uw krant m Nieuwe rederij maakt rondvaarten op Grevelingen vanuit Bruse haven Telers van groene asperges houden twee dagen open huis T-I r h' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HANSE HiNSE van Duke Kostenbroek SCHOUWEN-DUIVELANO l COLBERT vanaf 159,- PANTALON vanaf 79,- deurloo mode Gebroeders Huizer nemen uitdaging aan Op jacht naar het groene goud Fotofeest met speciaal fotoboek van Candy Dulfer Tanzania- expositie in De Stolpe TAXATIES fBEHIDDEUMG Straks studeren Juistvoor uw HYPOTHEEK Bel: 01110-12605 dé krant van schouwen - duivelatid! MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 11 MEI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEN BOMMEL/BRUINISSE - Op de dag dat hun ouders hun 55-jarig huwelijksfeest vierden, donderdag 5 mei, startten de gebroeders Maas (54) en Jaap (47) Huizer in Den Bommel een rondvaartbedrijf met hun onlangs gekochte schip De Veerman. Met deze stoere boot uit 1914, die in Bruinisse haar vaste ligplaats krijgt, denken de gebroeders een welkome aanvulling te bieden op toeristisch gebied rond Bruinisse. Voor dit seizoen staan er alleen rondvaarten over het Grevelingenmeer op het programma. Later wordt dit wel licht uitgebreid met speciale arrangementen. De boot biedt daarnaast de mogelijkheid voor het houden van vergaderingen, feesten en recepties. Het eerste feest was reeds geboekt, 's Avonds kwam de hele familie aan boord van De Veerman om Gerrit Huizer en diens vrouw Wilhelmina Huizer-van der Mast, te feliciteren met hun 55-jarige echtverbintenis. Water is voor Maas en Jaap be kend terrein. Reeds met zijn ze ventiende jaar kwam Maas in de binnenvaart terecht op een zandlegger. In 1958 verhuisde hij naar de tankvaart, waarin hij van matroos opklom tot ka pitein. In 1974 kwam hij, nood gedwongen door de verkoop van het schip, op de wal te recht. Maar als sluiswachter van de Volkeraksluizen bleef hij een sterke verbintenis hou den met het water. Voor Jaap geldt ongeveer hetzelfde als zijn broer Maas. Na vijftien jaar binnenvaart, in de tank en duw vaart, was ook hij ge zagvoerder. En ook hij maakte de overstap naar de sluis. In 1976 kwam hij op de Volke raksluizen terecht en tegen woordig is hij sluismeester op de Roompotsluis op het voor malig werkeiland Neeltje Jans. Ook de beide echtgenotes zijn bekend met het water. Maas' vrouw Andrea heeft zelf op een sleepschip gevaren. En hoewel Jaaps vrouw, Ellie, met droge voeten is geboren, is zij door het feit dat het echtpaar reeds jaren in het bezit is van een ou de tjalk, volledig op de hoogte van de ins en outs van de vaart. Beide dames participeren ook in de rederij. Zij voorzien de gasten van een natje en droogje tijdens de rondvaarten en ne men de huishoudelijke werk zaamheden voor hun rekening. Voordat ze overgingen op de koop van De Veerman hebben ze hun oor te luister gelegd bij rederij Den Breejen uit Zierik- zee. Deze rederij vaart met twee grote rondvaartboten over de Oosterschelde. Hier kregen zij te horen dat er een markt is voor een kleiner schip. Aan boord van De Veer man kunnen maximaal 160 passagiers vervoerd worden. Voor feesten en recepties, biedt de boot plaats aan tachtig per sonen. Ze denken dus niet in het vaarwater van hun collega terecht te komen. ,,Er is eerder sprake van een aanvulling. De kleine groepen zijn voor Den Breejen niet interessant en wij kunnen grote groepen niet ver voeren. Ik denk niet dat we el- kaars passagiers afpakken", zegt Jaap tijdens de officiële start van de rederij. Paarden en koeien De-Veerman is in 1914 in Duits land gebouwd om dienst te doen als veerboot tussen Har- lingen en de Waddeneilanden. De boot heeft ook nog dienst gedaan als sportvissersboot op de Waddenzee. Daarna vertrok De Veerman naar Nèer in Lim burg. Hier heeft ze twintig jaar lang rondvaarten op de Maas gemaakt. De toenmalige eige naar heeft ook de voorsalon op het schip gebouwd. Waar nu de passagiers beschut tegen regen en wind en de felle zon, kunnen genieten van een rondvaart over de Grevelingen, stonden vroeger de paarden en koeien. Drie weken geleden kochten Jaap en Maas de boot en met man en macht werd er vervol gens gewerkt om deze in oude luister te herstellen. De Veer man heeft namelijk twee jaar ongebruikt aan de oevers van de Maas gelegen. Een grondige opknapbeurt was dan ook dringend noodzakelijk. Boven dien is het schip verwend in het zoete water van de Maas. Om bestand te zijn tegen het zoute water van de Grevelingen moet het goed in de verf zitten. Echt genotes, broers, zussen, zwa gers en nichtjes; de hele fami lie werkt mee om alles voor aanvang van het seizoen in or de te krijgen. Wanneer het een dezer dagen zo ver is vertrekt de boot vanuit Den Bommel naar Bruinisse. Daar krijgt het eerst een lig plaats aan de Loswal in de Vis sershaven. Voorlopig schepen de passagiers op deze plaats in om vervolgens door de schut sluis naar het Grevelingen meer te varen. „Voor de passa giers geeft dat nog een extra tintje aan de rondvaart", zegt Maas. Daags voor de officiële start kregen de gebroeders toe stemming van Rijkswaterstaat aan de binnenhaven van Brui nisse (aan de Grevelingenkant) 1 een steiger te bouwen. Maas en Jaap zien in hun acti viteiten met De Veerman zowel Voordat De Veerman naar Bruinisse vertrekt leggen Jaap, Ellie, Andrea en Maas Huizer (v.l.n.r) in Den Bommel de laatste hand aan de rondvaartboot. (Foto: Marijke Folkertsma). een avontuur als een uitdaging. „We weten hoeveel overnach tingen er in Bruinisse zijn. In het hoogseizoen verblijven er duizenden toeristen op Aqua- delta recreatie en in Jeugdher berg De Stoofpolder. En zowel hier als bij de VVV worden vragen gesteld over de moge lijkheid van een rondvaart op het Grevelingenmeer", aldus Jaap. „De mensen die recrea tief verblijf houden in en rond Bruinisse komen hier toch voornamelijk om bij of op het water te zijn. Water heeft een grote aantrekkingskracht en het Grevelingenmeer biedt een unieke combinatie van natuur en recreatie. En dat dan op het grootste zoutwatermeer van Europa. Compleet met een prachtige onderwaterflora, zeehonden, oerrunderen- en wilde paarden op de Slikken van Flakkee. Afgewisseld met onverwachte eilandjes met sprekende namen als Dwars in de weg, de Archipel en de Veer mansplaat." Het ligt in de bedoeling dat er vanaf Pinksteren gevaren kan worden. Tot juli koerst De Veerman drie keer per week naar het Grevelingenmeer. In de maanden juli en augustus, wordt de frequentie verhoogd naar vijf keer in de week. De rondvaart over het Grevelin genmeer neemt zo'n drie uur in beslag. Hun baan als sluis wachter houden Jaap en Maas voorlopig gewoon aan. „Je moet immers geen oude schoe nen weggooien, voordat je nieuwe hebt", spreekt Maas wijselijk. V -V." Omdat de groene asperges pas gesneden worden als ze zo'n 25 centimeter boven de grond steken, hoeft Jan van de Velde uit Dreischor er niet naar te zoeken. (Foto: Marijke Folkertsma). OUWERKERK/DREISCHOR - In Engeland en Amerika worden de groene asperges al sinds jaar en dag geteelt. Daar kent men zelfs het witte zusje niet. In Nederland is de groene asperge als groente echter bij weinigen bekend. Om hier iets aan te doen houden telers in het zuidwesten van Nederland twee open dagen. Zaterdag 7 mei was de eerste open dag. Wie altijd al eens iets meer wilde weten over de groene asperge en de manier waarop ze groeien hadden op deze dag uitstekende gelegenheid om hier achter te komen. Zaterdag 21 mei zetten 25 telers in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant nogmaals de deuren open voor het publiek. Wanneer de bezoekers na een rondleiding alles wisten over het te len van groene asperges, konden zij op weg naar een van de restaurants die deze groente in een aantal verrukkelijke varianten op de menukaart hebben staan. Als je meer over de groene asperge weet en hebt gezien hoe ze groeien, wil je ze immers ook proeven. De open dagen zijn een initia tief van de Coöperatieve groente- en fruitveiling Hol land Zeeland. Deze vond 25 te lers van groene asperges in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant bereid hun be drijf twee dagen open te stellen voor het publiek. Op Sehou wen-Duiveland wordt aan de actie deelgenomen door telers J. W. van de Velde- aan de Biin deweg in Dreischor, terwijl de heer P. M. Vijverberg zijn poort aan de Zwanenburg.seweg in Ouwerkerk gastvrij had open gezet. Vooral in de ochtenduren waren enkele tientallen be langstellenden naar deze beide bedrijven getogen om zich uit gebreid over de groene asperge te laten voorlichten, 's Middags viel de belangstelling tegen. Dit in tegenstelling tot de be drijven op Goerec-Overflakkee die aan deze actie deelnamen. Daar telde de heer E. van der Velde in Herkingen zo'n 250 be zoekers, waaronder zich veel Duitse toeristen bevonden. Subsidie De teelt van do groene asperge zelf is vijf jaar geleden met na me in het zuidwesten van Ne derland begonnen. Vanuit de kant van de Veiling Holland Zeeland werd toen een promo tie-actie gestart. Dit was mede omdat de teelt van de groene asperge op een uiterst milieu vriendelijke manier plaats vindt. Er hoeven namelijk zo goed als geen meststoffen of andere che micaliën te worden gebruikt. Vooral aan het begin van deze promotie-actie was het wat spannend, aangezien ook het ministerie van landbouw en visserij een subsidie in het vooruitzicht had gesteld, wan neer de telers er in zouden sla gen een minimum van veertig hectare aan (groene) asperge landbouwgrond te realiseren. Dit was zeer snel een feit. Jn tegenstelling tot hun beken de witte zusjes groeit de groene asperge boven de grond. Hier kleuren ze ten gevolge van het zonlicht groen. Het feit dat de groene asperges boven de grond groeien maakt ook het telen en oogsten ervan makke lijker en sneller. De teler hoeft dè asperges niet te zoeken en kan ze makkelijk afsnijden. De witte asperges moeten worden uitgestoken en wanneer dit ge daan is, moet de rug waarin ze groeien weer hersteld worden. In verband met het gemak waarmee de groene asperges geoogst kunnen worden, kan één persoon ongeveer 35 kilo per uur oogsten. Een ander voordeel van de groene asper ges is, dat ze, in tegenstelling tot de witte, ook op zware (klei)grond verbouwd kunnen worden. De witte asperge heeft zanderige grond nodig. Van daar dat de meeste telers hier van zich in Limburg bevinden. Op grote schaal is de verbouw van witte asperges, elders dan op zandgrond te arbeidsinten sief. Aanvoer De groene asperge is een zoge naamd tienjarig gewas. Een eenmaal (in maart/april) gepo te groene asperge zorgt tien jaar lang jaarlijks voor oogst. Wel is het daarbij zo, dat bij de eerste oogst slechts één stengel per plant geoogst mag worden en een jaar later drie per plant. Pas bij de derde oogst is de plant groot en sterk genoeg om geheel geoogst te worden. Dit verschijnsel verklaart hoe het komt dat sinds 1991 de aanvoer van de groene asperge bij de veilingen vertienvoudigd is. In 1993 werd ongeveer 100.000 ki logram aangevoerd tegen een gemiddelde prijs van 3,45 gul den per kilogram. De oogsttijd Van de groene asperge loopt on geveer van eind april tot eind mei. Niet alleen voor de boer is de groene asperge een prettig pro- dukt. Ook de consumenten hebben ontdekt dat zij er pro fijt van hebben. Groene asper ges behoeven namelijk niet te worden geschild. Ze zijn boven dien geuriger en voller van smaak dan hun witte variant, terwijl ze ook aanzienlijk meer vitaminen dan witte asperges bevatten. Asperges zelf, die de enige groentak van de lelie,-, tulp,- en hyacintfamilie vormen, ken merken zich bovendien door een relatief zeer korte kooktijd en zijn slechts in enkele minu ten gaar. Het is daarom niet zo moeilijk te verklaren waarom steeds meer kookboeken en restaurants meer aandacht aan dit meer dan smakelijk pro- dukt besteden. ZIERIKZEE - De fotobranche viert van 11 tot en met 21 mei weer het jaarlijkse Fotofeest. Gedurende tien dagen heeft iedere fotohandelaar aantrekkelijke ac ties en aanbiedingen, waaronder een speciaal Fotofeest-geschenk in de vorm van een fraai uitge voerd fotoboek van Nederlands meest bekende en fotogenieke saxofoniste Candy Dulfer. Tijdens het fotofeest geven de fotohandelaren aan alle klan ten bij aankoop, van 25 gulden of meer het fotoboek van Can dy Dulfer cadeau. Een groot aantal fotografen werkte mee aan dit boek, dat een beeld geeft van het leven van deze muzikante, zowel voor als ach ter de schermen. In totaal 21 verschillende foto grafen werkten mee aan de tot standkoming van het fotoboek. Aangezien de foto's vrijwel zonder uitzondering van topfo- tografen afkomstig zijn, is de uitgave voor zowel fans van Candy Dulfer als voor iedereen die graag naar mooie foto's kijkt interessant. Popjourna list Mark van Schaick schreef de begeleidende tekst. Het boek wordt uitgegeven door Bureau Voorlichting Foto Film Video. Het is alleen tijdens het Fotofeest verkrijgbaar en is niet te koop. Behalve het fotoboek ligt ook het 'Magazine Beeldschoon Ne derland' bij de fotohandelaren klaar om mee genomen te wor den. Het magazine is een uitga ve van de fotobranche in sa menwerking met het Neder lands Bureau voor Tberisme, de VVV's en ANWB. In het blad staan veel fototips en - nieuwtjes en kortingsbonnen en speciale arrangementen voor een korte of lange vakan tie in Nederland. Tijdens het Fotofeest gaat ook de Nederland Foto Trofee van start. Dit is. een jaarprijs voor de beste amateurfoto van Ne derland. Deelname aan deze wedstrijd staat open voor alle amateurfotografen. Dus ook voor hen die minder bedreven zijn met de camera. Reden ge noeg dus om tussen 11 en 21 mei eens bij de fotohandelaar binnen te stappen. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Zicrikzee wordt van 16 tot 28 mei een ex positie gehouden in biblio theek De Stolpe aan het Ha- ringvlictplein in Zicrikzee. Dc tentoonstelling gaat over het leven, leren en spelen in Thnzania. Te zien zijn voorwer pen die onder meer betrekking hebben op het dagelijks leven- in en om het huis, de kleding en lichaamsverzorging. Naast voorwerpen worden ook foto's tentoongesteld. De expositie wordt maandag 16 mei om 16.00 uur geopend door burge meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzec. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 Haringvlietplcin 8 4328 AE Btrgh-Haamstede 4301 XG Zicrikzee Telefoon 01115-3424 30 MM Telefoon OHIO-14275 Fax 01115-3707 Fax 0II10-17484 VLISSINGEN - Voetgangers en (brom)fietsers die op het veer Vlissingen/Breskens tus sen 15 mei en 16 september moeten betalen voor de over tocht kunnen dat het komende seizoen voor het eerst via een automaat doen. De pasjes kun nen op een aantal dagen voor de inwerkingtreding van het tarief worden aangeschaft in de voetgangersterminal in Vlissingen en Breskens. Advertentie Ja, maar waar... Kijk op pagina zo Hogeschool Rotterdam Omstreken Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN C kwartaalabonnement met autom. afschr. G kwartaalabonnement D jaarabonnement met autom. afschr. C jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l a 47.00 f 49,50 f 177,00 f 187.00 Dhr./mevr. adres postcode plaats; telefoon handtekening; Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee ■=i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1