Plan voor herindeling van winkelgebied Burgh luM« HOEVE DE TERP La Lupa in Brogum Pleidooi voor voetgangersdomein Marine Ruanda Geranium- markt in Zierikzee Onderhoud wegen Drugs LIED IN HET DUISTER DINSDAG 10 MEI 1994 NR 25561 8 BURGH - Als het aan de ondernemers van Burgh ligt krijgt de omgeving van de onlangs gereed gekomen supermarkt aan de Burghseweg een face-lift. Het plan van de ondernemers werd vanmorgen, dinsdag, aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders van VVestersehouwen. De ondernemers pleiten in hun plan onder meer voor het creëren van een voetgangersdomein. Voorgesteld wordt om daarop in te spelen en er een zelfstan dige fietsroute van te maken. Die fietsroute zou dan moeten beginnen bij de aansluiting op de Kerkstraat tussen De Burghse Schoole en de winkel van Verton om vervolgens langs de Leliëndaleweg te voe ren en tenslotte over te gaan in het bestaande fietspad langs de sportvelden. Door gebruik te maken van verkeersdrempels en verschil lende soorten bestrating zou de functie van de fietsroute nog eens benadrukt kunnen wor den. Om te voorkomen dat «auto's onnodig manoeuvreren Bij het ontwerp van de nieuwe supermarkt aan de Burghse weg is zoveel mogelijk gepro beerd het gebouw te betrekken bij het winkelgebied aan de Kerkstraat. De ondernemers willen op dat stramien verder borduren. Dat kan volgens de ondernemers door het omrin gen gebied te behandelen als een voetgangersdomein waarin de auto 'gedoogd' wordt. Eenrichtingsverkeer In het plan wordt voorgesteld om trottoir en rijbaan niet lan ger door een hoogteverschil van elkaar te scheiden. De on dernemers stellen voor om door middel van het gebruik van paaltjes en verschillen in bestratingssoorten en -patro nen de verschillende functies aan te duiden en de verschil lende verkeersstromen te ver delen. In het voorstel wordt er van uitgegaan dat voor de Le liëndaleweg eenrichtingsver keer ingesteld wordt. Tbrwille van de verkeersveilig heid zou het profiel van die weg verbreed moeten worden. Verder stellen de ondernemers vast dat de schooljeugd inten sief gebruik maakt van de (fiets)route Burgh-basisschool. stellen de ondernemers voor de ingang van het parkeerterrein duidelijk aan te geven. De on dernemers pleiten verder voor de plaatsing van glasbakken op het parkeerterrein en verla ging van de groenwal. Dit laat ste om een beter doorzicht te creëren. Ten behoeve van een veiliger gebruik van de fiets - waarmee men ook een intensiever ge bruik hoopt te stimuleren - wordt voorgesteld sug gestiestroken langs de fiets route toe te passen. De daar voor noodzakelijke profiel breedte van de weg kan vol gens de ondernemers verkre gen worden door de as van de weg te verleggen in de richting van de Burghse Schoole en de verwerving van een smalle strook grond voor de woningen tegenover de winkel van Ver ton. ZIERIKZEE - In het podium voor muziek en theater Brogum in Zierikzee treedt op zaterdag 14 mei de groep La Lupa op. Deze hand is opgericht in 1989 en laat zich inspireren door the Meters, James Brown, The Beatles en Jimmy Hendrix. In 1990 wonnen zij de Grote Prijs van Nederland en traden daarna veelvuldig op. De band bestaat uit Baz Mattie, drum en leadzang; Geert Leu- rink, gitaar en zangSerge Bredewold, bas en zang en- Wendel Doeland, toetsen en zang. Aanvang 23.D0 uur. (Foto: Gam Boden- hauzen). DEN HELDER - Prins Bern- hard heropent op woensdag 18 mei op het Marinevliegkamp De Kooy in Den Helder de tra ditiekamer van de Marine- luchtvaartdienst. In de kamer is een permanente tentoonstel ling ondergebracht van histori sche voorwerpen van de dienst. DEN HAAG - De Samenwer kende Hulporganisaties gaan van 14 tot 21 mei een nationale actie voor Ruanda houden. Om geld in te zamelen voor de slachtoffers van het geweld in Ruanda is met onmiddelijke ingang gironummer 555 in Den Haag opengesteld. ZIERIKZEE Dauwzwemmen Op donderdag 12 mei wordt in Sportcentrum Onderdak weer het jaarlijkse dauwzwemmen gehouden. Dit bestaat uit tien baantjes zwemmen tussen 7.00 en 9.00 uur en aansluitend een ontbijt. Vooraf opgeven is noodzakelijk. Borstvoeding Voor wie alles wil weten over het geven van borstvoeding geeft de stichting La Leche Lea gue informatie-avonden. Cen traal staan vragen als, waarom borstvoeding en hoe bereid ik me daarop voor. Naast het feit dat borstvoeding makkelijk, goedkoop en natuurlijk is zijn er nog veel meer voordelen. Het beschermt tegen ziektes, allergieën en infecties en ver mindert de-kans op diarree. Door wetenschappelijk onder zoek wordt steeds duidelijker dat de samenstelling van borst voeding precies is afgestemd op de behoefte van het snel groeiende baby-lichaam. Op woensdag 11 mei kunnen be langstellenden terecht bij So phie Bin, Schouwenbank 111 in Zierikzee. Telefoon 01110-15588. Hier kan men ook een elektri sche borstpomp huren. Rommelmarkt onder de Beuze Onder het motto 'Draag uw steentje bij voor ons nieuwe clubgebouw' voert de Zierik- zeese atletiekvereniging Delta Sport diverse acties om de bouw van een nieuw clubge bouw mogelijk te maken. Het is de bedoeling dat volgend jaar, als Delta Sport 40 jaar be staat, het gebouw in gebruik wordt genomen. Een van de ac ties is het houden van een rom melmarkt zaterdag 14 mei on der de Beuze in Zierikzee. Van af 8.00 uur kan men daar te recht. Tijdens de rommelmarkt wordt ook een loterij gehou den. RENESSE Blikvanger Het museum met nostalgische blikken van Annemarie Heili gers-Jansen is als extraatje ook op Hemelvaartsdag (12 mei) ge opend en wel van 10.00 tot 15.00 uur. Behalve oude blikken is er deze maand ook een collectie kinderserviesjes uit grootmoe- derstijd te zien. KERKWERVE Oud papier Sportvereniging WIK uit Kerk- werve haalt op zaterdag 14 mei, vanaf 9.30 uur, oud papier op in de dorpen Kerkwerve, Noord- gouwe en Schuddebeurs. Men wordt verzocht het papier ge bundeld en op tijd klaar te zet- ten. ZONNEMAIRE Collecte De onlangs gehouden collecte voor het Nationaal fonds Sport Gehandicapten heeft in Zonne- maire 460,- opgebracht. Ge vers en collectanten hartelijk dank. GOES Urban Dance Squad Het optreden van de Urban Dance Squad in podium 't Beest is voor vrijdag 13 mei en zaterdag 14 mei uitverkocht. Voor donderdag 12 mei is nog een beperkt aantal plaatsen verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. Tele foon 01100-28142. Dans en ontmoetingsavond Vriendenkring Kapasi houdt op zaterdag 14 mei een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden tot ongeveer 45 jaar. De avond is in wijkge- bouw De Spinne in Goes. Aan vang 21.30 uur. Voor informa tie, telefoon 01109-259. 'Dirk, luister nog even!' dringt Jannie aan. 'voor jezelf, maar ook voor onze oudste is het inderdaad beter dat jullie elkaar vanavond maar niet meer zien. Jij zult je opnieuw kwaad maken; bij Dirk Jan zal het nog meer wrok zetten. Wrok, die hij niet op zijn vader, van wie hij in feite nog de meeste toleran tie verwacht, zal uitleven. Wel, als hij nog meer in het nauw wordt gedreven, op een van ons. Zo iets we zijn nu ter dege gewaarschuwd moeten we ten koste van alles vermijden. Ik neem de verantwoordelijkheid op me. Hij heeft ergens zijn heil gezocht, waar hem niets kan overkomen. Desnoods wat honger of dorst, maar dat is dan ook al les. Dirk Jan de Graaff is Vóór alles wel met zichzelf bezig'. 'Dus? Je denkt dat hij vroeg of laat weer boven water zal komen?' 'Altijd! Zijn goede thuis Iaat hij niet zo gauw in de steek. Ik zeg je nog eens: het is zijn tactiek. Rustig de storm la ten uitrazen en daarna tevoorschijn ko men. Meestal ook nog als een zich voor- beeldigigedragende jongen, die je in feite de wapens uit de hand slaat'. 'Maar dit keer zal het hem toch niet lukken. Zo'n lammeling! Om het zover te drijven dat ons geen keus meer over blijft dan die Technische School'. Ze knikt. 'Alleen dat is het ergste niet. als hj daar zin in heeft, als hij er inderdaad wat presteert, dan moeten wc er ons bij neerleggen dat hij nooit heer op De Terp zal kunnen worden'. 'Hij móet het worden! Dat is nu een maal de familietraditie.' 'Stil nu maar! Wc zijn gelukkig nog zo ver niet. Maar ik meen het wel, Dirk. Het andere, het feit dat hij in zijn opge kropte woede anderen naar het leven staat, dat is hot, waarover ik me dode lijk ongerust maak'. 'Wie weet onze schuld wel. Omdat we hem altijd met dat voor hem beroerde leren hebben achtervolgd. In de vakan tie moest hij ook nog sommen maken, Frans leren'. Jannies gevoel voor humor komt één ogenblik boven. Maar ze gaat op Dirks woorden niet in. Hoewel ze nog gelijk gehad zou hebben ook, als ze geant woord had: 'Jij was het in eerste in stantie die me ermee belastte je oudste in de vakantie bij te werken'. Alleen: als je al zoveel jaren met een Dirk de Graaff bent getrouwd, heb je wel ge leerd wanneer je praten of zwijgen moet. 'Nog even. Dirk!' zegt ze op haar beslis te manier. 'Laten we wat Dirk Jan be treft ons oordeel voorlopig opschorten. Het kan nog wachten tot we zeker we- Deel vijf: Het conflict spitst zich toe Door MIEN VAN 'T SANT 123 ten naar welke school we hem na de va kantie zullen sturen'. 'Wat valt er dan nog te bespreken? Ik ben het zachtjesaan beu'. 'Begrijp ik! Ik ook wel een beetje. Al leen ik mag de zaak verder zo niet laten. Ik zou het voor God nooit kun nen verantwoorden, als ik Arend op die manier in de steek liet'. 'Arend telt voor mij niet meer mee. Ik zal de ouwe niet direct op straat zetten. Zo ben ik ook weer niet. Maar hij zal wel begrijpen dat hij maar beter weer een huis in het dorp kan gaan zoeken. Hij is bijna vijfenzestig, krijgt dan zijn AOW. Ik zal hem ook niet met lege han den laten weggaan'. Ze schudt haar hoofd. 'Nu wil je in ze kere zin ook de kop in het zand steken. Dirk. Dat had ik van jou niet ver wacht'. 'Maar Jannie? Wat wil je dan van me?' 'Dat je, nu vanavond nog, Gijsbert bij je laat komen. Gijs zal het nodige wel van Arend te horen hebben gekregen. De arme kerel! Hij heeft het stellig al die tijd al vermoed, is waarschijnlijk onder druk gezet. Desondanks heeft hij op zijn wat primitieve manier Dirk Jan zoveel mogelijk in het oog gehou den (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Zaterdag 14 mei houdt de vereniging Groei Bloei een geraniummarkt op parkeerterrein De Mossel- boomgaard in Zierikzee. De ge raniummarkt begint om 8.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Tijdens de geraniummarkt zijn meerdere hoveniers aanwezig. Verder kan men er terecht voor honing, kruidenazijn en derge lijke. De Fuchsia-vereniging verkoopt stekken en speciale meststoffen en uiteraard is ook de organiserende vereniging Groei Bloei present met een stand. Speciale attractie is dit keer het bloemschikken voor kinderen onder leiding van een van de leden van Groei Bloei. ZIERIKZEE - In de komende maanden krijgt een aantal provinciale wegen een grote onderhoudsbeurt. Het gaat ook om wegen op Schouwcn- Duiveland en in de route van Zierikzee naar Goes. Zo wordt een stuk van de Rampweg tussen Scharendijke en Renesse opgeknapt, de weg Goes-Zierikzee (tussen het BPtankstation en de Noordlan- geweg), de Delingsdijk tussen Serooskerke en Brouwersha ven en een gedeelte van de weg Zierikzee-Delingsdijk. In de onderhoudswerken is ook een opknapbeurt opgenomen van het viaduct over de weg Zierik- zee-Goes ter hoogte van de af slag Kats-Kortgene. De werk zaamheden beginnen half mei en zijn naar verwachting in de loop van september gereed. Weggebruikers zullen af en toe worden geconfronteerd met omleidingen. Met de werk zaamheden is een bedrag van 4,5 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG - De Nederlandse justitie is maandag een groot scheeps politieoffensief begon nen tegen het drugskartel in Suriname. Doel is de ontman teling van de cocaïnehandel die vanuit de Surinaamse hoofd stad Paramaribo opereert.. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 14 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. ZOA-zangavond m.m.v. DEV-mannenkoor en Can tilena jongerenkoor (Werkendam). 19.30 uur. 27 mei: Gasthuiskerk, Zierikzee. Cantate Hilf deinem Volk (Lübeck) en cantate Freude dich erlöste Schar (Bach). Gereformeerd Kerkkoor met diverse vocale en instrumentale so listen. 1 juni: Nieuwe Kerk, Zierikzee. De lente - korenconcert m.m.v. de koren VZOS (Oosterland), Sursum Corda (Scharendijke) en Rooms Katholiek kerkkoor (Zierikzee). (19.30). 5 juni: St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Zangavond met het IJE-koor (Rotterdam) met ei gen combo. (19.00). 15 juni: Ned. Herv. kerk, Burgh. Lezing/concert Kees van Eersel over de geschiede nis van de kerkmuziek. (19.30). 18 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor Zangavond (Israël-avond) m.m.v. het Duivelands- en Walchers Mannenkoor. (19.30). 18 juni: Ned. Herv. kerk, Bruinisse. Zangavond m.m.v. Laus Deo en VZOS St. Philips- land. (19.30). 23 juni: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Concert Zeeuws Orkest m.m.v. Marianne Boer, piano. 25 juni: Grote Kerk, Brouwershaven. Koren/muziekavond t.g.v. jubileum Smalstads ge mengd koor en heropening van de kerk. (19.00). 2 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Muziek en zangavond Woord en Daad m.m.v. Fred Mann, panfluit, Jantine van Voorden, mezzo so praan, Johan Baaij, tenor, Bram Bout, orgel en Cor Ploeg, piano. (19.30). 8 juli: Sportveld, Zonnemaire. Concert Nut Uitspanning. (19.30). 9 juli: Markt, Brouwershaven. Muziek play-in. 11.00, 14.00 en 16.00 uur. 13 juli: Ned. Herv. kerk, Burgh. Lezing/concert 'kerk en kunst' m.m.v. ds. Henk Abma en Alexander Skwortsow, viool. 15 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh. Lezing/concert rondom 'Etty Hillusum' m.m.v. prof. dr. Klaas Smelik, Jan van Biezen, orgel en Margo van Biezen, zang. 17 september: Sportveld Zonnemaire. Concert en lampionoptocht Nut Uitspanning. (19.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mo gelijk na het bekend worden van de datum van hun concert/uit voering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. HILVERSUM - Ed van Wester- loo neemt per 1 januari ontslag als directeur televisie van de NOS. Dat heeft hij na overleg met NOS-voorzitter André van der Louw besloten. RIJSWIJK - De interne zieken huisopleiding tot verpleegkun dige krijgt niet de status van het hoger beroepsonderwijs (hbo). Minister D'Ancona van WVC vindt dat niet nodig. CJ Zondag ging het over Psalm 150. Ik heb niets van de preek gehoord, want terwijl de predi kant sprak over de muziek, brachten de kinde ren het alvast maar in praktijk en oefenden we met een heleboel muziekinstrumenten, flui ten, toeters en bellen het feestlied dat we na de preek zouden uitvoeren. Gelukkig waren er een heleboel kinderen die naar hartelust op de trommels en tamboerijnen sloegen. Want als we na de 'preek de volwassenen saxofoons, basgitaren en doedelzakken in de handen hadden gestopt was het succes geringer ge weest. Je mag wel zingen: looft Hem met tam boerijn en reidans, maar als je voor zou stellen om met elkaar een rondje over het Havenplein te maken, zouden ze je wel voor gek verklaren. Het getal 150 klinkt feestelijk. Geen wonder dat we over enkele maanden de 150e verjaar dag van ons aller Nieuwsbode gaan vieren. Juist het getal 150 nodigt uit om dat op muzi kale wijze te doen. Met behulp van archivaris H. Uil heb ik een duik in het verleden gemaakt. Verklonken liederen uit het verre verleden lig gen voor je. Programma's van uitbundige feesten gaan weer open. Je luistert naar de verhalen, je bekijkt de foto's en je ontdekt dat we iets niet meer kunnen: en dat is gewoon feestvieren. Neem alleen maar de ontdekking dat in vroe gere tijden bij de grote herdenkingsfeesten, Oranjefeesten en koninklijke bezoeken er al lerlei creatieve geesten opstonden die liede ren gingen schrijven. Bij elke gebeurtenis gre pen musici, dominees en onderwijzers naar de pen en op scholen en koren werden nieuwe liederen geleerd die het feest glans moesten geven. Zo kun je programmaboekje na pro grammaboekje doornemen tot je in de tweede helft van onze eeuw komt en het enige lied dat nog in het boekje voorkomt en een beetje meegemompeld wordt is het Wilhelmus. Maar ook dit laatste stroompje is bijna dicht- geslipt. Neem de uitbundige feesten bij de trouwdag van Prinses Juliana en Prins Bern- hard. de dertig buurtcomité's die alle straten van Zierikzee tot een sprookje maakten, met erebogen. vlaggen, guirlandes, reusachtige kaarsen en flambouwen. Kijk naar het feest waarop iedereen in de stad wel wat te doen had, bewonder de optocht waarin de wonder lijkste sprookjes levensecht door de straten van Zierikzee trokken. Lach om de revue's en voorstellingen die avond aan avond een Con certzaal vulden. Bezoek de officiële bijeen komsten. Een hele stad dagen in rep en roer, terwijl Juliana en Bernhard slechts in gedach ten aanwezig waren. Kijk nu eens naar van daag, naar de mensen in hun huizen. Op hun beeldscherm verschijnen elke avond glitte- rende shows; onderuit gezakt staren ze naar de grootste komieken; maar een ding kunnen we niet meer en dat is: feest vieren. Feestvie ren houdt in dat je uit je luie stoel komt, dat je iets van jezelf geeft en..dat je het samen doet. Dat je met elkaar voorbereidt, bedenkt, ont werpt, zingt, lacht. Je komt in kontakt met mensen die je niet kent en al spelend, timme rend en zingend krijg je nieuwe vrienden omdat je wat met elkaar beleeft. Nog honderdvijftig nachtjes slapen en dan is het zover. Het grote feest van de Nieuwsbode. Het mag best wel eens gezegd worden dat we met elkaar trots mogen zijn op zo'n bijzonde re krant. Je slaat de krant open en je leest naast het gewone nieuws iets over een jon gentje uit Brouwershaven of een echtpaar in Renesse. Een krant die gaat over gewone mensen. Over je buurman in de straat of je vriendje uit de klas. En dan proef ik even weer de sfeer van die gemeenschap van toen, toen we nog dertig buurtverenigingen hadden. En dat is bewaard in honderdvijftig jaar Nieuws bode. Nog honderdvijftig nachtjes slapen en dan is het weer feestBij een echt feest geef je jezelf. Een echt feest vier je samen. De koorleden van ons eiland ontvangen in deze tijd een brief. Met de vraag om mee te doen. Met de vraag om te bewijzen dat de stelling dat we vandaag geen feest meer kunnen vieren 'barre non sens' is. We gaan een groot koor vormen en langzamerhand begrijpt u wel hoeveel leden dat koor moet gaan tellen MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5