Tien molens op Schouwen-Duiveland morgen geopend voor het publiek Groene rolemmer voor elk huishouden Jubileumcongres van Zeeuwsch Genootschap Herdenking zeeslag Schoneveld historisch- maritiem gebeuren Vergadering Stichting Welzijn Ouderen Vergadering vvv- Zierikzee Benelux- tunnel 3) iqygnstt In kader van de Nationale Molendag VRIJDAG 13 MEI 1994 NR 25562 Verwachting t/m dinsdag 17 mei ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODE SÜI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 1800 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49.50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per )aar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177.00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2°/o BTW. MIDDELBURG - Ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen wordt een tweedaags congres rond de Romantiek georganiseerd. Dit congres wordt vrijdag 10 en zaterdag U juni gehouden in de Stadsschouwburg in Middelburg. Commissaris der Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder verricht vrijdagavond de opening van het congres. Het thema Romantiek is geko- zen omdat deze stroming van invloed is geweest op dergelij ke genootschappen. Door de Romantiek is een grotere na druk komen te liggen op de ge schiedschrijving en het aanleg gen van museale collecties. Voor het belichten van de Ro mantiek tijdens dit tweedaag se congres zijn diverse deskun digen uitgenodigd. Na de ope ning door Van Gelder duikt voorzitter mr J. van Marion in de geschiedenis van het genoot schap, maar ook zal hij aange ven langs welke lijnen het Zeeuwsch Genootschap zich in de toekomst wil ontwikkelen. Romantiek Vrijdagavond voert ook profes sor dr A. C. Zijderveld het woord. De socioloog van de Erasmusuniversiteit zal in een kort overzicht de bete'kenis van de Romantiek en de gevolgen ervan voor de beoefening van wetenschappen en kunsten toe lichten. Met name de letter kundige en levensbeschouwe lijke aspecten zullen hierbij naar voren komen. De serie van vier lezingen wordt zater dag geopend met een inleiding door drs G. de Werd over de Middelburgse schilder Barend Cornells Koekoek (1803-1862), een belangrijke representant van de Romantiek. Mevrouw drs M. M. Boom, conservator fotocollecties van het Rijks prentenkabinet in Amsterdam gaat in haar inleiding in op het werk van de fotografen Preu- ninger, Gerstenhauer, Zimmer man en Erdegaingh. De historicus professor dr H. A. M. Snlders van de Universi teit Utrecht geeft een antwoord op de vraag welke invloed de Romantiek op de natuurweten schappen heeft gehad. De te genstelling tussen de meer bespiegelende Romantiek en de meer exacte natuurweten schappen blijkt minder groot dan tot dusverre altijd werd aangenomen. Cultuurhistori cus mevrouw drs M. J. Ponsi- oen richt de aandacht op de be oefening van de muziek ten tij de van de Romantiek in Zee land. Namen van componisten als Gerard von Brucken Fock, Otto Lies en Jan Carel Ander son zullen daarbij zeker wor den genoemd. Aansluitend op haar betoog is er een recital waarin composities van enkele Zeeuwse componisten voor piano, viool en zang te horen zijn. De lezingen van deze dagen worden in een speciale congres bundel gepubliceerd. Verder wordt na afloop van het con gres een diner geserveerd. Het congres kan door zowel leden als niet-leden van het genoot schap worden bijgewoond. Tot woensdag 1 juni kah men zich voor dit congres aanmelden bij het secretariaat van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen in Middelburg, te lefoon 01180- 30347. De inschrij vingen worden in volgorde van binnenkomst behandeld. Zaterdag 11 juni in Breskens ZIERIKZEE. - Op de Noordzee voor de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen bulderden in juni 1673 de ka nonnen. Op Schoneveld, zoals het gebied daar heet verjoeg Michiel de Ruyter de Franse en Engelse vloot. Deze gebeurtenis wordt dit jaar opnieuw her dacht en wel op zaterdag 11 juni. Deze dag zijn er in en rond Breskens allerlei historische en maritieme evenementen. Woensdag 7 juni 1673 lichtten de schepen van de Engelse en Franse vloot het anker en koersten ze richting Schone veld. Die gecombineerde vloot met in totaal 76 grote schepen en 24.295 manschappen was nu meriek gezien oppermachtig aan de Nederlandse vloot van admiraal Michiel de Ruyter. Een week lang daverden op zee zo'n achtduizend kanonnen. Uiteindelijk sloeg de Frans/ Engels'e vloot op de vlucht voor de slimme tactiek van De Ruy ter, Tromp, Van Nes en Banc- kert. De overwinning van de slag op Schoneveld was van groot belang voor Nederland, omdat hiermee voorkomen werd dat Frans-Engelse troe pen aan land gingen. Deze zee slag betekende in feite dat Ne derland zijn onafhankelijk heid wist te behouden. Daarom ook wordt deze zee slag sinds vorig jaar herdacht. Dit jaar is deze herdenking op zaterdag 11 juni. Daarvoor meert vrijdag 10 juni een mari neschip af in de haven van Breskens. Voor deze herden king heeft het ministerie van buitenlandse zaken een specia le expositie beschikbaar ge steld van oude schepen die voor de Verenigde Oostindi- sche Compagnie voeren. Onder meer kan men in deze expositie het schip De Frysia aanschou wen. Deze expositie wordt za terdag om 13.00 uur geopend in hotel Het wapen van Breskens. In de morgenuren (van 10.00 tot 12.00 uur) worden er voor de Bressiaander haven zeilwed strijden gehouden en rond het middaguur meren in de haven plat- en rondbodems af. Naast een herdenkingstoe spraak door de vice admiraal van de zeemacht in Nederland, is de Koninklijke Marine 's middags aanwezig met een Ori on verkenningsvliegtuig en ook worden bij de haven heli kopterdemonstraties verzorgd. In de avonduren (van 21.30 tot 22.30 uur) breekt op het water een spektakelstuk los. Vijftien plat- en rondbodems, waaron der oude handelsschepen en drie hoogaarzen, alle met vuur werk aan boord zullen de zee slag nabootsen, 's Middags kan men deze schepen die in de Vis sershaven liggen bezoeken. Dat geldt ook voor een tentoonstel ling van de Koninklijke Mari ne in de Vismijn en een demon stratie modelbouwschepen in het groot bassin van de Vis mijn. Ook het schip van de Ko ninklijke Marine dat in de Handelshaven afgemeerd ligt is voor het publiek open gesteld. SCHARENDIJKE - In dorps huis De Putmeet in Scharen- dijkc wordt donderdag 19 mei een vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen. Op dc agenda staat dc herbe noeming van leden voor het da gelijks bestuur. B. de Groot stelt zich niet herkiesbaar. Vor der komt de automatisering van het kantoor van de stich ting aan de orde en de lopende projecten zoals het ouderen- voorlichtingsproject op Schouwen-Duiveland en het project zorgloket. De vergade ring begint om 14.00 uur en kan door iedere belangstellenden worden bijgewoond. ZIERIKZEE - Dc jaarrekening 1993 en de begroting 1994 ko men aan de orde tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van dc VVV-Zierikzec. De vergadering wordt op dins dag 31 mei gehouden in restau rant Mondragon in Zierikzee. Op de agenda staan verder het jaarverslag van de secretaris van de VVV, Zierikzee Actief en de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland. Verder wordt een bestuursver kiezing gehouden. Aftredend en niet herkiesbaar is me vrouw A. den Breejen. Voorge dragen wordt mevrouw M. Holty. De vergadering begint om 20.00 uur en kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslaq 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mei Zon op 05.45, onder 21.22 Maan op 08.29, onder 15 mei Zon op 05.44, onder 21.24 4 Maan op 09.30, onder 00.40 16 mei Zon op 05.42, onder 21.25 Maan op 10.37, onder 01.14 Eerste Kwartier18 mei (14.51). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht is er weinig be wolking en de temperatuur daalt tot ongeveer 11 graden. Morgenoch tend schijnt opnieuw de zon volop. Een matige oostelijke wind voert dan nog steeds warme lucht aan zo dat er maximumtemperaturen be reikt worden van ongeveer 23 gra den. In de loop van de middag neemt van het zuiden uit de bewol king toe en in de avond ontwikkelt zich mogelijk een regen- of on weersbui. De buienkans hangt sa men met de overgang van de war me naar de koelere lucht. De grens tussen deze twee luchtsoorten trekt in de loop van zondagnacht over Nederland. Zondag overdag draait de wind naar zuidwest en stroomt de koelere lucht uit over onze omge ving; in de middag bedraagt de tem peratuur ongeveer 18 graden. De zon schijnt af en toe maar er kan ook een bui tot ontwikkeling komen. Maandag, en ook de dagen daarna, blijft bij een wisselende bewolking de kans op een bui bestaan. Gelei delijk wordt het nog wat frisser want de middagtemperaturen zakken tot ongeveer 14 graden op dinsdag. DEN HAAG - Demissionair mi nister Kok (financiën) wil geen snelle financiering van een tweede Beneluxtunnel. De ge meente- -Rotterdam ;is- bereid 300 tot 400 miljoen gulden te le nen bij de Europese Investe ringsbank om de tunnel nog voor 1998 klaar te krijgen. Kok gaat niet in op dit aanbod. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 De molen in Oosterland is een van de tien molens op Schouwen-Duiveland die morgen geopend zijn voor publiek. (Archieffoto). SCHOUWEN-DUIVELAND - Morgen, zaterdag 14 mei is het Nationale Molendag. In het hele land staan molenaars klaar om aan belangstellenden te laten zien en horen hoe zo'n prachtig oud werktuig door wind kracht wordt aangedreven. De molens die geopend zijn voor publiek zijn herkenbaar aan een blauw wim pel. Op Schouwen-Duiveland zijn het er tien. Ze staan in Nieuwerkerk, Oosterland, Zonnemaire, Brouwers haven, Eikerzee, Burgh-Haamstede en Zierikzee. Het initiatief voor de Nationa le Molendag gaat uit van de Ne derlandse vereniging De Hol- landsche Molen. Het is dit jaar voor de 22e keer dat het natio nale evenement wordt gehou den. Behalve het openstellen van molens voor publiek om vat het evenement een aantal extra evenementen. Zo wordt op het parkeerterrein voor mo len De Lelie in Eikerzee een ex positie gehouden van model molens. In molen De Graan halm in Burgh-Haamstede is de videofilm -Van graan tot brood' te zien. De Nationale Molendag valt samen met de Nationale Fietsdag waardoor een aantal fietsroutes langs molens voeren. Dat is onder meer het geval in de Westhoek waar de fietsroute langs molen de Graanhalm in Haamstede loopt. De molen is van 09.00 tot 19.00 uur geopend voor publiek en molenaar P. J Landegent is in elk geval 's morgens aanwezig om toelich ting te geven op de werkzaam heden in zijn molen, waar nog volop graan wordt gemalen. In het pannekoekhuis naast de molen kan men wat drinken of een pannekoek eten. In Nieuwerkerk is het publiek van 10.00 tot 12.00 uur welkom in de, uit 1844 daterende, naam loze molen die wordt beheerd door molenaar D. A. Haak uit Nieuwerkerk. Afhankelijk van de wind zal de-jmolen draaien en malen. Van 13.00 tot 17.00 uur is molenaar Haak in molen De Korenbloem in Zonnemai re, die hij eveneens onder zijn hoede heeft. Ook deze, uit 1872 daterende, molen zal ter gele genheid van de Nationale Mo lendag draaien en malen en het publiek krijgt uitleg. In Brouwershaven kan men te recht op het bolwerk bij het Slingerbos naast de haven, waar de kleine molen Windlust staat. Het molentje is van 10.00 tot 17.00 uur toegankelijk voor publiek en er wordt gemalen. De 'grote' Brouwse molen De Haan is niet toegankelijk voor publiek omdat hij particulier eigendom is. dat geldt ook voor molen Aeolus in Dreischor. Het publiek kan wel terecht in molen De Zwaan in Moriaans- hoofd, eveneens van een parti culiere eigenaar A. Verhage. De uit 1886 daterende molen draagt momenteel de beeltenis van de schilder Mondriaan. Wie het werktuig van binnen wil bekijken heeft daar mor gen de gelegenheid voor van 10.00 tot 16.00 uur. In Oosterland is molenaar M. A. Witte paraat om de uit 1752 daterende, naamloze molen te laten draaien. Hij is van 10.00 tot 17.00 uur beschikbaar om het publiek alles over de molen te vertellen. In Eikerzee staan twee molens, 't Hert van parti culiere eigenaar M. Dijkman in de polder en de pas gerestau reerde molen De Lelie naast restaurant De Pepermolen aan de Elkerzeeseweg. Beide molens kunnen door be langstellenden worden bezocht en bekeken. In De Lelie geeft molenaar E. Haak uit Nieu werkerk informatie. Op het parkeerterrein voor De Lelie is een expositie van modelbouw molens, gemaakt door C. van Nieuwenhuyze uit Scharendij- ke en andere modelbouwlief hebbers van Schouwen- Duiveland. Tenslotte kan het publiek te recht in Zierikzee waar mole naar T. van der Bok beurte lings aanwezig is in molen de Hoop in de Lange Nobelstraat en molen Den Haas op het bol werk aan de Nieuwe Haven. KERKWERVE - Medewerkers van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland zijn begonnen met het bezor gen van zo'n 12.500 groene rolemmers ofwel minicontainers op Schouwen-Duiveland. Ieder huishouden krijgt er de komende weken een rolemmer bij in verhand met de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval, die vanaf 1 januari 1994 in Nederland verplicht is. Het gescheiden inzamelen houdt in dat de grijze en groene rolemmer om en om wekelijks wordt opgehaald. In de groene rolemmer dient men het orga nisch afval ofwel het groente-, fruit- en tuinafval (GFT-afval) te deponeren en in de grijze rol emmer het overige afval, be halve oud papier, glas en che misch afval, want ook dat dient apart te worden afge voerd via verenigingen die oud papier inzamelen, de glasbak en de chemokar waar de che- mobox kan worden ingeleverd. Dit alles met het doel de hoe veelheid afval die Nederlandse huishoudens produceren zoveel mogelijk te gebruiken als grondstof voor nieuwe produk- ten. In Zeeland kan het ge scheiden inzamelen pas in sep tember beginnen omdat de composteringsinstallatie waarmee het GFT-afval tot compost wordt verwerkt pas 5 september kan beginnen te werken. De compostfabriek wordt mo menteel gebouwd in het Sloe- gebied aan de zuidrand van Zuid-Beveland en maakt on derdeel uit van de nieuwe vuilstortplaats Midden- Zeeland. Het om en om weke lijks ophalen van de groene en grijze rolemmers op Schouwen-Duiveland begint in week 35, de week van 29 augus tus tot en met 3 september. De groene rolemmers worden nu al rondgedeeld omdat de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland daar, in verband met de jaarlijkse vakanties, in juli en augustus niet voldoende personeel voor heeft. Het is dus de bedoeling dat de groene rolemmer de eerste drie maan den nog ongebruikt blijft. Het ronddelen begon in de meest oostelijke kern van Schouwen- Duiveland: Bruinisse. Vanaaaruit verplaatsen de ac tiviteiten zich naar Sirjans- land, Oosterland, Nieuwer kerk, Ouwerkerk, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe en Zierikzee naar de kernen in het midden en westelijk deel van Schouwen-Duiveland. Naar verwachting is eind juni ieder huishouden voorzien van een groene rolemmer. Medewerkers vun de Reinigingsdeinst Schouwen-Duiveland zijn momenteel bezig met het verspreiden van 12.500 groene rolemmers voorde inzameling van groente-, fruit- en tuinafval. Deze foto werd gemaakt in Oosterland. (Foto: Marijke Folkertsma). 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3