Acht containers drijven in richting Nederlandse kust W£L Informateurs-trio start onderzoek paarse coalitie Mandela ontkent zijn vroegtijdig aftreden Christelijke fracties werken nauwer samen Financiën gaat handel in lege bv's aanpakken Traditionele zeilschepen strijden op Oostersehelde Overboord geslagen na aanvaring in Het Kanaal Drenkeling gevonden in Haringvliet Onderzoek naar dood disco bezoeker Pronk wil luchtbrug naar Ruanda Expositie Mondriaan Lijk in vloerkleed Poppe uit CD-bestuur T" t==^ Van Aardenne blijft in Italië 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IJMUIDEN/RIJSWIJK (ANP) - De Franse scheepvaart-autoriteiten hebben hun Nederlandse collega's ge waarschuwd voor acht containers, die mogelijk naar Nederlands zeegebied drijven. Een van de driftende zeelaadkisten bevat een gevaarlijke lading. Vervolg van pag. 1 van John van Dalsen, van de organiserende Zeilvloot De Zeeuwse Stromen, uitleg over de verschillende typen sche pen, de zeilen en de manoeu vres, hetgeen door de ouderen met enthousiasme-ontvangen werd. Van Dalsen maaktè bij het tweede lustrum bekend dat De Zeeuwse Stromen in samen werking met Zierikzee Aktief, een samenwerkingsverband van de Zierikzeese Onderne mers Centrale en de VVV, het evenement wil uitbreiden met walactiviteiten. Dit jaar werd de Oosterschelderace opgeluis terd met muziek in de binnen stad en aan de haven en een maritieme rondwandeling. De De Britse Sunday Times meld de zondag dat de 75-jarige Man dela na het aannemen van een definitieve grondwet voor Zuid-Afrika, over ongeveer twee jaar, zou willen af treden. Het weekblad schreef dat Man dela deze intentie vertrouwe lijk had meegedeeld aan mede werkers van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). RPF, SGP en GPV Het is de bedoeling dat de frac-» ties voortaan voor elke verga- derweek van de Tweede Kamer bijeenkomen om de agenda's onderling af te stemmen. Die beslissing hebben zij deze week gezamenlijk genomen. Zo is het de bedoeling dat op die onderwerpen waarover de drie fracties het onderling eens zijn slechts één vertegenwoor diger namens hen het woord zal voeren. Dat zou de kleine christelijke fracties de ruimte moeten geven zich met meer onderwerpen bezig te houden dan tot nu toe het geval was. In totaal beschikken deze fracties sinds de verkiezingen van 3 STELLENDAM (ANP) - Water sporters hebben zaterdag op het strand van Stellendam het stoffelijk overschot gevonden van een 16-jarige jongen die op 1 mei in het Haringvliet was verdronken nadat zijn boot omsloeg. Het ongeluk ontstond vermoe delijk door zware golven van een passerend binnenvaart schip. De politie heeft destijds enkele dagen vergeefs naar de drenkeling gezocht. De jongen uit Hellevoetsluis probeerde vanaf de gekapseis de boot samen met zijn twee lingbroer naar de wal te zwem men. Halverwege keerde het tweetal terug naar de boot. Het slachtoffer verdween tijdens de terugtocht onder water. De tweelingbroer haalde de boot wel en werd daar gered, samen met een 15-jarige buurjongen die bij het vaartuig was geble ven. ZIERIKZEE 17 mei ROOMPOT BUITEN 17 mei BRUINISSE 17 mei bedoeling is echter om het alle maal nog grootser te maken. ,,Het moet een echt Zierikzees evenement worden". Behalve een uitbreiding van de activiteiten op de wal, wil de organisatie ook meer deelne mers aan de start zien te krij gen. ,,Het evenement is al het grootste van Zeeland op dit ge bied, maar we willen het nog meer allure geven. Maar dan moeten we de deelnemers die van ver komen brandstofver goeding gaan geven. Zuidwest- Nederland heeft niet zo veel traditionele zeilschepen. En als mensen twee dagen moeten varen om in Zierikzee te ko men moet er wel iets tegenover staan. Dit kost echter veel geld en daarvoor zijn we afhanke lijk van sponsors", aldus Van Dalsen. Mandela reageerde in een com muniqué ontstemd op de be richtgeving van de Britse krant. Het gaat volgens hem om ,,een leugen, geschreven met de be doeling een klimaat van onze kerheid te scheppen rond de eerste democratisch gekozen regering van Zuid-Afrika". mei oVer zevën kamer- zetels (RPF drie, SGP en GPV ieder twee). Geen fusie Ook in het verleden kwam het wel voor dat een vertegenwoor diger van de drie fracties het woord namens de drie voerde maar dat gebeurde slechts op incidentele basis. Dat die sa menwerking nu een meer stuc- turele vorm krijgt, betekent volgens bronnen binnen de drie christelijke partijen overi gens niet dat een fusie tussen RPF, GPV en SGP aanstaande is. AMSTERDAM - Uit de voor rondes voor de Prix de Rome 1994 zijn in de categorie Thea ter/Beeldende Kunst Yvonne Dröge-Wendel (1961) uit Am sterdam, Bart Gorter (1963) uit Rotterdam en Ida Lohman (1961) uit Amsterdam als geno mineerden tevoorschijn geko men. ALMELO (ANP) - Een 19- jarige Enschedeër is dit week einde overleden na een bezoek aan een discotheek in Almelo. Vlak voordat hij onwel werd, gedroeg deman zich agressief. Hij moest door medewerkers van de disco in bedwang wor den gehouden. De Enschedeër overleed een half uur na zijn opname in het ziekenhuis. De man had geen alcohol gedronken. Gezien de raadselachtige dood wordt sec tie verricht. Een Thiwanees containerschip verloor ze zaterdag bij een aan varing in Het Kanaal. Zondagavond waren over de exacte inhoud van de laadkist met de gevaarlijke vracht geen nadere gegevens bekend. Brit se en Franse helikopters zoe ken naar de vermiste contai ners. Dat hebben woordvoer ders van Rijkswaterstaat en van de Kustwacht meegedeeld. De aanvaring had zaterdag middag om 15.30 uur plaats in een mistgebied op 30 kilometer van de Engelse Kanaalkust. De Panamese vrachtvaarder Aria- ke Reefer en het Taiwanese containerschip Ming Fortune liepen beide zware schade op. Van de Ming Fortune sloegen acht containers overboord, vijf van twaalf meter lang en drie met een lengte van zes meter. KIGALI - Demissionair minis ter Pronk heeft zondag opge roepen tot het instellen van een luchtbrug om de vluchte lingen in Ruanda van voedsel voorzien. Pronk deed zijn oproep na een bezoek van 24 uur aan het door een burgeroorlog geteisterde land. De ex-minister bevond zich gisteren in het hoofdkwar tier van de VN-macht in Kiga li. Van daaruit maakte hij een wandeling waarbij hij consta teerde dat de frontlinie dwars door de stad loopt. Pronk sprak verder over een kerk met zo'n 9000 vluchtelingen die in brand was gestoken. Niemand had de brand overleefd. De be windsman vergeleek de situa tie in Ruanda met de „Killing Fields" van Cambodja. Hij sprak van zo'n 60.000 doden die met bulldozers en vrachtwa gens zijn vervoerd en daarna begraven. Veel slachtoffers zijn echter nog niet ter aarde be steld. Pronk zei dat de Verenigde Sta ten het voortouw zouden moe ten nemen bij het opzetten van de luchtbrug. Verder deed hij een oproep om een VN-bescher- mingsrpacht op te zetten om hulpkonvooien te begeleiden. AMSTERDAM (ANP) - De ten toonstelling Mondriaan aan de Amstel in het Gemeentear chief Amsterdam heeft bijna 50.000 bezoekers getrokken. Voor het archief is dat een „ab soluut record", zo laat het zon dag weten. Het hoogste aantal bezoekers tot nu toe werd in 1992 behaald met de expositie Berlage in Amsterdam Zuid waar ruim 12.000 mensen op af kwamen. Het archief liet met de tentoon stelling ovér de schilder Piet Mondriaan 70 van de 650 wer ken zien die de kunstenaar maakte met Amsterdam als on derwerp. ROTTERDAMK (ANP) Buurtbewoners in de Rotter damse Tarwewijk hebben zon dagmiddag op straat een lijk in een vloerkleed gevonden. Het opgerolde kleed lag in de Hekelingenstraat, te midden van een wegopbreking. De politie heeft het stoffelijk overschot met kleed en al mee genomen voor pathologisch on derzoek. Het lijk is nog niet geïdentificeerd. Gezien de plaats van de aanva ring kunnen de containers naar de Nederlandse kust drijven. Volgens een computersimula tie van de Kustwacht en Rijks waterstaat is de eerstkomende 48 uur nog geen enkel gevaar te duchten. Over de periode daar na kunnen de diensten geen uitspraak doen. Stroming Of de containers naar Neder lands zeegebied drijven hangt af van de stroming en van het gewicht van de lading, die be paalt hoe lang een container blijft drijven. De Kustwacht en de directie Noordzee van Rijkswaterstaat hopen in de loop van de maan dag van de Franse of Britse au- Belastingadviseurs waarschu wen hun cliënten al enkele ja ren tegen deze belasting constructie, die desondanks populair blijft bij belasting plichtigen die de grenzen van de wet willen verkennen. Er zijn' gespecialiseerde bureaut jes die in lege bv's handelen, en zich niet generen mislukte on dernemers via kléine annonces in grote dagbladen te wijzen op de mogelijkheid hun waardelo ze bv toch nog voor geld van de hand te doen. Stokje Pogingen van de Belasting dienst om daar een stokje voor te steken via de belastingrech ter hebben tot dusver gefaald. Demissionair staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën acht reparatiewetgeving in dat licht „op korte termijn wellicht noodzakelijk". Dat blijkt uit een bijlage bij zijn „politiek testamenteen j beschouwing over herziening van belasting heffing op inkomsten uit ver mogen. Een turbo-vennootschap heeft geen of nauwelijks eigen ver- toriteiten gegevens over de con tainer met gevaarlijke lading te ontvangen. De zeven andere containers hebben waarschijn lijk geen riskante inhoud. Rijkswaterstaat zal de be schikbare gegevens onmiddel lijk openbaarmaken. De dienst heeft rond het aanspoelen van zakjes landbouwgifbegin dit jaar veel kritiek te verduren gekregen over de late waar schuwing, onder meer aan bur gemeesters van kustgemeen- ten. Olie Bij de aanvaring van zaterdag is eén grote hoeveelheid olie vrijgekomen, die zondag een vlek van circa 40 bij één kilo meter had gevormd. Deze ver mogen. Er zit wel een hoog no minaal aandelenkapitaal in, dat voor een prikje kan worden gekocht. Bij de aandelen wordt soms een fikse schuldvorde ring op de vennootschap gele verd. Die kan eveneens voor weinig geld door de koper wor den overgenomen. Profijt Op zich zijn de aandelen in en de vordering op een lege ven nootschap waardeloos. Parti culieren die met behulp van een belastingadviséur de juiste wegen bewandelen, kunnen er echter aanmerkelijk profijt van trekken. DAMASCUS - Syrië wil moge lijk met Israël onderhandelen over een tijdschema voor de te rugtrekking van Israëlische troepen uit de bezette Golan- hoogten. De Syrische rege ringskrant Tishrin speculeerde maandag daarover in een com mentaar op het bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher aan Damascus. vuiling zal vrijwel zeker geen gevolgen hebben voor de Ne derlandse kust, zo verwacht de woordvoerster van Rijkswater staat. De olievlek is zo'n 300 ki lometer van onze kust verwij derd en zal zijn opgelost, ver dampt en uit elkaar geslagen voor zij de Nederlandse stran den kan bereiken, aldus de dienst. Gifzakjes In januari van dit jaar werden de Nederlandse stranden ge troffen door een massale golf verdelgingsmiddel. De 160.000 zakjes met het zwaar giftige Apron Plus kwamen uit een container die eveneens in het Kanaal overboord was gesla gen. HILVERSUM - Hanneke Kap pen gaat in een nieuwe praat show op zoek naar de ware per soonlijkheid van „bekende" Nederlanders. „Laat je (niet) kennen" is de titel van de vro lijke spel- en praatshow, die de VARA met ingang van donder dag 19 mei op de telelvisie brengt. DEN HAAG (ANP) - Het dage lijks bestuur van de Centrum democraten (CD) heeft de ver tegenwoordiger van de kiesk ring Zeeland, A. Poppe uit Vlissingen, van zijn plaats in het hoofdbestuur ontheven. Bovendien heeft het dagelijks bestuur hem, net als het Delft- se gemeenteraadslid mevrouw W. van Es, voorlopig geschorst. Poppe had de afgelopen week kritiek op CD-leider Janmaat die teveel functies in zijn per soon zou verenigen en zich on voldoende zou distantiëren van racistische uitlatingen van an dere partijleden. Poppe's kritiek richtte zich in het bijzonder op de gang van zaken rond het Amsterdamse CDrgemeenteraadslid Graman. Die eiste kort voor de Tweede Kamerverkiezingen in het tv- rogramma Deadline de verant woordelijkheid op voor een aantal brandstichtingen in wo ningen van buitenlanders. Gra man bezigde daarbij onver bloemd racistische bewoordin gen. Hij wordt inmiddels door de Amsterdamse justitie ver volgd. Maandag 16 mei Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Commissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Concert Nu met Hope/Oefe ning en Uitspanning. Muziek tent. 20.00 uur. Dinsdag 17 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Mori- aanshoofd route, 25 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Rayonvergadering Bouw- en Houtbond FNV. Huis van Nas sau. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Demonstratie ijsongevallen. Zwembad Dol-Fijn. 19.30 uur. Verkoop van lingerie, keuken- textiel en nachtkleding in de zaal van de kerk der Gerefor meerde Gemeente in Neder land ten bate van stichting Adullam Gehandicaptenzorg. Van 19.30 tot 21.00 uur. Woensdag 18 mei Zierikzee Mini-instuif. De Driehoek. 14.00-16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Regionale ontmoetingsavond. Gereformeerde kerk, Sint Do- musstraat. 19.30 uur. Ledenvergadering NCVB. Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Ledenvergadering Rode Kruis vereniging. Tonnerimagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Onderlinge zwemwedstrijd scholen gemeente Duiveland. Zwembad Dol-Fijn. 13.15-15.00 uur. Wedstrijd varen met luchtbed den. Zwembad Dol-Fijn. 18.30 tot 19.30 uur. Verkleed trimzwemmen. Zwembad Dol-Fijn. 19.30-20.30 uur. Ouwerkerk Optreden Modus Papaya. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Bibliodrama. Parochiecentrum Mosselstraat. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. De Putmeet. 14.00 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Spookzwemmen. Zwembad Dol-Fijn. 18.30-20.30 uur. Moonlightz wemmen. Zwem bad Dol-Fijn. 20.30-21.30 uur. Vrijdag 20 mei Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur. Reinigingsdienst. Zuudènde. 15.30 uur. Zaterdag 21 mei Zierikzee Bazar/rommelmarkt. Op de Ring. 09.00 uur. Atletiekfestijn jeugd tot 12 jaar. Sportpark Bannink. Van 11.00 tot 16.00 uur. Voorstelling De onbaatzuchti ge haas. Lokaal veertien multi functioneel centrum. 15.00 uur. Opening tentoonstelling Ben Stolk en Anneloes Groot in Ga lerie Noordhavenpoort. 16.00 uur. Muziekfestijn met Jaap van Zweden en Jan Vayne. Grote Kerk. 19.00 tot 23.00 uur. Westenschouwen Lionswandeltocht vanaf pavil joen De Rotonde, vertrek 11.00 uur (25 km) of tussen 12.00 en 13.00 uur (8 en 15 km). Burgh-Haamstede Rommelmarkt. Gereformeerde kerk, Platboslaan. 08.30 uur. Brouwershaven Pinkstersamenzangavond in de Gereformeerde kerk Vrijge maakt. 19.30 uur. Donderdag 26 mei Haamstede Ledenvergadering CDA- afdeling Westerschouwen in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping handwerken. Ge bouw Salem. 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uuur. Zaterdag 28 mei Zierikzee Meimarkt. J. L. de Jongesch™1 in 't Vrije. 09.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcoecntrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.30 146 02.05 - 155 20.40 124 14.30 -127 06.50 149 00.50 - 150 19.20 121 13.15 - 121 08.15 153 02.05 - 163 20.30 131 14.30 -135 08.30 151 02.05 - 160 20.40 130 14.30 -132 WEMELDINGE Doodtij: 20 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre MZhWtöwafv gtitJ FiÉfe sTAAf Iti (J i Leugen van Sunday Times JOHANNESBURG (AFP) - De Zuidafrikaanse pre sident Nelson Mandela heeft berichten tegengespro ken dat hij na ongeveer twee jaar zijn functie zou neerleggen. DEN HAAG (ANP) - De drie kleine christelijke frac ties van RPF, SGP en GPV zullen de komende vier jaar nauwer samenwerken dan tot nu toe het geval was. DEN HAAG (ANP) - De informateurs De Vries en Vis zijn vanochtend, maandag begonnen aan hun eerste gesprekken in het onderzoek naar de vorming van een paarse coalitie van PvdA, VVD en D66. De Vries (PvdA) en Vis (D66) doen de eeerste besprekin gen zonder hun mede-infor mateur Van Aardenne (VVD) die in Italië verblijft. Vanochtend ontvingen De Vries en Vis in het gebouw van de Eerste Kamer hun voorganger Tjeenk Willink, die afgelopen vrijdag zijn eindrapport aan koningin Beatrix heeft uitgebracht. Vanmiddag sprak het duo met demissionair premier Lubbers en PvdA-fractielei- der Kok. Informateur Van Aardenne keert dinsdag avond in Nederland terug, om vervolgens lijfelijk de besprekingen bij te wonen. Afgelopen weekeinde heb ben de drie formateurs zich thuis gezet aan het lezen van de stukken. Asielzoekers Tot die stukken behoren de bevindingen die pre- informateur Tjeenk Willink vrijdag koningin Beatrix in zijn eindrapport ter hand heeft gesteld, de onder scheidene partijprogram ma's, het afgelopen week verschenen rapport van de commissie-Andriessen en bij voorbeeld een notitie over de problematiek van de asielzoekers. Werkterrein Het in politiek Den Haag inmiddels „super-trio" ge doopte drietal informateurs heeft het gebouw van de Eerste Kamer als hun werk terrein gekozen. Met reparatiebelastingwet DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën staat klaar om belastingontwijking door vermogen de particulieren die werken met een 'turbo vennootschap' aan te pakken met een reparatiewet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2