Onderwijsman Van der Sneppen verlaat zijn Willibrordusschool Deze week: EENHA &SS3'fiO&aS Renessedag ook bij buitenlanders populair 'Dat eerste jaar was een heidens jaar Motorrijder vliegt uit de bocht Politie vindt drie gestolen tractoren Beatle-songs 100 gram 5,65 100 gr.van 3.85 voor 3.25 Voor het eerst tennisvereniging Scelveringhe in organisatie Oplevering nieuwe bejaarden woningen DINSDAG 10 MEI 1994 NR 25561 3 P. R. M. van der Sneppen, onderwijsman in hart en nieren, weet nu al dat hij zijn leerlingen gaat missen. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Amper twintig was hij, een 'broekie' haast nog toen hij zijn onderwijsakte behaalde en aan zijn eerste baan op de Aloysiusschool in Philippine begon. Nu veertig jaar later is voor P. R. M. van der Sneppen, direeteur van de Sint Willibrordusschool in Zierikzee, de tijd aangebroken om zich te scharen bij het legioen der Vutters. Met gemengde gevoelens dat wel, want hoewel de VUT hem wat meer speelruimte geeft voor zijn grote liefhebberij, de geschiedbeoefening, weet hij al bij voorbaat dat hij de kinderen gaat missen. Hoewel de in Terneuzen gebo ren Van der Sneppen niet uit een typische onderwij sfamilie stamt, wist hij al jong dat hij 'meester' wilde worden. Die wens bleef ook tijdens zijn ja ren aan de ULO bestaan. Na het behalen van zijn ULO-B di ploma verruilde Van der Snep pen Terneuzen dan ook voor de katholieke kweekschool in Dongen, waar hij door zijn goe de eindcijfers gelijk in de twee de klas kon beginnen. Die kweekschool in Dongen was een degelijk onderwijsinsti tuut, waar de aspirant- onderwijzers met ouderwetse degelijkheid werden voorbe reid op hun latere functie van meester én opvoeder. Dat laat ste, het opvoeden van de pupil len volgens de katholieke leer werd in die dagen nog belang rijker geacht dan het bijbren gen van de nodige kennis. Philippine Amper twintig was Van der Sneppen toen hij de onderwijs akte behaalde. Een baan leek er vooralsnog niet direct in te zitten omdat de dienstplicht hem riep. Erg lang heeft Van der Sneppen 's lands wapenrok niet gedragen. Door omstan digheden kwam er in Philippi ne, dat na de Watersnood van '53 tot rampgebied was ver klaard, een baan vrij op de Aloysiusschool. Dit omdat een van de leerkrachten ten onder was gegaan aan de plagerijen van de vierde en vijfde klas. ,,Het was echt een vervelende klas herinnert Van der Snep pen zich na veertig jaar nog al tijd. Als beginnend onderwij zer had hij dan ook heel wat met deze klas te stellen. Zozeer zelfs dat hij na dat beruchte eerste jaar met de gedachte speelde om de onderwijspijp aan Maarten te geven. Toch vol hardde hij, hij had immers doelbewust voor een onder wijsloopbaan gekozen. Naar Zierikzee Zeven jaar bleef hij onderwij zer in Philippine om vervol gens in 1961 de overstap naar Zierikzee te maken, waar hij als 27-jarige benoemd was als hoofd van de Sint Willibror dusschool. Volgens de traditie werd hij tegelijkertijd ook le raar van de middenstandscur sus, samen met de toenmalige directeur van de Christelijke mavo. Drieëndertig jaar heeft Van der Sneppen de functie van hoofd der school, of direc teur zoals hij sinds 1985 heet, vervuld. In de loop van al die jaren heeft hij niet alleen heel veel kinderen zien gaan en ko men maar heeft hij ook de no dige veranderingen meege maakt. Leermiddelen Moest hij het in zijn beginperi ode nog zien te rooien met een minimum aan leermiddelen, nu is de massa boeken en au diovisuele middelen schier on uitputtelijk en is video in de klas allang geen bijzonderheid meer. ,,Toen ik in '53 begon had ik een aardrijkskunde- en een ge schiedenisboek. Voor biologie was er zelfs niets" weet Van der Sneppen nog. Die leermid delen-schaarste lijkt nu on voorstelbaar. Wat ook is veran derd is de inhoud van het on derwijs. Toegegeven, basisvak ken als taal, lezen, schrijven en rekenetf zijn nog altijd belang rijk maar hebben zeker sinds de invoering van de Wet op het Basisonderwijs in 1985 concur rentie gekregen van vakken als Engels, creatieve vakken en vakken als gezond gedrag. Door de Wet op het Basisonder wijs zijn er te veel vakken bij gekomen, die best in een be staand vak geïntegreerd had den kunnen worden. Neem nu zoiets als gezond gedrag, dat zou best in de biologieles aan de orde kunnen komen. Nu blijft er voor de hoofdvakken te weinig tijd over, is zijn me ning. Wil je dat kinderen iets presteren dan is voldoende aandacht juist voor deze basis vakken nodig omdat het aanle ren ervan tijd vergt. Die ele mentaire beginselen zijn echter nodig voor het leveren van leer prestaties, want presteren is voor Van der Sneppen geen 'verdacht' woord. ,,Je mag best prestaties van ze verlangen" vindt hij. Orde en regelmaat Dergelijke prestaties gedijen volgens hem het beste in een prettige sfeer, een sfeer waarin niet alleen orde en regelmaat heersen, maar waarin ook ruimte voor een grapje is en aandacht voor de ander. Een voorbeeldje daarvan waren de gastlessen van Herman Amin, een Iraanse asielzoeker die de kinderen iets over zijn achter gronden vertelde en ze ook hun naam in het Farsi leerde schrij ven. Op hun beurt zorgden de leer lingen van Van der Sneppen er voor dat Amin enkele 'Kous broekjes' te horen kreeg. Elke week dragen de leerlingen bij wijze van memoriseer-oefe- ning een gedichtje van Rudy Kousbroek voor en dat doen ze maar wat graag. Psyche niet veranderd Mag er inhoudelijk en organi satorisch het nodige binnen het onderwijs zijn veranderd, de kinderen zijn volgens Van der Sneppen in wezen niet veran derd. ,,Ze zijn wat vrijer ge worden en wellicht ook wat sneller afgeleid omdat ze te genwoordig zoveel aan hun hoofd hebben, maar de psyche van het kind is hetzelfde geble ven. Lees je de uitspraken van Socrates en Plato over de jeugd die verdorven is, dan is er niet veel veranderd" filosofeert Van der Sneppen. Nu het einde van zijn veertigjarige onder- wijscarrière in zicht is, reali seert Van der Sneppen zich dat hij die kinderen zeker gaat missen. Anderzijds biedt de VUT hem ook ruimte om meer tijd vrij te maken voor lezen en het doen van archeologisch en genealogisch onderzoek. Maar ook het onderzoek naar de Zie- rikzeese kloosters, waarmee hij indertijd is begonnen, vraagt om voortzetting. Santiago di Compostella Om te voorkomen dat de over gang van een drukke onder- wijsbaan naar het kalme be staan van een Vutter wel erg groot wordt heeft Van der Sneppen een aardige remedie gevonden. Als alles volgens plan verloopt stapt hij zaterdag 11 juni op de fiets voor een tocht naar Santi ago di Compostella, een be langrijke Middeleeuwse bede vaartsplaats in het Noorden, waar volgens de overlevering het met schelpen overdekte li chaam van de heilige Jacobus zou liggen. Een tocht van zo'n 2500 kilometer. Dat plan om per fiets in de sporen van de Middeleeuwse pelgrims te tre den koestert Van der Sneppen zeker al vijfentwintig jaar. De De organisatie van de Renesse dag ligt in handen van muziek vereniging Luctor et Emergo, de Nederlandse Hervormde Kerk, sportvereniging Renesse en tennisvereniging Scelve- ringhe. Het is alweer meer dan tien jaar geleden dat de Renes sedag voor het eerst gehouden werd. Het idee ontstond omdat de verenigingen van mening waren dat een gezamenlijk gro ter evenement meer mensen trekt dan aparte kleine rom melmarkten/braderieën. Ze bleken gelijk te hebben, vorig jaar bracht het evenement ruim 19.000 gulden op. het geen gelijkelijk verdeeld werd on der de drie organisatoren. Dit jaar zal het dus in vieren moe ten want voor het eerst is ook tennisvereniging Scelveringhe bij de organisatie betrokken. Tijdens de ophaaldagen is een enorme hoeveelheid goederen opgehaald, dus voor de liefheb bers van snuffelen zal deze markt zeer de moeite waard zijn. Verder worden op het dorps plein 40 kramen opgesteld waar spelletjes te doen zijn en de waardevolle spullen die bij de ophaaldagen verkregen zijn onder het predikaat 'antiek' te koop aangeboden zullen wor den. Verschillende kramen zijn aan derden verhuurd en zal een aantal Welfare-instellingen een kraam bemannen. Voor de kin deren zijn er verschillende acti viteiten en natuurlijk zal het rad van avontuur niet ontbre ken. De loopband De Noote- kluuvers verzorgt de muziek tussen de bedrijvigheid door. Het kerkgebouw vervult, even als voorgaande jaren, een be langrijke functie. Er is een ex positie ingericht en het pu bliek kan do toren beklimmen. Hier maakten vorig jaar ruim 1000 mensen gebruik van. Aan het eind van de dag vindt de trekking plaats van de win nende loten, waarvan de ver koop al in februari begonnen Sint Jacobsschelp die hij een paar jaar geleden van een jeug dige Franse pelgrim in Haram- bels kreeg en het oppikken van een lifter met eindbestemming Santiago di Compostella gaven uiteindelijk de doorslag. Die geschiedenis met de lifter die zich bij de oprit van de Brienenoordbrug had opge steld, vinden hij en zijn echtge note nog altijd opmerkelijk. „Mijn vrouw zal gelet op de ri sico's nooit lifters meenemen, maar deze keer was zij het die deze lifter, die op weg naar Santiago di Compostella bleek te zijn, mee wilde nemen". In tegenstelling tot de Middel eeuwse pelgrims die hun tocht of in Haarlem of vanaf de 'tour Saint Jacques' bij Parijs be gonnen, start Van der Sneppen zijn moderne pelgrimstocht met een rondje langs de Jaco- buskerk in Renesse, waarna de route hem via Antwerpen, Compiègne, Parijs, Tburs en de Pyreneeën (de oude, steile rou te) uiteindelijk in de Noord- spaanse bedevaartsplaats moet brengen. Haast om de afstand zo snel mogelijk te overbruggen is er niet bij, het is, zo zegt Van der Sneppen, meer een soort „lou- teringstocht", een tocht waarin hij los wil komen van de inge bakken gewoonte van wester lingen om zich door te tijd te laten leiden. In de stilte van de natuur en de herinneringen aan de zware tocht die de Mid deleeuwse pelgrims ter boete doening moesten afleggen, hoopt hij tot zichzelf te komen en iets terug te vinden van de oude middeleeuwse mystiek. Afscheid Voordat Van der Sneppen aan deze marathon kan beginnen moet er uiteraard ook nog af scheid worden genomen. Dat gebeurt vrijdag 27 mei tijdens een receptie die van 18.30 tot 20.30 uur in de gemeenschaps ruimte van de Sint Willibror dusschool wordt gehouden. Voorafgaande daaraan is er een bijeenkomst voor genodigden, waarbij men kennis kan ma ken met Van der Sneppens op volger, H. A. C. Steegmans. WESTENSCHOUWEN - Op de Krayesteinweg bij Haamstede vloog maandag een 22-jarige man uit Seharendijke met een motorfiets uit de bocht en kwam tegen een boom tot stil stand. De man werd hierbij ernstig gewond, maar weiger de zich met de ambulanee naar het ziekenhuis te laten bren gen. Zijn duopassagier, een 23- jarige man uit Renesse kwam er zonder noemenswaardige verwondingen af. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 16.45 uur en was volgens de politie het gevolg van een te hoge snel heid, onervarenheid en alco holgebruik van de bestuurder. Hij bleek ook geen motor- rijbewijs te hebben. Tegen de Scharendijkenaar werd proces verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - In een loods aan de Arnesteinweg in Mid delburg vond de politie een ge stolen oplegger met daarop drie nieuwe landbouwtracto- ren. De combinatie vertegen woordigt een waarde van onge veer 300.000 gulden. De politie kwam de zaak op het spoor nadat begin mei verdach te bewegingen en personen wa ren gezien in de directe omge ving van de loods. Men hield de loods in de gaten en zaterdag ging de rechter commissaris van de Middelburgse recht bank met de politie het ge bouw binnen. Men trof daar de voertuigen aan, personen wa ren er niet. De oplegger met tractoren werd in de nacht van 2 op 3 mei ontvreemd in Slie- drecht. Uit vei'hoor van de ei genaar van de loods bleek dat hij het onderkomen had ver huurd. De afdeling criminele inlichtingen van de politie Zee land stelt een onderzoek in naar de huurder. DEN HAAG (ANP) - De in Los Angeles gevestigde, Neder landse regisseur René Daalder heeft voor meer dan een mil joen dollar het recht verwor ven in zijn volgende film veer tig door John Lennon en Paul McCarthy geschreven songs te gebruiken. Advertentie en je hebt... JE HEBT OSSEHAAS EN DIE VERKOPEN WIJ... i SCHUITHAVEN 15 TEL. 01110- 17878 ZIERIKZEE 'T ALLERLEKKERSTE BIJ HET WITTE GOUD: asperges Advertentie RENESSE - Het grootste jaarlijkse evenement in Renesse, de Renessedag, komt er weer aan. Zaterdag 14 mei kan op de Ring rond de kerk weer naar hartelust worden gesnuffeld, gegokt en spelletjes worden ge daan. Ook over de grenzen begint de markt bekendheid te krijgen. De VVV heeft aan veel, met name Duitse, toeristen informatie verstrekt over het populaire evenement. De Renessedag begint om 9.00 uur. Dus ook de verkoop op de rommelmarkt. De trekking van de winnende lotnummers is omstreeks 16.00 uur. Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! DEN HERTOG BOEREN ZONNATURA KROKANTE riTScL MUESLI TROPICAL zak 400 gram 3,79 KING PEPERMUNT 1 EXTRA STRONG rollen 2,25 SILAN 3X GECONCENTREERDE SUPERMARKTEN O) verwachting t/m zaterdag 14 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht oost 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 mei Zon op 05.50, onder 21.18 Maan op 06.10 onder 22.17 12 mei Zon op 05.49, onder 21.19 Maan op 06.49, onder 23.11 13 mei Zon op 05.47, onder 21.21 Maan op 07.35, onder 23.59 Eerste Kwartier: 18 mei (14.51) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weer verbetert nu snel en het wordt uiteindelijk zonnig en warm. Vanavond is er op veel plaat sen nog bewolking maar vannacht klaart het van het oosten uit op. De opklaringen komen met een in sterk te toenemende oostelijke stroming naar ons toe. Rond een hogedrukge- bied bij Lapland wordt met die stro ming droge en warme lucht naar Ne derland getransporteerd. Overdag schijnt de zon dan ook volop en dat doet de temperatuur flink oplopen. Vannacht ligt de minimumtempera tuur rond de 9 graden, de middag- temperatuur is ongeveer 22 graden. Dat is ver boven wat gemiddeld is voor halverwege mei. De wind is uit het oosten en neemt toe tot matig, rond kracht 4, aan de kust tot krach tig, 6. Ook op Hemelvaartsdag en daarna handhaaft zich voorlopig zonnig en warm lenteweer. ZANDVOORT - In een duinpan ten zuiden van Zandvoort is maandag het stoffelijk over schot gevonden van een 28- jarige Russische man. BRUINISSE - Aan de Ha- verstraat in Bruinisse worden op woensdag 11 mei tien nieu we ouderengeschikte^ wonin gen opgeleverd. Wethouder G. E. Houtekamer van Volkshuis vesting zal 's avonds om 19.00 uur de sleutels aan de nieuwe huurders uitreiken. Voor de bouw van de tien (duurdere) seniorenwoningen, met een maandelijkse huur prijs van 690 gulden, heeft de Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen en Duive- land het voortouw genomen. In september 1993 werden daar voor de plannen gelanceerd tij dens een bouwmarkt in het Bruse dorpshuis. Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland fun geerde als hoofdaannemer. ZIERIKZEESCHEifï NIEUWSBODEÜi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 800 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3