Twintig traditionele zeilschepen leveren strijd op Oosterschelde 3 0 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Hier zit zo'n enorm vernuft in, dat ik er gewoon lyrisch van word' Jaco van der Schee vertrekt naar RBC 150S1AAR r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Deze week!! Cabrio-show van de Peugeot 306 De Nobelpoort bv 'Het moet een echt Zierikzees evenement worden' Wind werkt mee tijdens Nationale Molendag 3 Q 5 7 8 dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Autobedrijf Oudeweg 2-6, Zierikzee Telefoon 01110-14453 MAANDAG 16 MEI 1994 150e JAARGANG NR 25563 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 -.- i—*-. "'-1- WSSgS'SëaW f-;-:-rr..-r - - ■- - De traditionele zeilschepen zorgden voor een waar schouwspel op de Oosterschelde. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De weergoden waren de organisatoren van de Oosterschelderace, een tweedaagse wedstrijd voor traditionele zeilschepen op de Oosterschelde, goed gezind. Zowel vrijdag als zaterdag was het ideaal zeilweer, met een stralende zon en een windkracht tussen de 4 en 5 op de schaal van Beaufort. Hoewel het er na de race van vrijdag niet naar uitzag, was het zaterdag toch weer schipper Willem de Weerd, die met zijn kraak de Vooruitgang, net als vorig jaar de wisseltrofee in ontvangst mocht nemen. De laatste jaren was het regelmatig stuivertje wisselen, wat betreft de eerste plaats, tussen de Avontuur en de "Vooruitgang. De Avontuur verscheen dit jaar niet aan de start. De tweede prijs ging nu naar de Hoop op Zegen van schip per Hans Venema. Deze klipperaak stond na één wedstrijddag op de eerste plaats, maar kon deze positie zaterdag niet handhaven. Derde eindigde de Groninger tjalk Res Nova van schipper Rijn Dragt. De organi satie, Zeilvloot De Zeeuwse Stromen, wil de Oosterschelderace in de toekomt uitbreiden met walactivitei- ten, zodat ook de lokale bevolking en de toeristen meer bij het evenement betrokken zijn. Nog voordat de race daadwer kelijk gestart was, ging het bij na nog mis vrijdagmiddag. Bij een manoeuvre voor de start lijn kwamen een tjalk en een klipper hardhandig met elkaar in aanraking. Beide schepen liepen flinke averij op, maar gingen toch van start voor de tiende Oosterschelderace. Net als de achttien overige traditio nele zeilschepen. Dat is im mers de enige eis die aan de schepen gesteld wordt. Deelna me aan de Oosterschelderace is alleen toegestaan met een tra ditioneel zeilschip. Onder de deelnemende sche pen bevonden zich onder meer de hoogaars Yerseke 36 van de Stichting Behoud Hoogaars en drie grote klippers van meer dan 34 meter. Tezamen met de tjalken, botters, kotters, en klipperaken vormden zij een opvallende vloot in de Ooster schelde. Voor de wedstrijd wa ren de schepen in drie catego rieën verdeeld; grote schepen, kleine schepen en kot- ters/Noordzeebotters. De sche pen worden in een van deze ca tegorieën ingedeeld aan de hand van de gemiddelde lengte van de deelnemende schepen. Vanaf de klipper Mijn Genoe gen, die door de Stichting Mu seumhaven Zierikzee ter be schikking was gesteld als startschip, bekeek de wed strijdleiding of alles volgens de regels verliep. Vrijdag werd de wedstrijd ten westen van de Zeelandbrug ge houden. De start was halver wege de Hammen gesitueerd en vandaaruit zeilde men in lussen richting de Room- potsluis. Zaterdag lag de wedstrijdbaan ten oosten van de Zeelandbrug en voerde het parcours de zeilers naar Yerse ke. Leden van de jubilerende Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, waren van deze wedstrijd getuige. Ter gelegen heid van het veertigjarig be staan van de ANBO volgden zij zaterdag de race vanaf de rond vaartboot Stad Zierikzee. Al vroeg in de ochtend waren ze aan boord gegaan van de Stad Zierikzee. Daar werden zij onder meer getrakteerd op een optreden van de Walcherse Folklore Briengers. Deze gaven in traditionele dracht een show, bestaande uit liedjes en anekdotes en een uitleg over de Walcherse klederdracht en al les wat daarbij hoort. Onder tussen zetten de deelnemende schepen aan de Oosterschelde race koers naar de Oosterschel de. Na de lunch stak ook de>Stad Zierikzee van wal. Gedurende de race kregen de passagiers vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Tien molens op Schouwen-Duiveland waren zaterdag, tijdens de Nationale Molendag, geopend voor het publiek. Een aantal molens was opgeno men in de twee routes van de Landelijke Fietsdag. Wat de bezoekersaantallen betreft waren deze molens in het voordeel. Er gingen immers zo'n 250 fietsers van start voor het goede doel: de Nederlandse Hartstichting. De overigen deerde dit echter niet. Bezoekers of geen bezoekers. Voortgestuwd door een stevig briesje draaiden alle molens er lustig op los. Op deze dag zetten ook een viertal agrariërs hun deuren open, om de fietsers op de hoogte te brengen van het reilen en zeilen in hun beidrijf. Dit jaar was het de 22e keer dat de Nederlandse vereniging De Hollandsche Molen de Natio nale Molendag hield. De mo lens die geopend waren voor het publiek waren herkenbaar aan een blauwe wimpel. Behal ve in Oosterland. Daar wap perde een vlag van de Open Monumentendag bij de molen ten teken dat er iets te doen was. ,,De blauwe wimpel ligt nog in de linnenkast thuis in Zierikzee", vertelt molenaar Mark Witte. Tijd om deze op te halen, toen hij om 10.15 uur bij de molen arriveerde, had hij niet. De molen was namelijk ook aangewezen als vertrek punt voor de Landelijke Fiets dag. Deze werd dit jaar voor de 21e keer gehouden. Deelnemers konden vanaf 9.00 uur starten en bij aankomst van de mole naar stond er al een groep fiet sers ongeduldig te wachten. Witte treft echter geen blaam voor zijn te late komst. Hij hoorde woensdag wel dat de molen in Oosterland voor de eerste keer opgenomen was in de fietsroute, die de deelne mers over het oostelijk deel van Schouwen-Duiveland voer de. Dat de molen tevens aange wezen was als een van de start punten, was iets waarvan Witte niet op de hoogte was. „Laten we het er maar op houden dat het kinderziektes zijn. Die zijn er volgend jaar wel uit." Ook de uit 1844 daterende korenmolen in Nieuwerkerk was op genomen in de fietsroute. De molen was alleen fs ochtends ge- Volgens molenaar Witte, draait ipend voor het publiek. (Foto: Joop van Houdt). de naamloze molen in Ooster land te weinig. Hij kwam in 1978 op de molen en liet deze gedurende zo'n acht jaar iedere zaterdag draaien. Door andere werkzaamheden is daar echter de klad in gekomen. „Wil je de molen in goede staat houden, dan moet hij minimaal één keer in de maand draaien. Dan ontdek je wat er aan schort en waar onderhoud of reparatie nodig is. Als de molen er slecht uit gaan zien is het te laat." In Zierikzee waren zowel mo len De Hoop in de Lange No- belstraat als Den Haas op het Bolwerk toegankelijk voor het publiek. Molenaar Teun van der Bok, die beide molens on der zijn beheer heeft, sprak van een geslaagde Molendag. Terwijl de enthousiaste vrij williger, Jeroen van Dijke en zoon Edwin van der Bok toeza gen op een goed maalproces in De Hoop, voorzag de molenaar samen met zijn tweeling dochters, de bezoekers van meel. Ruim honderd belang stellenden namen deze dag een kijkje in De Hoop. Bij een na bij gelegen restaurant konden zij tevens genieten van een voor deze dag speciaal samen gestelde molenlunch of molen menu, met als toetje een zakje pannekoekmeel inclusief re cept voor thuis. In molen Den Haas op het Bol werk was het minder druk. De ze molen draait alleen op spe ciale dagen of als de vrijwillige molenaar Tbn Klein zin heeft. Maar als de molen draait wordt er ook gemalen. „Het kan ook zonder te malen, maar dat is niets voor mij. Ik moet wat te doen hebben, anders kan ik net zo goed thuis op de bank gaan liggen." Grote passie Ook de molen van Nieuwer kerk was opgenomen in de fietsroute. Op deze molen gaf molenaar D. H. Haak uitleg over de werking van het grote stuk vernuft dat een molen ei genlijk is. Dit deed hij tot 12.00 uur. Daarna sloot hij de deuren van de molen in Nieuwerkerk en vertrok naar Zonnemaire, waar 's middags molen De Ko renbloem in werking was. Van af 13.00 uur kon iedereen in de ze molen kennis maken met de grote passie van Haak. Hij ver telt over molens alsof het zijn grootste liefde betreft en mis schien is dit ook wel zo. „Het is magnifiek hoe dit allemaal in elkaar zit. En dat zonder ge bruik te maken van tekenin gen. Het moest gewoon en dat tekent het vakmanschap van de mensen die dit bouwden. Hier zit zo'n enorm vernuft in, dat ik er gewoon lyrisch van word." Dat laatste hadden de luisteraars inmiddels al begre pen. In de Westhoek trokken zó'n 230 deelnemers aan de Lande lijke Fietsdag langs verschil lende molens. Bij De Graan halm in Haamstede zag het vol gens molenaar P. J. Landegent „zwart van de mensen." In het pannekoekenhuis naast de mo len had men dan ook niet te klagen over de klandizie. Een pannekoek gaat er bij velen al tijd wel in, maar zeker wan neer er 35 kilometer gefietst moet worden. Ook bij molen De Lelie in Scharendijke stapten veel mensen van de fiets. Niet al leen om hun kaart af te laten stempelen, maar ook om een kijkje te nemen bij de exposi tie van modelbouwmolens. De Lelie was deze dag weer voor het eerst toegankelijk voor het publiek, na een restauratie, die ruim drie jaar heeft geduurd. Zaterdag 28 mei wordt de mo len officieel in gebruik gesteld. Van de molens die in particu lier eigendom zijn. De Haan in Brouwershaven, Aeolus in Dreischor en De Zwaan in Mo- riaanshoofd, was alleen De Zwaan opengesteld voor het publiek door eigenaar A. Ver- hage. Draaien deed de molen echter niet. Daar stak de kop van Mondriaan een stokje voor. Daer niet gewonnen wordt, is 't ijdel dat men strijdt. Vondel Eerst regen HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in de nacht en ochtend regen. Mini- mumtemp. ±9 graden, middag- temp. van 15 graden op de Wad deneilanden tot 20 in Limburg. Zwakke tot matige wind, kracht 3, uit uiteenlopende richtingen. BEACHPOP De editie 1994 van Beachpop biedt een gevarieerd programma. BRUNIVERSAILS De vierde aflevering van Bruniversails was goede ge nerale voor eerste lustrum in '95. VOETBAL Bruse Boys verstoort kampioensfeest van Kapelle In de derde klasse. TENNIS Het Gruttepikkers-tennistoernooi trok een recordaan tal deelnemers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De 16-jarige keeper Jaco van der Schee heeft de eerste passen in het betaald voetbal gezet. De B-junior van voetbalvereniging Zierikzee heeft onderdak gevonden bij eerste-divisieclub RBC in Roosendaal. Van der Schee start op 4 augus tus met de eerste training. RBC heeft onlangs met -Feyenoerd een samenwerkingsverband af gesloten. Feyenoord en RBC hebben hun scoutingsapparaat op Zeeland gericht. Full-time assistent-trainer/hoofd oplei ding André Hoekstra van RBC was onlangs ook al gesigna leerd op sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee waar hij Ser ge Berrevoets en Niels Lode- wijk bekeek. Hans van Wolven, hoofd jeugd opleiding RBC, vertelt dat de Roosendaalse voetbalvereni ging in de toekomst een voet- balschool in Zeeland op poten wil zetten. „Er lopen zoveel voetbaltalenten rond in Zee land dat wij samen met Feye noord daar serieus over den ken." Voetballers kunnen tot 31 mei overschrijving aanvragen naar een andere vereniging. Op Schouwen-Duiveland komt de overschrijving langzaam op gang. B-junior Pieter de Mun- ninck uit Burgh-Haamstede vertrekt ook naar RBC en Pe ter Willemse keert na een twee jaar durend avontuur b,ij Kloe- tinge weer terug bij Bruse Boys. Marco Jonker verlaat Se- rooskerke om zijn laatste voet- baljaren te slijten bij DFS in Burgh-Haamstede. Op sportpark Het Groene Woud in Kapelle verstoorde Bruse Boys het kampioens feestje van Kapelle. Door een 1- 1 gelijkspel in het duel Kapelle tegen Bruse Boys en een 4-3 overwinning van 's-Heer Arendskerke op Rillandia is 's- Heer Arendskerke kampioen in de derde klasse zaterdag KNVB. MEVO, DFS en WIK sloten de voetbalcompetitie 1993/1994 af met een overwin ning. Sport op pagina 7, 8 en 9. 144 -1 9 94 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement D jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar C> Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, OQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. zz"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1