beide voertui gen moesten worden wegge sleept. ZIERIKZEE Fractievergadering PvdA Vanavond, maandag, vergadert de fractie van de PvdA- Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in het Zierik- zeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Onbaatzuchtige haas Op zaterdag 21 mei presenteert Cécilia M. Meinders in Zierik zee het Russische sprookje De onbaatzuchtige haas. De voor stelling is in de studio van de stichting tot Behoud van Rood kapje en de Boze Wolf, lokaal veertien van het multifunctio neel centrum aan de De Huy- bertstraat. Het gaat om een try-out voorstelling die be doeld is als voorbereiding van een aantal voorstellingen die het volgend seizoen op scholen in Nederland en België worden gespeeld. De voorstelling is be doeld voor kinderen van drie tot en met tien jaar en voor vol wassenen. Aanvang 15.00 uur. GOES Zelfhulp Zaterdag 21 mei houdt de zelf- hulporganisatio Ouders van een overleden kind een open middag in het Sociaal Centrum aan de Den Hollanderlaan in Goes. Vanaf 13.30 uur zijn be langstellenden welkom. De or ganisatoren willen deze dag ouders die een kind hebben verloren kennis laten maken met de organisatie en met el kaar. ZIERIKZEE - Voor de 42-jarige I. J. van Nieuwenhuyze uit Noordwelle hoefde die aandacht voor zijn zilve ren jubileum als drukker bij het bedrijf Lakenman Ochtman eigenlijk niet. „Ik vind het geen prestatie om 25 jaar bij dezelfde baas te werken. Wanneer je het naar je zin hebt gaat dat vanzelf en misschien is het zelfs een kwestie van geen risico durven nemen. Maar toch vind ik de feestelijkheden ook wel leuk. Omdat ik ze beschouw als blijk van waardering voor mijn werkzaamheden/'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5