Jubilerende Nutsspaarbank schenkt Zierikzee cheque van tien mille Strandseizoen van start p UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 9 3% ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gerechtsdeurwaarder Van Veen failliet TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen -duiveland! j Auto rijdt tegen bus Reinigingsdienst Veel illegale kampeerders Dodelijk verkeers ongeluk Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 0U10-16888 VRIJDAG 13 MEI 1994 150e JAARGANG NR 25562 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET WEER Weinig bewolking en minimum- temp. ±11 graden. Zonnig, in de loop van de middag toenemende bewolking in de avond mogelijk gevolgd door regen- of onweer. Middagtemp. ±23 graden. Wind, oostelijk, kracht 4, aan de kust 6. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Ohr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 25E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar C> Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee 'No 175 jaar terug in het huis waar basis is gelegd Geloof mij, met geschenken wint men mesen en goden voor zich. Ovidius MOLENDAG Tijdens de Nationale Molendag zijn op Schouwen- Duiveland tien molens geopend voor publiek. «J 5 BEHEERSPLAN De schelpdiervisserij en de milieu-organisaties wer ken samen via een beheersplan. 6 NIEUWE MOLENAAR Elvin Haak nieuwe molenaar gerestaureerde molen De Lelie. 13 JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN Wilco Doeleman uit Dreischor gaat met het UEFA- team naar de Europese jeugdkampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's BRUINISSE - Op de kruising Molenweg/parallelweg N59 bij Bruinisse reed een 20-jarige in woonster van Ouwerkerk met een personenauto tegen een ZWN-lijnbus. Het ongeluk gebeurde woens dag om ongeveer 16.00 uur toen de vrouw vanaf de Molenweg de zuidelijke parallelweg van de rijksweg N59 wilden oprij den. Zij zou daarbij zijn afge leid waardoor ze een ZWN- autobus, bestuurd door een 33- jarige inwoner uit Zierikzee, niet zag aankomen. De bus kwam uit de richting Zierikzee. Er volgde een aanrij ding waarbij de Ouwerkerkse zodanig werd gewond dat ze per ambulance werd overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Haar auto werd zwaar bescha digd. De bus liep lichte schade op en kon met enige vertraging zijn route vervolgen. KERKWERVE - De stand van zaken betreffende de bouw van een afvalcentrum in Zie rikzee en de stand van zaken met betrekking tot de vuil nisstortplaats in Serooskerke. Die onderwerpen komen aan de orde tijdens een vergade ring van het algemeen bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. De ver gadering wordt gehouden op vrijdag 20 mei in het dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve en begint om 15.30 uur. van SchouwenDuiveland werd ingezet bood immers mogelijk heden voor de Nutsspaarbank in Zierikzee, volgens de heer Offerhus van de Nederlandse Spaarbankbond de laatste nog zelfstandige Nutsspaarbank in Nederland, die zijn jubileum viert. De meeste Nutsspaar- banken zijn immers opgegaan in de VSB en de SNS. Die zelf standigheid biedt het voordeel van korte bestuurslijnen, ter wijl extra zekerheid wordt ge boden door het directe toezicht van de Nederlandse bank. Handelsbank In de eerste vijftig jaar kende de Nutsspaarbank nu niet di rect een spectaculaire groei. Na het eerste jaar had de bank een obligo van 6500,-en het duur de nog tot 1963 voordat de 6,5 miljoen werd gepasseerd. Te genwoordig bedraagt het ba lanstotaal volgens Offerhaus meer dan honderd miljoen. Het dienstenpakket beperkt zich allang niet meer tot het behe ren van spaargelden van parti culieren maar bestaat uit de meest uiteenlopende diensten. Nu de bank sinds begin dit jaar ook bedrijfskredieten ver strekt is de Nuts uitgegroeid van een spaarbank tot een ech te handelsbank. De maat schappelijke functie die in 1819 een rol speelde bij de oprich ting van de Nuts is in de loop der jaren overeind gebleven. Als bewijs daarvoor overhan digde Doeleman burgemeester mr J. J. P. M. Asseibergs dan ook een cheque van tiendui zend gulden voor de 'verdere aankleding' van het centrum. Dat gebeurde in een toepasse lijke omgeving, het stadhuis of zoals Doeleman het omschreef 'het huis waar de basis is ge legd'. ZIERIKZEE - De arrondisse mentsrechtbank in Middel burg heeft het faillissement uitgesproken van de Zierikzee- se gerechtsdeurwaarder F. W. J. van Veen. Omdat de deurwaarder via zijn advocaat hoger beroep heeft aangetekend tegen het vonnis, blijft het kantoor aan de Oude Haven voorlopig geopend en gaat het bedrijf door. Volgens de rechter die betrokken was bij het uitspreken van het fail lissement mr B. A. Meulen- broek uit Middelburg is het uitzonderlijk dat een gerechts deurwaarder failliet gaat. ,,Het is tamelijk uniek". In april deed de politie in sa menwerking met de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) huiszoeking bij Van Veen. Dit omdat de deur waarder wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Tijdens de huiszoeking werd de com plete administratie in beslag genomen. Volgens officier van justitie mr D. Veurink word een dergelijke huiszoeking pas na een grondi ge voorbereiding uitgevoerd omdat het een heel zwaar mid del is. Na de huiszoeking volg de een onderzoek op grond waarvan op 4 mei het faillisse ment van de deurwaarder werd uitgesproken. Daarbij werd niet bekend ge maakt of sprake was van frau de. De deurwaarder wilde niet reageren op de bekendmaking van zijn faillissement. Hij ver wees door naar zijn advocaat mr H. van Pijkeren, die echter op vakantie bleek te zijn. Pas nadat in hoger beroep en uit spraak is gedaan over het fail lissement wordt duidelijk of het bedrijf aan de Oude Haven in Zierikzee verdwijnt of toch door kan gaan. WESTERSCHOUWEN - Tij dens een nachtelijke controle naar illegaal kamperen heeft de politie op Schouwen Duiveland 26 illegale kam peerders bekeurd. De controle werd gehouden in de nacht van donderdag op vrijdag in verband met de drukte vanwege Hemelvaarts dag. In de gemeente Midden- schouwen trof men zestien mensen aan die met hun part ner of gezin in een auto of cam per op een parkeerterrein of in de vrije natuur overnachtten. In de gemeente Westerschou- wen overnachtten acht recrean ten illegaal, in de gemeente Brouwershaven en in de ge meente Bruinisse elk een. trokken was, was dan ook een onderdeel van de initiatieven van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen om bij te dragen aan de ontwikkeling van het volk. Dit door onder meer ook volkstuinen te verhu ren, waarmee de werkende klasse hun wintervoorraadje aardappelen kon aanleggen en de oprichting van een biblio theek. Dergelijke initiatieven ontstonden in een tijd dat het begrip verzorgingsstaat onbe kend was en de staat niet meer dan een nachtwakerstaat was. Een eigen onderkomen had de Nutsspaarbank volgens J. Doe leman, voorzitter van de raad van commissarissen, niet in die beginjaren. Bankzittingen en vergaderingen werden in de burgemeesterskamer gehou den, waar een grote houten kist met wel drie sloten als 'kluis' werd gebruik. De zaak werd se rieus aangepakt. Wie zonder bericht van verhindering ver stek liet gaan bij een vergade ring kreeg een boete van 27,5 cent. RILLAND - De 52-jarige V. C. J. Suijkerbuijk uit het Belgi sche Stabroek kwam om het le ven bij een dodelijk verkeers ongeval, in de nacht van woensdag op donderdag nabij Rilland. Het ongeluk gebeurde toen de 52-jarige Belg met grote snel heid de, langs de rijksweg A-56 gelegen, parkeerplaats Het Scheld op reed. Tijdens die ma noeuvre belandde hij met zijn personenauto in de linkergras berm en via een stuurcorrectie in de rechterberm langs. Hij botste vervolgens tegen een re flectorpaaltje, een boom en een hectometerpaaltje en kwam in de sloot terecht, waar de auto enkele keren over de kop sloeg. Ook Zierikzee profiteert van het jubileum van de Nutsspaarbank. Dinsdagmiddag overhandigde J. Doeleman de gemeente een cheque van tienduizend gulden. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Terug van weggeweest, terug naar de plaats waar het 175 jaar alle maal begon: het stadhuis in Zierikzee. Daar werd op 10 mei 1819 in de burge meesterskamer de eerste zitting gehouden. Afgelopen dinsdag was de nu 175- jarige Nutsspaarbank opnieuw in het stadhuis te vinden. Niet voor een bankzit- ting dit keer, maar voor het overhandigen van een cheque van tienduizend gul den aan de gemeente Zierikzee om zo de betrokkenheid van de bank met de Zie- rikzeese gemeenschap tot uitdrukking te brengen. Die binding met de gemeen schap bestaat vanaf de dag dat de Nutsspaarbank door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd opgericht, 10 mei 1819. De Franse tijd had economisch gezien zijn tol gee- ist, waardoor het armoe troef was. Ook op Schouwen-Duive- land, waar bijna een derde deel van de bevolking van de bede ling leefde. De bank, die op ini tiatief van koning Willem I door genoemde maatschappij werd opgericht was een echte spaarbank waar 'de kleine luy- den' konden sparen om zo de winter door te komen. De oprichting van een bank, waar bij ook de toenmalige burge meester De Crane nauw be- De huisreglementen lieten op dat gebied niets aan duidelijk heid te wensen over. Tot 1905 bleef het stadhuis de locatie van de Zierikzeese Nutsspaar bank, na Workum, Haarlem en Rotterdam de vierde Nuts spaarbank in Nederland. Visie en durf Via enkele omzwervingen (Meelstraat en Sint Domus- straat betrok de bank in de ja ren zestig het huidige onderko men aan het Havenpark, waar in 1965 een ruim en vooral ook modern onderkomen werd neergezet. ,,Een staaltje van vi sie en durf," aldus Asseibergs. Dat jaar waarin de ontsluiting Het lekkere weer van gisteren. Hemelvaartsdag, heeft vele duizenden naar het strand getrokken. Volgens een woordvoerster van de VVV Schouwse Kust was het redelijk druk met dagjesmensen. De verblijfsrecreatie blijft echter nog achter. Sommige campings zijn vol, op andere is nog plaats," aldus de woordvoerster. In de dorpskernen Renesse en Haamstede was het gezellig druk. Ook aan de Brouwersdam (zie foto) is het strandseizoen 1994 gisteren van start gegaan. Dat ging gepaard met. files onder andere op de N59 tussen het Hellegatsplein en Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma). De bestuurder werd door de voorruit uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Do politie uit Bergen op Zoom en het bureau Tbchnische Onderzoeken van de regiopolitie Zeeland ver leenden assistentie bij het af wikkelen van het ongeluk. De politie van het bureau Krui- ningen voert een technisch on derzoek uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1