VE DE TERP HOLTYMODÉ SPECIALE MOEDERDAGAKTIE MjKMWlg Rust en ruimte overheersen in de landschappen Fransje van der Swan streeknieuws jonge verkoopster voorjaars tuinmeubelshow Hoek Administraties Tot en met zaterdag 28 mei in Bewaerschole Clown Popov in Zeeland t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Deel vijf: Het conflict spitst zich toe Door MIEN VAN 'T SANT 121 Ze knikt. 'Inderdaad ja! Dat was dan ook de reden dat ik er verder met nie mand over sprak. Alleen er was nog iets'. 'Wat dan nu weer?' Dirks stem klinkt nog weinig tegemoetkomend. Maar Jannie heeft eerlijk gezegd ook niet anders verwacht. 'Iets anders deed me ook denken in de richting van Dirk Jan als mogelijk da der. Toen hij met me mee naar het zie kenhuis ging en ook later, toen Han al weer hoog en breed thuis was, was zijn houding tegenover een jongere broer die hij andere keren maar wat graag in de wielen reed, merkwaardig dociel. Of hij er ergens een vermoeden van had dat Han iets van dat gooien had ge zien. Han, die nooit gauw iets zal zeg gen, maar de dingen, vooral als hij er niet helemaal zeker van is, het liefst zelf verwerkt.' Dirk haalt zijn schouders op, pakt zijn glas en drinkt de rest in een paar slok ken leeg. Dan schuift hij het Jannie toe, beduidt met een kort handgebaar dat hij het opnieuw gevuld wil hebben. Het doet allemaal niet bepaald vrien delijk aan, maar voor Jannie betekent het alleen maar een zekere opluchting. Dirk gaat zich weer min of meer nor maal gedragen. 'Volgens mij lijd je alleen maar aan hersenschimmen', zegt hij. 'Wat voor mij nu al bijna volkomen duidelijk is, wil jij opzettelijk maar onnodig inge wikkeld maken. Maar ik begrijp het wel. Altijd is Han al uitgesproken jouw lieveling geweest. Han kan zo goed leren. Han was altijd zo aardig voor mijn vader. Han doet boodschap pen voor je, toont een groeiende inte resse voor alles wat het bedrijf betreft'. 'Dus dat laatste moet je toch ook er kennen? Mij dunkt dat je daar alleen maar blij mee kunt zijn'. 'Blij? Daarmee? Ik zou niet weten waarom. Ik ben vanzelfsprekend blij dat hij zo goed kan leren. Dat hij er ple zier in heeft. Dat straks de weg voor hem open zal staan naar een universi taire opleiding Jij verdenkt onze oudste van stiekeme, ingemene dingen. Als je mij vraagt verdenk ik er onze tweede zoon onderhand van dat hij al les in het werk stelt zijn oudste broer van zijn rechtmatige plaats te verdrin gen, proberen die zelf in te nemen'. Êr glijdt een nerveus lachje over Jan- nies gezicht. 'Je laat me denken aan Ja kob, die zijn broer Ezau zijn eerstge boorterecht afkocht. Och nee, Dirk! Zo gecompliceerd is Han nog niet in zijn denken. Dirk .Jan is wat dat betreft heel wat kiener. Dat heeft hij nu al meermalen bewezen'. 'Laten we er verder maar over zwijgen. Dit is iets van later orde. Ik zou nu graag een verklaring van je willen heb ben wat het te beduiden heeft dat die Arend hier als een dolzinnige komt binnenstormen, er dingen uitgooit die kant noch wal raken'. 'Deze manier van ons overvallen was voor mij ook een volkomen verrassing, Dirk. Dat móet je geloven. Wèl heeft het voor mij een heleboel duidelijk ge maakt dat ik mezelf terwille van onze oudste, maar ook van jou, zo goed mo gelijk uit het hoofd heb gepraat. Dat ook ikzelf nu wel heel zeker weet dat Dirk Jan aan dit gebeuren schuldig is. Ja, dat ik zopas, nog vóór Arend hier kwam binnenstormen, al het gevoel had dat zijn staan daar bij de huisbar op de een of apdere manier noodlottig voor een van ons kon worden. Dat ik ook toen nog geen kleur wilde beken nen, omdat het om ons kind ging, maar dat ik diep in mijn hart de goede God smeekte'. 'Laat zijn hand dat ding loslaten. Hij kan er onheil mee verrich ten'. Nog is Dirk niet overtuigd. Zijn anders zo nuchter redenerende Jannie, hij kent haar op dit ogenblik niet terug. (wordt vervolgd) Gevraagd voor tijdelijke baan Dam 19, 4301 JA Zierikzee, tel. 01110 - 12 816 sportvereniging georganiseer de autopuzzelrit. Beide evene menten gaan van start vanaf het dorpshuis. GOES Goes en passant Van 2 mei tot en met 4 juni wordt in de binnenstad van Goes kunst geëxposeerd door Ilse van Loo, Jack Willemsen, Ronald Debbaut en' Margreet Leijdekker. Dat gebeurt in het kader van het project Goes en passant, een initiatief van de Goese Middenstands Centrale. Via een wandelroute langs de kunstwerken kan het publiek door middel van een formulier aangeven welk kunstwerk men het mooiste vindt. Op basis daarvan wordt een pu blieksprijs uitgereikt. SHEER HENDRIKSKINDEREN Wandeltocht Het wandelcomité Kasporgo uit Goes houdt op donderdag 12 mei (Hemelvaartsdag) weer de jaarlijkse Dauwtrappers wandeltocht van vijf of tien ki lometer. De tocht start bij het Heer Hendrikshuis. Werfstraat 18 in 's-Hcer Hendrikskinde ren om 6.30 uur. Na de tocht staat er een ontbijt klaar. In schrijven kan vanaf 6.00 uur. Voor informatie: 01100-27179. Kom naar onze met gegarandeerd de laagste prijzen RENESSE Hogezoorn 194-200 Tel 01116 1343 Verrenieuwstraat 25 4301 HX Zierikzee Tel/fax 01110-15147 Hoek administraties is volledig ingericht voor het verwerken van alie soorten administraties en be lastingzaken. rende fout geslopen. Volgens het overzicht zouden daar 732 mensen op CD of CP'86 ge stemd hebben. Dat klopt niet. In werkelijkheid stemden 115 mensen in Burgh-Haamstede op extreem rechts. Expositie poppen MIDDELBURG - Op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 mei staat het Staatscircus van Moskou op de Hof van Tange in Middelburg. Publiekstrekker bij de voorstelling is de wereldberoemde clown Oleg Popov. Met een reeks van parodieën loopt zijn optreden als een rode draad door het programma. Hij is te zien in nieuwe poë tische entrees als jonpleerrobot, milieufilosoof en bloementove- naar. Popov is ook te zien in beroemde nummers als tandarts, slangenbezweerder en het stelende hondje waarmee hij de gou den clown van Monaco won. Het programma van het Staatscir cus omvat ook Kaukastische ruiters, torenspringers. Kirgiezi- sche ballet-acrobaten, een slap-stick, acrobaten aan de trapeze en de Russische schommel, Laika-honden en een gedresseerde veestapel. Er werken ruim tachtig circusartiesten van wereld formaat aan mee. Middelburg is de enige plaats in Zeeland waar het circus komt. Er zijn zes voorstellingen. Kaarten kunnen wor den besteld via de Circus-reserveerlijn 02284-2848. Ook uit haar landschappen spreekt die eenheid. Lucht, wa ter en aarde mogen dan drie aparte zaken zijn, door een juist kleurgebruik worden ze als het ware tot een natuurlijke eenheid gevormd. Fransje van der Swan is duidelijk iemand die van de natuur houdt. ,,Ik ben dol op landschappen, om de stad geef ik niets" zegt ze. Dat opgaan in het landschap tijdens de tochten met haar honden biedt de mogelijkheid om los te komen van alle zor gen. Eenmaal gebogen over haar schetsboek kan ze die even van zich afzetten. Die lief de voor het landschap is nog sterker geworden toen zij zich zo'n tien jaar geleden in Drei- schor vestigde. Het bijzpndere Zeeuwse licht, iets wat nog al tijd veel kunstenaars trekt heeft daar zeker toe bijgedra gen. Dat licht is zo zegt ze, wat zachter en vriendelijker. Niet alleen Zeeuwse land schappen zijn in haar nieuwe expositie te zien. Tijdens haar reis door Australië in oktober '92 heeft ze van de gelegenheid gebruik gemaakt om de van hitte zinderende uitgestrekte vlakten weer te geven. Haar grote groene visparaplu, die zij ooit van haar kinderen kreeg om bij het schetsen in ieder ge val droog te blijven zal ze daar bij zeker niet nodig hebben ge had. Hoewel FRansje van der Swan, een voorkeur voor figu ratief werken heeft, mijdt ze abstract werken niet. In het bijzonder wanneer ze wat meer emotionele, persoonlijke ge beurtenissen wil' vastleggen, kiest ze vaak voor abstract. Maar ook haar werk Strijd om het bestaan en het qua kleurstelling werkelijk schit terende onderwater-panorama van de Oosterschelde roepen door hun abstractie een zekere spanning op bij de toeschou wer. Dat Fransje van der Swan in dertijd niet van haar ouders naar de kunstacademie mocht maar een 'fatsoenlijk vak' moest leren heeft niet kunnen voorkomen dat ze zich toch als beeldend kunstenaar heeft kunnen ontwikkelen. Na, het behalen van een akte tekenen en handwerken heeft ze op la tere leeftijd de Vrije Academie in Den Haag gedaan en ook volgde ze lessen bij verschillen de kunstenaars, onder wie Hansje den Hollander, bij wie ze nu 'in de leer' is. Als lid van de Zeeuwse Kunstkring is haar werk ook te zien in de jaarlijk se groepsexposxties van dit ar tistieke gezelschap. In augus tus zal haar werk dan ook een plaatsje krijgen in het stadhuis van Brouwershaven, waarna de werkstukken in september nog te zien zijn in de Nicolaas- kerk. De expositie Op m'n pad is tot en met 28 mei te zien in de Bewaerschole en wel dagelijks (met uitzondering van zon- en feestdagen) van 13.30 tot 16.30 uur. op vakantie. Vaak omdat ze het geld ervoor niet kunnen mis sen, maar ook omdat ze er te genop zien weer alleen de"ver antwoording voor hun kinde ren te moeten dragen. BURGH-HAAMSTEDE CD-stemmers In het overzicht van de uitslag in Burgh-Haamstede van de kamerverkiezingen is een sto- In de maand mei staat Josefine atelier-galerie in het teken van sprookjes- en fantasiepoppen. Ank van Poelgeest uit Edam toont in dit atelier in de West straat haar poppen van zelf- hardende klei. Ze laat zich in spireren door sprookjesboeken omdat ze daarbij kan weg dro men. De theaterpoppen van de Utrechtse poppenmaakster Marjolijn van Wijk zijn van Fimo-klei. Rommelmarkt De Gereformeerde Kerk in Haamstede houdt op zaterdag 21 mei weer de jaarlijkse rom melmarkt. Daarnaast is er van alles te doen. Voor de kinderen zijn er spelletjes en, als het weer het toelaat een ritje op een pony wagen. Op de rommel markt zijn boeken, hand- werkspullen, pannekoeken en patat te koop. Bovendien is er een koffieterras waar even uit gerust kan worden onder het genot van een kopje koffie met een plakje eigengebakken ca ke. Prijzen zijn te winnen bij het rad van fortuin. De rom melmarkt begint om 8.30 uur. WESTERSCHOUWEN Bloesemtochten Op initiatief van de reiscom missie van de afdeling Schou wen Westhoek van het Rode Kruis werden afgelopen week twee bloesemtochten gehouden voor mensen die niet zonder hulp een dagje op reis kunnen. In totaal namen 81 gasten 20 vrijwilligers deel aan de twee tochten, die naar de Zak van Zuid-Beveland voerden. Met een touringcar en een rolstoel busje reed men via de Storm vloedkering, Veere en Middel burg naar de Zak van Zuid- Beveland waar een prachtige route werd gevolgd langs bloei ende fruitbomen. Na een kof fiepauze in Kapelle reden de bussen via de Zeelandbrug naar Haamstede waar de bustocht werd afgesloten in het nieuwe Rode Kruisgebouw. Vijf vrijwilligers zorgden daar voor broodjes, koffie en thee. Ook waren Welfarehandwer- ken te bezichtigen en te koop. Wandeltocht van Lions De Lionsclub Schouwen-Dui- veland houdt zaterdag 21 mei voor de 21e keer de Lions wan deltocht. De opbrengst van de ze tocht, die de wandelaars door de fraaie natuur van Schouwens Westhoek voert, komt ten goede aan de organi satie van het Lions invaliden- concert. Wandelaars die aan deze tocht mee willen doen kunnen kiezen uit een tocht van 8, 15 en 25 kilometer. De start is bij paviljoen De Roton de bij Westenschouwen. Vanaf een uur voor het vertrek kan men zich daar inschrijven. De deelnemers aan de 25 km-tocht vertrekken om 11.00 uur. Wan delaars die hebben gekozen voor de 8 of 15 km-tocht kun nen tussen 12.00 en 13.00 uur op pad gaan. SEROOSKERKE Wandeltocht Morgen, zaterdag 7 mei, houdt sportvereniging Velocitas uit Serooskerke een wandeltocht. De wandeltocht gaat om 9.00 uur van start. Men kan kiezen uit 5,-8, of 15 kilometer. Om 19.00 uur start de door de ZIERIKZEE Dames-zaalvoetbal Er wordt door Marjolein van der Velde en Elles Rossen naar stig gezocht naar voetbalen- thousiaste vrouwen. Het twee tal wil graag dames-zaalvoet balteams formeren en is der halve. op zoek naar vrouwen die aan zaalvoetbal willen gaan doen. Doel is om een com plete dameszaalvoetbalcompe- titie op te zetten in sporthal Onderdak in Zierikzee. Voor meer informatie of opgave kan men terecht bij Elles Rossen (01110-12713) of Marjolein van der Velde (12012). FIOM FIOM heeft ook dit jaar weer een nieuwe vakantiegids voor eenoudergezinnen uitgegeven. De gids verschijnt dit jaar voor de twaalfde keer en bevat de nodige informatie over groeps- vakanties met aparte program ma's voor kinderen, speciale creatieve kampen voor kinde ren en individuele sportieve en creatieve vakanties. Veel een oudergezinnen gaan jaren niet Kunstenares Fransje van der Swan voor een van haar werken. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De verstilde rust en weidsheid van polder, duin en schorrenlandschap. Daaruit put Fransje van der Swan-van der Heijm uit Drei- schor tijdens het uitlaten van haar honden de nodige inspiratie voor haar aqua rellen, pastels, acryl of olieverfschilderijen. Die werkstukken zijn onder het motto Op m'n pad tot en met zaterdag 28 mei te zien in De Bewaerschole van Burgh-Haamstede. Na ongeveer anderhalf jaar op de wachtlijst te hebben ge staan, heeft de 67-jarige beel dend kunstenares daar nu een plaatsje gekregen voor haar landschappen. Veel van die landschappen zijn terug te vin den op Schouwen-Duiveland, waar zij nu al weer tien jaar woont. Zoals het uitzicht vanaf de Kijkuitsedijk, een plaats waar ze graag wandelt met haar honden. Maar ook het rui ge, drassige buitengebied nabij de Zeelandbrug, de duinrand bij de Brouwersdam en Neeltje Jans en de polders zijn voor haar een geliefd object. Een ob ject ook waarmee ze blijkbaar eindeloos kan experimenteren. Verscheidenheid Het werk dat nu in de Bewaer schole te zien is laat een grote verscheidenheid zien. Dat komt doordat Fransje van der Swan zich niet toelegt op een bepaalde techniek. Hoewel ze aquarelleren zoals ze zegt „steeds leuker gaat vinden" pakt ze net zo gemakkelijk naar pastelkrijt, acryl- of olie verf of zelfs de pen. Twee qua detaillering in het oog sprin gende pentekeningen van een boslandschap zijn daar het be wijs van. Met uiterste precisie zijn de •takken en bladeren op papier weergegeven maar wel zodanig dat geen van deze details het totaalbeeld beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6