Nest(dr)ijver 'Volwassenen willen iets nets, maar kinderen willen juist iets rommeligs' exposities' deurloo intermeubel Inspraak kinderen bij Brouws speeltuinplan NJN-strand- excursie Brand stichting Inbrekers zeer actief Wijziging bestemmingsplan voor drukkerij De Vries? Auto in beslag genomen Tanzania- expositie VRIJDAG 6 MEI 1994 NR 25559 5 FOTO JOOP VAN HOUDT BROUWERSHAVEN - „Tof, zo'n skate-boardhelling, maar dan moet het natuurlijk niet zö'n klein flut- hellinkje zijn". De kinderen van basisschool De Schoener in Brouwershaven kwamen rond voor hun mening uit tijdens de presentatie deze week van de plannen voor aanleg van speelterreintjes in de smalstad aan De Roos, De Lelie en de Wethouder Dekkerstraat. De kinderen zelf hebben bij de totstandkoming van deze plannen een belangrijke stem. Hun ideeën worden verwerkt in het uiteindelijke ontwerp. Mevrouw D. Nielander en ont werpster J. Vaas zijn in op dracht van de gemeente Brou wershaven bezig plannen te ontwikkelen voor het realise ren van speelplaatsjes op ge noemde locaties. Daarbij werd gevraagd de kinderen zoveel mogelijk bij de ontwikkeling van de plannen te betrekken. ,,Zij hebben ons verteld hoe Brouwershaven in elkaar zit en wat hun favoriete plaatsen om te spelen zijn", vertelt Vaas. ,,En dat was heel leerzaam". Andere blik „Als volwassene loop je heel anders door een stad", legt Vaas uit. „Een gat in de grond is voor een volwassene een gat in de grond, maar voor kinde ren is het een hut". Niet alleen mochten de kinderen aangeven hoe hun ideale speelplaats er uit zou zien, maar ook mochten zij hun hart luchten over men sen die zich ergeren aan spelen de kinderen. „Ze weten precies wie er kwaad naar buiten komt als er een bal in de voortuin komt of wie er klaagt als je over de stoep fietst". Het gesprek met de kinderen leverde soms verrassende sug gesties op. Kinderen zoeken zelf hun favoriete speelplek je en dat kan best een heel andere plaats zijn dan volwassenen voor hen in gedachten hadden. Kinderen, zo is de ervaring van Vaas en Nielander, hebben er geen enkele moeite mee om duidelijk aan te geven wat ze willen en waar ze het willen. En hoewel de gedachte dat kin deren anno 1994 alleen maar computerspelletjes doen en achter de beeldbuis zitten kan volgens het duo naar het land der fabelen verwezen worden. Klauteren, klimmen, voetbal len en in de zandbak spelen blijken nog steeds populair, evenals skate-boarden en cross- fietsen. „Wat ik heel grappig vond was de wens van het jon getje dat graag een frites kraam bij de speelplaats wil de", vertelt Vaas. „Hij bedoel de geen echt frites-kraam hoor, maar gewoon iets waarmee je winkeltje zou kunnen spelen". Een andere wens betrof de aan leg van een verkeerscircuit, compleet met autootjes. „Als het aan hen lag waren dat van die elektrische autootjes ge worden waar je munten in kunt stoppen", aldus Nielander. Dat laatste ging Nielander en Vaas iets te ver, maar het idee op zich werd door hen wel over genomen. Ook blijkt er bij de Brouwse schooljeugd grote be hoefte te bestaan aan een veld je waar zonder omwonenden te hinderen naar hartelust ge voetbald kan worden. „Het be langrijkste is dan dat je een ge schikte ruimte vindt", aldus Nielander. Vaas voegt daar de opmerking aan toe dat kinde ren anno 1994 vooral in hun speelmogelijkheden beperkt worden door een gebrek aan ruimte. „De mensen zijn ge woon steeds dichter op elkaar komen te zitten, en kinderen hebben veel behoefte aan een eigen plek om te spelen". Het gegeven dat de openbare ruimte steeds schaarser wordt en daarmee ook de buiten- speelruimte voor kinderen steeds verder beknot wordt maakt het volgens Vaas en Nie lander noodzakelijk dat er ruimte gemaakt wordt. En wel voordat de ruimte die er is weer wordt gebruikt voor de bouw van een huis of de aanleg van parkeerplaatsen. Een heel duidelijk verschil tus sen de opvattingen van volwas senen en de visie van kinderen kwam aan het licht tijdens de gesprekken met de kinderen. „VolWsssenen willen een speel plaats die er netjes, geordend uitziet. Kinderen hebben veel liever dat het een beetje rom melig is". Woensdag 18 mei wordt het plan besproken tij dens een bijeenkomst in woon zorgcentrum De Poortershof. Iedereen is welkom op deze bij eenkomst die om 18.30 uur be gint. Kinderen maakten maquettes van hun ideale speeltuin'. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Morgen, zater dag 7 mei, verzorgen de afde lingen Goes en ScKouwen- Duiveland van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) een strand-excursie in het kader van de cursus veldbi- ologie. De NJN is een vereniging voor jongeren van 12 tot en met 23 jaar met belangstelling voor de natuur. Werkgroepen binnen de bond houden zich bezig met een bepaalde tak van de na tuur. Onder leiding van Jappe Beekman bekijken de deelne mers zeedieren, schelpen, wie ren, sponzen et cetera. Ook wordt gekeken naar het ver band van de kleur van de wie ren op de dijk en de getijzone waarin zij staan. Daartoe gaat de groep op excursie naar Burghsluis en het strand bij de Kop van Schouwen. Wie mee wil met de excursie dient om 10.30 uur present te zijn bij het busstation in Zierikzee. Van daar wordt om 10.45 uur ver trokken per fiets. Voor meer in formatie: Gertjan Jobse (01110- 12548). BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag werd brand gesticht in een bunker aan de Westeren- banweg bij Haamstede. De vrijwillige brandweer van Westerschouwen was snel ter plaatse en bluste de brand. Door de brand werd geen noe menswaardige schade aan de bunker aangericht. OOSTERLAND/RENESSE - Het inbrekersgilde was deze week zeer actief. Er werd inge broken in woningen in Ooster- land en bij een bedrijf in Re- nesse. Een 61-jarige inwoner van Dui- veland deed aangifte van dief stal van een kruiwagen. Bij een 46-jarige inwoner van Duive- land werd gereedschap ter waarde van 5000,- gestolen. Een 30-jarige inwoner van de zelfde gemeente deed bij de po litie aangifte van inbraak. Er werd echter niets weggenomen. Een door de politie ingesteld buurtonderzoek heeft tot nu toe nog geen resultaat opgele verd. In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken bij een bedrijf in Renesse. Er werd voor 500,- aan goederen meegenomen en voor 850,- schade aangericht. GRONINGEN - De Groningse politie heeft donderdagavond een man aangehouden die er van wordt verdacht betrokken te zijn bij een dodelijke schiet partij in de stad Groningen. Van 16 mei tot 23 mei Brouwershaven Expositie schilderijen Hans Hazenbroek. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 28 mei Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Fransje van der Zwan. Bewaerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve zon- en feestdagen. Van maandag 16 tot en met zaterdag 28 mei Zierikzee Expositie Ontwikkelingssamenwerking. Bi bliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren bibliotheek. Mei Renesse Expositie kinderserviezen uit grootmoe- derstijd in De Blikvanger (Capelweg 18). Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot 1 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen van Leontien Hooij. Ga lerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot 10 juni Zierikzee Expositie Artistamps Jan Verschoore in Ga lerie Galerij van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur en na afspraak (tel. 01112-2017). RSG Professor Zeeman. Van 16 mei tot en met 31 oktober Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Expositie Schildersclub Perspectief. Hotel 't Tweespan. Zierikzee Renesse ZIERIKZE - De Vries Reclame/De Vries Drukwerk wil zijn bedrijf vanuit de Lange Nobelstraat ver plaatsen naar het huidige onderkomen van Cebeco aap het Jannewekken. Daarvoor is echter een bestemmingsplanwijziging nodig. Of de gemeente Zierikzee daaraan haar medewerking moet verlenen is een vraag waarop de commissie ruimtelijke ont wikkeling dinsdagavond 10 mei een antwoord moet geven. De vergadering van deze eommissie wordt vanaf 19.30 uur gehouden in het stadhuis. De wijziging is nodig omdat het pand van Cebeco volgens het bestemmingplan Binnen stad-Noordoost een kantoor bestemming heeft. Vestiging van een grafisch bedrijf is daar in strijd mee. De Oud Gerefor meerde Gemeente in Neder land wil 'in de Sint Domus- straat haar vergaderruimte uitbreiden door het pand op nummer 9 erbij te trekken. Dit pand heeft volgens het bestem mingsplan Dam-Oude Haven een woonbestemming. Uitbrei ding is dan ook alleen moge lijk als de gemeente via een voorbereidingsbesluit mee wil werken aan het wijzigen van dit bestemmingsplan. Een an der verzoek dat aan de commis sie wordt voorgelegd betreft he^plan van T. H. F. Korsten om op de hoek Platteweg/Ju- lianastraat twee woningen te bouwen. Op dit perceel mogen echter alleen bedrijfsgebou wen met bedrijfswoningen worden gebouwd. Camping Kloet De camping Kloet aan het Eer ste Weegje ontbreekt ook deze keer niet op de agenda voor de ze vergadering. De gemeenteraad heeft (pro forma) beroep aangetekend te gen de beslissing van gedepu teerde staten om het bezwaar schrift van de gemeente van eind '93 ongegrond te verkla ren. Dit bezwaarschrift heeft de gemeente ingediend tegen het besluit van het provinciaal bestuur om geen verklaring van geen bezwaar te verstrek ken. In de vergadering van eind maart heeft de raad beslo ten om hiertegen beroep aan te tekenen. Over de argumentatie van het beroep moet de raad nog een standpunt innemen. Het woord is daarom eerst aan de commissie. Verder komt ook het verzoek van woningbouw vereniging Beter Wonen aan de orde. Beter Wonen wil een fiet senstalling op het parkeerter rein aan de Calandweg plaat sen. Ook daarvoor moet de be stemming van het perceel (ver- keersdoeleinden) worden aan gepast. ZIERIKZEE - Door de politie werd in de nacht van donder dag op vrijdag de auto van een 39-jarige inwoner van Arnhem in beslag genomen. De man reed met een snelheid van 150 kilometer over de Zee- landbrug. Daarna negeerde de man tot twee keer toe een rood verkeerslicht en bij staande- houding door de politie bleek de man ook te.veel alcohol te hebben gedronken. Uit de ademanalyse bleek een alco holgehalte van 275 ug/1. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Zierikzee wordt van 16 tot 28 mei een ex positie gehouden in biblio theek De Stolpe aan het Ha- ringvlietplein in Zierikzee. De tentoonstelling gaat over het leven, leren en spelen in Tanzania. Te zien zijn voorwer pen die onder meer betrekking hebben op het dagelijks leven in en om het huis. de kleding en lichaamsverzorging. Naast voorwerpen worden ook foto's tentoongesteld. De expositie wordt maandag 16 mei om 16.00 uur geopend door burge meester mr- J- J- P. M. Assel- bergs van Zierikzee. Advertentie Hoe vindt u deze. Bankenset bekleed met Engelse bloemstof. 2,,7-zits bank 1.330,- 2-zits bank 1165,- Haringvlietplein 4, Zierikzee. Telefoon 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5